E v: Verhalenwedstrijd enorm succes pagina 18 Hart van Holland 21 december 2005 Door Geertrude Verweij //Wij vieren geen kerst dit jaar. Toen Carla het hardop uitsprak, als antwoord op een vraag van haar collega, vond ze het wel een beetje erg definitief klinken. Maar toch was het zo. Met het hele gezin waren ze het eens geweest. Om verschillende rede nen, dat wel. Zo eensgezind waren ze nu ook weer niet. Hans interesseerde het gewoon niet. Fijn een paar dagen vrij, maar al dat gedoe erom heen vond hij niet nodig. Lekker dankbaar, daar sloofde ze zich dan ieder jaar voor uit. Maar goed, van hem hoefde het allemaal niet. Kimberley zat in een linkse perio de. Je zou toch denken dat je met een 15-jarige dochter samen de soort huishoudelijke stress die nu eenmaal bij de feestdagen hoort, te lijf kon gaan. Maar helaas. Spon taan helpen was er niet meer bij en de verplichte afwasbeurt ging gepaard met zoveel gemopper dat Carla het vaak maar zelf deed. Lie ver even de handen laten wappe ren dan al dat gezeur in de keuken. Volgens Kim was Kerst commerci eel, materialistisch en Amerikaans en daarom vierde ze het principieel niet. Al die cadeautjes en die kit scherige versiering maakten haar misselijk, zei ze. Ondankbaar nest. Alsof Carla voor haar eigen plezier al die rommel in haar keurige huis haalde. Jeffrey had er nog het meest moei te mee. Hij sputterde over gezellig en dat-doen-we-altijd. Maar toen ze hem beloofde dat hij de felbe geerde gameboy evengoed zou krijgen, hield hij al snel op. Het ging hem blijkbaar vooral om het dure cadeau dat hem door de 12- jarige neus geboord leek te wor den. Lekker eten was aan hem toch ook niet besteed. Iedere dag patat leek hem de hemel op aarde. Met af en toe een pizza voor de brood nodige afwisseling. Zelf had ze het helemaal gehad met kerst, leder jaar die stress, het huis gezellig maken, bergen bood schappen doen, stad en land aflopen op zoek naar de juiste cadeautjes, je in allerlei bochten wringen om afspraken met familie in te plannen. En als puntje bij paaltje kwam was iedereen onte vreden en chagrijnig. Ze was het zat. Geen kerst, lekker makkelijk. Geen boom, geen rommel, geen gedoe. Gewoon normale vrije dagen, lekker uitrusten en ont spannen en vooral niet geforceerd feestvieren. Geen verwachtingen dus geen teleurstellingen. Dat vertelde ze allemaal niet aan haar collega. Ze liet het bij dat ene nietszeggende zinnetje. De collega was gelukkig te beleefd om door te vragen en Carla vermeed daarna succesvol ieder gesprek dat richting de vraag 'wat doe jij met kerst?' leek te gaan. Ia de kerstborrel op de zaak fietste ze naar huis. Ze nam de kortste weg door de winkel straat. Normaal gesproken was het daar niet druk rond deze tijd, maar het was blijkbaar koopavond. Ze wurmde zich door de winkelende menigte. Zielig hoor, al die drukte. Heerlijk dat ze daar zelf niet tussen hoefde te lopen. Alleen wel jam mer dat er nu geen leuke gelegen heid was om Hans dat nieuwe boek van zijn favoriete schrijver te geven. En ze wist dat Kim sinds kort weer een nieuwe zanger aan bad. Daar had ze vast nog geen cd van. Jeffrey kon altijd wel een spel letje extra voor zijn gameboy gebruiken. Alles was trouwens wel in de aanbieding nu. Misschien kon ze het vast kopen en het dan geven na nieuwjaar. Omdat de vakantie bijna om was of zoiets. Resoluut schoof ze haar fiets in het rek. En zonder er nog verder over na te denken liep ze snel het drukke warenhuis in. 1 en dag later, de dag voor kerst, stond i Carla al vroeg de ramen te lappen. Niet vanwege kerst natuurlijk. Gewoon, omdat het nodig was. Ze mocht dan part time werken, ze bleef ook huis vrouw. Het huis moest gewoon schoon, dat had niets met de datum te maken. Het wilde trou wens maar niet licht worden van daag. Dat had je zo in deze tijd van het jaar, dan waren de dagen het kortst. Misschien toch maar wat extra kaarsen neerzetten. Voor de gezelligheid. Niet voor kerst. Kaar sen hoorden konden altijd wel, immers. Kim was naar een vriendin gegaan, maar kwam onverwacht vroeg thuis. Vanwege kerst, legde ze sma lend uit. "ledereen viert het. Ik vroeg of ze mee gingen naar de stad, maar dat wilden ze niet. Kerstavond wilden ze thuis zijn. Echt