Ongewoon gewoon De tuinbouw In de huidige tijd pagina 30 Oogstfeestkrant 31 augustus 2005 In de schuur achter het huis van de familie Spekman werd in 1930 een meubelmakerij geo pend. Het was het bedrijf van één man: Gijsbert Dekker. Voor het kleine vermogen van drie honderd gulden kocht hij een cirkelzaagmachine waarmee hij kinderledikantjes, kasten, com modes, stoelen en tafels maakte voor meubelschilders. Hoe het zijn onderneming is vergaan mag bekend heten: Dekker Zevenhuizen B.V. is een begrip geworden, en uitgegroeid tot een toonaangevende speler in de Nederlandse keukenbranche. Dit jaar bestaat het familiebedrijf precies 75 jaar. Een reden om terug te blikken op het verleden en vooruit te kijken naar de toekomst van een van de belangrijkste werkgevers in de regio. Wie de imposante hal van de fa briek in het Nijverheidscentrum be treedt, ziet hem direct staan: de oude cirkelzaagmachine. Een stille getuige van de lange geschiedenis van Dekker Zevenhuizen B.V. Am per drie jaar na de oprichting van de meubelmakerij kocht Gijsbert een stuk grond naast zijn werk plaats, met een uitrit naar de Tweemanspolder. Daarop werd een 'fabriek' gebouwd van 15 x 9 meter. Zijn woonhuis kwam ervoor te staan. Dat jaar trad de geboren en getogen Zevenhuizenaar in het huwelijk met Neeltje Hendrika Rietveld, en in 1934 werd hun zoon geboren: Arie Dekker. Hij zou het grootste deel van zijn leven voor het bedrijf werken. Over de beginjaren van de meubel makerij kan hij levendig vertellen. "Ik was een kleine jongen toen de oorlog uitbrak, maar weet nog goed dat er een schaarste aan ma teriaal ontstond. De pakken spij kers die mijn vader vlak voor de oorlog voor een appel en een ei op de kop had getikt, verkocht hij nu voor twintig gulden per stuk. Later hebben we veel spijkers wegge gooid, maar ergens in de fabriek moeten nog steeds een paar pak ken liggen. Na de oorlog kocht mijn vader bij Van Nelle oude thee kisten die ik sloopte. Op die ma nier kwamen we goedkoop aan hout - maar tiet theelood dat in de kisten zat was veel lucratiever! We smolten het op de kachel en ver kochten het in doosjes aan de loodgieter." Niet zeuren maar werken Ondertussen was er door de oor- Onder leiding van Arie Dekker breidde Dekker Zevenhuizen B.V. zich uit. log van lesgeven niet veel geko men. "Mijn ouders vonden dat ik moest doorleren, maar ik had er geen zin in en kon me ook maar moeilijk concentreren. Uiteindelijk werd ik met de nodige heibel van school gestuurd. Het was 1950, zestien was ik, en eindelijk kon ik bij mijn vader aan de slag. Nou, dat heb ik geweten! 's Morgens om zes uur mijn bed uit, en maar doorwer ken tot negen, tien uur 's avonds. Er iets van zeggen? Dan keek mijn vader me aan: 'Jij moest toch zo nodig je huiswerk niet maken en spijbelen? Dan nu niet zeuren maar werken, de rest van je leven, zo lang en zo hard mogelijk! En dat heeft hij gedaan. Maar zoals hij zijn vader direct al liet weten: "De rest van mijn leven twaalf kinderledikantjes en zes commo des maken, dat wil ik niet." Onder zijn leiding breidde Dekker Zeven huizen B.V. zich dan ook uit tot wat het nu is: een van de grotere aanbieders van maatwerkbladen (keukenbladen, tafelbladen, e.d.) en keukenaccessoires (kranen, ver lichting, e.d.) in Nederland, groothandel en deels biedt het keukenspeciaalzaken bouwmarkten een compleet pak ket van producten en diensten. Om de meer dan 1000 klanten van dienst te zijn, werken dagelijks zo'n 170 mensen op een terrein van ruim 70.000 m2. De oude fa briek heeft plaats gemaakt voor een modern complex, dat voorzien is van de meest geavanceerde ap paratuur. Zestien jaar geleden is Joop van Nieuwkerk bij Dekker Zevenhui zen B.V. begonnen, om er niet meer weg te gaan. Joop van Nieuwkerk heeft die ont wikkeling van het bedrijf groten deels meegemaakt. Zestien jaar geleden is hij bij Dekker Zevenhui zen B.V. begonnen, om er niet meer weg te gaan. "Ik beschouw Dekker een beetje als mijn bedrijf. Ik heb er mijn ziel en zaligheid in gestopt, alles gegeven. Ik heb het gevoel alsof het een stuk van mij zelf is." Het streven om met elkaar de klant het werk te vereenvoudi gen heeft niet alleen geleid tot een sterke jaarlijkse groei, maar ook tot een collegiale en stimulerende werksfeer, waarin niemand zich verveelt. Perfectie tot in details "Het is heel afwisselend werk", be aamt Bert van der Kraan, die op een mooie dag in 1985 in de fa briek is begonnen en vandaag de dag orders uitwerkt van keuken speciaalzaken en enkele bouw markten. "Ik heb veel contact met de klant, maar ook nog met de fa briek. Met een speciaal computer programma maakt hij een precieze tekening van het bestelde blad. "In mijn baan gaat het om maatwerk", vertelt