VOEREN IN DE WINTER Tl NIEUWJAARSONTBIJT KW INLOOPMIDDAG BORSTKANKERVERENIGING START YOGACURSUS NIEUWJAARSRECEPTIE GEMEENTE BOSKOOP yj voor een beetje gewoon geluk giro 404040 KERSTBOOM VERBRANDING "BART GAAT LOGEREN" IN BREDE SCHOOL WERKEN MET HET ENNEAGRAM v ..iüvj 0 BW jC'md&rmLp REGIO Hart van Holland 4 januari 2006 pagina 13 Water h Recept vetbollen nnnr Paulien de Graaf De winter diende zich al aan in ons land. Een weerman zei laatst op de radio dat strenge winters altijd beginnen met horten en stoten: een aantal keren een korte periode van vorst en sneeuw in december en dan een lange koude perio de in januari. Gezien het weer in december zouden we dus best een strenge winter kunnen krijgen. Of we het nu wel of niet leuk vinden die kou, we kunnen ons er tegen weren en we hebben voldoende te eten. Bij vogels is dat anders: De vogels in ons land kunnen in principe zelf hun voedsel bij elkaar scharrelen. Maar in tij den van langdurige vorst en sneeuw verzwakken ze. Hoewel de meningen uiteen lopen over het bijvoeren van vogels mogen ze volgens de vogelbe- scherming in de periode van november tot maart bijgevoerd j worden. Maar dan wel op de juiste manier. Vanaf november mag er beperkt wat voer buiten neergelegd worden: De vogels weten dan de plaatsen te vinden in de tijd dat het echt nodig is. Een schaal met water om in te badderen of van te drinken is ook altijd goed. Als er sneeuw ligt of de temperatuur ligt langdurig rond het vriespunt of lager, dan mag er flink bijgevoerd worden: pinda's, vetbollen, stukjes appel, broodkor sten. Voer vooral natuurlijke pro ducten: geen zoutjes of chemische producten. Iedere vogelsoort heeft zijn eigen voorkeuren: DUIF: tarwe, kippenvoer, mais, onkruidzaden, ongekookte havermout LIJSTER: meelwormen, bruin brood, plantaardig vet, onge zouten spekzwoerd, vetbollen kaasresten (zonder korst), oud fruit •MEREL: meelwormen, bruin brood, plantaardig vet, onge zouten spekzwoerd, vetbollen I kaasresten (zonder korst), gewelde rozijnen, oud fruit, I klokhuizen, en bessen. I Plaats: open, sneeuwvrije plek op I de grond. MEZEN: zonnebloempitten, J kokosnootpulp, ongebrande I pinda's, meelwormen, insecten- 1 pastei, plantaardig vet, onge- I zouten spekzwoerd, vetbollen, I bruin brood, stukjes kaas (zonder korst) Als er sneeuw ligt of het is langdurig koud, mag er flink bijgevoerd worden, (foto: Jan van Woerden) r MUSSEN: tarwe, kippenvoer, mais. onkruidzaden, ongekookte havermout, gekookte aardap pelen, bruin brood, stukjes kaas. ROODBORST: gerst, hele fijne zaden, meelwormen, vetbollen, ongekookte havermout, beschuit kruimels, fijne broodkruimels. Plaats: zeer beschut onder heggen of struiken. SPREEUW: meelwormen, bruin brood, plantaardig vet, onge zouten spekzwoerd, vetbollen kaasresten (zonder korst), oud fruit, aardappelen, rozijnen, bessen, krenten. Plaats: open sneeuwvrije plek op de grond. WINTERKONING: gerst, onkruid zaden, vogelvoer, meelwormen, maden, larven en ongekookte havermout. Plaats: zeer beschut onder heggen of struiken (op meerdere plaatsen). Wees in ieder geval altijd voorzich tig met zout en met margarine: dit heeft een laxerende werking bij vogels. Voer vaak kleine beetjes (anders trekt het ook ratten en muizen aan) en op plaatsen waar de katten niet ongezien kunnen komen. De beste momenten om te voeren zijn 's morgens bij het aan breken van de dag of aan het einde van de dag. Als er geen sneeuw meer ligt en het vriest niet meer kan het voeren weer worden geminderd. In maart moet het eten weer verwijderd worden: de oudere vogels voeren hun jongen anders ook pinda's en zaden en die kunnen zij nog niet verdragen. Bouw het voeren lang zaam af, zodat de vogels er weer aan wennen om hun voedsel elders te zoeken. Als het vriest is het goed om drink water neer te zetten. Alleen moet voorkomen worden dat de vogels er een bad in nemen omdat zij op deze manier een longontsteking kunnen oplopen. Door een stuk gaas vlak over het water te span nen is dit te voorkomen. Beter is het om vergruisde ijsklontjes neer te zetten. De stukjes ijs worden ook opgepikt door de vogels. Doe het water of ijs niet in een metalen bakje: hier kan de vogel met zijn poten aan vastvriezen. Als er sneeuw ligt is het niet nodig om water neer te zetten. Een voederplank of -huisje kan gemakkelijk zijn bij het voeren. Vooral een overdekte plank is han dig omdat het voer dan droog Boskoop - De Katholieke Vrouwen Vereniging houdt dinsdag 10 janu ari een nieuwjaarsontbijt. Leden zijn vanaf 9.00 uur van harte wel kom in de 'Parochiezaal' van de RK Kerk aan de A.P. van Neslaan. Opgeven kan tot 8 januari via tele foon 0172-216063. Boskoop - Stichting Ontmoetings centrum Snijdelwijk start woensdag 11 januari met een cursus yoga. De cursus wordt op woensdagavond gehouden in het