GEEN NIEUWE BEZUINIGINGEN OP VOORZIENINGEN BOSKOOP HOUDT TEKORT OP BEGROTING POUTIEK ALLEEN DAMES 2 DE GOUWE BEKERT VERDER KORBlV Al OP KOERS VOOR KAMPIOENSSCHAP NESSELANDE VANAVOND IN CHAMPIONS LEAGUE pagina 12 Hart van Holland 26 oktober 2005 Boskoop Start locatieontwikkeling Boskoop knapt op Tarieven en belastingen in 2006 1 1 WATERPOLO Zevenhuizen-Moerkapelle Zevenhuizen - Het college van Burgemeester en Wethouders heeft besloten een begroting te presenteren voor 2006 waar niet wordt gesneden in publieke voor zieningen. Hiermee voldoet het college aan de kaders die door de raad tijdens de behandeling van de voorjaarsnota 2005 zijn gesteld. Bezuiningen waren wel noodzakelijk. Het college heeft opnieuw fors bezuinigd op de eigen organisatie. De begroting van 2006 is dan ook duidelijk in de richting van het college: brede samenwerking tussen de ambte lijke organisaties van zowel Zeven huizen-Moerkapelle als Nieuwer- kerk aan den IJssel. De financiële positie van de gemeente is slecht. Om te komen tot een sluitende begroting moet de raad instemmen met enkele bezuinigingsmaatregelen die voornamelijk betrekking hebben op 'het snijden in eigen vlees', met andere woorden: bezuinigingen in het eigen apparaat. Hiermee wordt voorkomen dat publieke voorzieningen, die voorgaande jaren onderwerp waren van felle discussie omdat zij gekort werden op de gemeentelijke bijdragen, nu op hetzelfde niveau blijven. Met de voorgestelde maatregelen blijft er een gat van ruim zesen vijftigduizend euro dat onttrok ken zal worden aan de algemene reserve. Het gebruikersdeel van de Onroe- rende-Zaakbelasting (OZB) wordt in 2006 afgeschaft. Dit betekent een inkomensverbetering voor vele huishoudens. In hoeverre dit zorgt voor een financiële tegen valler voor de gemeente is nog niet helemaal duidelijk: de gemeente zal hiervoor gecompen seerd worden door het rijk. De extra taken die toebedeeld wor den aan de gemeente, zoals de Wet Werk en Bijstand en de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, zullen in nauwe samenwerking uitgevoerd worden met Nieuwer- kerk aan den IJssel. Uit de gemeentebegroting blijkt dat samenwerking tussen de beide gemeenten erg belangrijk is voor Zevenhuizen-Moerkapelle. De ambtelijke organisatie is door de vele bezuinigingsoperaties erg kwetsbaar. Er is besloten taken en werkzaamheden te bevriezen op het huidige uitvoeringsniveau. Bestaande vacatureruimte, uit- breidingsverzoeken en het alge meen organisatiebudget zijn inge leverd om te komen tot een slui tende begroting. Dit betekent dat er geen nieuwe en extra taken meer opgepakt kunnen worden en dat er al een voorschot is geno men op de voordelen die ontstaan door de samenwerking met Nieuwerkerk aan den IJssel. De technische behandeling van de begroting is aan de orde geweest tijdens de commissievergaderin gen. Er is gekozen voor een sobe re begrotingsbehandeling. Alge mene beschouwingen hebben plaatsgevonden met de behande ling van de voorjaarsnota. De pro grammabegroting zal vastgesteld worden in de vergadering van 1 november. Boskoop - De financiële proble men voor de gemeente Boskoop blijven bestaan. Het komende jaar kampt de gemeente met een tekort op de begroting van 1,1 miljoen euro. Burgemeester Rijs- dijk licht toe dat de financiële pro blemen van Boskoop niet worden veroorzaakt door het lokale bestuur, maar door landelijke ont wikkelingen en de manier waarop het rijk geld onder gemeenten verdeelt. Zo wordt in 2006 het gebruikers deel van de Onroerende-Zaakbe- lasting (OZB) afgeschaft. Dit zorgt de komende jaren voor een finan ciële tegenvaller voor de gemeen te. Verder krijgen gemeenten steeds meer taken toebedeeld die extra kosten en financiële risico's met zich meebrengen. De Wet Werk en Bijstand en de Wet maat schappelijke ondersteuning zijn