Nationale Molen- en Gemalendag Hart van Holland 11 mei 2005 pagina 29 Molen in In Zevenhuizen is ook nog de Eendragtsmolen aan de Hennipsloot, nabij het sluisje aan de Rotte te vinden. Een prachtige plaats om even uit te rusten en te genieten van de rust aan de oever van de Rotte. Moerkapelle was vroeger ook rijk aan molens, echter hier staan alleen nog de onderstukken van de zes molens die daar eeuwen lang het water hebben afgevoerd naar de Rotte. Vanaf de Hollevoeterbrug kan er een prachtige wandeling gemaakt worden langs de molenrestanten over de dijk; let wel: de erven zijn particulier eigendom dus veelal niet toegankelijk voor een kijkje. MOLENS DIE IN DE REGIO ZULLEN DRAAIEN ZIJN ONDER ANDERE: In Zoetermeer: Korenmolen de Hoop aan de Stationsstraat is deze dag draaiend te zien en is voor bezichtiging opengesteld. In Benthuizen is Korenmolen de Haas in het dorp te bezichtigen. Deze molen zal de gehele dag draaien en er is tevens gelegenheid om enkele producten die door de molen gemalen zijn aan te schaffen. In Reeuwijk: De Oucoopse Molen staande aan de Enkele Wiericke is de gehele dag draaiend en malend te zien met zijn prachtige buitenscheprad, de molen is zowel van buiten als van binnen te bezichtigen. Het adres is: Prinsendijk te Reeuwijk. In Gouda: Korenmolen de Roode Leeuw, staande aan de haven in Gouda. Hier is de molen te bezichtigen en men is in de gelegenheid om meelproducten te kopen. Nationale Molen- en Gemalendag vindt dit jaar plaats op zaterdag 14 mei. Het is voor de vijfde keer dat het evenement in samenwerking met de Nederlandse Gemalen Stichting wordt gehouden. Dat betekent dat naast de ongeveer 600 molens ook zo'n 30 gemalen voor het publiek worden opengesteld. De Eendragtsmolen nabij het sluisje in Zevenhuizen Drie van de vier molens van de Tweemanspolder in Zevenhuizen ,-fi^^ÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊK In Zevenhuizen draaien en malen de molens van ■- de Molenviergang van 's morgens 9.00 tot 's middags 17.00 uur. De molens zijn van buiten te bewonderen en de molenaars geven desgevraagd uitleg over hun molen en molenbiotoop. Voor alle duidelijkheid: de molens zijn uitsluitend van buiten te bezichtigen, met daarbij het waterwerk tuig zoals het scheprad of bij de ondermolen de centrifugaalpomp. Bezoekers kunnen niet naar binnen bij de molens. Bij de Bovenmolen kan men zich in laten schrijven als lid van de plaatselijke molenvereniging zodat men een steentje bijdraagt aan het jaarlijks onderhoud van de beroemde Molenviergang. ALLERLEI DOELEINDEN Molens werden eeuwenlang ingezet voor allerlei doeleinden. Zo werden zij gebruikt voor onder meer het malen van graan, het zagen van hout, het slaan van olie uit zaden en het maken van papier. Ook hadden zij tot in de 20e eeuw een belangrijke rol in de regulering van de waterhuishouding in ons land. Deze rol werd vanaf het begin van die eeuw overgenomen door stoom-, diesel en elektrische gemalen. De watermolens werden hierdoor overbodig met als gevolg dat vele honderden exemplaren werden gesloopt. Later ondergingen de gemalen, en dan in het bijzonder de stoomgemalen, mede als gevolg van de technische ontwikkeling, hetzelfde lot. Zij raakten buitengebruik en werden afgebroken. Slechts enkele tientallen gemalen overleefden en een aantal daarvan is op 14 mei te bezoeken. Molen de Haas in Benthuizen Molens die zijn opengesteld tijdens Nationale Molen- en Gemalendag zijn te herkennen aan de blauwe wimpel die uithangt. Ook als de wieken of waterraderen rondgaan is de molen in de meeste gevallen te bezoeken. Veel molens zijn gedurende het hele jaar geopend, vaak op zaterdag. Voor meer informatie: www.molens.nl en www.gemalen.nl. Reeuwijk; bezoekers worden ontvangen door molenaar Nico van den Bos Bovenmolen Tweemanspolder in Zevenhuizen, alwaar men zich tijdens Molendag in kan schrijven als donateur of sponsor van de Vereniging Molenvrienden in het Rottemerengebied Korenmolen de Hoop in Zoetermeer

Hart van Holland | 2005 | | pagina 29