MOLENAAR I0HAN OTTEVANGER: "VOORRECHT OM DE NOSTALGIE LEVEND TE HOUDEN" DIER VERMIST OF GEVONDEN? PRATEN OVER PEUTERS WAT HEBBEN EINSTEIN EN WALT DISNEY GEMEEN? Startersprofiel ondernemerschap 2004 EEN ONDERNEMING STARTEN BLIJFT POPULAIR ^TÏÏHUIZEN - MOERKAPELLE Hart van Holland 18 mei 2005 Veel vragen Nederlandse cultuur Goede constructie Onze gemeenschap verandert www.amivedi.nl Wat is dyslexie? Protocol Dyslexie Profiel van starters Kwart van de starters buiten Nederland geboren Bart Bakker weet al jaren via zijn pen door te dringen tot iemand zijn leef- en gevoelswereld. In de wekelijkse rubriek 'Het Voetstuk' zet hij mensen uit de lokale samenleving in de schijnwerpers. "Kom je kij ken hoe een echte molenaar leeft, hoe hij woont en hoe hij een molen onderhoudt?", zegt Johan Ottevanger als de vijfjarige Anouk vraagt of zij in de molen mag kij ken. Ottevanger, die om precies te zijn 49 jaar en vier maanden in één van de molens in het fraaie Rottemeren gebied woont, loopt even met haar mee richting de molen. "Ik vertoef hier al mijn hele leven", vertelt hij lopend naar de ingang van de molen. Opeens schrikt Anouk even, ze ziet aan de zijkant van de molen hard stro mend water weglopen. "Het pol derwater dat vanuit de polder door de vier molens telkens een stukje wordt opgemalen loopt via een grote vierkante buis onder het fietspad door weg de Rotte in", legt Johan uit, waarna hij de deur open doet en met de jonge Zevenhuizense de trap opgaat. Anouk kijkt haar ogen uit. Vrijwel alles is van hout. De wieken maken behoorlijk veel herrie en eenmaal boven aangekomen is het uitzicht prachtig. Het pittores ke landschap nodigt uit om even te onthaasten of, zoals Johan Ottevanger zelf vroeger deed, op deze plek in de molen je huiswerk maken. Kort daarna loopt Anouk via de houten trappen weer naar beneden. Buiten kijkt ze naar de wieken die mede door de stevige wind met een behoorlijke snel heid langs de molen razen. Anouk wordt overigens ook lid van de vereniging van Molenvrienden, waar een gezin voor slechts 10 euro per jaar de molens in het Rot- temerengebied ondersteunt. Een fraai en fullcolour Molenmagazi ne krijgt ze als dank voor het bezoek en lidmaatschap mee naar huis. "Wanneer gaan we weer?", is haar eerste reactie. De gastvrije Johan Ottevanger geniet zichtbaar van het enthousi asme van Anouk. "Ik krijg best veel vragen van mensen die nieuwsgierig zijn hoe het leven van een molenaar er uit ziet", zegt hij "Sommigen denken dat de wieken teveel lawaai maken en het leven daardoor ondraaglijk wordt. Anderen hebben het gevoel dat het koud zal zijn. Ook zijn er mensen die het hier te stil vinden. Nou, ik kan je verzekeren, het leven van een molenaar is geweldig. Het lawaai valt reuze mee, de molen is via de centrale verwarming gewoon warm te sto ken en ik houd van de stilte in de natuur. Hoewel ik niet beter weet, ben ik dankbaar dat ik een leven als molenaar kan leiden. Ik voel me in alle opzichten uitermate bevoorrecht." De molen van Johan Ottevanger staat er al sinds 1722. Zijn voor ganger (ook een molen) heeft op dezelfde plaats gestaan tot 1721, in dat jaar is deze voorganger door bliksem tot de grond toe afgebrand. Doordat hij minimaal twintig uur per week aan onder houd besteedt, draagt de Zeven- huizenaar zijn steentje bij aan het behoud van een stukje Nederland se cultuur. Ook Johan, van beroep vertegenwoordiger in de tuin bouw, heeft met interesse het NOS-journaal van afgelopen vrij dag gevolgd waar een speciaal item aan de toekomst van de molens in Nederland werd gewijd. De NOS meldde dat de Provincie, noodgedwongen door alle bezui nigingen, niet meer de renovatie van molens maar enkel nog het onderhoud kan bekostigen. "Ik begrijp best dat je als overheid bepaalde grenzen moet stellen", reageert Johan. "Maar we moeten ervoor waken dat er door zo'n maatregel molens in Nederland gaan verdwijnen. Ten aanzien van de molens in het Rottemerenge- bied ben ik voor de toekomst behoorlijk optimistisch. Voor de renovatie is er nog altijd de toe zegging van de Provincie om ons te