Bontenbal 10% KORTING Voorlichting Muskusratbestrijding Bontenbal BESTAAT 10 JAAR, DAAROM OP DE GEHELE COLLECTIE ^EN) PARASOL Bontenbal Dat geldt ook voor de kooien die geplaatst land gesignaleerd. En aan het eind van de pagina 20 Oogstfeestkrant 31 augustus 2005 Ook dit jaar zal er weer een stand staan van de Muskusratbestrijding 0p plein van de Gereformeerde kerk tijdens het Oogstfeest. Muskusratten tp gek op ons waterrijke poldergebied. Ze vormen geen gevaar voor de volksa" zondheid, maar deze dieren zijn wel een bedreiging voor onze veiligh^ Muskusratten graven behoorlijke gangenstelsels in dijken, kaden en me bermen, waardoor deze kunnen verzakken. In het ergste geval kan zelfs dijk doorbreken! Jan Hermus, één van de voorlichters van de muskusratbestrijding tijdens het Oogstfeest, is een muskusrattenbestrijder, of zoals u wilt een rattenvanger. Wij gingen met Jan op pad om een kijkje te nemen tijdens zijn jacht naar muskusratten. Jan, gewapend met klemmen en kooien trekt de polders in om die uit te zetten en zonodig te vervangen. "Dit moet uiterst zorgvuldig gebeuren," zegt Jan, "want de muskusrat moet op de juiste manier in een klem gevangen worden, zodat hij in één klap dood is. Onnodig pijn lijden is uit den boze." maar liefst 30 van deze beestjes af. Een g0e de schutter moet hij niet geweest zijn, want na tien jaar waren er naar schatting in eeri straal van honderd kilometer al twee miljoen muskusratten. Een tweede oorzaak was de import van de diertjes voor de vacht. Pe]s dierhouderijen fokten de beesten hiervoor Door de hogere temperaturen in Euron ging de kwaliteit van de vacht sterk achteruit Het houden van muskusratten leverde nau welijks meer wat op en de dieren werden los gelaten in de natuur. In 1941 werd de eerste muskusrat in Neder- Bontenbal Interieur Moerkapelse Zijde 3-5 2752 BA Moerkapelle Tel. (079) 5932133 Fax (079) 5936471 Granieten Oliebranders, kubus- of kogelmode Verkoop van schilderijen voor de halve prijs Demonstratie bloemschikken in de kraam voor onze winkel iiBM|vnH|p dag gewoon open Dorpsstraat 53 - Zevenhuizen Tel. 0180-638100 worden in de duikers. Deze worden zo ge plaatst dat de muskusrat er wel in kan, maar niet meer terug kan zwemmen. Als het dier tje merkt dat hij er niet meer uit kan, laat hij zich in één keer vollopen en sterft een snelle dood. Toch is er ook wel weerstand tegen het vangen en doden van de muskusrat. Dat kan Jan wel begrijpen, maar geeft wel aan dat dit helaas noodzakelijk is, aangezien er heel veel muskusratten in ons gebied leven. Deze dieren kunnen dan grote schades aan richten. echte rat maar een woelmuisachtige en wordt vaak verward met de beverrat, de woelrat of de bruine rat. Een vrouwtje noemt men een moer en het mannetje een ram. Een volwassen muskusrat is van kop tot en met de staart ruim een halve meter lang en weegt één tot anderhalve kilo. Vooral de staart is het meest opvallende: donker, dun behaard en zijdelings afgeplat. De muskusrat heeft een stompe kop met kleine, nauwelijks zichtbare oren. Zijn pels varieert van rood bruin tot donkerbruin naar zwart. De buik is grijs tot vaalwit. Opvallend zijn de korte voorpoten en de grote achterpoten met zwemborstels tussen de tenen. De mannelij ke dieren hebben een muskusklier, waardoor de geur wordt gebruikt om het woongebied te markeren. De muskusrat komt oorspronkelijk uit Alas ka. De pelsdiertjes werden ruim tachtig jaar geleden door een graaf uit Tsjechië meege nomen naar zijn landgoed in Bohemen. De graaf had vijf donkerbruine exemplaren van een halve meter lang met een glanzende zij deachtige vacht meegenomen. Door de graaf werden ze uitgezet op zijn landgoed. Een jaar later ging hij op jacht en schoot jaren zestig van de 20e eeuw kwam het dier tje ook Zuid-Holland binnen. Drie, soms vier keer per jaar werpt de muskusrat gemiddeld vijf tot zes jongen. Hoewel een groot aantal van de diertjes van nature doodgaat, is de voortplantingssnelheid een groot probleem. Dat de populatie van de muskusrat steeds groter aan het worden is blijkt wel uit het feit. dat er in Nederland in 1950 slechts 337 van deze beestjes gevangen werden en in 2002 meer dan 336.000. Volgens Jan trekken ze naar het westen, het vermoeden bestaat dat ze weer graag terug willen naar Alaska. Dat zal niet mee vallen, een zodanige grote overtocht, maar ze zijn toch al in Groot-Brittannië gesignaleerd. Want zwemmen kunnen ze, 30 kilometei per uur is geen uitzondering. Jan vertelde dat hij in de winter al schaatsend een muskusrat, die onder het ijs zwom, volgde en deze niet bij konden houden. Muskusratten zijn moei lijk op te sporen. "Daar moet je de juiste ken nis en ervaring voor hebben"zegt Jan. Hei diertje is volgens hem soms slimmer dan een (lees verder op pagina 21) fbloemstyling VOOR INFORMATIE EN/OF VRIJBLIJVENDE OFFERTE:

Hart van Holland | 2005 | | pagina 44