r Plannen voor de Zuidpias Aflevering 3: Recreatie en Water RZG m ia Hart van Holland 14 september 2005 pagina 5 IMatuur en Recreatie Bouwen met water driehoek ZUIDPLAS De Eendragtspolder Dit is een publicatie van het project Zuidpias driehoek RZG waarin de vijf Zuidplasgemeenten Zevenhuizen-Moerkapelle, Moordrecht, Waddinxveen, Nieuwerkerk aan den IJssel en Gouda, de provincie Zuid-Holland, het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard en de gemeen te Rotterdam samenwerken. De vijf gemeenten stellen binnenkort een Ontwerp-Intergemeentelijk Structuurplan vast. Om u daarover te informeren verschijnt 'Plannen voor de Zuidpias' in deze krant op: 14 september Recreatie en Water 21 september Planning en Informatie Voor meer informatie: www.zuidpias.i Dit is aflevering drie van 'Plannen voor de Zuidpias'. In aflevering 1 (31 augustus) van Plannen voor de Zuidpias, het Ontwerp- Intergemeentenlijk Structuurplan, ging het over de veranderingen in de polder. In aflevering 2 lag de nadruk op de verstedelijking en infrastructuur. In deze derde aflevering spelen natuur, recreatie en water de hoofdrol. Deze drie elementen krijgen een belangrijke plek in de polder. Natuur, recreatie en water in de Zuidpias zijn belang rijk voor de leefbaarheid en voor een aangenaam woon- en werkklimaat. Natuur in het Restveengebied Ten zuiden van de A20 ligt het restveengebied. Hier is de ondergrond vrij slap en waterrijk, waardoor het gebied over het algemeen niet echt geschikt is voor woningbouw en andere vormen van verharding. Het waterpeil zal hier niet meer worden aangepast, waar door het gebied op een aantal plekken natter wordt. De plekken zijn daardoor uitstekend geschikt voor (natte) natuurontwikkeling. Natuur rond de Waterparel Direct ten noorden van de A20 ligt de zogeheten Waterparel. Hier komt water van zeer goede kwaliteit voor. In het te ontwikkelen natuurkerngebied van ca 175 hectare kunnen bezoekers wandelen, fietsen, kanoën of vissen. Naast de ontwikkeling van natuur en recreatiemogelijkheden blijft in het restveen gebied zo'n 200 hectare bestemd voor agrarische bedrijven. Deze bedrijven kunnen ook een rol gaan spelen in natuur-, water- en landschapsbeheer. In de Eendragtspolder komt een natuur- en recreatiegebied van ongeveer 475 hectare met veel ruimte voor water berging, mogelijk gecombineerd met een roeibaan. Recreatie Er komt een uitgebreid recreatief netwerk voor fietsen, wandelen, skeeleren en kanoën. Bij de Rottemeren en de Zevenhuizerplas kan meer inten sieve recreatie plaatsvinden zoals surfen en zeilen. De voorzieningen die hierbij horen zijn speelweides, restaurants, kanoverhuur, parkeergelegenheden en een jachthaven. De Eendragtspolder die aansluit op de Zuidplaspolder krijgt een plas, een plasdrasgebied en dient als waterberging. Er zullen nadrukkelijk geen strandjes of andere voorzieningen worden getroffen. Het moet een natuurlijk karakter krijgen met moge lijkheden voor wandelen, vogelen, fietsen en kanoën. Dat geld ook voor het restveengebied en de natuur- kern met Waterparel. Ecologische verbindingen Ecologische verbindingen zijn aaneengesloten stuk ken en stroken natuur, waardoor planten en dieren zo min mogelijk gehinderd worden door wegen en bebouwing. In de Zuidpias worden twee van deze ver bindingen gerealiseerd. De eerste loopt van de Polder de Wilde Veenen, langs de Vierde Tocht, het restveen gebied bij Moordrecht naar de Krimpenerwaard. De tweede verbinding langs Triangel en Westergouwe naar de Krimpenerwaard. In de Zuidplaspolder is het van belang om bij het bouwen en ontwerpen rekening te houden met de karakteristiek van de bodem en de waterhuishou ding. Door de grote veranderingen die op komst zijn, moet de waterhuishouding worden aangepast. Alles is erop gericht om het risico van wateroverlast