V" MM Plannen voor Zuidpias Besluitvorming *o O- rO Hart van Holland 4 januari 2006 pagina 5 WADDINXVEEN Moordrecht Cr Aflevering 5 R Z G ZUIDPLAS Informatieavonden druk bezocht 91 reacties Minister Dekker bezoekt Zuidpias Agenda Zevenhuizen-Moerkapelle i Nieuwerkerk aan den IJssel E N T E gemeento gemeente gouda provinctc OLLAND driehoek Dit is een publica tie van het project Zuidpias drie hoek RZG waarin de gemeenten: Zevenhuizen- Moerkapelle, Moordrecht, Waddinxveen, Nieuwerkerk aan den IJssel en Gouda (Zuidpias), de provincie Zuid-Holland, het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard en de gemeente Rotterdam samenwerken. De Colleges van B&W van de vijf gemeenten in de Zuidpias heb ben medio oktober een Ontwerp-Intergemeentelijk Structuurplan Zuidpias vrijgegeven voor inspraak. Het College van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland heeft de Ontwerp partiële streekplanher ziening Oost voor de Zuidpias eveneens in proce dure gebracht. In september 2005 bent u in deze krant geïnfor meerd over de plannen voor de Zuidpias. In oktober is in elke Zuidplasgemeente een informatieavond over de plannen georganiseerd. In deze aflevering willen wij u op de hoogte brengen van de activitei ten en ontwikkelingen die de laatste drie maanden hebben plaatsgevonden. Voor meer informatie: www.zuidplas.nl In de maand oktober zijn in de vijf Zuidplasgemecntcn informatieavonden gehouden over het Ontwerp- Intergemeentelijk Structuurplan Zuidpias (ISP), de Ontwerp partiële streekplanherziening Oost en de Strategische Milieubeoordeling. De informatieavon den werden goed bezocht. Het programma was in alle gemeenten hetzelfde: voor de pauze werden de plannen toegelicht, na de pauze zijn vragen gesteld en beantwoord. De aftrap vond plaats in Waddinxveen waar ruim hon derd belangstellenden kwamen. Wethouder Wiebrand Dijksterhuis zorgde voor het Waddinxveense tintje. Hij benadrukte dat de ontwikkeling van het gebied een opgave van het Rijk is. 'Waddinxveen moet hieraan meewerken. Niet meedoen is geen optie. Zo kunnen we in ieder geval nog invloed uitoefenen', aldus de wet houder Ruimtelijke Ordening. In Zevenhuizen-Moerkapelle bleek er massale belang stelling voor het ISP te zijn. Veel bezoekers wilden graag meer duidelijkheid hebben over de toekomst van hun bedrijl ol woonsituatie. Dat bleek lastig omdat het ISP nog steeds een plan is op hoofdlijnen. Meer duide lijkheid ontstaat pas later in het proces, als de grote lijnen vertaald worden in bestemmingsplannen. In Moordrecht waren de vragen vooral gericht op het behoud van de 'Groene Schil'. Wethouder Jan Oomen gaf aan dat Moordrecht, door vanaf het begin aan her project deel te nemen, er bijvoorbeeld voor heeft kunnen zorgen dat grootschalige verstedelijking niet onder de A20 komt, maar dat daar juist de groene functies worden versterkt. Wethouder Harm Lamberts van Nieuwerkerk aan den IJssel onderstreepte dat er goede oplossingen gevon den moeten worden in en rondom de Zuidpias voor het openbaar vervoer en het overige verkeer, voor dat er gebouwd kan worden. Daarnaast wees hij de tuinders erop dat zij zelf de onzekerheid ook kunnen verkleinen door contact op te nemen met de publieke grondbank. De tuinders die een doorstart willen maken in de Zuidpias moeten snel weten waar zij aan toe zijn, liet hij weten. In Gouda gaf wethouder Siebe Keulen aan waarom de stad betrokken is bij de ontwikkelingen in de Zuidpias. De oriëntarie van Gouda lag de laatste jaren vooral op ontwikkelingen binnen de eigen gemeente. Nu is het tijd dat de blik meer naar het westen wordt gericht. Met het ISP ligt er een integraal plan met een oplossing voor vraagstukken die kansen bieden voor Gouda. Op het ISP en de