Ml VAN HOLLAND DÉ S1MHT OP Ij HU* Wat draagt u tijdens d£ K.£rstdag(zn? Vai-ÏÏe'' HENNINK BEHOUDT LEI DING NA OVERWINNING MIPWINTTKf^Sn£N: LICHTPUNTJES IN EEN DONKERE PERIODE n - JhIrHmBk #3 Hart van HoTland 14 december 2005 pagina 2 SHAKIRA SOHIER UIT NESSELANDE T 'ff jjj ssj mWkH tWl vtB ^PUPIesJs KERSTMARKT KiRST SING-IN SCHAKEN Zonnefeest Hoop, troost, vrede en licht Hart van Holland op bezoek bij "De Mannen": Marc Olsthoorn van "De Mannen" in Nieuwerkerk aan den IJssel laat zien dat een klassiek kostuum niet per se hoeft deze kerst. Wie geen officiële diners met dresscode hoeft bij te wonen kan ook kiezen voor een sportiever colbert met een mooie pantalon. Mare koos voor zichzelf een casual outfit, die door de modieuze uitstraling toch heel geschikt is voor de feestdagen. Het colbert is gemaakt van ribcord en heeft sportieve klepzakken en elleboog stukken, die misschien niet helemaal nieuw, maar wel helemaal 'terug van weggeweest' zijn. De pantalon is gemaakt van wol in een modieuze tweedmelange. Als variant op het klassieke over hemd met de door sommige mannen zo gehate stropdas, draagt hij een coltrui in een mooie kleur paars. De Mannen Dorpsstraat 40 Nieuwerkerk aan den IJssei kleding die bij je Heeft u vorig jaar een kerspakket gekregen Ja en mijn man ook. Wat zat er in het pakket? Het was een Italiaans pakket. Wat vond u daarvan? Leuk. Het is altijd leuk als je wat krijgt. Ik kon de spulletjes ook allemaal gebruiken. Wat zou u dit jaar voor kerstpakket willen ontvangen? Je krijgt het, dus daar ga ik geen eisen aan stellen. Ik wacht wel af wat er in zit. Ik vind het wel jammer dat er vaak dingen in zitten die je niet zo snel gebruikt. Nieuwerkerk aan den IJssel - Stich ting Evenement organiseert ook dit jaar de jaarlijkse kerstmarkt op het Raadhuisplein. De markt start zater dag 17 december om 11.00 uur en eindigt om 19.00 uur. ledereen is welkom. Nieuwerkerk aan den IJssel - In het Ontmoetingscentrum aan de Bos polderstraat 10 wordt op kerst avond 24 december om 21.00 uur een Kerst Sing-ln gehouden. Op deze avond brengt het Gerefor meerd kerkkoor uit Zwijndrecht haar muzikale kwaliteiten ten gehore. Dominee G.J. Robbemond gaat voor. Wie helpt mij aan foto's van de kleine trompetter bij de Sint intocht in Moerkapelle en Zevenhui zen? evt. tegen vergoeding: 0180-634485 Spaar lege cartridges voor AAP en geef Titi een nieuwe toekomst! KIJK OP WWW.AAP.NL OF BEL 6RATIS 0800-1118 Gevonden: zilver schakel armbandje met Ajax-schakels erop. 0180-631582 Waddinxveen - De 15e ronde van de interne schaakcompetitie stond afgelopen donderdagavond op het programma. Erik Hennink nam het op tegen de in vorm verkeren de Arjen Zuurmond. De partij ging gelijk op, totdat Zuurmond in het 'ate middenspel wat steekjes liet wllen die Hennink vakkundig afstrafte wat hem het volle punt opleverde. Jeroen Eijgelaar had de voorzet tegen Rene Roelofs en kwam na een tijdje een stuk voor te staan. Roelofs bleef doorvechten en het doorzettingsvermogen werd ruim schoots beloont doordat hij uitein delijk nog met de winst aan de haal ging. Door deze overwinning houdt Roelofs een oog op de eerste Plaats. Hans van Woudenberg speelde tegen Wim van Os en verloor zijn Partij. Wim van Vuuren nam het op tegen Ronald Dannis. Dannis speel de goed en won. Teun van der Lin den nam het op tegen Wim Mulder en uiteindelijk was het Van der Lin den die zijn voordelen in winst wist Door Geertrude Verweii Dat het kerstfeest zoals wij dat in onze westerse wereld vieren gro tendeels is afgeleid van oude hei dense feesten is voor velen inmiddels een bekend gegeven. De kerstboom stamt af van de druï- dengewoonte om bomen te vere ren en zelfs de datum van het feest is gebaseerd op oude feesten zoals de Romeinse Saturnalia en de vie ring van de geboorte van de god Mithras. Rond de zonnewende werd in de oudheid door allerlei verschillende beschavingen feest gevierd, vaak gebaseerd op de (weder)geboorte van de zon, al dan niet vertegen woordigd door een godheid. Dat de christenen het heidense feest gebruikten om de geboorte van Christus te vieren is een vrij logi sche stap. Jezus wordt immers door gelovigen gezien als het 'licht der wereld'. In Amerika werd door Nederlandse immigranten het Sinterklaasfeest vermengd met het kerstfeest. Zo ontstond de kerstman, die in