flauw. Materialistisch gedoe." Mopperend vertrok ze naar boven, waar ze op de overloop Jeffrey met zijn gameboy vond. Carla hoorde hen fluisteren. Ze dwong zichzelf haar aandacht op iets anders te richten. Meestal liep zo'n gesprek uit op ruzie, maar ruzie was gezond volgens de mensen die het konden weten. De mensen die het konden weten hielden alleen nooit rekening met de gevoelige zenu wen van de moeders van de ruziën de tieners. Het bleef echter stil, sterker nog, het gefluister hield ook op. Een half uur later kwamen dochter en zoon samen naar bene den. -"Mam?" -"Ja?" -"Wist je dat een kerstboom hele maal niet Amerikaans is? De Ger manen hadden al bomen met bal len en lichtjes. Vanwege de zonne wende was dat." -"O ja?" Carla vroeg zich af waar deze inleiding toe zou leiden. -"Nu dachten we, als we nou toch geen kerst vierenMogen we dan de boom gebruiken om er een lichtjesboom van te maken? Niet voor kerst, maar gewoon, zoals de Germanen het deden. Dus niet met die kitscherige ballen en engeltjes en vogeltjes, maar met natuurlijke versiering of zoiets." Ze zag aan Jeffrey's gezicht dat hij zich met moeite inhield. Als de tactvolle aanpak van zijn zus niet werkte zou hij de gebruikelijke dreintech- niek gaan toepassen waarschijnlijk. Maar dat hoefde niet. Ze vond het wel een goed idee, eigenlijk. Het was toch een gek gevoel, als je door de straat liep, zag je overal de bomen staan en dan leek hun eigen huis toch een beetje kil. Daarom stond ze direct op. "Ik vind het wel een goed idee. Helpen jullie me de boom van zol der te halen? En dan moeten we meteen maar even alle dozen met kerstversiering op zoeken, volgens mij heb ik wel wat strofiguurtjes en dennenappels en dat soort din gen." e boom stond op het tafeltje in de hoek van de kamer en Carla was bezig de lampjes te ontwarren. Traditie. Altijd zaten ze in de knoop, hoe netjes ze die din gen ook opborg na nieuwjaar. Ondertussen waren zoon en doch ter de dozen met versiering aan het doorzoeken. Dennenappels, strofi guurtjes en plastic sterappeltjes waren al door de strenge toela tingseisen gekomen. Ze hoorde de deur opengaan. Daar was Hans. Ook ai vroeg. En met een grote doos in zijn handen. Hij zette die voorzichtig neer en zei veront schuldigend: "Ja, juist dit jaar wel een kerstpakket. Ik kon het moei lijk weigeren. Staat ook zo ondank baar." Carla haalde haar schouders op. "Geeft niet. Altijd wel leuk zo'n verrassing, toch? Heb je al gekeken wat er in zit?" -"Nog niet. Ik haal even een mesje om hem netjes open te snijden. Wat zijn jullie trouwens aan het doen?" Jeffrey keek zijn vader uit dagend aan. "Wij vieren geen kerst. We hebben een lichtjes boom, net als de Germanen vroe- ger."Hans fronste, helemaal begrij pen deed hij het niet. "Juist, ja. Ach, het staat wel gezellig." Carla had inmiddels de lampjes ontward en in de boom gehangen. -"Doen jullie de rest?" Ze liep naar de eettafel, waar Hans zijn kerst pakket aan het uitpakken was. "Kijk nou, genoeg voor een uitge breid diner. Rollade, voorgesneden aardappelschijfjes, luxe groente in blik, sauzen en soep." -"En een tafelkleed met bijpassen de servetten. Mooi. Maar dat is wel erg kerstachtig, dat zilver en goud." Dat laatste voegde hij er met een vlugge blik op de kinderen aan toe. "Och", zei Carla "Het staat ook gewoon chic. Ik vind het wel leuk. Zal ik dit allemaal van avond klaarmaken? Lijkt me wel lekker." -"Is dat niet veel werk?" "Nee joh, dat valt wel mee. Ik had toch nog niets voorbereid. Of ik nou draad jesvlees en spruitjes klaar maak of deze rollade en de rest, dat maakt nietuit. We eten dan alleen iets later." -"Dan ga ik me nog even opfris sen." -"En wij versieren de boom nog verder", deelde Jeffrey ongevraagd mee. Die had weer mee geluisterd. Kleine potjes, grote oren... "Ik hang toch mijn eigen ballen erin, hoor Kim. Of mag dat niet?" Hij keek zijn zus vragend aan. Kim zei toegeeflijk: "Ach, waarom ook niet. Toch wel een beetje gek anders, om ze dit jaar in de doos te laten zitten. Het is natuurlijk wel een beetje kneuterig, dat we alle bei een doos eigen ballen hebben gekregen toen we een paar maan den oud waren en onze eerste Kerst vierden. Maar het heeft ook weiwat. Eigenlijk.... Ik doe de mijne