VERZET TEGEN OMLEIDINGSWEG N-219 MAAKT WEINIG KANS IN WADDINXVEEN IS HET GOED WONEN POUTIEK i\mmm ri Rapportage werkgroep waarden en normen: Hart van Holland 31 augustus 2005 pagina 19 Waddinxveen Conclusies Aanbevelingen 232100 witte natras en 13771 Zevenhuizen-Moerkapelle Waddinxveen - De werkgroep Waarden en Normen heeft woensdagavond tijdens de raadsvergadering het rapport Waarde(n)vol Waddinxveen overhandigd aan burge meester Royers. inds november 2004 is er in Waddinxveen een werkgroep actief die zich bezighoudt met het onderwerp waarden en normen. Deze werkgroep bestaat uit vertegenwoordigers van de politieke partijen uit de gemeen teraad en is ingesteld vanwege de constatering dat er de laatste jaren nogal eens wat misgaat in de samenleving, in de omgang met elkaar en met andermans eigendommen. De doelstelling van de werkgroep is het op gang brengen van een discussie over waarden en normen. Hiervoor moesten de ergernissen en knel punten binnen de Waddinxveense samenleving geïnventariseerd worden, zodat er concrete aanbe velingen aan de raad gedaan kon den worden. Om de ergernissen en knelpunten te inventariseren is een enquête gehouden onder de Waddinx veense bevolking. Ook is er een thema-avond gehouden op 31 maart met medewerking van dominee Visser van de Pauluskerk in Rotterdam. Op de enquête was «n respons van 17,54%. Dit resul taat is boven verwachting van de werkgroep en zij concludeert hieruit dat het onderwerp onder een groot deel van de bevolking 'eeft. Hoewel de respondenten voornamelijk boven de 40 jaar waren, is de werkgroep van mening dat de enquête voldoen de representatief is voor het gestelde doel. üen ruime meerderheid van de tespondenten (71%) is tevreden °ver de eigen wijk, wat betreft omgang met elkaar en de omge ving betreft. De werkgroep durft op basis hiervan de stelling aan dat het in Waddinxveen goed wonen is. Verder komt uit de enquête naar voren dat men het gezin/de ouders het meest verantwoorde lijk acht voor de overdracht van waarden en normen, gevolgd door school, politie en de gemeentelijke overheid. School en levensbeschouwelijke instellin gen brengen deze verantwoorde lijkheid het beste in praktijk, blijkt uit de antwoorden, de gemeente lijke overheid scoort hier zeer slecht. Ten aanzien van de veiligheid geeft 41 aan zich 's avonds niet veilig te voelen. Een van de belangrijkste oorzaken van het gevoel van onveiligheid is de aan wezigheid van hangjongeren en de overlast die ze al dan niet ver oorzaken. Om het gevoel van vei ligheid te vergroten antwoordde 40% dat ze graag meer blauw op straat willen zien en dat er harder wordt opgetreden tegen overlast. Volgens de werkgroep ligt de taak van het doorgeven van waarde en normen bij de burgers, in het gezin en in andere verbanden. De stelling 'Het gezin als hoeksteen van de samenleving' heeft nog niets aan actualiteit ingeboet. De werkgroep stelt voor om gerichte themabijeenkomsten te organise ren waarbij een of meerdere aspecten van waarden en normen voor het voetlicht komen. Hier door blijven politiek en burger met elkaar in contact. Verder moet de gemeente aan dacht besteden aan haar voor beeldfunctie, de communicatie naar de burgers verbeteren en sig nalen uit de samenleving serieus nemen. Ook beveelt de werkgroep aan om de handhaving te intensive ren. "Meer blauw op andere tij den", aldus Bart van der Roest, voorzitter van de werkgroep. "Dus meer tijdens evenementen en bijvoorbeeld 's nachts. De poli tie moet meer zichtbaar worden." De enquête geeft aanleiding om de problematiek van de hangjon geren serieus aan te pakken. De werkgroep vraagt de gemeente onderzoek te doen naar verplaat sing van hangplekken en te zoe ken naar andere oplossingen voor de overlast. Bij de overhandiging van het rap port, dat de naam Waarde(n)vol Waddinxveen meekreeg, bedank te burgemeester Royers de werk groep voor het uitstekende initia tief. "Het is belangrijk voor de hedendaagse samenleving waarin steeds meer sprake van individua lisme is, dat