5 MEI: 60 JAAR BEVRIJDING Boeken Geven aan een goed doel? WHITE MANSION VERWENMIDDAG BIJSTANDSVROUWEN GEERT MAK - DE EEUW VAN MIJN VADER: VÉÉL GESCHIEDENIS Let op dit keurmerk ^bf| OMLOOP VAN HET GROENE HART WADDINXVEEN.NI SCOORT HOOG pagina 30 Hart van Holland 11 mei 2005 REGIO www.cbf.nl GOEDE DOELEN Moerkapelle Waddinxveen recensie Door Paulien de Graaf Op zoek naar het boek "De eeuw van mijn vader" van Geert Mak. blijkt het te vallen onder de geschiedenisboeken. Ik verwachtte het tussen de romans te vinden. Dit zegt ook wel iets over het boek; veel geschiedenis. De schrijver plaatst de geschiedenis van zijn familie in het grote kader van de Nederlandse en wereldgeschiede nis. Die familiegeschiedenis begint bij zijn opa en oma en volgt het verhaal van zijn ouders en hun gezin. Geert Mak heeft de infor matie voornamelijk uit bewaarde correspondentie en van verhalen en herinneringen van familiele den. Verder is het verhaal aange vuld met geschiedkundige feiten. De stukken over zijn familie lezen als een roman. Zijn grootouders hebben een zeilmakerij in Schie dam. Het geloof speelt in de fami lie een vanzelfsprekende rol. De vader van Geert Mak is de eerste in de familie die gaat studeren. Hij studeert theologie aan de Vrije universiteit in Amsterdam en wordt dominee binnen de gere formeerde kerk. Bijna vanzelf gaat het verhaal steeds over in algemene geschiedenis over die tijd. Zo laat hij zien waarom het denken en doen van zijn ouders in die tijdgeest past. Hij probeert ook bepaalde begrippen te verkla ren aan de hand van de geschie denis van zijn familie: hij vertelt bijvoorbeeld over de kerkschei ding in Nederland en over de ver zuiling. De algemene geschiedenis is vaak erg langdradig; je bent steeds weer benieuwd hoe het met de familie Mak verder gaat. Na een periode van predikant zijn in Brielle, verhuist het gezin naar Medan in Nederlands Indië. Daar maken zij de Tweede Wereldoor log mee, verblijven ze in een Jap penkamp en moet zijn vader aan de beruchte Birmaspoorlijn wer ken. Feiten die mij wat minder bekend zijn en daardoor erg inte ressant om te lezen. De twee oud ste kinderen van het gezin zijn in Nederland tijdens de oorlog, waardoor er drie verschillende geschiedenissen door elkaar lopen. Na de onafhankelijkheids strijd in Indië wordt het gezin her enigd in Nederland. Ze gaan wonen in Leeuwarden en pas daar komt Geert, de schrijver zelf, ten tonele. Het boek is interessant doordat de auteur een gewoon gezin plaats in het tijdbeeld. Hierdoor begrijp je bepaalde dingen beter. Er staan historische feiten in die niet alge meen bekend zijn en zeker ten aanzien van de geschiedenis in Nederlands Indië, beschrijft hij veel waardoor duidelijk is dat mensen die de situatie daar mee gemaakt hebben zich ontheemd voelden toen ze terug kwamen in Nederland. Het einde wordt steeds meer een verhaal omdat hij dan vertelt uit eigen herinnering. Deze periode kunnen we zelf her inneren en roept daarom steeds meer herkenning op. Geert Mak ontving in 2004 de NS Publieksprijs en werd voor zijn boeken "Hoe God verdween uit Jorwerd", "De eeuw van mijn vader" en "Europa" uitgeroepen tot historicus van het jaar. Onlangs heeft hij deze titel zelf te grabbel gegooid met zijn manifest "Gedoemd tot kwetsbaarheid" waarin hij kritisch ingaat op de situatie in Nederland na de moord op Theo van Gogh. Hij vergelijkt hierin de situatie rondom de Islam met de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog en Hitiers propagandamachine. Hierover gaf hij toe aan kritische journalisten dat hij "alle discipline waarmee hij boeken schreef hier heeft losgela ten." Voorlopig heeft hij een radiostilte ingelast rondom zijn persoon. Waddinxveen - De website www.waddinxveen.nl is bij het jaaronderzoek 2004 van Over heid.nl op de 17e plaats geëindigd op de ranglijst van 510 (deel)gemeentelijke websites. Dit betekent ook dat de website van Waddinxveen als beste in de regio uit de bus is gekomen. In de editie van 2003 stond Waddinxveen op de 68e plaats. In opdracht van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties is in oktober- november 2004 de "overheid.nl monitor 2004/2005" uitgevoerd door Advies.overheid.nl. Het eind rapport is op 24 maart gepresen teerd bij de Kennismarkt Elektroni sche/ Andere Overheid in Den Haag. Alle websites zijn beoordeeld op gebruiksvriendelijkheid, algemene