m KAN HET U IETS SCHELEN? POUTIEK Verkiezingen 7 maart 2006 m Gemeenteraads- De gemeenteraadsverkiezingen komen er aan DE STELLINGEN VAN DEZE WEEK; dagen CDA SCP ChrfstenUnie VVD PvdA •Gemeente belangen Hart van Holland 1 maart 2006 ZtVhIMHUIZbN - MOER KAP4: Zevenhuizen-Moerkapelle Zevenhuizen - Enkele weken geleden startte in het Hart van Holland een serie stellingen waarop de lokale politici in Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen hebben gereageerd. Met het antwoord op deze vra gen kan de kiezer uitmaken of het hem of haar inderdaad iets kan sche len. Deze week de laatste onderwerpen: Mensen die familieleden of vrienden verzorgen moeten vrijstelling van sollicitatieplicht'krijgen De gemeente moet het inkopen van zorgvoorzieningen geheel overlaten aan zieken en gehandicapten zelf (persoonsgebonden budget) 6 Het CDA vindt dat mensen die familieleden of vrienden ver zorgen zo veel mogelijk ondersteuning verdienen. Het CDA staat voor een leefbare gemeenschap, waar mensen zich om elkaar bekommeren. Het verzorgen van zieke huis genoten is vaak een bijzonder zware opgave. Door een goede ondersteuning te bie den kunnen zij geholpen wor den de zorg die zij op zich genomen hebben, vol te hou den. Dat kan door aanvullende huishoudelijke hulp te bieden of inschakelen van vrijwilli gers. Patiënten kunnen dan langer thuis blijven en zijn minder aangewezen op de zorg van instellingen. Als vrij stelling van de sollicitatieplicht tot deze mogelijkheid kan bij dragen hebben wij daar geen bezwaar tegen. Of de gemeente het inkopen van zorgvoorzieningen geheel aan zieken of gehandicapten moet overlaten is iets te sterk uitgedrukt. De praktijk is dat huishoudelijk zorg, taxiver voer, een rolstoel of een scoot- mobiel via de bestaande rege lingen (na indicatie e.d.) aan geboden worden. Het CDA is van mening dat mensen die een individuele ondersteuning nodig hebben, de keuze moe ten krijgen om dit ook via een PGB (persoon gebonden bud get) te regelen. Bij de behan deling van de WMO (Wet maatschappelijke Ondersteuning, gaat in per 1 januari 2007 en legt de uitvoe ring bij de gemeente) heeft het CDA er voor gepleit om het PGB expliciet in deze wet op te nemen. De SGP hecht aan de zorg van de samenleving voor het indi vidu. Dat is uitermate belang rijk. Vanuit dit uitgangspunt moet je naar de stelling kijken. De sollicitatieplicht moet ver dwijnen voor alle mensen die een zorgplicht hebben voor vrienden en familie. Er moeten wel eisen aan die zorg gesteld worden. Het kan niet zo zijn dat dit zonder heldere criteria geregeld wordt. De valkuil van iedere sociale overheidsmaat regel is immers het misbruik ervan. De zorg zal substantieel en structureel moeten zijn. Juist vanuit de christelijke levensvisie staat de zorg voor de naaste hoog op het ver langlijstje van de SGP. De Heere God zegt dat ook in de Bijbel. Het kan niet beter als je in tijden van zorg en ziekte van je familie of vriendenkring de juiste zorg aangereikt krijgt. De overheid moet zich zelf verplichten om dit in aller lei verbanden te stimuleren. Subsidiegelden moeten het algemene nut dienen en dat is in dit geval geheel en al op zijn plaats. Het is prachtig als het individu zijn persoonlijke wensen ver wezenlijken kan. leder kan dan zien of hij de juiste zorg ontvangt. Er dreigt wel een stijging van de kosten als dit ongelimiteerd het uitgangs punt wordt. Efficiency voorde len moeten wel benut worden. De overheid moet de zorg inkopen om de kosten te druk ken. De gemeente moet de vrijheid in het kader van de WMO maximaal benutten. Ook hier zal de kwaliteitstoets geregeld moeten zijn. Alles in het belang van de burger en die heeft de SGP op 't oog. De keuzes van de burger zijn dus vrij binnen de bandbreedte die de overheid stelt. Daarin moet voldoende bewegingsvrijheid zijn voor iedere burger gelet op identiteit en persoonlijke achtergrond. Met elkaarzorgen wij voor elkaar "De Christenunie is er een voorstander van dat familiele den of vrienden de mogelijk heid hebben om te zorgen voor hun dierbaren. Hiervoor moeten zijn uiteraard wel de mogelijkheid krijgen. Een vrij stelling van de sollicitatieplicht is zo n mogelijkheid, hierdoor krijg je de ruimte om de zorg taken in alle rust op je te nemen. Uiteraard is er ook een verantwoordelijkheid voor iedereen om te zorgen voor je 'naaste', hierdoor leven wij met elkaar en zorgen wij voor elkaar. Met elkaar.....helpen wij zie ken en gehandicapten voor elkaar. De ChristenUnie"vindt "de stel ling dat de gemeente het inko pen van zorg geheel moet overlaten aan zieken en gehandicapten veel te boud. Er zijn talloze situaties denk baar waarbij zij niet in staat zijn om dit voor hun zelf op een goede manier te regelen. Hier