Hart van Holland 12 april 2006 pagina 17 a. i I de initiatieven tot de ontwikkeling van een nieuw centrum zijn de dorpse r j waarden altijd aangegeven als het unieke van ons dorp. In de wortels van j een gemeenschap liggen immers haar authenticiteit en geloofwaardigheid. In een dorp een verkleinde versie maken, van bijvoorbeeld de Koopgoot in Rotterdam of het Stadshart van Zoetermeer, past niet. Een dorp vraagt een eigen identiteit vanuit kleinschaligheid. Die identiteit is vooral terug te vinden in de historie van een dorp. Een dorp ontstond veelal door de samenklontering van een aantal huizen tot een nederzetting. Hierna groeide het door de eeuwen heen heel langzaam. Meestal lag de bebouwing direct langs een straat, de zo geheten lintbebouwing. De overige inwoners woonden in boerderijen her en der in de polder. Ook in Zevenhuizen was er die typerende vorm van bebouwing. De kern van het dorp bevond zich in een strook langs de Dorpsstraat. De huizen stonden dicht tegen elkaar, leder huis was anders. Achter de huizen lagen diepe tuinen tot aan de Bosgracht of de Ringvaart. In deze tuinen stonden schuurtjes, die op sommige plaatsen uitgroeiden tot loodsen. In de eerste helft van de vorige eeuw ontstond zo bedrijvigheid direct achter en tussen de huizen. De slager zat vlakbij een carrosseriebedrijf en even verderop werden er meubels gemaakt. De bus stopte op de hoek bij Hof van Holland, het café dat al meer dan 400 jaar, als een rots in de branding, op dezelfde plaats is gevestigd. Op foto's uit 1967, genomen vanaf de steigers rond de omgewaaide kerktoren, is goed te zien dat de Dorpsstraat er 40 jaar geleden nog authentiek uitzag. Vanaf de jaren 70 is de verandering ingezet. Woningbouw, uitplaatsing bedrijven en een middenstand met een breder assortiment drongen de dorpse waarden naar de achtergrond. Toch vertegenwoordigen zij de identiteit van ons dorp. Reden genoeg om ze in Centre Ville terug te laten komen. Rabo Vastgoed Dit plan is een ontwikkeling van

Hart van Holland | 2006 | | pagina 17