KINDEREN UIT WIT-RUSLAND OP BEZOEK IN WADDINXVEEN POUTIEK VEEL VRAGEN BIJ BEHANDELING CENTRUMPLAN VOGELTENTOONSTELLING pagina 10 Hart van Holland 23 november 2005 Waddinxveen Financiën Sponsors Gewoon naar school Wonincjen, parkeren en sociaal culturele voorzieningen plan, het inrichtingsplan en het beeldkwaliteitplan. Aan de hand van foto's, sfeerschetsen en kaar ten met gedetailleerde intekening wordt de plannen visueel gemaakt. Hoe wordt het centrum ingericht? Wat voor huizen komen er en waar? Waar is groen gepland en hoe zit het met de aanvoerwegen? Op dit soort vra gen geeft het plan uitgebreid ant woord. De uitvoering is sterk afhankelijk van de verkeersvisie, die momen teel ter visie ligt, en het verloop van de aanleg van het Centraal Voetbalpark: dit verkeert nog in een ontwikkelfase en heeft alles te maken met de verplaatsing van Be Fair. Wordt dit vertraagd om wat voor reden dan ook, dan wordt ook het centrumplan ver traagd. De raadsleden waren goed doordrongen van deze kop peling en het college werd hiero ver flink aan de tand gevoeld. "Dit is procedurele overmacht", legde Roijers uit. "En dat heeft in ieder geval geen financiële gevolgen in de vorm van boetes voor de gemeente." Het uiteindelijke grondbod is vast gesteld op 32,75 miljoen euro. Dit bedrag zal echter pas betaald worden door de ontwikkelaar als het dak op de parkeergarage ligt. De raadsleden hadden hier grote vraagtekens bij. "Als je zelf een huis bouwt, ga je ook vanaf dag één betalen. Waarom gaat dat hier anders?" Ook had de raad veel vragen bij het feit dat er 'his torische plankosten' betaald gaan worden aan de ontwikkelaar. Twee miljoen euro als vergoeding voor de kosten die zij gemaakt hebben voor het ontwikkelen van de plannen. "In de samenwer kingsovereenkomst staat heel dui delijk dat iedere partij deze kosten zelf zou dragen. Waarom gaan we dit ineens vergoeden?" Roijers legde uit dat dit met de onderhandelingen te maken had. "Het grondbod is lager uitgeval len dan we hoopten. We wilden geen onnodige risico's lopen door andere kosten te verhogen en ook geen concessies doen over par keerruimte of sociaalculturele voorzieningen en daarom hebben we toegezegd een deel van deze plankosten van de ontwikkelaar te vergoeden. Het is trouwens zo dat als we nu geen overeenstem ming krijgen voor de ROK, dat Door Karin Jongkind (TekstUeel) Waddinxveen - Dertig Wit-Russi- sche kinderen en twee leraressen zijn op bezoek in Nederland. Ze verblijven tussen 12 november en 2 januari bij gastgezinnen in Wad dinxveen, Gouda, Bodegraven en Woerden. De kinderen komen uit Stolin, een gebied in de buurt van Tsjernobyl, waar in 1986 een grote ramp in de kerncentrale plaats vond. De gezondheid van de men sen in de omgeving van de kern centrale laat nog steeds te wensen over: de gemiddelde levensver wachting is gedaald van 70 naar 50 jaar. De Wit-Russische kinderen die nu in Nederland zijn zijn weliswaar niet ziek maar hebben vaak wel een groeiachterstand en een ver minderde weerstand. In Nederland kunnen ze op krachten komen. Ons schone klimaat en zes weken vita minerijk voedsel hebben een zeer gunstige uitwerking op hun gezondheid. Het initiatief om Wit-Russische kin deren een tijdje in Nederland te laten wonen werd in 1991 geno men door de gereformeerde kerk. Lex Roos is medeorganisator en woordvoerder: "Waddinxveen is de 34e gemeente in het land die zich aanmeldde om kinderen tijdelijk onderdak te bieden. Enkele maan den geleden is er een oproep gedaan om te kijken of er voldoen de gastgezinnen zouden zijn. Gelukkig is daar goed op gerea geerd. Naast onderdak is er echter veel geld nodig om de reis en de activiteiten van de kinderen te betalen. De begroting is nog niet helemaal rond, dus sponsors zijn nog zeer welkom. Een ieder die denkt zijn of haar steentje bij te kunnen dragen, kan telefonisch contact opnemen op 0182- 615613." :De kinderen moeten best wennen aan onze Westerse cultuur. Het dagelijkse leven is hier heel anders dan thuis. Om de kinderen zoveel mogelijk structuur