REGIONALE BRANDWEEROEFENING BIJ DEKKER ZEVENHUIZEN BV nïagïna^^ Hart van Holland 12 april 2006 ion* I Zevenhuizen/Regio - Brandweer Hollands Midden hield dinsdag avond 4 april met een viertal korp sen uit de regio een grote oefening in en om de fabriekshal van Dekker op het Nijverheidscentrum. Dekker Zevenhuizen, dat vorig jaar haar 75-jarig bestaan heeft gevierd, is marktleider in Nederland op het gebied van keukenwerkbladen op maat en keukenaccessoires. De bedrijfshulpverlening (BHV) werd ingezet naast de brandweer en de EHBO. De slachtoffers werden deels gespeeld door leden van de Lotusvereniging, die erin getraind zijn om levensechte reacties na te spelen, en deels door personeel van Dekker. Daarnaast werd een aantal oefenpoppen gebruikt. vrijwilligers. Dat zijn er erg veel voor de ongeveer 180 werknemers, maar zoveel enthousiasme ga je niet afremmen." Deze groep bestaat nu ongeveer vier jaar. Er is een bedrijfsnoodplan opgesteld. Zij kunnen reanimeren en kleine bran den blussen enkunnen dus assisten tie verlenen bij kleine ongelukken op de werkvloer. "Er is altijd iemand aanwezig die meer weet en het hoofd koel houdt," aldus Kar- reman. Er zijn drie BHV-ploegen, op iedere afdeling één, die kunnen uitrukken indien nodig. Ed Roos: "In feite is het net als een verzeke ring, alleen deze dekt heel veel risi co's af tegen een lage premie, en dat is de investering in het opzet ten en onderhouden van de BHV- organisatie". Daarnaast hoort bij Verzekering met lage premie "In de regelbrij die de regering ons oplegt, is ook bedrijfshulpverlening verplicht," aldus Ed Roos, controller bij Dekker Zevenhuizen. "We hech ten veel waarde aan de gezond heid en veiligheid van het perso neel en daarom hebben we geïn vesteerd in een goede bedrijfshulp- verleningsorganisatie. Officieel is het verplicht om minimaal één BHV-er te hebben op 50 werkne mers, maar toen we dit aan het opstarten waren, meldden zich 20 hun taken ook het ontruimen van het pand bij calamiteiten en het alarmeren van de hulpdiensten. "Een echte grote oefening hadden we nog nooit gehouden. Eigenlijk zijn we alleen op papier bezig en er werd vanuit de BHV-groep op aan gedrongen om toch eens een oefe ning te houden, om deze papieren tijger tot leven te wekken", vertelt Dirk Karreman, Hoofd BHV. "We hebben contact gezocht met de plaatselijke brandweer en van hen kwam toen het voorstel om er een regionale oefening van te maken." Er was bij het overige personeel veel animo om mee te werken als slachtoffer. Stofexplosie met brand en rookontwikkeling Het scenario voor de oefening was als volgt: In de fabriek heeft een kleine stofexplosie plaatsgevonden, waardoor ook een kleine secundai re brand is ontstaan. De oefening begon op dinsdagavond 4 april op het moment dat het alarm klonk. André Diske, een van de drie ploeg leiders van de BHV-ploegen, meld de per portofoon aan het Hoofd BHV dat hij een uitslaande brand zag en meteen werd er opdracht gegeven tot algehele ontruiming van de hal. De hal vulde zich al snel met rook waardoor enkele BHV-ers, die slachtoffers probeerden te hel pen, ademhalingsproblemen kre gen en ook slachtoffer werden. "De rook, waarmee de hal zich vulde, is natuurlijk niet schadelijk voor de mensen maar de brandweerlieden wezen ons erop dat bepaalde per sonen te lang binnenbleven en in een reëel geval wel ademnood zou den krijgen", verduidelijkt Karre man. De brandweer werd opgevan gen door het Hoofd-BHV die hen de situatie uitlegde en aan de hand van een plattegrond inzicht gaf in de lay-out van het pand. Er was even onduidelijkheid over wat er met de slachtoffers moest gebeu ren omdat de officiële verzamel plaats voor ontruimingen van Dek ker te ver weg was. Het