RAAD EN COLLEGE COMPLEET DEBAT OVER COLLEGE VORMING POUTIEK "AFSCHEID ZONDER WEGGAAN" AFSCHEID HA 15 JAAR WETHOUDERSCHAP Hart van Holland 12 april 2006 pagina 19 l&sSSSSS Zevenhuizen-Moerkapelle Eed en gelofte voor het belang van Zevenhuizen-Moerkapelle. Zevenhuizen - Burgemeester Fijen las aan scheidend wethouder Zijderhand het gedicht 'weggaan' van Rutger Kopland voor en stelde daarbij vast dat het lijkt alsof het voor de heer Zijderhand geschreven is. Afscheid zonder weggaan, gedag zeggen is niet nodig. Na 15 jaar de functie van wethouder bekleed te hebben valt het afscheid van het college hem zwaar: "Wethouder zijn is niet alleen een baan maar een manier van leven", aldus oud wethouder Zijderhand. Burgemeester Fijen keek samen met de nestor van de raad, de heer De Gooijer, terug op de wethoudersperiode van Zijderhand. Bijna alle porte- feuilles bekleed, behalve die wet telijk zijn voorbehouden aan de burgemeester; gedegen, kennis van zaken, er voor de volle 100% voor gaan zijn kwalificaties die hierbij horen. be heer De Gooijer haalde aan dat er in de afgelopen raadsperiode meer dan eens op de wandelgan- 9en een oordeel is geveld over de heer Zijderhand als wethouder, en dat 'eindelijk weggaan' voor een aantal raadsleden een droom is geweest, "Maar ik denk een nachtmerrie voor jou zelf", zo constateerde De Gooijer terecht. Hij sterkte de heer Zijderhand met de wetenschap dat de echte bestuurders niet in het college zit ten, maar in de raad. Als symbolisch cadeau kreeg de heer Zijderhand een eigen hamer 'voor achterstallige onderhouds werkzaamheden' en 'om de spij ker mee op de kop te slaan'. Daarnaast kreeg hij een doos spijkers om te voorkomen dat hij 'spijkers op laag water zou zoeken.' Oud-wethouder Zijderhand dankte zijn thuisfront, alle betrokkenen en het bestuur van Gemeentebelangen voor het in hem gestelde vertrou wen. De spijker op de kop of spijkers op laag water? Zevenhuizen - De fractie van de Partij van de Arbeid wilde opheldering over de procedure zoals die gevolgd is bij de coalitieonderhandelingen in de afgelopen periode. Hoe kan het zijn dat zij buiten gesloten zijn? Wollige woorden en sneren vanuit de nieuwe coalitie maken duidelijk dat er in feite maar een reden is geweest om de PvdA buiten de coalitie te houden en dat is onvoldoende ver trouwen. Dit oordeel hebben de fracties van CDA, SGP, Christenunie en VVD gebaseerd op de hou ding van de fractie in de afgelopen regeerperiode. "Onvolkomen onterecht", zo oordeelt fractie voorzitter van de PvdA, mevrouw Spekman. Het is de afgelopen periode wel duidelijk geweest dat de lijnen van deze fractie volkomen anders waren, echter gebrek aan constructief samenwerken kan de PvdA niet verweten worden, aldus mevrouw Spekman. Achterkamertjespolitiek, ach ter gesloten deuren, niet inhoudelijk willen praten: dat waren kritiekpunten die de coalitiepartners voor de kiezen kregen. Verschil van inzicht over het ISP zou volgens de coalitie partners ook een belangrijke reden geweest zijn. Dan gaat het alleen nog over de interpretatie van de woorden van de PvdA die in een folder hebben aangegeven niet in te stemmen met de gevolg de koers en zou proberen de besluitvorming terug te draaien waar mogelijk. "Onacceptabel", zo luidde het oordeel van de heer Aalderink, die overigens mevrouw Spekman snerend toevoegde dat zij tijdens deze vergadering hem heeft bevestigd in zijn mening over de PvdA en veegde het argu ment van de PvdA van tafel dat de partijen uit de vorige coalitie ver lies hebben geleden: "Mevrouw Spekman heeft mijn twijfels op overtuigende wijze weggenomen. Verlies voor de coalitiepartijen, amehoela dus." De heer Aalderink onderbouwde zijn stelling echter niet, alle partijen voerden