PUNAISES EN PAPERCLIPS HOUDEN 'GESELIIGE' UITVOERING IN NESSELANDE HET SPECTRUM SPORT VOOR KINDERHOSPICE PALUETERHOF R.W.C. AH0Y SUCCESVOL OP NK WIELRENNEN BORDEN ONTVREEMD IN RECREATIEGEBIEDEN MILIEU-INFORMATIE MEER OPENBAAR Hart van Holland 29 juni 2005 NESSE LAN DE/REGIO Verplicht Snel toegang Recht op informatie Door Geertrude Verweii Nesselande - Een jaar geleden besloot muziekdocente en orthopedagoge Carin van Haastregt een kinderkoor op te zetten in Nesselande. Uiteinde lijk ontstonden er twee groe pen. De Punaises bestaat uit jongens en meisjes van vier tot zes jaar en de Paperclips zijn met hun zeven tot negen jaar net iets ouder. Na 19 repetities was het tijd voor een uitvoering. In de blauwe hal van de Brede school kwamen ouders en grootou ders luisteren naar liedjes over onder andere konijnen, de griezel bus en de klokkenmaker Li Ping. Het geheel werd op komische wijze omlijst door Carin zelf, die voor de gelegenheid in de huid van een schoonmaakster gekropen was. Met een heus Mien-Dobbelsteen- accent kondigde ze de liedjes aan en hielp ze de kinderen door moei lijke stukken heen. "So gesellig, vin-u ook nie?" De kinderen deden hun uiterste best en dat was goed te horen. Dat In de buurt van uw woonplaats staat een nieuwe fabriek. U vraagt zich af hoeveel luchtver ontreiniging die veroorzaakt en waar het bedrijf zijn afval laat. U wilt een duidelijk antwoord en het liefst ook snel. Dat kan. Sinds kort zijn gegevens over de uitstoot van bedrijven voor iedereen toegankelijk. Ook moet de informatie binnen vier weken op tafel komen. Dit is een gevolg van het Verdrag van Aarhus dat op 14 februari 2005 is omgezet in Nederlandse wet en regelgeving. Overheidsinstanties zoals gemeen ten, provincies, waterschappen, ministeries en de uitvoeringsin stanties die onder hun verantwoor delijkheid vallen, beschikken over veel milieu-informatie. Ook van bedrijven. Voor vragen over lozin gen, afval en geluid klopt u niet bij het bedrijf aan, maar bij de vergun ningverlener. Voor de meeste bedrijven is dat de gemeente, voor grote bedrijven de provincie. Mocht u het moeilijk vinden om uw vraag helder en concreet te formu leren, dan dient de instantie in kwestie u te helpen met het preci seren ervan. Overheidsinstanties kunnen een slordig of onduidelijk verzoek niet zomaar terzijde schui ven. Sinds 14 februari 2005 zijn over heidsinstanties verplicht om de bij hen aanwezige gegevens over de bedrijfsuitstoot op verzoek vrij te geven. Deze gegevens zijn dus altijd openbaar. Bij andere verzoe ken om milieu-informatie moet de overheidsinstantie het bedrijfsbe- Carin de kinderen niet alleen ple zier in het zingen maar ook stern- technieken heeft bijgebracht was te horen aan het liedje "Gooi de bal eens op". De kinderen waren in twee groepen verdeeld en wisten met alleen hun stemmen de indruk van een balspel te wekken, tot zelfs het weg stuiteren ervan - "ach, nu ligt hij in de sloot" - toe. Carin wil na de zomer, begin november, opnieuw starten. Deze keer niet met een koor, maar met een musicalgroep waarin behalve zang ook toneel en dans verwerkt zit. "Ik heb al een heel leuke kleuter musical liggen", vertelt ze enthou siast "En voor de oudere kinderen heb ik ook een leuk idee." Daar naast beginnen haar plannen voor een sprookjestheater, waar jonge kinderen kennis kunnen maken met de verschillende parameters van muziek - hoog, laag, hard, zacht, snel, langzaam - steeds vastere vormen aan te nemen. Carin: "Mijn eigen bedrijf "De Grabbeldoos" stelt zich tot doel de muzikale ontwikkeling van het jonge kind te stimuleren en dat kan op heel veel manieren. Wat ik wil bereiken is plezier in muziek en alles wat daarmee samenhangt." Voor meer informatie: www.degrabbeldoos.nl Emmeri/Nesselande - In Emmen werd zaterdag 25 juni het Nederlands Kampioen schap wielrennen gehouden.; De rensters en renners van de Rotterdamse wielervereniv ging Ahoy waren zeer succes vol; zij kwamen thuis met viermaal goud en eenmaal zil ver. Nicky Zijlaard uit Rotterdam-I Nesselande kwam bij dei meisjes van 9 jaar als eerste solo over de streep. Hiermee ver-j overde zij haar eerste Nederland I se titel op de weg. In dezelfde I wedstrijd behaalde Eline Hoppe-1 zak uit Nieuwerkerk aan den Us-|f sel de vijfde plaats. Bij de meisjes van 10 jaar was het| succes voor Ashlynn van Baarle; uit Zoetermeer. Voor Ashlynn is;| dit haar tweede titel op rij. De 12- jarige Kelly Markus uit Hoofd dorp was bij de meisjes van 12j| jaar het