BEGRAAFPLAATS ZEVENHUIZEN GERENOVEERD Mag het een beetje Meer zijn? VOOGT MEERSMA op grond van kwaliteit! pagina 6 - - v ULz W Meersma BV Pijnacker Aanneming grond-, weg- en water bouw en cultuurtechnische werken Meersma Verhuur Verhuur grondverzetmachines Meersma Projecten BV Projectontwikkeling en herstructurering glastuinbouw Meersma Dienstverlening BV Detachering productiekrachten Meersma Containers BV Inzamelen en afvoeren van afval middels afzetcontainers k MEERSMA BV f\ PIJNACKER Katwijkerlaan 113, Postbus 200, 2640 AE Pijnacker. Tel. 015 - 361 55 30, Fax 015 - 369 41 45 Email: info@meersmabv.r! Website: www.meersmabv.nl Door Paulien de Graaf Zevenhuizen - Vanaf oktober 2004 zijn er op de begraafplaats in Zeven huizen ruimings- en renovatiewerkzaamheden uitgevoerd. Maandag 9 mei werd de compleet opnieuw ingerichte begraafplaats opgeleverd en overgedragen aan wethouder De Jong. Wethouder De Jong werd rondgeleid door Ike de Graaff (bedrijfsleider bij Meersma), Arno Voogt van Voogt Graaftechniek en enkele medewer kers van Openbare Werken. Meer sma en Voogt hebben de renovatie en ruiming uitgevoerd en Openba re Werken heeft de beplanting aangebracht en is verantwoorde lijk voor het onderhoud. Ongeveer 40 procent van de begraafplaats is geruimd. "En echt alles", aldus De Graaff "Ook de paden en begroeiing. Het hele gebied is tot drie meter afgegra ven. Dat is uniek. Het gebeurt zel den dat zo'n groot gedeelte in een keer geruimd wordt." Het voorste stuk van de begraafplaats en ach terin een gedeelte zijn volledig opnieuw ingericht. Twee hoofdpa den vormen de basis. De oude bomen zijn weggehaald omdat deze ziek waren en daarvoor zijn nieuwe bomen geplant. De paden zijn breed gehouden en niet meer bestraat met klinkers maar voor zien van schelpen. Er is geprobeerd een parkachtige uitstraling te creë ren. Ook is er drainage aangelegd om de bestaande wateroverlast te verminderen. Tussen de grafplaat sen zijn beukhagen geplaatst en helemaal achteraan is een monu ment opgericht als "laatste rust plaats". Dit is de plaats waar alle stoffelijke resten die bij de ruiming 3* *m. - gevonden zijn, worden begraven. Nieuw is het asverstrooiingsveld; een grasveldje naast de aula waar de as van overledenen na crematie verstrooid kan worden. Er is een aantal bankjes geplaatst en een fontein in het water; deze locatie kan fungeren als stilteplaats. Voor de aula is een paar jaar gele den een urnentuin aangelegd. Ook deze is opgeknapt. "Hier zou veel vraag naar zijn", vertelt wethou der De Jong, "Maar er is sindsdien nog geen gebruik van gemaakt." Ike de Graaff: "Wij zijn het enige bedrijf in Nederland dat gecertifi ceerd is om dit werk uit te voeren. Ook zijn we aangesloten bij de branchevereniging ondernemers begraafplaatsbeheer (BVOB) die de richtlijnen bepaalt voor dit werk." Meersma voert soortgelijke projec ten uit in Nederland en België en heeft daardoor veel deskundigheid opgebouwd. "Het blijft wel heel speciaal werk; het ligt allemaal erg gevoelig voor de nabestaanden. Daarom heb ik altijd veertig paar schoenen in de auto staan, zodat ik steeds in iemand anders schoenen kan gaan staan!" grapt hij. "Voor dat een gedeelte van een begraaf plaats geruimd kan worden, heb je te maken met allerlei formalitei ten; het Ministerie van Justitie moet ingelicht worden bijvoor beeld, maar daarnaast zijn er ook de nabestaanden die geïnformeerd moeten worden over wat er gaat gebeuren en wat er voor mogelijk heden zijn als zij niet willen dat een graf geruimd wordt. Daarvoor is veel tact nodig." Wethouder de Jong bedankte beide bedrijven voor de goede samenwerking, waarbij nauwelijks incidenten zijn voorgevallen. Hij is erg tevreden met het resultaat. hr-j, Branchevereniging Ondernemers Begraafplaatsbeheer V nUOMEIDS Checklijst .A A AHHEMERS Coldenhovelaan 8,2678 PS De Lier, T 0174 613 000, F 0174 613 600 www.voogtgraaftechniek.nl GRAAFTECHNIEK Een solide bekisting voorkomt instortingsgevaar Voogt - Compleet Pakket Grafdetving Dichting Ruimen van begraafplaatsen en herbegravingen Leveringen, Bekisting en Vorstdekens Verhuur/ verkoop mini-trekkers kippers Grafdelven is zwaar werk Het delven van graven is zwaar en moeilijk werk. De huidige Arbo wetgeving legt de nodige beperkingen op. Daarom wordt steeds meer gebruik gemaakt van mechanische hulpmiddelen. Voor de meeste begraafplaatsen is het niet effectief zelf apparatuur voor het delven van graven aan te schaffen. Voogt biedt op dit gebied een unieke service Op zes strategisch gekozen psaatsen in Nederland is een kleine, speciaal voor dit werk ontwikkelde, graafmachine bij een mede werker van Voogt gestationeerd. Op afroep kan vanuit die standplaats de machinist met zijn machine naar een begraafplaats vertrekken. Omdat die afstanden nooit erg groot zijn is men snel ter plaatse, ter wijl de prijs niet door hoge reiskosten opgedreven wordt. Hierdoor is deze service van Voogt Graaftechnieken voor veel begraafplaatsen een zeer efficiënt, voordelig en mensvriendelijk alternatief voor het hand matig delven van graven. grond-, weg- en waterbouw

Hart van Holland | 2005 | | pagina 6