hier voorbeelden van. Tegelijker tijd krijgen de gemeenten minder geld van het rijk. Dit betekent dus dat gemeenten meer moeten doen met minder geld. Ook het onderhoud van wegen blijft voor Boskoop een grote kostenpost. Door de slappe veenbodem en het zware vrachtverkeer moeten wegen vaker vernieuwd worden. Het rijk houdt hier bij de verdeling van het geld onder gemeenten onvoldoende rekening mee in de ogen van het bestuur van Bos koop. Het opvangen van financiële tegenvallers wordt daardoor erg moeilijk. Voor Boskoop komen de maatregelen van het rijk dan ook extra hard aan. Het college wil en kan niet meer snijden in het voor zieningenniveau. "Ook het meer dan gemiddeld verhogen van de gemeentelijke lasten is voor ons geen optie. Dit betekent dat de gemeente niet anders kan dan voor 2006 een verlenging van de artikel-12 status aanvragen." Bos koop maakt sinds 2000 gebruik van het recht op extra financiële steun van het rijk volgens artikel 12 van de Financiële Verhoudings wet. De afspraak is dat Boskoop tot 2006 de tekorten op de begro ting krijgt aangevuld. In de perio de 2000-2006 heeft de gemeente daardoor de gelegenheid financi eel orde op zaken te stellen en grote achterstanden weg te wer ken. De gemeenteraad heeft op 6 oktober het locatieontwikkelings programma vastgesteld. Een ambitieus programma waarin onder andere wordt omschreven dat tot 2020 zo'n 1800 woningen en een aantal maatschappelijke voorzieningen gerealiseerd zal gaan worden. Per jaar zullen gemiddeld zo'n 100 woningen worden gebouwd. Het uitgangs punt hierbij is wat Boskoop nodig heeft. Een woningbehoeften- onderzoek in 2001 heeft uitgewe zen dat veel woningzoekenden in Boskoop geen passende woning kunnen vinden. Voornamelijk jon geren, zorgbehoevenden en star ters op de woningmarkt hebben moeite om een woning te vinden. Een probleem dat ook is ontstaan doordat de afgelopen jaren het bouwen van nieuwe woningen beperkt werd door provinciaal beleid. Nu er weer volop gebouwd kan worden, zal er zeker rekening worden gehouden met eerderge noemde doelgroepen. De laatste jaren is er veel gebeurd op het gebied van de Boskoopse infrastructuur. Een groot aantal wegen is inmiddels gereconstru eerd en er zijn vele kilometers rio lering aangelegd of vernieuwd. Omdat er zoveel werkzaamheden worden verricht, ondervindt iede re Boskoper zo nu en dan hinder van opbrekingen en omleidingen. De gemeente weet dat de werk zaamheden overlast veroorzaken, maar weet ook dat de reconstruc ties nodig zijn om de verkeersvei ligheid, bereikbaarfcid en kwa liteit van de wegen|p verhogen. Naar alle waarschijnlijkheid wordt per 1 januari 2006 het gebruikers deel van de Onroerende-Zaakbe- lasting (OZB) voor woningen afge schaft. Dit betekent dat huurders geen OZB meer hoeven te betalen en dat woningbezitters in het ver volg alleen het eigenarendeel betalen. Eigenaren en/of huurders van panden die geen woning zijn (o.a. bedrijven) blijven zowel het eigenaren- als het gebruikersdeel van de OZB betalen. Hiervoor geldt de afschaffing dus niet. De tarieven voor de afvalstoffen heffing en het rioolrecht blijven net als vorig jaar gelijk. Voor de overige gemeentelijke belastin gen en tarieven, zoals precario, de hondenbelasting en de leges geldt alleen een inflatiecorrectie van 0 5 Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland Waddinxveen - Korbis A1 moest in de wedstrijd tegen Vitesse A1 twee punten pakken om in de race te blijven voor het kampioensschap. Vitesse begon zeer sterk. Korbis had niet veel in te brengen tegen de sterk aanvallende ploeg uit Barendrecht en keek al snel tegen een 0-4 achterstand aan. Maar toen begon de come-back; via een schit terend doelpunt van Remco Slied- recht en een mooi afstandsschot van Klaas-Wouter van Vuuren werd de stand 2-4. Jasper