er toch ook maar in." en deed net of dit een normale vraag was. Al was het wel even moeilijk om niet te informeren welk wonder dit teweeggebracht had. "Er staat sla in de koelkast en komkommer. Wil je dat even klein snijden en in de slakom doen?" Gezellig was dit. Misschien dat er toch ergens nog een ouderwets huiselijk trekje in de moderne tie nerdochter zat. Jeffrey kwam ook de keuken binnen. "Ik heb het kleed op tafel gelegd en papa vraagt waar je de mooie borden opgeborgen hebt." De mooie borden? Bedoelde hij het wedgwoodservies, dat ze nooit gebruikten omdat Hans altijd zei dat hij niet kon eten van een bord met ribbeltjes en randjes? "In de kast op de overloop, bovenste plank."Ze schudde haar hoofd. Je viel hier van de ene verbazing in de andere. Een paar uur later zaten ze aan een mooi gedekte tafel. Stemmige muziek klonk uit de radio. Wisten ze daar in die studio veel dat er ook mensen waren die geen kerst vier den en andere muziek wilden horen? Maar het klonk wel feeste lijk. De zilveren kandelaar stond in het midden tussen de mooie, nooit eerder gebruikte dekschalen. De boom was uitbundig versierd. Toen de speciale ballen van de kinderen er eenmaal in hingen, was de mini malistische natuurlijke uitstraling al verstoord. En dan konden net zo goed al die andere geliefde kit scherige ballen erin. Vond Hans. En niemand had hem tegengespro ken. Kim had liefkozend de engel tjes erin gehangen en Jeffrey had van zijn zus de ster bovenop mogen zetten. Carla had voorzich tig de vier vogeltjes op de bovenste takken geklemd, dicht bij elkaar. Onder de boom lagen de pakjes die ze gisteren gekocht had. En Hans had er opzichtig onopvallend nog een klein vierkant doosje bijge legd. Vorige week had ze hem nog aangewezen dat ze die armband zo mooi vond. Maar ze had er uit drukkelijk bij gezegd dat ze nu eenmaal geen kerst vierden en dat ze dus wel kon wachten tot ze jarig was. Hij had alweer niet naar haar geluisterd. De lieverd. Dacht ze onlogisch. Ze keek de tafel rond. Hans zag er ontspannen uit, geen krant naast zijn bord, geen gsm in de aanslag. Kimberley lachte zowaar om iets wat Jeffrey zei en Jeffrey at netjes van de rollade en de boontjes, zonder te zeuren om patat. Wat een gezellige sfeer. Ineens proestte ze het uit. En door de verbaasde gezichten van de anderen begon ze hard te schater lachen. Jeffrey, altijd in voor een lawaaierig lolletje, begon mee te lachen. Zijn zus was niet bestand tegen zijn aanstekelijke gegier er begon ook te grinniken, waarna ze gezamenlijk de slappe lach kregen Hans, de stille, glimlachte alleen maar, maar er waren pretlichtjes in zijn ogen, die daar jaren nie geweest waren."Waarom lachen we eigenlijk?", informeerde Jeffrey een kwartier later nog nahikkend Carla stond op, hief haar wijnglas en zei plechtig: "Op het beste kerstfeest sinds jaren! En volgend jaar vieren we weer Geen Kerst! •aria stond neuriënd in de keuken. Toch •wel leuk, zo uitge breid koken. Dat deed je toch niet zomaar. Niet dat het nu een reden had natuurlijk, ze vierden geen kerst, maar het kwam gewoon toe vallig door dat pakket van Hans zijn werk. Onverwacht stond Kim naast haar. "Kan ik helpen?" Carla hield een cynische reactie binnen Regio - Wat hebben we veel reacties gekregen op onze verhalenwed- strijd! We zijn er op de redactie zelfs even stil van geworden. feel kinderen zijn meteen in de pen geklommen en ver zonnen een spannend of vro lijk einde voor ons winterverhaal. Van een aantal scholen kwam zelfs een heel pakket met verhalen binnen. Hartelijk bedankt daarvoor. We zijn natuurlijk heel blij met al die inzendingen, maar het lezen van de verhalen kost wel iets meer tijd dan we vooraf gedacht hadden. Tijdens de feestdagen gaat de jury er eens goed voor zitten om alle verhalen door te nemen. Op die manier weten we zeker dat we het beste verhaal kiezen en de schrijver ervan tot winnaar of win nares kunnen uitroepen. In de week na de kerstvakantie, dus in de krant van 11 januari maken we de uitslag van de verhalenwedstrijd bekend. Houd die krant dus goed in de gaten. Wij wensen jullie alle maal een hele fijne vakantie toe met veel lees- en schrijfplezier.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 18