QiSBAAF i KERSTMUSICAL BURGEMEESTER KEIJZERSCHOOL BREMMER tel. 079 - 3312095 wenst u een voorspoedig iOOb^ Moerkapelle fXïfW Hart van Holland 28 december 2005 pagina 7 Van Rijk Verspreiding 'Tfet ■- N- Dorpsstraat, Ons Dorp De jaarw'De/'Vig van 2015 (1) Spart Party Kegelcent en rum IZ EN-MOERKAPELLE tel. 0653 - 337003 Verkeersschool tuinaanleg sierbestrating ontwerp tuinonderhoud Oulianavveg 2Q ter Braak - de 5|1 Tuinen VLRSPREIDINGEN VAN RIÏK Jj. De Bouwhof I wenst al zijn cliënten i A en bezorgers een Aij sprankelend 2006 tdisonstraot 111 (industrieterrein Zoeterhage) Zoetermeer tel. (079) 3310700 Moerkapelle - De kerststemming zat er woensdag 21 december goed in op de Burgemeester Keijzer- school. In de mooi versierde school vond op het podium de kerstmusi cal "De kleine boom" plaats. Alle leerlingen van de Keizerschool deden mee aan de voorstelling. Het verhaal ging over een kleine boom die tijdens zijn bestaan veel mensen geluk,warmte en vrede brengt. Op het toneel waren onder andere houthakkers, bomen en daklozen te bewonderen. Het optreden was een daverend succes. Het publiek genoot en klapte vro lijk met de enthousiast gezongen liedjes mee. (foto: Keijzerschool) Het is 31 december 2015, inwo ners van de gemeenschap Zeven- huizen-Moerkapelle komen bij elkaar in het Swanlatheater om een oude afspraak in te vullen. Tien jaar terug bij de jaarwisseling van 2005 was het initiatief geno men om een schets in woord en beeld te maken van de leefge meenschap van dat moment. Deze gegevens werden in een doos ver pakt, die nu midden in de zaal op een tafel staat. De vele ontwikke lingen rond Zevenhuizen, Moer kapelle en Oud Verlaat waren in 2005 aanleiding om deze momentopname samen te stellen. Het was na dat jaar dat de gemeenschap besloot om alle ont wikkelingen niet meer als bedrei gingen te zien, maar deze in te zetten om de eigen doelstellingen te realiseren. Men zag in dat dit vroeg om een gezamenlijk beeld van de wensen voor de toekomst en dat dit los stond van individue le belangen en de toenmalige regelgeving. Samen met vele inwoners werden gedurfde doel stellingen geformuleerd vanuit het denken in mogelijkheden en vanuit een positieve inslag. De beste manier om de toekomst te voorspellen, is hem te crearen, was de overtuiging van de initia tiefnemers. Het werd een periode van bezinning waarin de politiek, het bedrijfsleven, de midden stand, verenigingen, lokale belan genorganisaties en de inwoners alle tegenstellingen en vooringe nomenheden aan de kant zetten om onbevangen naar elkaar te luisteren. Met veel vallen en opstaan lukte het om elkaar te vinden, de kracht die daaruit ont stond heeft heel veel positiefs teweeg gebracht, dat weet ieder een zeker. Maar hoe was het ook alweer in 2005? Diverse groepen hebben zich de afgelopen dagen beziggehouden met de inhoud van de doos en hebben een presentatie voorbe reid. De burgervader opent de bij eenkomst en heet de aanwezigen en de thuiskijkers welkom. De bij eenkomst is online overal in de wereld interactief bij te wonen, steeds meer inwoners brengen immers een deel van hun tijd door in andere werelddelen. De band met hun thuis is desondanks toe genomen. Ook de eerste verkie zing van een burgervader twee jaar geleden heeft online plaats gevonden en een grote betrok kenheid getoond. De functie van Burgervader (v/m) is ontstaan na de splitsing tussen de gemeente als apparaat en de gemeente als gemeenschap. Daar de volledige regelgeving, vergunningen en burgerzaken online plaatsvindt worden deze zaken nu vanuit regiokantoren ondersteund en uitgevoerd. De gemeenschaps raad is voltallig aanwezig en de leden hebben van harte deelge nomen in de voorbereidende groepen. Het terugkijken en de evaluatie is immers een belangrij ke toets of men op de goede weg is. De openheid en de verantwoor ding voor de chemie in de gemeenschap maakt het noodza kelijk dat de raadsleden intensief met de inwoners interacteren. Het zou te ver voeren om hier alle presentaties uitvoerig te behande len. Laten wij ons daarom beper ken tot de meest opmerkelijke waarnemingen. Het valt op dat er in 2005 zo weinig samenhang was. Er waren vele mensen met ideean en intenties die aandacht vroegen en zich niet konden her kennen in de aanpak. Het ontbrak aan het echte gesprek en de uit daging om samen naar mogelijk heden te kijken. Het kon gebeu ren dat de Middenstandsvereni gingen oplossingen rond het par keren wilden, maar dat zij hele maal alleen stonden. Zo gebeurde er niets en nam de congestie in de kernen alleen maar toe. Men werd via televisiespots gewezen op het te korte lontje, maar die werden hierdoor steeds korter. In 2005 reden er nog zo'n 20.000 voertuigen per dag over de Burge meester Klinkhamerweg. Met de opening van een extra brede omleidingsweg in 2009 kwam er een einde aan die steeds groeien de hoeveelheid. De ontlasting van het dorp bracht de twee gebieden bij elkaar. Men kan zich nu niet meer voorstellen, dat er in Zeven huizen feitelijk twee kernen waren. Voor het nieuwe combina tieschoolgebouw werd net voor de jaarwisseling de eerste paal geslagen. De combinatie tussen een openbare en een christelijke school was toen nog opzienba rend, maar heeft inmiddels door de jaren heen zijn plaats gevon den. De kinderen weten niet beter en er is veel meer begrip voor elkaar gekweekt. Juist in de laat ste week van 2005 werd de bouw- aanvraag voor de eerste fase van de nieuwe dorpskern ingediend. Het had vijf jaar geduurd voordat dit initiatief tot deze aanvraag kon komen. Nu is het centrum na drie fasen en 10 jaar ontwikkeling uitgegroeid tot een gezellige dorpskern waar bewoners en pas santen graag vertoeven. Het viel de groepsleden op dat ook hier in 2005 de samenhang ontbrak. De situatie was maar ternauwernood gekeerd, er was al leegstand en het percentage inwoners wat de dagelijkse boodschap in een ander dorp deed nam toe. Wan neer je nu in 2015 op een van de vele gezellige terrasjes zit, kan je dat helemaal niet meer voorstel len. (wordt vervolgd) Arno Lamot (arno@lamot.nl) www.terbraak-dejong.nl Tel.; 06 - 22912450 Bredeweg 15 2751 GH Moerkapelle

Hart van Holland | 2005 | | pagina 7