informatie, bestuurlijke informatie, dienstverlening, participatie, e- mailresponce plus een drietal inter- net-technische onderzoeken. De gebruiksvriendelijkheid en dee- mailresponce scoorden 100%, voor de algemene informatie kreeg Waddinxveen 88% van de te beha len punten en voor de andere onderdelen scoorde Waddinxveen een ruime voldoende. Dit leverde uiteindelijk een eindscore op van 71,35 punten. Voor het onderzoek naar de kwaliteit van de overheids- websites zijn twee methoden van onderzoek toegepast: een check- listonderzoek, gericht op de inhoud van de websites en een geautomatiseerde meting, gericht op gebruiksvriendelijkheid en duurzame toegankelijkheid van de websites. Waddinxveen - De rockformatie White Mansion treedt zaterdag 14 mei op tijdens de 30+ disco in het Zuidhonk. De zaal is geopend vanaf 21.00 uur en sluit om 1.00 uur. De toegang bedraagt 5-. Boskoop - Christengemeente Bethel houdt 1 juni weer een ver wenmiddag voor bijstandsvrou wen. Deze verwenmiddagen, die een initiatief zijn van voorgangster Suzanne Hetyey, zijn inmiddels ver schillende keren met veel enthousi asme bezocht door bijstandsvrou wen uit de regio. De achterliggende gedachte achter deze middagen is "leder mens is waardevol". Juist voor vrouwen in de bijstand is het heerlijk een mid dagje verzorgd te worden. Er is een aantal kapsters dat de vrouwen en kinderen van een nieuw kapsel voorziet en er worden gezichts- en nagelbehandelingen gegeven. Bovendien kunnen de vrouwen gratis hun keuze maken uit kwali tatief goede tweedehands kleding. De bezoeksters van de middagen zijn allemaal even blij met het initi atief. "Er wordt nog altijd heel vreemd gekeken naar mensen die in de bij stand zitten. Net of je er zelf wat aan kan doen. Er wordt veel aan dacht besteed aan wantoestanden en ellende in het buitenland, maar hier in Nederland zijn ook talloze mensen die het heel erg moeilijk hebben. Dan is een middag als deze echt geweldig." Suzanne Hetyey: "We krijgen hee veel ondersteuning vanuit onze gemeente, maar er is nog veel meer nodig om iedere keer zo'n middag te organiseren. We hopen natuur lijk dat steeds meer bijstandsvrou wen over hun schaamte heenstap pen en zich aanmelden, maar we hopen ook dat mensen van buiten de gemeente ons willen ondersteu nen, door kleding of andere (voor al praktische) zaken te donerem Ook bedrijven die een bijdrage w len leveren zijn van harte welkom- Bent u een bijstandsvrouw en W' ook een middagje verwend wo den? Geef u dan op bij Suzann. Hetyey 06-11363980. U kunt haar ook bellen als iets wilt bijdrage aan het project. Regio - In heel het land werden allerlei festiviteiten georgani seerd om 60 jaar bevrijding te vieren. Ook in deze regio was het een en ander te beleven. Het weer werkte goed mee om er een feestelijke dag van te maken. De lopers van ZePaRo hebben 's nachts in Wageningen bij Hotel De Wereld het bevrijdingsvuur opge haald. Zij hebben de hele nacht gelopen en 's morgens om elf uur brachten zij het vuur in Moerkapel le, waar het werd ontstoken door Moerkapellenaar Ton Matze onder toeziend oog van burgemeester Jan Westendorp (zie foto). Aan sluitend was er de traditionele kin derbraderie, waarbij de plaatselijke jeugd de kasten en zolders leegge haald had om tweedehands spullen voor verkoop aan te bieden. Het was het een fleurig gezicht op het plein voor Op Moer. De Stichting Nationale Feestdagen organiseerde 's middags een toe- tertocht. Dit is een optocht van een aantal brandweerwagens, leger voertuigen, oldtimers en vrachtwa gens die al toeterend door de gemeente rijden. Gehandicapten mochten met de wagens meerij den. Bij een garagebedrijf op industrie- Gouda - De Lionsclubs uit het Groe ne Hart organiseren sinds 23 jaar in samenwerking met De Zonnebloem op Tweede Pinksterdag de fietstocht "De Omloop van het Groene Hart". Dit jaar, op maandag 16 meibiedt de Lionsclub Gouda de mogelijk heid om vanuit Gouda te starten en deel te nemen aan deze fietstocht. Startplaats is Café Restaurant 'De Zalm' op de markt, alwaar vanaf 8.30 tot 12.30 uur kan worden ver trokken voor een mooie tocht door de Krimpenerwaard. terrein Coenecoop werd om half 2 stoken. De wijk- en speeltuinvere- Lijsterbeslaan en leplaan een bra 's middags een bevrijdingsvuur ont- niging 'De Paddestoel' hield in de derie en buurtfeest.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 30