Praathuis. Er is een cursus van 19.15 tot 20.15 uur en een van 20.30 tot 21.30 uur. Voor meer informatie en aanmel ding: 0182-514639. Gouda/Regio - In het patiëntenser vicebureau op de Jozeflocatie van het Groene Hart Ziekenhuis wordt woensdag 11 januari van 14.00 tot Boskoop - De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Boskoop wordt gehouden op maandag 9 januari in de Boskoopse Veilinghal aan de Middelburgseweg 88a. Aanvang 19.30 uur. Ijaast het uitwisselen van nieuw jaarswensen kunnen de aanwezi gen rekenen op een gevarieerd programma. Burgemeester Rijsdijk houdt een toespraak en er is een muzikaal optreden van Harmonie Excelsior. Daarnaast zal als vast onderdeel van de nieuwjaarsrecep tie de 'Bronzen Conifeer' worden uitgereikt aan een inwoner die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de Boskoopse gemeenschap. tel 0570-611899 www.kinderhulp.nl NATIONAAL /FONDS KERKDIENSTEN, 8 januari Kerk in Nesselande (Brede School) 10.00 uur ds. T. Meyer. HUISARTSENPRAKTIJK Nesselande Noord in de Brede School aan de Robert van 't Hoffstraat 10, tel. 010- 8903320. SPOEDGEVALLEN en/of levensbe dreigende situaties: op werkdagen 8-17 uur: 010-8903321. Spoedgevallen tijdens avond, nacht, weekeinde of feestdagen: Huisart senpost IJsselland Ziekenhuis, tel. 010-2799262. Wijkorganisatie Nesselande: WONIO 010-2222811 of info@nesseweb.nl blijft. Aan het huisje kunnen vet bollen en pindaslingers worden opgehangen. Maak de voeder plank wel regelmatig schoon met heet water en een borstel. Verwij der de oude voedselresten zodat bacteriën geen mogelijkheid krij gen zich uit breiden. Smelt drie pond ongezouten rundvet in een pan. Wacht tot het warm is, maar niet heet; voeg daar al roerend een mengsel van 6 ons gebroken hennepzaad en maan zaad en 3 ons zonnepitten aan toe. Giet de warme brij in een vorm, bijvoorbeeld een blikje, een melk karton of een theeglas. Leg daarin, voordat de brij stolt, een stevige katoenen draad die ruim uitsteekt. -Zodra de massa hard is geworden, kunnen de bol len buiten aan de draad worden opgehangen. •Soms is de vetbol moeilijk uit de vorm loste krijgen. Een melkkarton kan rondom worden afgescheurd; houd een theeglas of blik even in heet water, de vetbol komt dan gemakkelijk los. Uiteraard kunnen naar eigen inzicht ook kleinere hoeveelheden worden gebruikt. 16.00 uur een inloopmiddag gehouden voor borstkankerpatiën- ten. Voor meer informatie: 0182- 617627. Kinderhulp geeft een beetje gewoon geluk aan kinderen in moeilijke of bijzondere thuissituaties. Steunt u Kinderhulp daarbij? Nesselande - Stichting Buurtwerk Alexander organiseert voor zater dag 7 januari de eerste kerstboom verbranding in Nesselande. De ver branding vindt plaats op het stand bij Albert Heijn. Tussen 17.00 en 18.00 uur kunnen kinderen en tie ners daar kerstbomen inleveren. Voor elke ingeleverde boom wordt een lot verstrekt. Hoe meer bomen, hoe meer loten. Om 18.00 uur wor den de Kerstbomen in brand gesto ken. De loterij vindt 's avonds plaats in de Knoop van de Brede School Nesselande. Rond 19.00 uur start de trekking en worden er leuke prijzen verloot, waaronder vrijkaarten voor een thuiswedstrijd van Feyenoord, diverse spellen en dvd's. Voor meer informatie: 010-7508499 of 010- 8903302. Nesselande - Toneelgezelschap Kijk Haar Nou speelt donderdag 5 janu ari een interactieve voorstelling in de Brede School Nesselande aan de Robert van 't Hoffstraat 14. De voorstelling "Bart gaat logeren" is bestemd voor 2- tot en met 5-jari- gen en begint om 10.00 uur. De entree bedraagt €3,- per kind, €5,- per ouder-kind combinatie. Voor meer informatie en aanmelding: 010-8903302 of 010-7508499. Nesselande - Het Enneagram is een psychologisch model dat in de Vere nigde Staten aan vrijwel alle univer siteiten op de faculteit psychologie wordt gedoceerd. Het is duizenden jaren oud en heeft esoterische en filosofische achtergronden. Op woensdag 25 januari geeft Willem Jan van de Wetering een thema avond over het Enneagram in het restaurant van Brede School Nesse lande. Kaarten a €5,- zijn verkrijg baar vanaf 9 januari aan de balie van de Brede School of via telefoon 010-4205055. Tijdens de cursus, die start op 15 februari in Brede School Nesselan de, krijgt men door middel van het Enneagram inzicht in eigen motiva ties en gedragspatronen. De basis cursus Enneagram Integratie Kunde is interactief en bevat smeuage the orie, met ruimte voor vragen en huiswerkoefeningen. Elke les wordt afgesloten met een geleide medita tie. De cursus bestaat uit tien lessen die van 15 februari tot en met 26 april worden gegeven op woensdag van 20.00 tot 22.00 uur. Voor meer informatie of aanmelden kan men op werkdagen tussen 9.30 en 16.00 uur terecht bij de balie of telefo nisch via 010-4205055.

Hart van Holland | 2006 | | pagina 13