DIERENARTS MAARTEN PILGRAM "HECHT GROTE WAARDE AAN MEDISCHE KENNIS EN ONDERZOEK" DIER VERMIST OF GEVONDEN? VAKANTIETIJD: ER OP UIT IN DE OMGEVING O/ Ta NSGK WIL ENTHOUSIASTE VRIJWILLIGERS NIJMEEGSE VIERDAAGSE Hart van Holland 3 augustus 2005 pagina 7 Toekomst Apart levensverhaal Beginjaren Mond -en Klauwzeer Voorstander van kleinschaligheid www.amivedi.nl www.diabetesfonds.nl "V Diabetes Fonds Zevenhuizen: 19 00 Collecte voor kinderen met een handicap Bart Bakker weet al jaren via zijn pen door te dringen tot iemand zijn leef- en gevoelswereld. In de wekelijkse rubriek 'Het Voetstuk' zet hij mensen uit de lokale samenleving in de schijnwerpers. "Meneer, ik heb goed nieuws (I voor u. De foto's I van uw hond I zien er dermate goed uit dat het herstel kan worden ingezet. Ik ben echt blij voor u en de hond." Zomaar een telefoon gesprek vanachter de balie van Dierenkliniek Zevenhuizen, aan de Zuidplasweg 1a. Het amicale gesprekje werd gevoerd door Maarten Pilgram, de plaatselijke dierenarts, die inmiddels alweer vier jaar in Zevenhuizen werkzaam is. "Wel kom in de gezelligste dierenkli niekvan de regio", zegt Maarten vervolgens met een glimlach, waarna hij spontaan even een rondleiding door het pand geeft. Opvallend is de strakke indeling van de diverse ruimten. Tevens valt het op dat de kamers van de dierenkliniek bijna overdreven schoon zijn. Kortom, Dierenkliniek Zevenhuizen is met recht een zie kenhuis voor dieren als bijvoor beeld honden, katten, vissen, fret ten, vogels, konijnen, muizen, hamsters, cavia's, chinchilla's en ratten "Ik hecht veel waarde aan hygiëne en een grote medische kennis", zegt Maarten Pilgram op het moment dat we aan de operatie tafel staan. "Dit verwacht ik ook van mijn assistenten. Ik laat hen overigens ook praktijkervaring opdoen. Dit gebeurt bijvoorbeeld door de zogenaamde 'niet risico Patiënten' tijdens de ingreep wel als zodanig te behandelen. Hier door is extra aandacht voor de narcose en de bijbehorende appa ratuur, die de gesteldheid van de Patiënten in de gaten houdt. Deze werkwijze zorgt ervoor dat we eigenlijk op alle situaties voorbe reid kunnen zijn." Inmiddels heeft de dierenkliniek evenhuizen een regionale func- le gekregen. Naast de dieren uit e Zevenhuizen-Moerkapelle °men er ook patiënten uit Nesse- ande, Waddinxveen, Rotterdam en Nieuwerkerk. "Kennelijk gaat de mond tot mond reclame best hard", reageert Maarten. "Maar er is sowieso een behoefte aan goede dierenartsen. Toen ik zo'n vijf jaar geleden begon, vond ik het opmerkelijk dat er in deze gemeente geen dierenkliniek was. De reden dat ik me hier vestigde? Dat had ook vooral met de gezins situatie te maken. Mijn vrouw Martje werkt als dierenarts in Gouda. De opa's en oma's wonen hier ook in de buurt. Zij passen gelukkig regelmatig op de kinde ren. Het is een prettige bijkom stigheid als zij niet te ver hoeven te rijden om bij ons te komen. We wonen mede daarom in Moerka- pelle." In zijn beginjaren zag het er zeker niet naar uit dat Maarten en Mar tje Pilgram zich in Moerkapelle zouden vestigen. "Ons levensver haal is best apart", vertelt Maar ten. "Tijdens de opleiding zei de professor al: denk erom jongens en meisjes, van deze opleiding krijgt één op de vier een relatie met elkaar. De man had gelijk, want van onze 150 studiegenoten kregen er enkele tientallen een verhouding. Ik weet niet hoe het met de andere koppels is gegaan, maar we zijn tijdens de studie met elkaar getrouwd en hebben inmiddels drie kinderen." Na hun studie trokken Maarten en Martje door Engeland om uitein delijk