exerci ties uit met de zetels, absolute stemmen en percentages. In de discussie werd duidelijk dat de WD zich niet buiten spel wilde laten zetten door de PvdA en het CDA uit was op een zetel in het college. Het argument dat de kie zer zich met een stem op de PvdA wellicht ook tegen het ISP hebben uitgesproken, hadden de coalitie fracties geen oren naar. Mevrouw Hoogma betoogde namens de fractie van Gemeentebelangen dat het goed en fatsoenlijk was geweest als de grootste partij van de raad op zijn minst de gelegenheid had gehad deel uit te maken van het college, dat zou in de ogen van mevrouw Hoogma recht doen aan de verkie zingsuitslag. Ook de houding naar Gemeentebelangen had mevrouw Hoogma geen goed woord voor over: "Het oude college heeft bij elkaar geen zetelverlies. Een coali tie met Gemeentebelangen had theoretisch tot de mogelijkheden behoord. Mevrouw Hoogma betoogde dat het fatsoenlijk zou zijn geweest als na 15 jaar wethou derschap vanuit haar fractie op zijn minst een inhoudelijk debat had kunnen voeren. Zij speculeerde over het tijdstip dat de onderhan delingen tussen de coalitiepartners begonnen zijn: "Het was misschien voor de verkiezingen al rond, wij zullen het nooit weten." Naast de houding van de PvdA en de verschillen rondom het ISP werd ook als inhoudelijk argu ment genoemd dat de partijen de juiste kwaliteiten moeten kunnen inbrengen. Mevrouw Spekman bestreed dat zij geen goede kwali teit kon inbrengen, zij kandideer de mevrouw Gerda Hekkert dan ook voor de vacature Zijderhand. Gemeentebelangen kandideerde de heer Zijderhand als wethouder voor de vacature Te Meij. Alle wet houders werden met negen stem men voor en vijf tegen benoemd in het college. Ook het collegeprogramma maak te veel discussie los. De fractie van Gemeentebelangen heeft alie ver kiezingsprogramma's vergeleken met het voorgestelde collegepro gramma en kwam daarbij tot dui delijke verschillen. De fracties lie ten zich echter niet kennen: ieder een heeft water bij de wijn moe ten doen. Zelfs wethouder De Jong die vorig jaar nog lijnrecht tegenover Aalderink stond over de stijging van de OZB-tarieven waren op het eerste gezicht nauw naar elkaar toegegroeid. Door Karin Heeren I a een verhitte discussie over de coalitievorming hebben Ide drie beoogd wethouders ÏÏun functie aanvaard. Mevrouw M.te Meij-de Laat (VVD), de heer S. de Jong (CDA) en de heer M. Bosman (SGP) zijn allen onderdeel van het college van B&W met ingang van maandag 10 april 2006. De heer Bosman heeft een bijzondere positie, hij zit niet alleen namens zijn eigen fractie in het college, hij is tevens de voor gedragen kandidaat door de Christenunie. De definitieve por tefeuilleverdeling wordt na het eerste collegeoverleg definitief bekend gemaakt. Het collegepro gramma, wat volgens de oppositie helemaal nog geen collegepro gramma kon zijn, is aanvaard door de raad. Het collegepro gramma bevat de richtlijnen waar aan het college de komende vier jaren moet werken en de raad deelde mee uit te zien naar de eerste concrete voorstellen. Zevenhuizen - Met de installatie van de laatste twee raadsleden en de wethouders is het bestuur van de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle compleet. Mevrouw Spekman, met de installatie van de raad op 16 maart afwezig wegens een ziekenhuisopna me heeft maandag 10 april alsnog de eed afgelegd. Naast haar stond mevrouw Hoogma-de Leeuw die onverwacht toch een plaats in de raad heeft. Door middel van een brief heeft de heer Claes Oosterhoff voor dit moment afgezien van benoeming in de raad om gezondheidsredenen. De nummer drie op de lijst van Gemeentebelangen, mevrouw Hoogma, is de vervanger van de heer Oosterhoff.

Hart van Holland | 2006 | | pagina 19