Ontwerp-streekplanherziening zijn 87 schriftelijke "bezwaarschriften" binnengekomen, de zogeheten zienswijzen. Het overgrote deel was afkomstig van particulieren (63), de rest van maat schappelijke organisaties, stichtingen en verenigingen (13) en 11 van overheden. De belangrijkste vragen hadden betrekking op het hoe en waarom van de ver stedelijking in de Zuidpias, de toepassing van de Wet voorkeursrecht gemeenten, de toekomst van bestaan de bedrijfsterreinen in Zevenhuizen en Moerkapelle en de financiering van met name de infrastructuur. Laatstgenoemde kwesties hebben aanleiding gege ven tot verduidelijking van teksten en kaarten. Zo is op de plankaart voor Zevenhuizen en Moerkapelle nadrukkelijker aangegeven dat het niet alleen gaat om wonen, maar ook om werken. In de tekst van het Ontwerp-streekplan is alsnog vermeld dat verstede lijking (wonen, werken en glastuinbouw) financieel moet bijdragen aan realisatie van water- en groenpro jecten en aan infrastructuur. 10 november heeft in het gemeentehuis van Nieuwerkerk aan den IJssel onder leiding van Gedeputeerde Asje van Dijk een hoorzitting plaats gevonden, waarop belanghebbenden hun zienswijze mondeling konden toelichten. Van deze mogelijkheid is maar zeer beperkt gebruik gemaakt. Slechts vier personen hebben hiervan gebruik gemaakt. Minister Sybilla Dekker van VROM heeft maandag 12 december een bezoek gebracht aan de Zuidpias. Het programma begon met een rondrit per bus langs de belangrijkste plekken waar veranderingen gaan komen. De ruimtelijke veranderingen wer den steeds toegelicht door een wethouder van de gemeente. In 't Graanhuys ontving burgemeester Jo Fijen van Zevenhuizen-Moerkapelle het gezel schap, waarna de Minister werd geïnformeerd over de achtergronden van de plannen. Dijkgraaf Hans Oosters van het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard ging onder andere in op de kansen van water in het gebied. Ellen Verkoelen van de samenwerkende natuur- en milieuorgani saties ConSept en Piet Bregman van de Stuurgroep Glastuinbouw Zuidplaspolder benadrukten de goede samenwerking met de overheden. Wethouder Jan Oomen van Moordrecht sprak over de ontwikkeling van het restveen- en waterparelgebied en vroeg aan dacht voor de hoge kosten van planvoorbereiding voor de gemeenten. Tenslotte sprak de Minister uitgebreid met betrokken inwoners en ondernemers van het gebied. Scholieren lieten haar weten dat het gebied wel voldoende groen moet blijven, terwijl onderne mers aandacht vroegen voor uitbreidingsplannen die op korte termijn mogelijk moeten blijven. Minister Dekker gaf in haar reactie aan onder de indruk te zijn van de kwaliteit van de plannen, de samenhang en het draagvlak daarvoor. Als de gemeenten binnenkort met de plannen instemmen en er medio 2006 een verdere uitwerking daarvan op hoofdlijnen ligt, kan er verder met het rijk worden gesproken. Ze benadrukte dat het niet uitsluitend een rijksprojecl is. Wel is ze als coördinerend bewinds persoon voor het zuidelijk deel van de Randstad aan spreekbaar over de verdere ontwikkeling. Ook over de gevolgen van de plannen voor zittende ondernemers die bedrijfsuitbreidingen wensen, zal de Minister in 2006 nog eens met Gedeputeerde Van Dijk van gedachten wisselen. Besluitvorming over de plannen binnen de gemeenten en de provincie is voorzien op: Gemeente/Provincie Vergadering Vergadering Commissie Gemeenteraad/ Provinciale Staten Zevenhuizen-Moerkapelle 16 januari 2006 31 januari 2006 Nieuwerkerk aan den IJssel 17 januari 2006 7 februari 2006 Moordrecht 23 januari 2006 31 januari 2006 Gouda 9 januari 2006 6 februari 2006 Waddinxveen 17 januari 2006 1 februari 2006 Provincie Zuid-Holland maart 2006 26 april 2006

Hart van Holland | 2006 | | pagina 5