bij een dierenarts in Wales te gaan werken. "We hebben veel van deze klassieke arts geleerd", aldus Maarten. "Hij deed gewoon alles en was uiterst begaan met het lot van de dieren. Dat kun je helaas niet van iedereen zeggen. Want na onze periode in Wales kwam ik bij een kliniek in Den Bosch terecht. Hier was een vee arts actief, die bijvoorbeeld ook katten ging behandelen. Dieren van dertien jaar wilde hij niet meer echt behandelen, terwijl de medische zorg in sommige geval len dan pas echt begint. Ik heb in dat ene jaar gezien hoe het vak vooral niet moest worden uitge oefend." In een zogenaamde tussenfase raakte Maarten Pilgram als zelf standige opererende dierenarts betrokken bij de mond- en klauw zeer problematiek. "Ik heb door heel Nederland bloed afgenomen en behandelingen uitgevoerd. Maar het ging me aan m'n hart dat de landbouwsector aan de mond- en klauwzeer letterlijk kapot ging", aldus Maarten. "Sterker nog, ik heb soms gewoon meegehuild met boerenfamilies die hun bedrijven na jaren failliet zagen gaan. Nog steeds zijn deze vooral economische problemen niet opgelost, want per dag hiel den er toen gemiddeld 25 boeren bedrijven in Nederland op te bestaan." Maarten heeft zijn draai dus binnen de gemeenschap gevon den. De kliniek wil verhuizen over een jaar naar een moderner pand. Maarten is daarover met meerde re partijen in onderhandeling. Maar ook bij hem is het nieuws bekend dat de gemeente Zeven huizen-Moerkapelle binnen een paar jaar in zijn huidige vorm ophoudt te bestaan. "Een uiter mate slechte ontwikkeling", rea geert hij. "Ik ben juist een grote voorstander van kleinschaligheid. Dit geldt dus ook voor het woon genot binnen een gemeente als Zevenhuizen-Moerkapelle. Zoals ik met mijn patiënten en relaties omga - persoonlijke benadering staat hierbij voorop - zo moet dat ook met een gemeente zijn. Zorg eerst dat je gezin goed in een klei nere gemeenschap kan functione ren. Met deze bagage zullen je kinderen vanzelf wel de wereld gaan ontdekken. Maar een goede basis is hierbij van groot belang. En dat begint bij een kleinschalige en rustige woonomgeving." Stichting AMIVEDI, Kosteloze re gistratie vermiste en gevonden huisdieren. Hulppost 3B-Hoek- Zevenhuizen/Moerkapelie-Pij- nacker/Nootdorp. VERMIST: Kater, wit/grijze bovenkant kopje, vlekken rug, cypers grijze staart, 1 hoektandje steekt uit, Weideplantsoen Zevenhuizen. Kater, zwart/witte staartpunt, wangen, neus, sokken, de Patrijs, Zevenhuizen. GEVONDEN: Kat, rood-gemeleerd met wat wit onder kin, Noordeinde, Moerkapelle; Agapornis, blauw/geel/groen (pasteltinten), recreatiepark de Koornmolen Zevenhuizen; Grote parkietachtige, groen met rood op vleugels en blauw in staart, De Lente, Zevenhuizen. GOED TEHUIS GEZOCHT VOOR: allerlei kleuren jonge katjes van 8 tot 13 weken ledereen die vragen heeft of informatie kan geven kan bellen naar: Stichting Amivedi Hulppost: 3B-Hoek - Pijnacker/Nootdorp - Zevenhuizen-Moerkapelle, telefoon 010-5121937 of kijk op 250.000 Mensen in Nederland hebben diabetes zonder dat ze het zelf weten. Daarom zou iedereen de Diabetes Risico Test moeten doen op of bel 0800- 5766123 n. eer teru9 van vakantie en toch 9 iets leuks doen, of juist nog bo vakantie voor de wero 's iedereen in de buurt haa.'i an Holland zocht voor ten i 6iers de 'eukste evenemen- Voor de omgeving bij elkaar. Er is vaar»8 wat wi's: markten, rond- soortfn en ^est'va's en voor de fietst eVt,ere 'ezers: wandelingen en fo nn t8n' Bii de vermelde tele- oieer |UrTlrners °"f internetsites is "formatie verkrijgbaar. augustu5 Gouda: Goudse Kaas- Jarkt Onfo: 0182-510052) Op de 10.00 - 12 3oKa0SWaag tussen '4-U °Ude ambachten. Archo^9.UStUS: AIPhen a/d Rijn: (wvtM n: 7°0t Romeins Festival TW archeon.nl) het'io! elmg in natuurgebied CTtUS Bosk°op: 13.30 B°omkwlB°Skoopse KwekeriJen CÜ 'museum, '7auoiK?n9 niet noodzakelijk. 