BLOEMEN EN PLANTEN VAN VEILING TOT WINKEL pagina 10 Hart van Holland 3 augustus 2005 FTTO- Fust Wim de Mooij in zijn 'box' in de groothandelstraat. In de afmijnzaal hangen drie veilingklokken Iedere koper heeft een vak in de veilinghal; daar worden de planten naartoe gebrach.. Door Paulien de Graaf Zevenhuizen - Wim de Gier van tuincentrum de Zilverberk gaat wekelijks naar de veiling om tuin- en kamerplanten in te kopen. Het veilingwereldje is voor de meeste mensen onbe kend, ondanks dat het zich allemaal dichtbij afspeelt, namelijk in de bloemenveiling in Bleiswijk. 's Morgens om 5 uur vertrekt Wim, vaak samen met zijn vader. Om half 6 begint de veiling en voor die tijd willen zij de handel een beetje bekeken hebben. "Je let op de kwaliteit, maar ook op wat er aan geboden wordt: veel of weinig van een bepaald soort planten, want dat kan van invloed zijn op de prijs", vertelt Wim. De snijbloemen en potplanten, die vaak een dag eerder al binnengebracht worden door de kwekers, worden gekeurd op kwaliteit door keurmeesters. A1 is de beste kwaliteit. Zijn er opmer kingen dan krijgt de plant het keur merk A2. "Ook B bestaat nog, maar dat is meestal rommel. Wij kopen in principe alleen A1 kwaliteit in." Wim loopt tussen de rijen met kar ren door en pakt hier en daar een plant om hem beter te bekijken. "Bij sommige soorten weet je dat er wel eens een bruin hart in kan zitten of gele bladeren." maakt voor de winkels. "De winke liers hoeven er niets meer aan te doen, behalve afrekenen", grapt hij. Hij koopt dagelijks in op de vei ling en verspreidt de bloemen direct over de winkels. Terrastraat In de veilinghal bevindt zich ook een gedeelte waar andere zaken worden verkocht, zoals vazen en bloempotten, maar ook beelden en verpakkingsmateriaal, de zgn. Ter rastraat. "Wij kopen hier voor de winkel zelden iets. Alleen als we iets speciaals zoeken. De rest kopen we in via onze eigen leverancier", vertelt Wim. Ais alles is ingeladen en het fust is afgeleverd, rijdt hij naar het tuincentrum. Daar moet alles weer in de winkel gezet wor den en geprijsd. "Daar hebben we meestal ook nog een dag werk aan", aldus Wim de Gier. aanbod en wat ik wilde hebben, vond ik erg duur, dus ik heb niet zoveel ingekocht. In de drukke tijd moeten we soms wel drie keer heen en weer rijden om alles thuis te krijgen." De planten worden geleverd in fust: speciale plastic verpakkingen waar de potten in staan. Er is een malig fust, hiervoor worden kosten in rekening gebracht en deze kun nen de kopers na gebruik bij een stortplaats achterlaten. Er bestaat ook meermalig fust: Hiervoor betaalt de koper statiegeld, dat hij na inlevering retour ontvangt. Ver der heeft Wim een aantal zakken met noppenfolie en plastic bij zich voor recycling. Ook dit kan hij bij de speciale stortplaats achterlaten. jammer. Nu worden er soms partij en vernietigd waarvoor best belangstelling is, maar niet voor die prijs. Zeker in de zomer kun je niet het risico nemen om grote hoeveel heden dure planten in te kopen." Om kwart over 6 begint de veiling van snijbloemen en bij de andere klokken worden de kamerplanten geveild. Om half 8 wordt er pauze gehouden en daarna worden de resterende karren met planten en bloemen geveild. Veilinghal Ondertussen worden de aange kochte planten verdeeld over kar ren. Iedere koper heeft een vak in de veilinghal en daar worden zijn planten gebracht. Het is een mooi gezicht om alle karren met bloe men en planten door de hal te zien rijden. Als de veiling afgelopen is, vraagt de koper een afrekening en een laadlijst aan. Deze kan hij bij de betreffende balies ophalen. Daarna wordt de auto opgehaald en naar het eigen vak gereden. Afhankelijk van de drukte staan daar de karren met gekochte waar klaar om inge laden te worden. Wim loopt alles aan de hand van de laadlijst na. Niet alle planten staan er al en als het te lang duurt gaat hij zelf op zoek naar zijn karren. Deze keer past de hele aankoop in een keer in zijn wagen met aan hanger. "De handel is in deze tijd niet zo druk. Er was niet zo'n groot Afmijnzaal Om half 6 begint het veilen van de tuinplanten. Alle kopers zitten in de afmijnzaal waar drie veiling- klokken hangen. Het woord 'afmij nen' komt van het oude veilings ysteem waarbij de koper 'mijn' riep bij het bedrag waarvoor hij kopen wilde. De kopers hebben nu een kopersnummer dat door middel van een kaart aan de afslagers wordt doorgegeven. Met een druk op de koopknop op hun tafel kun nen zij proberen de planten te kopen. De karren met planten worden voor de klok gereden. Een veiling medewerker toont de planten en de afslager leest de soortnaam van de plant, de teler en de aangebo den aantallen voor. Soms wordt er een minimumprijs genoemd. Op de klok wordt aangegeven of de prijs in centen of euro's geldt. De wijzer van de klok draait van een hoog bedrag naar laag. De koper die het eerste op de koopknop drukt, heeft de partij. Hij kan dan aangeven hoeveel trays hij wil kopen voor die prijs. Ook hierbij geldt een mini- mumafname. De koop wordt meteen verwerkt in de computer. Als er een minimumprijs is aange geven en de koopprijs zakt daaron der draait de klok door: de partij is dan doorgedraaid en wordt vernie tigd. "We kopen meestal samen in. Alleen kan je maximaal bij twee klokken inkopen," zegt Wim. "De minimumprijsafspraak vind ik wel Snijbloemen De Zilverberk koopt geen snijbloe men in. Dit wordt gedaan door Wim de Mooij uit Moerkapelle. Hij heeft een kleine groothandel en levert aan verschillende winkels. Omdat hij meer tegelijk inkoopt, kan hij dat goedkoper doen dan Wim de Gier. In de groothan delstraat heeft De Mooij zijn eigen 'box' waar hij met een aantal medewerkers bossen bindt, verpakt ar» r»riic+ Wior \/v/r>rH+ allp<; klaarnp-

Hart van Holland | 2005 | | pagina 10