RUIM 90 GEBOUWEN GEKEURD OP TOEGANKELIJKHEID HUISARTSEN VOEREN ACTIE TEGEN KABINETSPLANNEN VOOR GEHANDICAPTEN avondvierdaagse BARBiCUi VOOR SINT VICTORKERK OPTREDEN C-AKKOORD TIJDENS INTOCHT AVONDVIERDAAGSE SINT VICTOR FIETSTOCHT KINDERDISCO KOPPELKLAVERJAS- TOERNOOOI UNE DANCE VOOR VOLWASSENEN INTOCHT Hart van Holland 8 juni 2005 pagina 11 Acties De nadelen Waddirixveen - De tuin van de pastorie van de Sint Victorkerk is vrijdag 17 juni het decor van de jaarlijkse barbecue. De barbecue start om 19.00 uur, de kosten voor deelname bedragen €13,-. De netto-opbrengst komt ten goede aan het restauratiefonds van de Sint Victorkerk. Aanmelden kan bij: 0182-614502 of 0182-612452 (dinsdag, woensdag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur). Boskoop - Het opleidingsorkest van Excelsior Boskoop en Concor dia Waddinxveen 'C-Akkoord' begeleidt woensdagavond 8 juni de avondvierdaagse op het Gou weplein in Boskoop. Op deze avond brengt zij een gevarieerd programma ten gehore, met muziek van Abba tot en met YMCA. Het opleidingsorkest staat onder leiding van Jeroen Wentel. Waddinxveen - De Sint Victor Parochie bestaat dit jaar 125 jaar. Naar aanleiding hiervan heeft de Victor Activiteiten Commissie een fietstocht georganiseerd. De tocht start zaterdag 11 juni tussen 10.00 en 10.30 uur vanaf het plein van de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde. Aanmelden: 0182- 615873, 0182-615137 of 0182- 612452. Waddinxveen - In het Zuidhonk wordt zaterdag 11 juni een kin derdisco gehouden. De disco vangt aan om 18.30 uur en het einde is om 20.00 uur. De toegang is €1,50, inclusief een consumptie- munt en een lootje voor de loterij. Waddinxveen - Stichting Sport weekcomité Waddinveen houdt zaterdag 11 juni een groot kop- pelklaverjastoemooi. Het toer nooi vindt plaats van 10.00 tot 17.00 uur in Hotel Café Restaurant "De Unie". Inschrijven kan tot 10 juni. v°or meer informatie: 06- 23671549 (overdag) of 079- 2315205 ('s avonds). Boskoop - De Wild Eagle Line Dancers is afgelopen vrijdagmid- 9 gestart met het geven van een workshop line dance voor vol wassenen. De workshop wordt 9egeven in het Praathuis van .30 tot 15.00 uur. Belangstellen- en die graag een les mee willen ansen zijn aanstaande vrijdag van harte welkom, oor meer informatie: 06- 10892403. Waddinxveen - Ruim 1800 deelne- ers lopen aanstaande vrijdag 10 n' de intocht van de Waddinx- avondvierdaagse. De fee- ')ke intocht vindt plaats vanaf ca 19-45 uur vanaf het even emententerrein, onder begelei- 9 van vijf muziekkorpsen. Voor eer informatie: www.waddinx- veenwandelt.nl. Door Karin Jongkind (Tekstueel) Waddinxveen - Huisartsen in heel Nederland zijn het oneens met de TWeede Kamer, die onlangs instemde met de plan nen van het kabinet voor een nieuwe zorgverzekeringswet. In de afgelopen weken werden landelijk stakingsacties gehou den, die door een groot aantal huisartsen werden gesteund. Ook de elf Waddinxveense huis artsen deden aan de landelijke actie mee. Afgelopen week deden zij er nog een schepje bovenop. In de Passage voerden ze - duide lijk herkenbaar in witte doktersjas- sen - actie om alle passanten op de hoogte te brengen van de verande ringen als de nieuwe wet wordt aangenomen. Ze deelden kaarten uit die konden worden opgestuurd aan de verantwoordelijke minister om tegen de nieuwe zorgverzeke ringswet te protesteren. Ze hopen met deze actie een bijdrage te leve ren aan de beïnvloeding van de landelijke politiek. Volgens Frans van der Brule, één van de Waddinx veense huisartsen, hebben de pro testen van de afgelopen weken al effect. "Een aantal politici heeft inmiddels bezorgdheid geuit over de wet. Of de protestacties effect hebben zal overigens binnen enke le dagen duidelijk zijn. De nieuwe zorgverzekeringswet is eind vorig jaar al door de Tweede Kamer aan genomen. De Eerste Kamer zal begin juni over de nieuwe wet besluiten. Als deze 'ja' zegt, dan treedt de nieuwe wet vanaf 1 janu ari 2006 in werking. Wanneer de wet wordt ingevoerd is er geen scheiding meer tussen ziekenfonds en particuliere verzekeringen, maar zal er één basisverzekering zijn voor iedereen." De huisartsen zien in de nieuwe wet een aantal nadelen en voeren daarom in Nederland massaal actie. Van der Brule: "Ten eerste bepalen de zorgverzekeraars in de nieuwe wet bij welke huisartsen of specia listen patiënten