Zevenhuizen-Moerkapelle O co cv O O Gemeente LO CN QC Begroting 2006 het zoeken naar evenwicht tussen veel minder en/of veel meer Algemene politieke beschouwingen HET RUIMTELIJK PLAN VOOR DE TOEKOMST VAN DE ZUIDPLAS ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE VACCINATIE MIDDAG WOENSDAG 8 JUNI 2005 VERSTERKING DOOR VERMINDERING pagina 6 Gemeentenieuws 25 mei 2005 Postbus 30, 2760 AA Zevenhuizen, telefoon 0180-637777 e-mail: gemeente@zevenhuizen-moerkapelle.nl Met ingang van 2004 is voor de gemeenten een nieuwe manier van begroten geïntroduceerd. De gedachte daarachter is dat geruime tijd voor het nieuwe begrotingsjaar de gemeenteraad aangeeft welke doelen moeten worden bereikt en hoeveel dat mag kosten. Het college van burgemeester en wethouders gaat vervolgens als uitvoerder van het beleid aan de slag om deze doelen verder uit te werken in een begroting, die in november wordt vastgesteld. Bij het bepalen van 'wat moet worden bereikt en hoeveel mag het kosten' verwacht de raad een voorzet van het college. Deze voorzet wordt ook wel de voorjaarsnota genoemd. In de voorjaarsnota 2005 kijkt het college van burgemeester en wethouders dus vooruit naar de begroting 2006 en de bijbehorende meerjarenbegroting 2006 t/m 2009. Zoals de afgelopen jaren al duidelijk naar voren is gekomen, staat het 'huishoudboekje' van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle onder grote druk. De afgelopen jaren zijn al bezuinigingen doorgevoerd op voorzieningen, onderhoud en personeel. Dit bespaart per jaar zo'n 800.000,— Ondanks al die bezuinigingen wordt verwacht dat de uitgaven de komende jaren aanzienlijk hoger blijven dan de inkomsten, tenzij.... Het college stelt daarom voor bij alle het gebied van de bibliotheekvoorzienin voor bij alle (nieuwe) ontwikkelingen, investeringen en andere uitgaven aan te geven wat echt op korte termijn moet worden opgepakt en wat naar latere jaren kan worden doorgeschoven. Bij dit laatste speelt niet alleen het geld een rol maar ook de mogelijke samenwerking met Nieuwerkerk aan den IJssel. Ondanks de financiële perikelen vindt het col lege dat de volgende ontwikkelingen in ieder geval in de begroting voor 2006 moeten wor den meegenomen: invulling geven aan een goed op elkaar afgestemd veiligheidsbeleid. Voor de aan pak en uitwerking daarvan is extra geld nodig. personeelsuitbreiding bij de publieksbalie in verband met diverse nieuwe wettelijke eisen aan de paspoorten, rijbewijzen e.d. en de invoering van een burgerservicenum mer ter vervanging van het Sofi-nummer. handhaving van de bibliotrailer in Moerka- pelle in verband met de nieuwe eisen op gen. Omdat het niet meer gebruik maken van de bibliotrailer al enkele jaren als een mogelijke bezuinigingsmogelijkheid was aangegeven, betekent handhaving dus een extra kostenpost voor de komende begrotingen. versterking van de brandweerzorg. Er is formatie-uitbreiding nodig om alle wette lijke brandweertaken naar behoren uit te kunnen voeren. Niet alleen de bestrijding van branden en hulpverlening door de brandweer is belangrijk, maar ook taken en werkzaamheden op het gebied van preven tie (door het treffen van maatregelen direct voorkomen van onveiligheid en beperken van de gevolgen), pro-actie (voorkomen van onveiligheid) en prepara tie (voorbereiden op het brandweerwerk) moeten worden opgepakt. Dat hierdoor de verwachte tekorten voor de komende jaren nog verder oplopen, is duide lijk. Omdat de afgelopen jaren de begrotingen post voor post al heel kritisch zijn doorgeno men met als resultaat dus een besparing van 800.000,per jaar, acht het college een bezuinigingsronde zoals in voorgaande jaren heeft plaatsgevonden, niet meer zinvol. Een nieuwe ronde - om te bezuinigen - zal niets nieuws meer opleveren, behalve waar het gaat om de brandweer. Vanuit financieel oogpunt is aangegeven dat het verstandig is om te kiezen voor één brandweerpost met één brandweerkazerne. Het college wijst de gemeenteraad verder op het realiseren van extra inkomsten en stelt in het dekkingsplan daarom de volgende maat regelen voor: - de invoering van het heffen van precariobe- lasting op kabels en