zo klein mogelijk te houden. Bodem en water Nieuwe woningen, bedrijven en kassen kunnen het best worden gebouwd op de droge kleigronden in het noordwesten en op de hoger gelegen delen op de kreekruggen in het midden van de Zuidplaspolder. In het zuidelijk deel zal nauwelijks extra woning bouw worden gerealiseerd. De grond is daar slapper. Kleinschalige woningbouw kan plaatsvinden, als extra maatregelen worden getroffen om bouwen mogelijk te maken. Dijken De hele polder wordt beschermd door dijken. Bebouwing op en langs deze dijken wordt niet toe gestaan om de stevigheid ervan niet in gevaar te brengen. Ook moet ruimte worden vrijgehouden voor eventuele dijkverzwaringen in de toekomst. Waterberging Om wateroverlast te voorkomen, moet er ruimte zijn voor waterberging als er teveel water in de polder komt door bijvoorbeeld extreme neer slag. Op een aantal plekken worden meer sloten gegraven, bestaande watergangen verbreed om gebieden geschikt te maken voor wateropvang. De Eendragtspolder wordt een belangrijke plaats voor waterberging. Rekening houdend met de bodem structuur - zeeklei in het noordelijk deel, restveen in het zuidelijk deel en katteklei in het middengebied - variëren ook de ruimtelijke mogelijkheden voor oppervlaktewater. In het Zuidoostelijk deel van de polder bedraagt het aandeel water 15% van het totale oppervlak, in het middengebied 10% en in het noord westen 5%. Veiligheid Het is niet mogelijk om het risico op een overstro ming volledig uit te sluiten. Op dit moment is de kans op een overstroming in de polder eens in de 10.000 jaar. Het gebied wordt zó ingericht, dat de kans op een overstroming bij een dijkdoorbraak van de Hollandsche IJssel, de Gouwe of de Ringvaart zo klein mogelijk is. De hiervoor genoemde waterber ging speelt een belangrijke rol in het vóórkomen van wateroverlast. Voordeel halen uit water Water biedt in de polder ook kansen. Er kunnen bijvoorbeeld woningen op en aan het water worden gebouwd. En water kan ook geschikt zijn voor recre atie. Op de hoger gelegen delen in het middengebied kunnen in lage dichtheden huizen worden gebouwd. Het wonen mag echter geen schade aan de waterkwa liteit en de natuur toebrengen. In de Eendragtspolder komt een natuur- en recreatie gebied van ongeveer 475 hectare met veel ruimte voor waterberging. Het project Eendragtspolder zou eind 2010 gebruiksklaar opgeleverd dienen te worden. De eerste fase is de oplevering eind 2008 van de waterber ging. Welke voorzieningen er nog meer in de polder komen, zal eind 2005 bekend moeten zijn als een uit gewerkt inrichtingsplan wordt verwacht. De realisatie van de Eendragtspolder is voor onze gemeente van het grootste belang. Dit plan draagt bij aan een groene buffer tegen de oprukkende verstedelijking en ver sterkt de recreatieve functie van de gemeente. Meer informatie: www.zevenhuizen-moerkapelle.nl www.eendragtspolder.nl. Bentwoud waddinxveen Gouda Nieuwer IJssel Krimpenerwaard Recreatie en Water Rotterdam Alexander PvdA Raadslid P. Pols over de kern Oud Verlaat: "Als inwoner van Oud Verlaat voel ik mij onder andere vertegenwoordiger van die kern. Oud Verlaat wordt meer en meer ingeklemd tussen Rotterdam Ommoord, Zevenkamp en Nesselande. Het staat momenteel onder grote druk van verkeer en recreatie. Die recreatie is voor de grote woon wijken van Rotterdam broodnodig. Dat moetje niet willen weren, maar wel in goede baneiTwTf- len leiden en er je voor deel mee doen. Verder moeten er goede oplos singen komen voor het (te) drukke verkeer. Ik hoop dat met de plannen voor de Zuidplaspolder er op dit punt (infra structuur) een kans ligt om deze knelpunten op te gaan lossen." grens plangebied ecologische verbindingszone fietsverbindingen recreatie gebied recreatie water vaarwater

Hart van Holland | 2005 | | pagina 5