terecht moeten. De verzekeraars zullen met een aantal specialisten afspraken maken en alleen bij deze specia listen zal de zorg volledig vergoed worden. De huisartsen vinden dat door deze gang van zaken de keu zevrijheid van patiënten voor een arts of specialist wordt beperkt. In de tweede plaats moeten de artsen in de toekomst de ziektebeelden van patiënten aan de zorgverzeke raar doorgeven. Dat is nodig om voor vergoeding in aanmerking te komen. De huisartsen vinden dit in strijd met het medisch beroepsge heim en het recht op privacy van patiënten. In de derde plaats zien we in de nieuwe zorgverzekerings wet voor patiënten een drempel om een huisarts te bezoeken. Wij vinden, dat een patiënt direct naar een huisarts moeten kunnen gaan als hij of zij zich zorgen maakt over de gezondheid. Zonder na te den ken of de kosten voor een bezoek aan de dokter wel worden ver goed." Waddinxveen - Gebruikers van een rolstoel of scootmobiel zul len in de Gemeentegids 2006 kunnen zien of een aantal gebouwen in Waddinxveen voor hen toegankelijk is. In de nieuwe gemeentegids, die dit najaar verschijnt, zal dat met pictogrammen (symbolen) wor den weergegeven. Vrijwilligers van het Platform Gehandicapten en VAC- Wonen hebben sinds oktober 2004 negentig gebouwen gekeurd op hun toegankelijkheid. Daarbij is vooral gekozen voor panden die een functie hebben voor een breed publiek. Zo is begonnen met de openbare bibliotheek en het gemeentehuis. Later volgden ban ken, postkantoor, politiebureau, uitvaartcentra, praktijkruimten van artsen, tandartsen en fysiothera peuten. apotheken, kerkgebou wen, club- en buurthuizen. Teams van twee personen, van wie één in rolstoel of met een scootmo biel, bekeken de toegang van de panden aan de hand van een checklist opgesteld door het pro vinciale zorginstituut Tympaan. Belangrijke punten waren steeds: de aanwezigheid van een invali denparkeerplaats, de steilte van een eventuele hellingbaan, de hoogte van drempels, de vrije doorgangsmaat van deuren en gangen enzovoort. Tympaan ver werkt de ingevulde checklisten en kent de pictogrammen toe, die in de loop van deze zomer door tus senkomst van het Platform Gehan dicapten op het bureau van de samenstellers van de gemeentegids terechtkomen. Ook de beheerders van gekeurde gebouwen ontvan gen bericht over de toegekende pictogrammen. De afgelopen maanden is onder andere een aantal sportaccommo daties bekeken. Rolstoelgebruikers zijn actieve beoefenaars van diver- Het projectteam van het onderzoek Toegankelijkheid met zittend v.l.n.r. Loes Lekx, Wim Stegeman, Arjan Boots en Jacques van de Loo. Staand: Henk Erkelens. Thea Bekooy, Rebekka Vis en Diana Voogd. Lia Sekeris en Yvonne Bos ontbreken op de foto. se sporten, maar bij deze inspectie lag het accent meer op de vraag of de clubhuizen toegankelijk waren voor gehandicapte ouders of ande re begeleiders van jonge sporters. Ook zij willen hun kind kunnen ver gezellen naar een training of een wedstrijd. "We hebben heel veel medewer king, welwillendheid en belang stelling ondervonden van de beheerders van de gebouwen", vertelt Rebekka Vis van VAC Wonen. Haar teamgenoot Henk Erkelens ('uit de doelgroep') vindt één van de onbedoelde en aardige kanten van dit project dat je Wad dinxveen veel beter leert kennen. Loes Lekx, voorzitter van het Plat form Gehandicapten, wil vooral kwijt dat rolstoelgebruikers zo graag zichzelf willen redden. "Mensen zijn meestal heel vriende lijk en behulpzaam om je bijvoor beeld over een te hoge drempel te helpen, maar het geeft een beter gevoel als je op eigen kracht naar binnen kunt. Bovendien is er niet altijd assistentie aanwezig. Veel gebouwbeheerders realiseren zich ook niet dat hun gebouw wel aan gepast lijkt, maar toch flinke beperkingen kent. De aanwezige hellingbaan naar de ingang is bij voorbeeld veel te steil." Heel positief was de gebleken bereidheid van verschillende beheerders om al op korte termijn een aantal verbeteringen te gaan uitvoeren. Het complete team vrij willigers is van plan in het najaar als de nieuwe gemeentegids is ver schenen, verder te gaan met het project. Er is nog genoeg te doen. Alle schoolgebouwen moeten bij voorbeeld nog aan de beurt komen. En sommige panden wor den de komende maanden ver bouwd waardoor de keuring is uit gesteld.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 11