was koud buiten en de kans op onderkoeling was aanwezig. Karreman: "Tijdens een echte brand zou de brandweer ruimte bij naastgelegen panden claimen, maar het personeel van Precise Phaff bood spontaan aan dat de slachtoffers bij hen in de kantine konden worden opgevan gen." De brandweer haalde de slachtoffers uit het pand en later ook met de ladderwagen van het dak. Leden van de EHBO-vereni- ging en BHV-ers verzorgden de gewonden. Het verkeer rondom het pand werd tegengehouden door BHV-ers. Naarmate de oefe ning vorderde werd de communica tie steeds beter tussen de brand weer en de BHV en EHBO in het gewondennest. Bij een echte brand zouden er ambulances komen om de slachtoffers op te halen. Omdat dit nu niet het geval was, ontston den er soms situaties die niet geheel met de realiteit overeen kwamen: Er waren materialen nodig, zoals zuurstof, die de EHBO niet heeft. Ook bleven de slachtof fers te lang in het gewondennest, die anders al door de ambulance dienst zouden zijn afgevoerd. Bikkelhard gewerkt De Regionale Brandweer houdt een aantal oefeningen per jaar. Een van de zaken die geoefend wordt is het optreden in groter verband. Bij gro tere branden kan het noodzakelijk zijn dat meerdere korpsen worden ingezet. Tijdens de oefening bij Dekker werkten vijf verschillende korpsen mee: Zevenhuizen-Moer- kapelle, Nieuwerkerk aan den IJs- sel, Waddinxveen, Gouda en de regionale brandweer die de verbin- dingscommandowagen bemande. "In samenspraak met een korps wordt een oefening georgani seerd", zegt Jack de Jonge, coördi nator oefeningen van de regionale' brandweer. "Men kijkt of erbinnen! de gemeente een zwaartepunt is waar veel mensen aanwezig zijnoi waar men een groter risico loopt Als zo'n punt is bepaald, wordtter plaatse gekeken of er veilig geoe fend kan worden. Het pand ver Dekker is een complex gebouw, met een grote diepte en levert dus de nodige problemen op bij cala-f miteiten en is daarom een goed object om te oefenen." De Jongeis erg tevreden over het verloop m de oefening: "Voor ons is de oefe ning gelopen zoals gepland: de! oefendoelen zijn gehaald en er is een aantal dingen inzichtelijk gemaakt. De deelnemende eenhe den hebben hard gewerkt: ze heb ben de slachtoffers over grote afstand vanuit de fabriek naar bui ten moeten sjouwen. Het pand was gevuld met oefenrook, er was nagenoeg geen zicht, en men moest gebruikmaken van adembe- scherming. Zeker bij zo'n c inzetdiepte en het grote aantal slachtoffers vergt dit het uiterste van een brandweerman/vrouw.: Ook de mensen van de BHV, de figuranten en slachtoffers van Dek ker en de EHBO hebben bikkelhard gewerkt en waren zeer enthousïi ast. We hebben hen wel wat tips gegeven, maar er waren eigen waarnemers die de handelingen van de BHV beoordeeld hebben," Ook hoofd-BHV Karreman van Dek ker Zevenhuizen BV is tevreden over het verloop van de oefening: "Met deze oefening zijn we bewust in het diepe gesprongen, gel maar een grote brand. In geval va» calamiteiten moet je ook inspelen op de situatie. Het is wel goed dat een aantal dingen eens gedaan lij zoals het overdragen van het com mando aan de brandweer. We weten nu hoe dat werkt. Verder hebben we een goed portofoon netwerk en hebben dat nu ook' de praktijk kunnen gebruiken, M zijn geen dingen misgegaan, wj een aantal verbeterpunten. Daarj gaan we nog extra naar kijken me' j de cursusleider. Misschien dat wi over een jaar nog eens een oefr ning houden, maar dan niet me»1 op deze schaal. Als we terugkijk- naar de totale oefening zij" enorm trots op onze coilegas JC vrijwillig hebben meeg ewerkt i hun eigen tijd, om deze regi oefening tot een succes te matt11 aldus Ed Roos en Dirk Karreman I

Hart van Holland | 2006 | | pagina 8