WEEK VAN DE ZUIDPLAS D Hart van Holland 15 juni 2005 pagina 20 De vijf thema's Tussen dorp en stad Mobiliteit en bereikbaarheid De heerlijke polder id. Door Karin Heerpn e hele week heeft in het teken gestaan van de ont wikkelingen die gaan plaats vinden in de Zuidpias. De huidige culturele identiteit is hierbij een belangrijk uitgangspunt. In de pol der, die eigenlijk geen polder is maar een droogmakerij, is water altijd een factor van belang geweest. De bemaling, het grond waterpeil en de Ringvaart die rondom het gehele gebied loopt. Het water is ook in de nieuwe plannen een belangrijk factor. Er moet rekening gehouden worden met de afwatering van het gebied als er meer verstedelijkt wordt en voldoende ruimte blijven voor de berging. De week van Zuidpias heeft in het teken gestaan van debatten, dis cussie en de mogelijkheid voor inbreng in de verdere planvor ming. Dinsdag 7 juni waren er debatten met jongeren en senio ren. Bij alle discussies komt naar voren dat inwoners het belangrijk vinden hun eigen culturele iden titeit te behouden. De polder is belangrijk geweest voor het inko men, er is grote economische bedrijvigheid, met name in de agrarische sector. De vroegere strijd tegen het water werd tijdens deze debatten ook vaak gehoord. Woensdag tot en met vrijdag waren tijdens een aantal besloten bijeenkomsten bestuurders, politi ci en vertegenwoordigers van en De ringvaart vormt een belangrijke culturele schakel tussen het heden en het verleden en de toekomst van de Zuidplaspolder. Arthur Blom krijgt de publieksprijs van de fotowedstrijd uit handt Burgemeester Westendorp en voorzitter van de jury Beppie Roos bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties in de gelegenheid hun visie te geven op de nieuwe ruim telijke invulling van het gebied. In workshops werd er hard gewerkt aan een aantal thema's die de basis leggen voor het nieuwe struc tuurplan. Na de behandeling van de Interre gionale Structuur Visie (ISV) in de verschillende gemeenteraden en de daaruit voortgekomen moties, is gekozen om aan de hand van vijf belangrijke thema's toe te werken naar het Interregionale Structuur Plan (ISP). Dit vloeit voort uit de uitgangspunten die gehanteerd zijn bij de opstelling van de ISV. Onder andere waren uitgangspun ten dat er geen behoefte is aan nieuwe regionale kernen, er een uitbreiding van de groenstructuur nodig is en dat er uitbreiding van de glastuinbouw in de Zuidplaspol der zal plaatsvinden. Bereikbaar heid, zowel de infrastructuur van het wegennet als de versterking van het openbaar vervoer zijn hier bij van belang. Dit heeft geleid tot vijf thema's die leidend zijn voor de discussie over invulling van de Zuidplaspolder: 'Tussen dorp en stad', 'mobiliteit en bereikbaar heid', 'de heerlijke polder', 'bou wen met water' en 'financiering en fasering'. Er is een aantoonbare behoefte aan nieuwe woningvoorraad: vooral kleine huishoudens met alleenstaanden of eenoudergezin nen, starters en senioren zijn groe pen woningzoekenden die in de eigen woonkernen niet of nauwe lijks aan bod komen. Er ligt een bestuurlijk uitgangspunt van 30% sociale woningbouw. De verstede lijking in de Zuidplaspolder zal in eerste instantie plaatsvinden in aansluiting op de bestaande voor zieningenstructuur in de kernen. Pieter Hordijk, projectdirecteur van de driehoek RZG-Zuidplas licht toe dat er in eerste instantie vlees op de botten' moet komen bij de bestaande kernen voor het in stand houden van voorzieningen. Voor een duurzame ontwikkeling is het van groot belang dat de nieuwe functies worden gereali seerd in het ruimtelijke raamwerk van de bestaande wegen, de nieu we ontsluitingswegen en de groen- en waterstructuur, ook wel lanen, linten en tochten genoemd. Door de gezamenlijke gemeente raden wordt de infrastructuur en mobiliteit als een van de belang rijkste voorwaarden genoem voor de hele Zuidplasontwikke- ling. Het rijkswegennet lo°P dagelijks vol, de provinciale weg= zijn overbelast en als er nog gr0° schalige woningbouw gaat p'aa vinden is dit een belangrijk aa dachtspunt. Tijdens de week va de Zuidpias is op donderdag es convenant getekend op de Dag van de bereikbaarheid ove^r°0 spoorwegovergang bij h1o°r recht. Als de bomen dicht gaan y dens spitsuren ontstaat hierd meer dan eens file op de omdat het verkeer niet kan 00 stromen. Dit is een belangrijk punt in de huidige infrastruet De plannen die er nu liggen v omleidingen van bestaande J vinciale wegen leveren ook belangrijke bijdrage aan de komstige verkeersafwikkeM Bovendien moet er aan komen voor voldoende open vervoer. In de ontwikkeling van de piaspolder zal er aandac voor het versterken van 9 Regio - Burgemeester Westen dorp gaf maandagavond 6 juni het startschot voor de 'Week van de Zuidpias'. In dorpshuis Swan- la was de eerste bijeenkomst van de week, een informatieve avond over de ontwikkelingen tot nu toe en de plannen voor de nabije toekomst. De avond begon met de prijsuitreiking voor de beste foto's die gemaakt zijn in de Zuidpias: de molenvier gang, de kerk in de Dorpsstraat en de polder waren zowel door de vakjury als door het publiek als beste bestempeld. Burge meester Westendorp reikte samen met de voorzitter van de vakjury de prijzen uit. Arthur Blom ging met de publieksprijs weg en kreeg tevens de tweede prijs van de vakjury.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 20