1 Plantsn <Bouda: Houtman- ts°enconcert: Kozakken in de Goudse dreven: Russische muziek uit het oude Rusland ten gehore gebracht door het Don Kozakken koor o.l.v. Sergé Latychev. >8-12 augustus Moerkapelle: 08.30 - 12.15 uur Jeugdweek bij Dorps huis Op Moer >9-11 augustus Boskoop: 10.00- 12.00 uur Vakantie Bijbelclub, Mendelweg. 10-12 augustus Waddinxveen: 10.00 uur: Tentweek Zuidpias (Sterrenlaan en Wingerdveld) 10 augustus Gouda: Gouds Mont martre (Info 0492-525483) Antiek en Curiosamarkt op de Markt. 10 augustus Boskoop: Fietstoer- tochten Avanti 25-30 km. - start 19.00, Praathuis, Bosweg 2, info 0182-516946 (na 18.00 uur) 11 augustus Gouda: Goudse Kaas markt (info: 0182-510052) Op de Markt bij de Kaaswaag tussen 10.00- 12.30. Ook oude ambachten. 12 augustus Zevenhuizen: 19.00 uur: Wandeling in natuurgebied het Koornmolengat (010-5214291) 13 augustus Boskoop: 13.30 uur Rondvaart Boskoopse Kwekerijen Boomkwekerijmuseum, Reservering niet nood zakelijk. 13 augustus Boskoop: Back Home Party - De Rozen burcht 13 augustus Zevenhuizen: Draai dag Molenviergang Tweemans polder: Wanneer de weersomstandigheden het toe laten, draaien de 4 poldermolens van de Tweemanspolder. •13 augustus Moerkapelle: 10.00- 17.00 uur: Braderie in de Dorps straat 13-14 augustus Zoetermeer: 24 uurs zeilrace op de Noord Aa 14 augustus Gouda: Houtman plantsoenconcert: Parkcountry: één van de bekendste country zangeressen van Amerika, Billy Yates (Grammy Award Winner) start haar tournee door Europa met haar band Savannah in Gouda. 17 augustus Gouda: Gouds Mont martre (Info 0492-525483) Antiek en Curiosamarkt op de Markt. De Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte Kind (NSGK) houdt in november haar nationale collecteweek. Een grote groep vrijwilligers gaat dan met de collectebus rond om geld in te zamelen voor kinderen en jon geren met een handicap. De NSGK steunt hiermee projecten voor deze kinderen en jongeren, om hen te helpen om met hun beperking zo volwaardig mogelijk te leven. Zo helpt de stichting met speciale vakanties, aangepaste speelplaatsen en zelfstandige woonvormen. Zodat ook kinderen en jongeren met- een beperking kunnen meedoen in onze samenleving. Dit alles is mogelijk dankzij de hulp van vele vrijwilligers. Mensen die zich betrokken voelen bij kinderen met een handicap en die zich daar belangeloos voor inzetten. Wilt u ook collecteren voor de NSGK? Dan bent u van harte welkom in het collecteteam. Het kost slechts een paar uur van uw tijd. U kunt binnen de collecteweek zelf een tijdstip uitzoeken dat u het beste schikt. En mis schien hebt u vrienden of familieleden die ook mee willen doen? Hoe meer collectanten, hoe meer de NSGK kan doen voor kinderen met een handicap! Voor informatie kunt u contact opnemen met de collecte pro motor voor Zuid-Holland Det Marcelis telefoon: 079-3425799 of e-mail: detmarcelis@nsgk.nl De NSGK komt al 55 jaar op voor kinderen en jongeren met een handicap in Nederland, tot de leeftijd van 27 jaar. De stichting is in het bezit van het CBF-keurmerk. Dit garandeert dat de NSGK op een verantwoorde manier omgaat met de giften die zij ontvangt. Voor informatie over de NSGK kunt u ook de website bezoeken: www.nsgk.nl.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 7