deze discussie breed gevoerd wordt in de gemeente. Daarbij heeft de politiek een belangrijke voorbeeldfunctie. Ook handhaving is essentieel, het moet uit zijn met gedogen, maar daar hangt wel een prijskaartje aan. Hangjongeren zijn een lastig fenomeen: in hoeverre heeft de overlast te maken met je eigen tolerantiegrenzen? Het is dus een belangrijk rapport en het is mijn zorg dat dit geen papieren tijger wordt, we moeten het handen en voeten geven." Ook de raadsle den spraken allen hun waardering uit voor het rapport. Zij gaven wel aan dat een en ander soms te algemeen is geformuleerd en ver der uitgewerkt dient te worden. Mevrouw Stoffers (PvdA): "De uit komsten van het rapport zijn niet erg verrassend, maar het is goed dat alles eens op papier gezet is. Dat schept duidelijkheid.". Mevrouw Wientjes (WD): "Door de bank genomen zit het in Wad dinxveen wel goed met waarden en normen. De aandacht richt zich op kleine groepen binnen de gemeente. Maar we moeten niet alle verschillen willen overbrug gen; verschillen mogen. We moe ten daar met respect en verdraag zaamheid mee omgaan." Voorzitter Bart van der Roest: "Ik dacht met dit rapport een punt achter de werkgroep te zetten, maar er is nog genoeg werk aan de winkel." Hij kreeg meteen van de raad al een nieuwe opdracht mee: Voor de volgende raadsver gadering wil men graag een inlei ding waarmee men tot een stap penplan voor een actieplan kan komen. Op deze pagina pa itieke aidarv/er:ei 1 deiamerla.in:. Deze pagina word: sameigastelc oidar redeneer verer//corzelijkheid var made //erkers vet het Hei van Holiard. den weg op grondgebied van de gemeente Waddinxveen wordt geregeld. Ook de nieuwe op- en afrit bij de Bredeweg valt onder dit plan. De heer Veerman maakte bezwaar tegen de goedkeuring en hij vroeg de Raad van State tijdens de spoedzitting ook het plan voorlopig buiten werking te stellen. Maar Veerman, die zich zorgen maakt om de luchtkwa liteit langs de hele Omleidings- weg, kan het waarschijnlijk alle maal vergeten. Zijn bezwaar tegen het weggedeelte op grondgebied van Zevenhuizen is door de Raad van State twee weken geleden al verworpen, de heer Veerman heeft zijn bezwa ren pas in een latere fase van de planvorming in gediend. Als gevolg daarvan is het bezwaar niet meer in behandeling geno men. De heer Veerman loopt nu tegen dezelfde procedure aan bij het bestemmingsplan van Waddinx veen. Ook hiertegen diende hij zijn bezwaren pas in een latere fase in. De Raad van State moet haar definitieve oordeel in dit geval nog geven, maar de uitslag laat zich raden. "Voorlopig stil leggen van het plan heeft ook geen zin", zo liet voorzitter W. Scholten van de Raad aan Veer man weten. De werkzaamheden aan de weg starten niet eerder dan eind volgend jaar. Snel ingrijpen door de Raad, totdat zij tot een definitief oordeel komt, is dus niet nodig, aldus Scholten. Volgens een woordvoerder van de gemeente Waddinxveen zal het met de luchtkwaliteit op het fietspad langs de nieuwe weg wel meevallen. De provincie Zuid-Holland heeft door TNO onderzoek laten doen naar de luchtkwaliteit. Het resultaat daarvan is dat langs de nieuwe Omleidingsweg de normen op sommige momenten worden overschreden. Maar volgens een provinciewoordvoerder staat daar tegenover dat de leef- en luchtkwaliteit in de woonkern van Zevenhuizen flink zal verbe teren, omdat de weg er om heen gaat. De onlangs ingestelde nieuwe regeling voor luchtkwa liteit staat overschrijding van de normen toe, als daar elders in het gebied een verbetering tegenover staat, zegt de provin cie. "Haag - "De aansluiting A n ®m'e'dingsweg op de z°rgt voor de grootste 9'Tput van Zuid-Holland. ora' fietsende schoolkinde- 9aan daar veel last van ja*?'" Met dit betoog Pende de heer A. Veerman o' enhuizen zijn aanval oni pro.Y'nc'e Zuid-Holland, ti tijdens een spoedzit- öen Ha; Raad van state in De provincie gaf eerder dit jaar goedkeuring aan het hot, s1:ernrningsplan waarin eggedeelte van de omstre-

Hart van Holland | 2005 | | pagina 19