leidingen van NUON; - de invoering van het heffen van toeristen belasting; - een verhoging van de OZB-belastingen. Na dit voorwerk door het college is nu de gemeenteraad aan zet. De uitgangspunten en voornemens in de voorjaarsnota worden op 30 en 31 mei aanstaande eerst besproken in de commis sies. Aan het begin van die vergaderingen wordt ook u, als burger of u, als maat schappelijke instelling de mogelijkheid geboden uw zegje daarover richting raads leden te doen. Daarna volgt op 14 juni aanstaande de raadsvergadering, waarin elke fractie haar algemene politieke beschouwingen houdt. Tijdens deze algemene politieke beschou wingen wordt niet alleen gepraat en gediscussieerd over de voorstellen die het college op tafel heeft gelegd, maar de fracties kunnen ook reageren op de meningen, conclusies en voorstellen vanuit de andere fracties. Vaak worden dan ook moties ingediend, bijvoorbeeld een voor stel om ergens extra geld aan te besteden of om - in plaats van verhoging van de gemeentelijke belastingen - het college op te dragen naar een andere inkomstenpost te zoeken. Zo is vorig jaar bijv. de toeris tenbelasting genoemd ais alternatief voor een hogere OZB-aanslag. In de komende weken komen wij op de gemeentepagina van dit weekblad hier nader op terug. Zo kunt u bijvoorbeeld begin juni een samenvatting van de algemene politieke beschouwingen lezen van de zes politieke partijen die in onze gemeenteraad zijn vertegenwoordigd. Nu al meer weten Surf naar www.zevenhuizen-moerkapelle.nl of kijk de stukken in op het gemeentehuis, in de dorpshuizen of bibliotheek. INSPRAAK OVER DE HOOFDLIJNEN VAN HET INTERGEMEENTELIJK STRUCTUURPLAN ZUIDPLAS De gemeentebesturen van Nieuwer kerk aan den IJssel, Zevenhuizen- Moerkapelle, Moordrecht, Waddinx- veen en Gouda werken samen aan een ruimtelijk toekomstplan voor het gebied van de Zuidpias. Zij stellen daarvoor een intergemeentelijk struc tuurplan op waarin voor de komende decennia wordt aangegeven waar extra woningbouw, bedrijventerrei nen en glastuinbouw kan komen. Dat kan alleen als de wegenstructuur en het openbaar vervoer worden aange past. De recreatiemogelijkheden wor den uitgebreid en de landschappelijk waardevolle gebieden versterkt in combinatie met meer ruimte voor water. Inspraakperiode en schriftelijke reacties De gemeentebesturen vinden het van belang dat de inwoners van de Zuid- plasgemeenten en de belangheb bende organisaties in de gelegenheid worden gesteld hun mening over de toekomstplannen te geven. Daarvoor wordt van 6 juni tot 4 juli 2005 een inspraakronde georgani seerd. De hoofdlijnen van het op te stellen Intergemeentelijk Structuurplan Zuid- plas (ISP) zijn opgenomen in het docu ment "Hoofdlijnennotitie ISP/Streek- plan Herziening; Tussenstand voor de inspraak", dat vanaf 6 juni ter inzage ligt op het gemeentehuis en is te lezen op de onderstaande website. Tot 4 juli kunt u een schriftelijke reac tie sturen naar het gemeentebestuur per adres: Projectbureau RZG Zuid- plas, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag. INFORMATIEAVOND OP MAANDAG 6 JUNI 2005 Op maandag 6 juni 2005 vindt in Zevenhuizen-Moerkapelle de Dag van de Thema's plaats over de hoofdlijnen van het Intergemeentelijk Structuur plan Zuidpias van 19.00 uur tot 22.00 uur. Locatie is Dorpshuis Swanla, adres: Dorpsstraat 86 Zevenhuizen. U bent deze avond van harte welkom om vragen te stellen over de thema's en te laten weten wat u van de the ma's vindt. Vooraf aanmelden is niet nodig. Meer informatie Meer informatie over de thema's en de brochure "Hoofdlijnen ISP/Streek- plan Herziening; tussenstand voor de inspraak" kunt u vinden op de web site www.driehoekrzg.nl vanaf 2 juni 2005. De brochure kunt u ophalen op het gemeentehuis of telefonisch aan vragen bij de receptie 0180-637777 vanaf maandag 6 juni a.s. Het vervolg De schriftelijke en mondelinge reac ties worden betrokken bij de verdere uitwerking van de hoofdlijnen van het ISP. In het najaar 2005 ligt een ontwerp-ISP, volgens de procedure van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, formeel ter inzage. In het kader van het Rijksvaccina tieprogramma ontvangen