ligt dan ook een hele dui delijke rol voor de lokale over heid die"speciaal voor mensen die ziek of gehandicapt zijn behoort te zorgen. In het oer woud van wetgeving en regels waar deze mensen mee te maken krijgen is het voor iedereen al lastig te weg te vinden en zeker als je ook ziek of gehandicapt bent. Zo hel pen wij onze naaste en crearen wij een samenleving voor elkaar. Er zou in Nederland een grote mate van rechtsongelijkheid ontstaan wanneer gemeenten (of gemeenteraden) zouden kunnen beslissen'welke cate gorie inwoners"al dan niet sol- licitatieplichtig is. Gelukkig gaan de gemeenten daar niet over. Dat is een taak voor de centrale overheid. Wel hebben gemeenten voldoende beslis- ruimte om op individuele basis (gedeeltelijke) vrijstelling te verlenen. De stelling zoals hier verwoord speelt dus geen enkele rol bij de gemeente raadsverkiezingen. Het persoonsgebonden bud get geeft betrokkenen de mogelijkheid van zorg op maat in plaats van confectie- zorg. Wij zijn daar om die reden een groot voorstander van. Dat betekent echter niet dat er voor de gemeente geen rol (meer) zou zijn. In de eerste plaats kan zij door veel voor komende vormen van zorg centraal in te kopen bereiken dat zorggebruikers beter met hun budget uitkomen. In de tweede plaats heeft zij vanuit haar zorgplicht de taak men sen voor wie het omgaan met een persoonsgebonden bud get onoverkomelijke moeilijk heden oplevert zodanig bij te staan dat ook voor hen een goede en passende zorg verze kerd is. In zijn algemeenheid geldt: de gemeente moet zieken en gehandicapten (binnen het kader van de wet, volgend jaar dus de WMO) helpen en ondersteunen, niet betuttelen en voor de voeten lopen. De vraag is of mensen die familieleden of vrienden ver zorgen vrijgesteld moeten worden van de sollicitatie plicht. Wanneer deze mensen dit werkelijk vrijwillig doen zeggen wij op deze stelling: JA. De PvdA heeft eerder gezegd dat onder andere ouders/ver zorgers vrijgesteld moeten worden van de sollicitatie plicht wanneer zij (^^n van hun kinderen, als mantelzorger, willen verzorgen. Mensen die zorg nodig heb ben zijn afhankelijk van die zorg. Of dat een vertrouwde vrijwilliger is of een betaalde werknemer, dat maakt voor hen ook iets uit. Wat ons wel dwars zit is het feit dat de druk op de vrijwilligers, de mantel- zorgers, door de bezuinigin gen steeds groter is geworden. Het mooiste zou wel eens kun nen zijn dat die mantelzor- gers/vrijwilligers gewoon een inkomen krijgen, De tweede stelling vraagt of het inkopen van zorgvoorzie ningen geheel overgelaten moet worden aan zieken en gehandicapten zelf (persoons gebondenbudget). Ook op deze stelling zeggen wij: JA. Het voordeel is dat de zieken c.q. gehandicapten het zelf kunnen regelen. 'Zorg is indivi dueel maatwerk' staat in het PvdA-programma. Soms is het echter zo dat er noodsituaties zijn die niet via dat persoons gebondenbudget op korte ter mijn geregeld kunnen worden. Het is niet ondenkbaar in deze situatie, dat de gemeente iets achter de hand moet hebben. Uitgangspunt voor de PvdA blijft echter (voor beide stellin gen): Zorg is maatwerk! Gemeentebelangen is van oor deel dat deze vrijstelling niet gegeven dient te worden. Het mag niet zo zijn dat de overheid (in)direct bezuinigt op de zorgvoorziening. Gemeentebelangen maakt zich echt zorgen over de teruggang van de kwaliteit van de zorg in ons land. Zorgbehoevenden krijgen het steeds moeilijker en het hoort niet dat familieleden of vrien den deze tekortkoming en/of achteruitgang in de zorg moe ten opvangen. Voor Gemeen tebelangen dient de kwaliteit van de zorg voorop te staan. Hoewel Gemeentebelangen veel waardering heeft voor dit vrijwilligerswerk van familie en vrienden, mag het deze personen niet ontslaan van een wettelijke verplichting dat zij zich beschikbaar dienen te stellen voor de arbeidsmarkt, (in de stelling wordt ervan uit gegaan dat zij een uitkering hebben!) Indien men immers geen beroep meer hoeft te doen op een uitkering van de overheid, komt er weer geld vrij voor de zorg. Met deze stelling kan Ge meentebelangen het niet eens zijn. In de eerste plaats is ken nis omtrent het inkopen van zorg, veelal niet bij zieken en gehandicapten aanwezig. Bovendien wordt dan een col lectiviteitskorting, die één gemeente of meerdere ge meenten samen wel kunnen bedingen, gemist. Dit leidt tot kostenverhoging voor de hulp behoevende. Wanneer een persoonsgebonden budget is toegekend, moet een hulpbe hoevende wel de vrije beschik king hebben over het aanwen den van zijn persoonsgebon den budget. De hulpbehoe vende koopt dan zijn zorg in via de gemeente, hetgeen hem/haar mogelijkheden biedt om meer met het budget te doen.

Hart van Holland | 2006 | | pagina 8