ZIEKE WETHOUDER BARTH AANWEZIG TIJDENS STEMMING CENTRUMPLAN 'SAMEN STERK' GOED ONTVANGEN DOOR COMMISSIE POUTIEK BENOEMEN" pagina 10 Hart van Holland 7 december 2005 Waddinxveen Wethouder Barth Samenwerken met Nieuwerkerk aan den IJssel ter versterking bestuurskracht MOTIE PVDA AANGENOMEN: "MINDER WAARNEMEND BURGEMEESTERS Spoorstraat Spoorstraat Langstraat Polder plein Gouwe plein Burgemeester Warnaar park 'nderlangs Kanaak, Zevenhuizen-Moerkapelle De meeste vragen die gesteld werden door de raadsleden hadden betrekking op de 2 miljoen euro vergoeding van historische plankosten aan de ont wikkelaar. Dit zijn kosten die in het verleden zijn gemaakt om het centrumplan te ontwikkelen. In de Samenwerkingsovereenkomst was afgesproken dat beide partijen de plankosten voor eigen rekening zouden nemen en de gemeente heeft deze kosten inmiddels afge boekt. De raadsleden vonden het onverteerbaar dat deze kosten Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland Door Paulien de Graaf Mogelijke gevelinvulling Kanaaldijk Onderlangs. ineens weer te voorschijn komen. Door middel van een motie wilde de WD Roijers zelfs terugsturen naar de onderhandelingstafel om een andere oplossing te vinden voor deze 2 miljoen. Burgemeester Roijers, die de zieke wethouder Barth vervangt in de onderhandelingen over het cen trumplan, droeg voor de gelegen heid zijn ambtsketen over aan vice-voorzitter Beekman. "Op deze manier is de rolverdeling dui delijk. Ik ben nu portefeuillehou der van het centrumplan", verdui delijkte hij. De 2 miljoen euro zijn een onderdeel van de onderhan delingen. Deze leken vast te lopen: het grondbod was te laag en de kosten waren te hoog. "We willen niets aan de kwaliteit van het centrumplan afdoen en dan moet je op andere terreinen con cessies doen om tot elkaar te komen. Deze vergoeding van plankosten bleek voor beiden een acceptabele oplossing." Hij voelde echter wel dat de raad grote moei te had met deze vergoeding "Ik heb net even contact gehad met de projectontwikkelaar en deze is bereid om een creatieve oplossing te zoeken voor deze plankosten." Hij gaf aan niet opnieuw in onder handeling te gaan, maar dat het een kwestie van bordjes verhan gen en etiketten plakken zal wor den. Door deze toezegging von den de raadsleden de motie van de WD overbodig. De raadsleden vonden het jammer dat wethouder Barth niet aanwe zig kon zijn bij deze historische vergadering. Hij heeft alle voorbe reidingen getroffen voor wat nu is uitgemond in een ROK. Vlak voor de stemming nam Roijers het woord: "Er loopt hier een draadje naar boven en aan de andere kant zit Barth, die meeluistert met de vergadering. Hij komt nu naar beneden." Even later verscheer, hij in de raadszaal. "Ik ben niet terug van ziek-zijn, maar ben wel ont zettend blij hier te zijn en te horen dat de overeenkomst waarschijn lijk wordt aangenomen." Tijdens de stemming die volgde werd de ROK aangenomen met één stem tegen. Door Karin Heeren Zevenhuizen - Een dag na de com missievergadering kijkt burge meester Fijen tevreden terug op het verloop van de discussie. De uitgangspunten zijn in een startno titie helder geformuleerd: de ver dere uitwerking is een bevoegd heid van de beide colleges en van uit de samenwerking zal voor beide gemeentebesturen ruimte zijn voor afstemming en differenti atie van beleid en werkzaamheden naar de plaatselijke situatie. Twee punten uit een lijst van tien belangrijke uitgangspunten. Voor burgemeester Fijen zijn dat de punten die hij nog even wil toelichten: "Bevoegdheid voor de colleges wil ook zeggen de verant