hij. "Details zijn heel belang rijk, je zaagt niet zomaar ergens een stukje af. Behalve door deze 'perfectie tot in details' wordt Dekker Zevenhuizen ook gekenmerkt door de informele en soepele omgang tussen colle ga's. "Van hoog tot laag, het maakt niet uit, je hebt het gevoel dat je gelijk bent", aldus Bert. Joop valt hem bij. "Als je er niet met zijn allen achter staat, gaat het mis." Het is vooral dankzij deze samen werking en inzet van de medewer kers dat het bedrijf nog aldoor ster ker wordt. Daarom investeert Dek ker ook continu in zijn mensen: ze moeten tevreden zijn. Tenslotte is alleen tevreden personeel gemoti veerd genoeg om zich 100% in te spannen voor de zaak. Maar tevre den medewerkers hebben is één ding; ze gemotiveerd hóuden is een tweede. Daarvoor is meer no dig dan een goede beloning: je moet weten wat er bij hen leeft. Om daarvan een idee te krijgen worden medewerkerstevreden- heidsonderzoeken gehouden, waarin iedereen anoniem zijn me ning kan geven over het bedrijf. Behalve dat zijn er ook stappen gezet om de continuïteit van Dek ker Zevenhuizen B.V. te waar borgen. Want nog meer dan voor de klant is dat voor de —uimensen die er werken van belang; zij willen weten of er ook volgend jaar nog brood op de plank is. Daarom zijn de aandelen gecertificeerd en ondergebracht in een administratiekantoor. Een Raad van Commissarissen - waar in ook Arie Dekker zitting heeft zal de directie controleren en dersteunen, en fungeren als klank bord. Maar voor Joop is Dekker allang een uiterst solide bedrijf. "Wij gaan ervoor!", zegt hij la chend. 'Gewoon doen' In de gang bij de kantoren prijU foto's van hem en vijf collega's aa" de muur. Ze zijn de hoofdperson in de marketingcampagne tijden" dit jubileumjaar. 'Gewoon doen' daarbij de leus. Want inderdaad a]S er iets gedaan moet worden vo? de klant, dan doen ze dat gewoon' Met elkaar, zonder klagen, en zo der op de klok te kijken.' Dekk" Zevenhuizen mag in die 75 u 1 dan sterk veranderd zijn, de menfe liteit is toch hetzelfde gebleven d stille getuige van de lange geschiedenis uan Dekker Zevenhuizen B.V Werken bij Dekker Zevenhuizen B.V.? Dekker Zevenhuizen kan vaak nieuwe, gemotiveerde, servicegerichte medewerkers gebruiken en stelt open sollicitaties dan ook op prijs. Wil jij afwisselend en uitdagend werk met doorgroeimogelijkheden in een bedrijf met een open, informele cultuur? En ook nog een meer dan goed salaris en uitstekende secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals een spaarloon- en pensioenregeling? Aarzel dan niet, en stuur je brief met cv naar: Dekker Zevenhuizen BV, t.a.v. Bert Kouer, Postbus 11, 2760 AA ZEVENHUIZEN of e-mail: b.kouer@dznet.nl "In mijn baan gaat het om maat werk", aldus Bert van der Kraan. Als je denkt aan tuinbouw uit vroe ger tijden denk je al snel aan een kromgebogen pezige tuinder die in de natte klei een weg probeert te banen met een kruiwagen of de hele dag plantjes in de grond stopt en op sjouw gaat met een gieter in z'n hand. Of dit beeld over de ver leden tijd nu klopt of niet, dat maakt niet meer uit. Feit is dat de huidige tuinder helaas nog wel heeft te maken met het verouderde beeld dat de burger heeft van de tuinbouw. De huidige tuinbouw is totaal an ders en er heeft en er vindt nog steeds een enorme ontwikkeling plaats in de glastuinbouw. We kunnen hier wel een poging doen om te beschrijven wat er bin nen de glazen muren plaatsvindt maar beter is het om zelf eens een kijkje te gaan nemen bij kwekers en tuinders bij Open dagen of tij- Grote foto: Rozen zover als je kunt kijken bij De Rozenhof. Inzet: een volautomatisch transportsysteem brengt de geknipte rozen naar de sorteer- en verpakkingsruimte. dens "Kom in de kas", elke eerste zaterdag in April. De kwekers heb ben zeker niks verbergen. Wij dur ven u te voorspellen dat uw mond acuut openvalt als u een bezoek brengt tijdens deze gelegenheden en binnenwandelt in een com pleet andere wereld. De komende jaren zal er meer glastuinbouw verrijzen in onze Zuidplaspolder, op geconcentreer de locaties met een aangepaste in frastructuur en met oog voor groen en wonen. De glastuinbouw wil een voorbeeld neerzetten met allure waar iedereen (boeren, bur gers en buitenlui) trots op kunnen zijn! Op Schiphol en de Rotter damse haven na, is de Glastuin bouw de derde economische motor in Nederland. Ook al staan wij daar niet dagelijks bij stil, dit geeft wel aan hoe belangrijk het voor ons gebied kan zijn. Dus loop eens bin nen bij een moderne tuinder, ver baas je over deze fascinerende we reld en vorm je een "eigentijds beeld over een groeiende en bloeiende bedrijfstak in onze regio Piet Smal. l«VMthuizen

Hart van Holland | 2005 | | pagina 54