Troosten het oy net nieuwe jaar 1 1 STOP MET ROKEN! KOPPELKLAVERJAS- T0ERN00I OPEN ATELIER JAN NEVEN OPEN PODIUM EXPOSITIES IN BIBLIOTHEEK DIABETES? HOGE BLOEDDRUK? ZWANGER? Hart van Holland 28 december 2005 pagina 23 Tijdens de jaarwisseling wordt er heel wat afgeknald en niet alleen met vuurwerk, ook met champagne: de kurk laten knallen en de wijn laten bruisen: Gelukkig Nieuwjaar! Beschermde naam De fles Zullen we proosten? (Proef en geniet. Proost, op een goed en gezond2006} Door Paulien de Graaf Mi))'* mmm Deze feestelijke drank heeft een interessante geschie denis. En hoe dient u deze godendrank te serveren De champagne ontleent zijn naam aan de gelijknami ge streek, gelegen in noord-Frankrijk, met als hoofd stad Reims. In deze streek wordt al eeuwenlang wijn geproduceerd, die zeer gewaardeerd werd. Sinds 1668 wordt de champagnewijn gemaakt zoals we hem nu kennen: helder en mousserend. De ontdekker van het productieproces was een Benedictijner monnik uit Haut-Villiers, ten zuiden van Reims. De keldermeester van dit klooster, Dom P^rignon, was steeds op zoek naar betere manieren van druiven persen en mengen van wijn en bestudeerde de aanmaak van schuimende wijnen. Hij liet de wijn voor de tweede maal in de fles gisten, door er rietsuiker aan toe te voegen. Hierdoor ontstond een natuurlijk koolzuurgas. Het kostte hem zo'n duizend flessen voor hij dit proc(j!d<ji onder de knie had. Ook ontwikkelde hij een manier om de wijn te klaren, helder te maken. Dit bleef een goed bewaard geheim dat van keldermeester op keldermeester werd doorgegeven. Door de onverwachte dood van een van hen, is het geheim verloren gegaan. Maar men heeft een andere methode ontwikkeld. Dit is nu de wettelijk erkende methode champenoise. Iedere wijnboer heeft zijn eigen recept, maar de basis voor de wijn vormen drie druivenrassen: pinot meu nier, pinot noir en chardonnay. Door variatie in de ver houding van deze drie rassen ontstaat smaakverschil. Verder wordt er een onderverdeling gemaakt op basis van het suikergehalte: 0-6 gram/liter: extra brut •6-15 gram/liter: brut 12-20 gram/liter: extra sec 17-35 gram/liter: sec 33-50 gram/liter: demi sec meer dan 50 gram/liter: doux De wijnboeren uit de Champagnestreek hebben de methode en de naam goed afgeschermd. Deze mag alleen gebruikt worden voor de echte champagne. Er wordt buiten de streek Champagne ook champag neachtige wijn gemaakt volgens dezelfde methode, maar deze mag geen champagne heten. Op het etiket staat dan de vermelding Méthode traditionelle. Voor champagne worden extra sterke flessen gebruik, die ongeveer zesmaal de druk van de buitenlucht kun nen weerstaan. De flessen moeten drie maanden lang een druk van 12 atmosfeer kunnen weerstaan en dan nog eens enkele minuten een druk van 20 atmosfeer. Pas dan is de fles geschikt voor champagne. De klassie ke fles weegt ongeveer 900 gram. Er is een enorme variatie aan flesmaten: van de piccolo van 20 ml tot de Nebucadnezar, een enorme fles met een inhoud van 15 liter. Hoe groter de fles, hoe beter de frisheid van de champagne behouden blijft. Het feestelijke knallen en spuiten, zoals dat veel gedaan wordt, wordt door kenners niet gewaardeerd. Vaak wordt champagne betiteld als godendrank en die vraagt om een speciale behandeling: een fles hoort rustig opengemaakt en uitgeschonken te worden. Laat u voorlichten door een slijter bij de aankoop van een fles. Met de volgende tips kunt u optimaal genieten van de champagne: Tip 1Een fles champagne kan het beste bewaard wor den in een koele donkere ruimte, liefst liggend. Een fles kan enkele jaren bewaard worden, maar dat hoeft niet omdat de rijping van de wijn al bij de producent heeft plaatsgevonden. Tip 2: Koel de fles voordat u hem opent: ongeveer 2 uur in de koelkast of 20 minuten in een koeler, gevuld met ijs en water. Tip 3: De fles wordt als volgt geopend: maak het ijzer draadje rond de kurk los en houdt de kurk vast. Draai de fles rond met de andere hand. De kurk komt door de druk van het koolzuurgas vanzelf omhoog. Laat rustig het gas ontsnappen en schenk in ieder glas een klein laagje champagne. Vul ze daarna verder. Tip 4: De champagne kan het beste gedronken worden in een flute, een smal hoog glas. Hierin komen de bel letjes het beste tot hun recht. Schenk het glas niet te vol, zodat u het scheef kunt houden om de aroma's op te nemen. Waddinxveen - Autoclub de Gouwe Rijders houdt in samenwerking met Hotel Cafe Restaurant de Unie een koppelklaverjastoernooi op