blijven ondersteunen. Er zijn geen signalen dat dit gaat veran deren. Daarnaast is mede dankzij de stichting 'Tot Instandhouding van de Molenviergang van de Tweemanspolder' de continuïteit van de molens in het Rottemeren- gebied gewaarborgd." De stichting is inderdaad een goede constructie om geld te genereren, subsidie veilig te stel len en de communicatielijnen met de (lokale) overheden open te houden. Tot de stichting zijn ook de vereniging 'De Molenvrienden' en het Recreatieschap Rottemeren toegetreden. Burgemeester Jan Westendorp is de voorzitter, ter wijl Jan Bakker namens de Provin cie deel uitmaakt van het bestuur. "Maar vergis je niet, renovatie en onderhoud van molens zijn een dure aangelegenheid", vertelt Johan Ottevanger. "Zo'n 50.000 euro per jaar voor de Molenvier gang ben je al gauw kwijt. Het is daarom goed dat we door de stichting en de vereniging van Molenvrienden een breed draag vlak hebben. Inmiddels zijn 743 gezinnen lid van de vereniging. Ik hoop dat er snel meer bijkomen. Men kan zich hiervoor via mijn email johan@bovenmolen.nl mel den." "Het geeft mij voldoening als we ook in het Rottemerengebied de nostalgie in stand weten te hou den", vervolgt Johan Ottevanger. "Sterker nog, ik vind het een voor recht om mij hiervoor te mogen en kunnen inspannen. Het mag toch niet zo zijn dat onze klein kinderen straks naar een museum moeten om een boer te vinden! Laten we zorgen dat wij deze pol der in zijn geheel zoveel mogelijk bewaard laten. Aangezien mijn zoon heeft aangegeven om mijn werk als molenaar voort te zetten, zit het met de opvolging wel goed. Ik hoop daarom nog lange tijd gelukkig met mijn vrouw Jolanda en mijn kinderen aan de Rotte op deze plaats te kunnen vertoeven. Al moet ik wel opmer ken dat onze gemeenschap behoorlijk aan het veranderen is. En niet altijd in positieve zin. Het is toch doodzonde wat er met onze Dorpsstraat is gebeurd in de afgelopen decennia. Dit tast onze identiteit aan. Ook daarom ben ik blij dat ik in een molen woon. Al die nieuwbouwpandjes in de Dorpsstraat spreken mij totaal niet aan. Geef mij dan maar het molenmuseum bij het voormalig bedrijf van Arie Dekker, gevestigd aan de Tweemanspolder nr 15. Dan hangt tenminste nog een echt sfeer die bij ons fraaie dorp past." Stichting AMIVEDI, Kosteloze re gistratie vermiste en gevonden huisdieren. Hulppost 3B-Hoek- Zevenhuizen/Moerkapelle-Pij- nacker/Nootdorp. VERMIST: Oudere poes, cypers, Zuidplasweg, Zevenhuizen. GEVONDEN: Kater, rood gestreept, witte tenen voor en sokken achter, kin, bef. Kruisweg, Bleiswijk; Kat, cypers, zwarte streep rug, Zuidelijke Dwarsweg, Zevenhuizen; GOED TEHUIS GEZOCHT VOOR: Witte kater met zwarte vlekken, gecastreerd, 1 jaar Witte poes gesteriliseerd, 2 jaar Cyperse poes met rode vlekjes gesteriliseerd, 9 maanden Zwarte kater gecastreerd, 1 jaar. ledereen die vragen heeft of informatie kan geven kan bellen naar: Stichting Amivedi Hulppost: 3B-Hoek - Pijnacker/Nootdorp - Zevenhuizen Moerkapelle, tel: 010-5121937 of kijk op Nieuwerkerk a/d IJssel - Veel ouders hebben vragen over hun lieve, maar ook wel eens lastige peuter. Vragen over de ontwikkeling en over de manier waarop hun peuter zich gedraagt. Op 25 mei en 1 juni organiseert Vierstroom twee thema-avonden. De thema-avon den zijn bedoeld voor ouders/ver zorgers van peuters in de leeftijd van 1,5 tot 4 jaar. De avonden wor den verzorgd door twee wijkver pleegkundigen van 20.00 tot 22.00 uur in het consultatiebureau aan het Oranjepad 2. Voor meer informatie en/of aan melden: telefoon 0182-594500. In Nederland heeft bijna 1 op de 10 kinderen moeite met lezen. De kans is dus groot dat een kind bij u ln.de buurt niet goed kan lezen. Of misschien heeft uw eigen kind er wel moeite mee. De school kan kin deren met leesproblemen op ver schillende manieren proberen te elpen. Maar dan moet wel eerst U|delijk zijn wat er aan de hand is. Dyslexie komt van de twee Griekse boorden 'dys' en 'lexie'. 