woordelijkheid van het college. De raad zou moeten zeggen: het is uw verantwoordelijkheid, zorgt u er maar voor!" Burgemeester Fijen benadrukt dat het college van B&W moeten zor gen voor een organisatie die garan deert dat het doel bereikt wordt. En dat doel is dan de dienstverlening aan de burgers. Een ander belangrijk uitgangspunt voor Fijen is dat de nieuwe organisa ties producten kunnen leveren die gedifferentieerd zijn voor Zevenhui zen-Moerkapelle. Hiermee wordt bedoeld dat beleid van een bepaald terrein voor de beide gemeenten ver schillend ingevuld kunnen worden. Hij maakt een vergelijking met een schil der: de kamer voor de burgemeester kan in Zevenhuizen wit worden geverfd en in Nieuwerkerk aan den IJs sel groen terwijl het wel wordt gedaan door dezelfde schilder. Zo zijn er ver schillende beleidsterreinen denkbaar waar zich verschillen kunnen voordoen als het gaat om de invulling van beleidsvrijheid. Verordeningen en sub sidies kunnen hiermee op maat naar de lokale situatie worden gemaakt. De Tijdens de extra raadsvergade ring op 29 november werd de Realisatieovereenkomst (ROK) voor het nieuwe centrumplan besproken. De raad stemde uiteindelijk op één stem na unaniem voor de overeen komst. Burgemeester Roijers werd wel teruggestuurd door de raad om een creatieve oplossing te zoeken voor de historische plankosten, die voor een deel door de gemeen te aan de ontwikkelaar ver goed zullen worden. ambtelijke organisatie is daarmee te vergelijken met een werkmaatschap pij, die in opdracht van de beide colle ges werkt. Hij is met name gelukkig met de voort gang omdat door de recente geschie denis rondom dit dossier het afge lopen jaar niet echt voortgang is geboekt terwijl de noodzaak hiertoe er wel is. "Nu ligt er een visiedocument waar analytisch gekeken is naar de vra gen als wat is het probleem, hoe kun nen we het oplossen en welke uit gangspunten hanteren wij? Hierbij is het dan ook nog eens van belang dat we het erover eens zijn", aldus burge meester Fijen. Brede concensus in de raad was door het college erg gewenst. Het visiedocument is dan ook op een wijze samengesteld dat veel fracties zich er in konden vinden. Bur gemeester Fijen vindt dit van belang en stelt de coöperatieve houding van de commissie dan ook erg op prijs. Regio - Alleen als er sprake is van gemeentelijke herindeling óf als de gemeenteraad er zelf om vraagt mag een waarnemend burgemeester benoemd worden. In andere gevallen moet de vacature opengesteld worden voor een kroonbe- noemde burgemeester. Dit is de strekking van de motie die de PvdA, WD en CDA hebben ingediend en die door Provinciale Staten is aangenomen Het College van Gedeputeerde Staten heeft hiermee van de Staten de opdracht gekregen voortaan op deze wijze de Commissaris van de Koningin te adviseren over benoemingen van waarnemend burgemeesters. Aanlei ding voor het indienen van de motie is het feit dat ver schillende gemeenteraden in Zuid-Holland de laatste tijd hebben gevraagd om de vacature voor een kroon- benoemde burgemeester open te stellen. Er is een aan tal gevallen bekend waarbij aan deze verzoeken niet is voldaan, zoals in Zevenhuizen-Moerkapelle en Rijnwou- de. In de aangenomen motie dragen de fracties aan het college van Gedeputeerde Staten op de geldende regels op deze manier te interpreteren. Mochten zij van de regels afwijken, dan zal het college Provinciale Staten onmiddellijk op gepaste wijze moeten informeren over de redenen en achtergronden die tot hun besluit heb ben geleid.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 10