snelste. Kelly's broer I Barry Markus zorgde voor zijn j vierde Nationale titel op de weg. Tenslotte was er ook nog een zil-|l veren plak voor de 8-jarige Julian r Spierings uit Zoetermeer in cate- gorie 1. Zijn 14-jarige zus, Ashley; Spierings, haalde het podium netI niet, zij werd in de sprint vierde|| en viel daardoor net buiten medailles. De volledige uitslag is te vinden op: www.wsvemmen.nl/nkjeugc; 2005/index.htm lang van geheimhouding afwegen tegen het publieksbelang van openbaarheid. Wanneer het bij voorbeeld om gezondheids kwesties gaat, weegt het publieks belang zwaar. Verder zijn over heidsinstanties verplicht om bepaalde milieugegevens, voor zover bij hen aanwezig, op eigen initiatief openbaar te maken, bij voorkeur via internet. Denk aan: milieuplannen en -programma's, milieuvergunningen, milieuakkoor den, milieueffectbeoordelingen en risicobeoordelingen. Het Verdrag van Aarhus maakt de toegang tot milieu-informatie die bij overheidsinstanties aanwezig is makkelijker. Sneller ook. Bovendien heeft u recht op meer informatie dan voorheen. Het begrip milieu informatie is namelijk verruimd. Het gaat nog steeds om lucht, water en bodem, maar ook om gegevens die de gezondheid en veiligheid van de mens aan kunnen tasten. Denk bijvoorbeeld aan uit laatgassen van het verkeer. Waardevolle cultuurgebieden en bouwwerken, voorzover er een relatie is met het milieu, behoren nu ook tot milieu-informatie. Als burger heeft u recht op infor matie over de invloed op uw gezondheid of directe leefomge ving, voorzover overheidsinstanties hierover beschikken. Het Verdrag van Aarhus maakt de toegang tot die informatie makkelijker. Maak daar gebruik van. Meer informatie vindt u op www.vrom.nl/openbaar- heidmilieuinformatie.nl Regio - Natuur- en recreatieschap pen in Zuid-Holland maken mel ding van het voortdurend gecon fronteerd worden met diefstal van verkeersborden. Dit heeft al voor duizenden euro's schade berok kend, maar betekent ook dat aan duidingen van bijvoorbeeld fiets paden en parkeerterreinen regel matig ontbreken. In de verschillende natuur- en recreatiegebieden van Zuid-Hol land worden met regelmaat ver keersborden gestolen of vernield. Dit leidt tot aanzienlijke schade posten die kunnen oplopen tot in de duizenden euro's. Borden worden veelal gestolen uit baldadigheid of omdat men het niet eens is met de beperking. Maar ook grootschalige bedrijfs matige ontvreemding van borden uit winstbejag komt voor. Enige tijd geleden hebben de handhavers van G.Z-H een aantal personen op heterdaad betrapt met een koffer bak vol met verkeersborden. Het ontbreken van bebording kan vervelende en soms zelfs gevaar lijke situaties opleveren voor de gebruikers van een gebied. Het is dan ook van belang dat bebording overal duidelijk aanwezig is en dat bij vandalisme of diefstal melding wordt gemaakt, zodat de handha vers hierop actie kunnen onderne men. De handhavers van G.Z-H houden toezicht op de gebieden. Zij signa leren, registreren, handhaven de groene wetten en stemmen de acti viteiten af met andere handhaven de instanties. Bij overtredingen tre den zij op als handhaver. Bij het niet naleven van de regels krjjfl men een waarschuwing en zonodisJ een proces-verbaal. Als het noodz: I kelijk is, worden overtreders geajT resteerd. De handhavers van G.Z-'I zijn herkenbaar aan de groene u»l formen met G.Z-H logo en de Gi terreinwagens. Ook bezoekers van de gebiede I kunnen door het direct doorge^ I van onregelmatigheden, eeng' - bijdrage leveren aan het verminr ren van het probleem van die sta en vandalisme. De aanwezigen in de gebieo wordt daarom gevraagd °9en I oren goed open te houdenPl indien dubieuze praktijken vvor l geconstateerd dit onmiddelli) I melden bij G.Z-H, telefoon 2981010 of bij de politie. Nesselande - Alle leerlingen van basisschool Het Spectrum streden vorige week op 15 sportieve onder delen om goud, zilver en brons. Onder de bezielende leiding van Patrick van Daalen, ambassadeur van de Stichting Pallieter, werd er drie dagen gesport in de nieuwe sportaccommodatie van de Brede School Nesselande. Door het betalen van inschrijfgeld, het gesponsord worden voor het behalen van madailles en de ver koop van verjaardagskanlenders voor Stichting Pallieter bracht de school 1400,- bij elkaar. Een cheque met deze waarde werd vrijdag 24 juni door een aantal leerlingen overhandigd aan Rein Lander van Stichting Pallieter, (foto: Spectrum) k.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 8