de naoorlogse jaren weer overwaaide naar Nederland, zodat we nu van twee walletjes lijken te eten wat betreft cadeautjesbrengende heili gen. Doordat het christendom zich over de hele wereld verspreid heeft, wordt ook het kerstfeest bijna overal ter wereld gevierd, met over het algemeen dezelfde kenmerkende onderdelen als bij ons in Nederland. Wat minder bekend is, is dat het oude zonnefeest ook nog steeds gevierd wordt. In de eerste plaats door de groeiende groep moderne heidenen en heksen die overal ter wereld voorkomen. Het Yulefeest wordt door hen gevierd op of rond de langste nacht. Het exacte moment van de zonnewende, dit jaar op 21 december om 19.36 uur onze tijd, is voor hen een tijdstip met magische lading. Een deel van deze mensen viert ook daadwerke lijk de geboorte van de God, die volgens de legenden verwekt wordt op het Beltane-feest in mei en geboren wordt uit de Godin. Deze Godin is een drievoudige Godin, maagd, moeder en oude vrouw. Tijdens het Yulefeest wordt zij vereerd als moeder. Overigens is de verering van Maria, de moeder van Jezus waarschijnlijk ook een gekerstende versie van de godin- nencultus uit voorchristelijke tij den. Ook in China word de zonnewen de, het solstitium gevierd. Tijdens het Dong Zhi Festival wordt het keerpunt tussen de donkere, koude Yinkrachten en de lichte, warme Yangkrachten gevierd. Het is een feest van optimisme, dat gevierd wordt met familiebezoek, eten, drinken en geschenken. In Iran wordt Yalda gevierd. Hoe wel het woord Yalda werd geïntro duceerd door christenen en 'geboorte' betekent, is het feest gebaseerd op een veel ouder feest, Mehr Yazat. Licht en zonneschijn werden gezien als tekenen van het goede, Ahura, terwijl nacht, duisternis en kou gezien werden als symbolen van de slechte Ahri- man. Om zichzelf tijdens de langste nacht te beschermen tegen Ahri- man kwamen de mensen samen en brachten de nacht bij een vuur door om het kwaad af te weren. Ook vroegen ze de zon, Yazat, hen te zegenen. Bij het vuur werd vers fruit geconserveerd en er werd gedroogd fruit neergelegd, Het fruit was symbolisch voor de hoop op een vruchtbare lente en zomer. Door boeddhisten wordt op 8 december herdacht dat in het jaar 596 voor Christus Boeddha de Ver lichting ontving. Deze oosterse prins verliet op 29-jarige leeftijd zijn huis, familie en rijkdom om te zoeken naar de zin van het leven. Nadat hij zonder succes jaren had besteed aan studie, ging hij onder een boom zitten en zwoer dat hij niet weg zou gaan voor hij het ant woord gevonden had. Op de acht ste dag ontdekte hij dat mensen lij den door onwetendheid, maar dat onwetendheid overwonnen kan worden door het achtvoudige pad dat hij bedacht. HoevVel dit feest op zich niets met de zonnewende te maken heeft, is de link naar de gebruikelijke lichtfeesten in december snel gelegd. Ook het joodse Chanuka feest, dat de her overing van de tempel op de Syriërs viert, is een feest van licht, wat gesymboliseerd wordt door het aansteken van kaarsen. Over de hele wereld worden in de donkerste maand van het jaar licht feesten gevierd. Blijkbaar voldoet het kerstfeest, of iedere andere variant, aan een behoefte. Behoef te aan hoop, troost, vrede en licht. En dat is dan ook de wens die, ongeacht de achtergrond van degene die hem uitspreekt, de wereld rond deze tijd overspoeld: vrede op aarde en in de mensen een welbehagen. om te zetten. Laurens Ellers speelde een dege lijke partij tegen Nico Dannis en won. Henk Erkelens bouwde tegen Adriaan van der Starre een sterke stelling op. De stelling bleek uitein delijk zo sterk dat zelfs stukverlies Erkelens niet van de overwinning kon afhouden. Evert Hildebrand verloor zijn partij tegen Jaap Smit. De kortste partij van de avond was die tussen Randy Girdhari en Jaap van der Heiden, Van der Heiden stak na acht zetten zijn hand uit ten teken van opgave nadat hij zijn dame verloor. Frans Draaisma deed goede zaken door met sterk spel door de verde diging van Jan Krayenstein te bre ken en zodoende een overwinning te scoren. De meest gesloten partij was die tussen Ton Kuiper en Herman van Offeren. Kuiper ging met de geslo ten stelling het beste om en behaalde een voordeel, wat genoeg bleek voor de winst. Stand aan kop: 1 E. Hennink, 2. Rene Roelofs, 3. W. van Os. hi

Hart van Holland | 2005 | | pagina 29