Plannen voor de Zuidpias Aflevering li O-.,^ <asssB> Hart van Holland 31 augustus 2005 Het Ontwerp-Intergemeentelijk Structuurplan R Z G ZUIDPLAS "Wij zien de plannen voor de Zuidplaspolder als kansen voor de kernen" Informatieavonden Dit is een publicatie van het project Zuidpias driehoek RZG waarin de vijf Zuidplasgemeenten Zevenhuizen-Moerkapelle, Moordrecht, Waddinxveen, Nieuwerkerlc aan den IJssel en Gouda, de provincie Zuid-Holland, het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard en de gemeen te Rotterdam samenwerken. De vijf gemeenten stellen binnenkort een Ontwerp-Intergemeentelijk Structuurplan vast. Om u daarover te informeren verschijnt 'Plannen voor de Zuidpias' in deze krant op: 31 augustus Ontwerp-Intergemeentelijk Structuurplan 7 september Verstedelijking en Infrastructuur 14 september Recreatie en Water 21 september Planning en Informatie Voor meer informatie: www.zuidplas.nl I Moerkapett* Blch .vijk Nieuwer k*rt< a/d Ussel Capelle t/dUrnl De Zuidplaspolder verandert. Het rijk heeft groen licht gegeven voor verdere verstedelijking. Van 2010 tot 2030 komen er veel woningen, kanto ren en kassen bij, naast nieuwe recreatiemoge lijkheden en natuur. De provincie Zuid-Holland en de gemeenten Zevenhuizen-Moerkapelle, Moordrecht, Waddinxveen, Nieuwerkerk aan den IJssel en Gouda werken al enkele jaren samen om de plannen in goede banen te leiden. Begin dit jaar is de Interregionale Structuurvisie (ISV) voor het grote gebied tussen Rotterdam, Zoetermeer en Gouda vastgesteld. Het Ontwerp- Intergemeentelijk Structuurplan (ISP) is daarvan een verdere uitwerking. Ontwerp-Intergemeentelijk Structuurplan Zuidpias Het ontwerp-ISP bevat onder andere de volgende voorstellen: 15.000 tot 30.000 nieuwe woningen 200 ha netto extra nieuwe glastuinbouw 300 ha bedrijfsterrein Verplaatsing van 80 ha kassen Nieuwe natuurgebieden Ruimte voor waterberging Verbetering infrastructuur (weg en Openbaar Vervoer) Lanen, linten en tochten Bij het maken van de plannen is de kenmerkende opbouw van de polder als uitgangspunt genomen; de dorpen, de lange, rechte wegen (lanen/linten) en de sloten (tochten). Die structuur is de basis, waardoor de openheid van de polder zo veel mogelijk behou den blijft. Geen nieuwe stad met eigen regionale voorzieningen Er komt geen nieuwe grote stad in de Zuidpias, maar: De dorpen worden aan de randen uitgebreid met nieuwe woningen Dichte bebouwing bij (nieuwe) stations Naast de bebouwing blijft de Zuidpias groen en waterrijk Geen grote, nieuwe voorzieningen die veel verkeer aantrekken en concurreren met de bestaande voorzieningen in Rotterdam, Gouda of Zoetermeer. driehoek Woningen, bedrijven en kassen De randen van de kernen en het gebied tussen Zevenhuizen en Nieuwerkerk komen in aanmer king voor woningbouw. De Gouweknoop (het gebied ten oosten van de Middelweg en ten zuiden van de Al 2) is door de goede bereikbaarheid geschikt voor woningen, bedrijvigheid en voorzieningen, als de milieuhin der beperkt kan blijven. Ten noorden van de Al 2 ligt de nadruk op glas tuinbouw en bedrijfsterreinen. Water, natuur en recreatie Ten zuiden van de Zuidelijke Dwarsweg ontstaat een waterrijk gebied van bijzondere kwaliteit, met op de hoger gelegen delen dunne bebouwing. Het gebied ten zuiden van de A20 blijft groen met de nadruk op natuurbeheer en recreatie. De Polder de Wilde Veenen en de Tweemanspolder blijven bestemd voor agrarische