oudejaars dag. Inschrijven is tot 29 december mogelijk via telefoon 079-3315205, 06-23671549, 06-13218187 of e-mail degouwerijders@zonnet.nl. Het klaverjassen begint om 10.00 uur in Hotel de Unie aan de Kerkweg Oost 226. ledereen is wel kom. Bij astma/COPD of diabetes. Bij hoge bloeddruk, bij hoog cho lesterol. Bij hart- en vaatziekten. Bij zwangerschap. Bij 'pil'ge- bruik. En als er thuis jonge kin deren zijn. In al die gevallen raadt de arts aan: "Stop met roken!" De apotheker geeft advies over de aanpak. Waarom geeft de apotheker, geneesmiddelenspecialist, advies bij stoppen met roken? Omdat roken het verloop en het ontstaan van ziekten erger maakt. Bovendien zijn er medi cijnen die gebruikt kunnen wor den als hulpmiddel bij het stop pen met roken. En verder kan roken, én stoppen met roken, invloed hebben op het effect van medicijnen. En medicijnen, daar weet de apotheker alles van. Ziek, zwanger Ziek zijn of zwanger, en blijven roken? Dat is een ernstige zaak. Roken bij zwangerschap ver hoogt de kans dat het kindje overlijdt, vlak voor of na de geboorte. De kans op wiegen dood is groter, te meer als de ouders na de geboorte blijven roken. Doorgaan met roken verergert astma, chronische bronchitis, longemfyseem, hart- en vaat ziekten, een te hoog cholesterol gehalte en te hoge bloeddruk. Bij rokers met hoge bloeddruk werken bloeddrukverlagende medicijnen minder goed. Dat komt doordat nicotine de bloed vaten vernauwt. Blijven roken bij diabetes bete kent een verergering van de kwaal. Dat kan inhouden dat vervelende complicaties eerder ontstaan, zoals een verminderde nierfunctie. Vrouwen boven de 35 die én de 'pil' gebruiken én roken, hebben een grotere kans op een hartin farct, een beroerte of trombose. Zij kunnen beter stoppen met roken. Verslaving Maar van een rookverslaving afkomen is niet zo eenvoudig. De kans op succes wordt groter als er advies of begeleiding is. Bijvoorbeeld door de huisarts of de GGD. En eventueel kan de persoon als hulpmiddel medicij nen gebruiken: nicotinevervan- gers of het receptmedicijn bupropion. Hierover geeft de apotheker advies. Vooral aan mensen die willen stoppen van wege ziekte, zwangerschap of medicijngebruik, maar ook aan mensen die 'gewoon' willen stoppen. Vaak gestelde vragen in de apo theek zijn: 'Zal ik voor een nico- tinevervangende therapie kie zen, en welke vorm dan?' 'Heeft het stoppen invloed op het effect van mijn medicijnen?' 'Kan ik een nicotinevervanger gebruiken naast andere medicij nen?' 'Kan ik een nicotinever vanger gebruiken nu ik hartrit mestoornissen heb?' (Nee). De apotheker houdt in de gaten of na het stoppen met roken de dosering van medicijnen omlaag moet. Dat kan bijvoorbeeld het geval zijn bij insuline, (diabetes) theofylline (astma /COPD), flecaï- nide (hartritmestoornissen) en bij middelen tegen psychosen. Vragen stellen in de apotheek, een afspraak maken voor een persoonlijk gesprek over stop pen met roken, wie dat wil is welkom. Gezondheidswinst Meer lucht, meer uithoudings vermogen, een betere bloedcir culatie. Dat is onder meer de gezondheidswinst van het stop pen met roken. En die weegt extra bij verschillende chronische ziekten, bij het gebruik van bepaalde medicijnen, als (onge boren) kinderen meeroken. Of bij 'pil'gebruik boven de 35. Meer weten? De apotheker geeft graag informatie. Kijk ook op www.apotheek.nl. Waddinxveen - Kunstschilder Jan Neven houdt woensdag 4 en zater dag 7 januari van 11.00 tot 16.00 uur Open Atelier. Naast zijn eigen werk is er ook werk van gastexpo- sant Tijs Huisman te zien. Het ate lier bevindt zich aan de Satringlaan 21. Voor meer informatie: www.janneven Waddinxveen - Het eerste Open Podium bij muziekvereniging Con cordia voor 2006 staat gepland op zondag 15 januari. Tijdens dit open podium treden twee orkesten op: het Zuid Hollands Fanfare Orkest en de Westside bigband. Het Open Podium wordt gehouden in de Hoge Noot aan de J.W. Frisoweg 1, aanvang 13.00 uur. ledereen is wel kom. Waddinxveen - In de Openbare Bibliotheek zijn van 3 januari tot 7 februari twee exposities te bezich tigen. Aan de wand hangen schil derijen van Ida van der Vecht. De schilderijen zijn gemaakt van diver se materialen, zoals pastel, acryl, aquarel en inkt. In de vitrines zijn sieraden van Natascha de Brouwer te zien. Maandag 16 januari van 19.00 tot 20.30 uur en woensdag 25 januari van 14.00 tot 16.00 uur is Natascha aan het werk te zien in de bibliotheek.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 23