'Dys' bete- enL niet op de goede manier' en exie betekent: 'met geschreven a' om kunnen gaan'. Dyslexie e ekent dus dat lezen en vaak 0 spellen moeilijkheden opleve- hJt a Worc'1: veroorzaakt doordat t ee' van de hersenen wat met ren l. 9 is anders werkt. Kinde- «m annen dit zelf vaak goed ver orden. Jules (groep 6) vertelt: w en niet zo goed in spelling. Ik e wel veel van wat er vroeger Wat t 'S' maar iets onthouden rrrn ,vanc'aa9 geleerd heb is veel (arn er-". Ook zijn broer Max komtP '.s dyslectisch. Dyslexie dere 8r 'n één fami"e dij meer- ziih ^rsonen voor. Beide jongens van ^ee' creatief en houden enen e|t knutselen. Ze heb ben veel fantasie en kunnen goed problemen oplossen, zonder dat in stappen te doen. Ook dat hoort bij dyslexie. Misschien zijn dyslectische wetenschappers zoals Einstein en Bell (de uitvinder van de telefoon), en ook Walt Disney daarom wel zo succesvol. Het spreekt voor zich dat alle kin deren goed moeten leren lezen. Daarom heeft de overheid nu extra geld vrijgemaakt voor hulp bij lezen. Wat er moet gebeuren, staat in het 'Masterplan Dyslexie'. Het is de bedoeling dat scholen alle kin deren die problemen met lezen hebben, proberen op te sporen. En dat al deze leerlingen snel en ade quaat worden begeleid. Hiervoor hebben alle basisscholen en alle scholen voor voortgezet onderwijs een 'Protocol Dyslexie' gekregen. In dit Protocol Dyslexie staan richt lijnen voor het herkennen van dys lexie en hoe je een kind met dys lexie kunt helpen. Kinderen die lezen niet gemakkelijk vinden, worden op deze manier zo snel mogelijk geholpen. Vaak kan de school dit alleen, maar soms is er hulp van een externe begeleider nodig om de leerling en de leer kracht te helpen. Ook bestaat er voor leraren de mogelijkheid om cursussen volgen. Ze leren dan welk materiaal en welke manieren ze kunnen gebruiken om kinderen met leesproblemen te helpen. Bij dyslectische leerlingen zal het lezen nooit vanzelf gaan. Meestal hebben ze, zolang ze op school zit ten, ondersteuning nodig. Het is dan van belang dat de school goed afstemt met de leerling zelf, maar ook met de ouders. Zij kunnen het kind dan thuis weer goed helpen. Meer informatie over het Master plan Dyslexie is te vinden op www.masterplandyslexie.nl en op www.steunpuntdyslexie.nl Gevraagd: Spartamet tot 75,- of Puch Maxi/Tomos tot 90,- 079-3414256 Boeken 2004-2005 praktijkvorming SPW4 - 0180-631060 Salontafel vierkant zwart metaal glasplaat 75,- 0180-633038 Studieboeken voor helpende niveau 2 - tel:06-42424106 Gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle bedankt voor de planten. Personeel apotheek Regio - In 2004 waren in het gebied van de Kamer van Koophandel Rot terdam bijna 7.400 startende ondernemers. Dat zijn er 1.100 meer dan in het jaar ervoor, een toename van ruim 17%. Landelijk ligt de toename van het aantal star ters in 2004 iets hoger met bijna 21%. In totaal werden in 2004 in Nederland 70.000 ondernemingen gestart. Dit blijkt uit de onlangs verschenen rapportage "Startende ondernemers 2004" van de KvK Rotterdam. De meeste startende ondernemers zijn mannen. Van de starters in 2004 in het kamergebied van Rot terdam is 71% man en 29% vrouw. Het merendeel (54%) van de Rot terdamse starters zit in de leeftijds categorie 25-39 jaar. De populairste branche voor starters is de detail handel waar 17% van de startende ondernemers voor kiest. Maar ook de facilitaire en persoonlijke dien sten kunnen op grote belangstel ling rekenen; zij leveren respectie velijk 14% en 15% van de starters. Mannelijke starters kiezen vaak voor de branches bouwnijverheid (17%), facilitaire diensten (16%), adviesdiensten (15%) of detailhan del (15%).Vrouwelijke starters kie zen vaak voor de branches per soonlijke diensten (27%) en detail handel (24%). Van de 7.400 starters in de Rotter damse kamerregio is 1.763 (24%) buiten Nederland geboren. Van deze groep startende ondernemers is iets minder dan de helft (46%) afkomstig uit Turkije, Suriname, Marokko en de Antillen. De meeste niet-Nederlandse starters in 2004 hebben Turkije als geboorteland (316 starters). Voor meer informatie: www.kvk.nl/ startersprofielrotterdam

Hart van Holland | 2005 | | pagina 7