Marck en David van der Plicht maakten het karwei af, 4-4. Na 5-4 en 5-5 scoorde Jas per Marck kort voor rust 6-5. Na de rust had Vitesse niets meer in te brengen. Diedeke Witte scoorde 7- 5, en vlak voor het eindsignaal besliste Van Vuuren met zijn derde doelpunt de wedstrijd. Daarmee is de eerste helft van de veldcompeti- tie afgesloten met 13 punten uit 8 wedstrijden. Voor Korbis 1 verliep de wedstrijd minder gelukkig. Tegenstander Merwede is overtuigend koploper in de poule en was niet van plan punten te laten liggen. In de eerste fase werd Korbis overdonderd en stond al snel met 0-3 achter. Korbis schrok wakker en door doelpunten van Annemarie Graveland en Ger- ben Wijnstra werd de ruststand bepaald op 4-5. In de tweede helft liep Merwede verder uit. Pas na 15 minuten wist Korbis voor het eerst te scoren. Daar bleef het bij. Mer wede speelde de wedstrijd rustig uit en won met 5-12. De Nesselanders hebben een zwaar programma voor de boeg. De ope ningswedstrijd werd kansloos ver loren (3-0) van titelkandidaat Iraklis Thessaloniki uit Griekenland. Trainer/coach Peter Blangé wist dat dit een moeilijke wedstrijd zou worden voor zijn ploeg en kon vrede hebben met het resultaat maar niet over de manier waarop dit tot stand kwam: "Tegen een dergelijk ploeg moet je gelijk goed van start gaan. Pas de laatste anderhalve sets boden we echt tegenstand en was onze service- druk wat aanwezig. Voor de vol gende wedstrijd tegen het Oosten rijkse Hypo Tirol zullen we zeker anders moeten beginnen." Vanavond, woensdag 26 oktober speelt Nesselande in Innsbruck tegen Hypo Tirol om 20.15 uur. Ze komen tegenover een bekende te staan; in het team van Tirol speelt de Nederlandse spelverdeler Nico Freriks. Voor beide ploegen is de wedstrijd belangrijk. Met al een verliespartij op hun conto, kan men niet nog een verliespartij gebrui ken. Er gaan van de vijf ploegen, die in deze poule spelen drie over naar de volgende ronde. Een thuiswedstrijd in de Champions League wordt dinsdag 1 november gespeeld tegen Roeselare uit Bel- gie. Aanvang 20.00 uur in het Top sportcentrum Rotterdam. Waddinxveen - In waterpolo- land werden afgelopen week end bekerwedstrijden gehou den. Bij de dames in de hoofd klasse ging het om de kwartfi nale in de strijd om de KNZB- beker (Beker 1). Brandenburg, WIDEX GZC DONK en Het Ravijn plaatsten zich uiterst gemakkelijk, door dat de SG Twente, ZVL en Van Uden-De Gouwe zich hebben teruggetrokken. De strijd om de vierde plaats werd, na verlenging, gewonnen door ZWV-Nereus dat Polar Bears met 16-15 versloeg. In de strijd om de ManMeerl-cup kwam dames 2 van de Gouwe uit tegen het Alphense Sprey Hout AZC 1. Het werd een gemakkelijke 2-14 overwinning voor de ploeg uit Waddinxveen. Heren 1 speelde zondag uit tegen de ZV Vlaardin- gen. Daar werden de Waddinxve- ners met 6-2 verslagen. Het tweede damesteam is gerouti neerd, zeker wat bekerwedstrijden betreft. Twee seizoenen geleden won het de ManMeer!-cup en vorig jaar was het niet-spelend finalist Ook dit jaar hoopt het team hog= ogen te gooien. Tijdens de we strijd tegen het eerste damesteam van Sprey Hout AZC in Alphen nie de Alphense ploeg in de eeis periode redelijk stand. Na ce door een fraaie boog van Va o van Hooft kon Maddy Schens sa AZC uit een overtal nog 1"1 score doch Natascha Baatje sloot de ee ste periode af met 1-2 eveneens u een overtal. In de tweede Perl° scoorde Natascha 1-3 en kon met 2-3 nog eenmaal aansiuit Daarna was het erop en er0 voor de Gouwe. Halverwege v de stand 2-5 en wist Mirjam-a!) haar doel verder schoon te nou Na de derde periode was de s opgelopen naar 2-10 met een doelpunt (2-8 uit een overtal) Karlijn Verweij. jrfriid Uiteindelijk eindigde de we in 2-14 en bekeren de damesva Gouwe verder.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 12