doelen. De Eendragtspolder wordt in de toekomst gebruikt voor recreatie, waterberging en natuurontwikkeling. Planning en informatie In de komende weken wordt een aantal thema's in deze krant nader toegelicht: Verstedelijking, Infrastructuur, Recreatie en Water. Als de colleges van de Zuidpias-gemeenten instemmen met het Ontwerp-ISP, ligt het plan vanaf donderdag 6 okto ber tot en met woensdag 16 november ter inzage. Gedurende deze periode kunt u uw zienswijze indie nen. De betrokken partijen zijn benieuwd naar uw mening. Om u te informeren en de gelegenheid te geven vragen te stellen over het plan, organiseren de vijf gemeenten informatieavonden. Wethouder M. Te Meij-de Laat over de plannen: Om de leefbaarheid van de kernen en het voorzieningenniveau op peil te houden, is het belangrijk dat er woningen worden gebouwd bij de kernen van Zevenhuizen en Moerkapelle. Voorwaarde hierbij is dat de eigen identiteit van de kernen en het dorpse karakter behouden blijven. Daarnaast is er aandacht voor het creëren van groene buffers tegen de oprukken de verstedelijking in het gebied. Daarom is ook de nieuwe inrichting van de Eendragtspolder voor ons zo belangrijk." Aldus wethouder M. te bic ij-de Laat, de verantwoordelijke wethouder voor het ISP van onze gemeente. "We zien de Plannen voor de Zuidplaspolder als kansen om wensen als woningbouw en het open houden Van enkele polders te realiseren. Daarom is het belangrijk om als gemeente actief mee te praten 'n Zuidpiasverband en met elkaar dit proces te doorlopen." Om hoeveel woningen gaat het? Het gaat, in de periode tot 2020, in ieder geval om 1200 woningen bij de kern Zevenhuizen en 800 woningen bij de kern Moerkapelle. De Rottepolders blijven onbebouwd gebied met akkerbouw, bt zal ook gekeken moeten worden naar een goede ^passing van de glastuinbouw in de omgeving. °°i realisatie van woningbouw is de oude wens van onze gemeente om bedrijfsterreinen te verplaatsen en'ofte herstructureren op de kaart gezet." Om de kernen en er niet doorheen! Een belangrijk aandachtspunt in de plannen voor de Zuidplaspolder is de benodigde infrastructuur. Wethouder Te Meij- de Laat: "Een goed functionerend verkeersnetwerk en geen sluipverkeer meer door onze kernen en verbetering van de openbare ver voersmogelijkheden. Dat zijn belangrijke punten wat ons betreft voor de ontsluiting van de polder. Het college van Zevenhuizen-Moerkapelle heeft als wens de mogelijkheid van een treinstation aan de lijn Den Haag - Gouda tussen de kernen Zevenhuizen en Moerkapelle te realiseren." Deze zogenaamde 'stedenbaanhalte' is op dit moment in studie. Voor meer informatie over de plannen voor de infrastruc tuur verwijzen we u graag naar het feuilleton van volgende week. Dan leest u ook meer over verstede lijking en infrastructuur. Voor wat betreft de omlei ding om de kern Zevenhuizen: de omleiding N 219 komt er. Dit project staat in de steigers en zal de komende jaren zichtbaar worden. In 2008 moet de weg er zijn. Behalve op de informatieavond bent u natuurlijk ook van harte welkom op de commissie I vergadering van dinsdag 13 september, waar het ISP op de agenda staat. Aanvangstijd 19.30 uur. Waddinxveen Raadhuis, Raadhuisplein 1 Zevenhuizen-Moerkapelle Dorpshuis Swanla Burgemeester Klinkhamerweg 86 Moordrecht Gemeentehuis, Westeinde 1 Nieuwerkerk a/d IJssel Raadhuis, Raadhuisplein 1 Gouda Stadhuis, Markt 1

Hart van Holland | 2005 | | pagina 5