alle kin deren die in 2005 negen jaar wor den van de GGD Midden-Holland een oproep om zich te laten vacci neren tegen DTP en BMR De DTP vaccinatie beschermt tegen de ziekten Difterie, Tetanus en Polio, de BMR vaccinatie beschermt tegen de Bof, Mazelen en Rode hond. In de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle zullen de kinderen opgeroepen worden op woensdag 8 juni 2005. De vaccinaties worden gegeven in de OBS 't Reigerbos, Zaagmolen pad 1 in Zevenhuizen. De meeste negenjarige kinderen bij u in de buurt gaan allemaal tegelijk, omdat de GGD oproept per postcode. Soms zijn kinderen al negen jaar en soms moeten zij nog negen worden. Elk kind dat in aanmerking komt voor de vaccina tie krijgt een persoonlijke oproep op een eigen tijd. Zo is lang wach ten niet nodig. Bent u verhinderd of heeft u vra gen, dan kunt u contact opnemen met onze speciale Jeugdvaccinatie- lijn, tel 0182-545652. Deze lijn is elke werkdag tussen 9.00 uur en 12.00 uur te bereiken. BRANDWEER ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE: Op de agenda's van raadscommissie II op 31 mei 2005 en van de raad in juni 2005 staan drie nota's die vormgeven aan de ont wikkeling van de brandweer in Zevenhuizen-Moerkapelle. Het betreft de nota Lokaal dekkingsplan, de nota Programma van Eisen Nieuwbouw en het Beleidsplan Brandveiligheid en Hulp verlening 2005-2008. In een doelmatigheidsonderzoek naar de brandweerzorg in Zevenhuizen-Moerkapelle is in 2004 gebleken dat er op brand- weergebied nog veel zaken opgepakt en versterkt dienen te worden. Onder andere preventie en opleiding, oefening, plan vorming ter incidentbestrijding en bedrijfsvoering zijn onderde len die aandacht en versterking behoeven om aan de wettelijke eisen te voldoen. De kazernes zijn verouderd en voldoen niet meer aan het huidige programma van eisen. De aansturing van de brandweer dient daarnaast geprofessionaliseerd te worden. Er zijn een meerjarenbeleidplan en een lokaal dekkingsplan opgesteld, die nu ter besluitvorming voorgelegd worden aan de raad. Lokaal dekkingsplan In het lokale dekkingsplan geeft de regionale brandweer inzicht in nut en noodzaak van het aantal brandweerkazernes. Zo is de kwaliteit van de repressieve brandweerorganisatie op basis van onderzoek inzichtelijk gemaakt. Hierbij is gekeken hoe goed de gemeente nu haar repressieve brandweerzorg (het uitrukken met de brandweervoertuigen) geregeld heeft en of dat op een vergelijkbaar niveau kan met minder posten of door posten op een andere plek neer te leggen. Er blijkt een vrijwel vergelijkbaar verantwoord zorgniveau te kunnen wor den gerealiseerd met 1 kazerne (in plaats van de huidige 2) mits deze aan de noordzijde van Zevenhuizen - De Opril - gelokaliseerd. Daarbij komt dat één centrale kazerne goedko per is dan twee: het is een aanzienlijke besparing te behalen. Eén kazerne betekent immers minder personeel, minder voer tuigen en minder huisvestingskosten. Het handhaven van de twee huidige kazernes leidt volgens het onderzoek tot een kos- tentoename van circa 135.000,= per jaar. De nieuwbouw van een of meerdere brandweerkazernes moet voldoen aan een programma van eisen. Deze eisen zijn vastgelegd. In de meer jarenbegroting van de gemeente is reeds een bedrag voorzien voor nieuwbouw brandweer. Dat bedrag is toereikend voor de bouw van 1 kazerne. Het handhaven van de twee huidige brandweerposten leidt tot een extra kostentoename als gevolg van hogere kosten voor de versterking van de brandweerzorg en extra kosten voor de nieuwbouw van een tweede kazerne. Raad aan zet De raad staat voor een grote uitdaging. Er kan een optimale versterking van de brandweerzorg gerealiseerd worden door een vermindering van het aantal posten. De "opbrengst" van het opheffen van een post komt dan ten goede aan de verster king van de andere taakvelden van de brandweer. De structu rele meerkosten blijven dan beperkt. Dat betekent dan wel dat post Moerkapelle opgeheven wordt. Het alternatief is behoud van de huidige organisatie met twee posten en structurele meerkosten in een omvang van circa 290.000,=.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 6