te geven gaan ze overdag 'gewoon' naar school. De gemeente Waddinxveen heeft daarvoor lokalen beschikbaar gesteld in de dependance van de Kardinaal Alfrinkschool en de Koningin Beatrixschool aan de Zuidplashof. In de middaguren maken de kinderen met elkaar of met het gastgezin leuke uitstapjes. Lex Roos: "Dat hoeven helemaal geen buitenissige activiteiten te zijn. De kinderen vinden het leuk om deel uit te maken van het gast gezin en genieten ook van een bezoek aan de kinderboerderij of een middagje naar de stad." de Waddinxveen - De Waddinxveense vogelvereniging Vogelvrienden" organiseert ook dit jaar weer haar jaarlijkse tentoonstelling. Deze vindt plaats van donderdag 24 tot en met zaterdag 26 november in het lokaal van postduivenvereniging "De Sperwer" aan het Stati onsplein. De tentoonstelling wordt donderdag 24 november officieel geopend om 20.00 uur. Er zijn 337 vogels te zien en er is gele genheid om vogels te kopen. Naast inlichtingen over vogels kan men op de tentoonstelling ook terecht voor inlichtingen over de vereniging. De toegang tot de tentoonstelling is gra tis. dan alle plankosten vergoed moe ten worden." Hij daagde de raad sleden uit om zelf met voorstellen voor bezuiniging van twee mil joen euro te komen. @tk:Grondruil met NS @pt:Tijdens de vergadering bleek dat Roijers verzuimd had de raad in te lichten over een noodzake lijke grondruil met de NS. Dit gaat over de Houtexlocatie en een deel van de begraafplaats. Dit heeft de gemeente geruild tegen een stuk grond in de nieuwe wijk Triangel. Hij beloofde de details nog schrif telijk aan de raad te verstrekken. In het voorstel staat een aantal onderzoeken over de woning bouw in het centrumplan. Men heeft de woonvisie vergeleken met de marktsituatie in andere plaatsen. Dit zorgde voor enige verwarring omdat van verschillen de aantallen uitgegaan werd. "Er worden 360 woningen gebouwd in het centrum. Deze zullen binnen het huidige masterplan worden gerealiseeH: maximaal 6 verdiepingen hoo|§, verzekerde Roijers de raad. "We hebben aan de hand van het onderzoek beslo ten tot 20% goedkope woningen (starterswoningen tot max. 180.00 euro) met een verschuiving van huur naar koopwoningen. Verder is er een groter aantal middeldure (gemiddeld 235.000 euro) en min der dure woningen ingepland," legde wethouder Dijksterhuis het plan uit. De sociaal culturele instellingen vindt het college erg belangrijk voor een leefbaar cen trum. Er is 4000 m2 ingepland voor deze instellingen en ze heb ben een huurprijs 115 euro per meter vastgesteld. Voor het parkeren is een gratis j periode van twee uur vastgesteld, waar de raad gepleit had voor gratis parkeren. Zij begrepen de noodzaak tot betaald parkeren, maar vonden de twee uur gratis te kort. Liever drie uur. Hun zorg dat er niet voldoende parkeerruimte komt voor personeel en klanten, kon Roijers meteen wegnemen. "Hiervoor is onderzoek gedaan en het is echt ruim voldoende. Verder zal de gemeente het parkeerbe leid in het centrumgebied streng moeten handhaven." Door Paulien de Graaf Waddinxveen - Tijdens een extra ingelaste commissiever gadering werd het voorstel voor de realisatie overeen komst (ROK) voor het nieuwe centrum onder de loep geno men. De ROK zal in een extra raadsvergadering op 29 november worden behandeld. Het centrumplan speelt al enkele jaren in de Waddinxveense gemeenteraad. Dit is altijd door wethouder Barth behandeld. Momenteel is hij ziek en wordt zijn taak waargenomen door bur gemeester Roijers. In juni 2003 is een Samenwerkingsovereenkomst getekend tussen de gemeente en de ontwikkelaar. De financiële haalbaarheid is getoetst in decem ber van dat jaar. De locatiekeuze is in mei 2004 vastgesteld: er is toen definitief voor de locatie Be Fair gekozen. In juni van dit jaar is het stedenbouwkundig masterplan voor het nieuwe centrum vastge steld: kaders en voorwaarden waaraan het nieuwe centrum moet voldoen. Het plan dat nu behandeld zal worden, is uitge werkt in drie delen: het master-

Hart van Holland | 2005 | | pagina 10