DODENHERDENKING 2006: VRIJHEID EN VERSCHEIDENHEID Hart van Holland 10 mei 2006 pagina 11 J^mal REGIO Regio - Twee minuten stil te. Twee minuten om stil te staan bij de gevallenen in oorlogstijd. Elk jaar wordt op 4 mei stilgestaan bij de slachtoffers, zowel burgers als militairen die gevallen zijn sinds het begin van de Tweede Wereldoorlog, in oorlogssituaties en bij vre desmissies. In het gehele land is stil gestaan bij het thema 'Vrijheid en ver scheidenheid'. Zelfgeschreven gedichten, voorgedragen tijdens de herdenkingen °yei andere de deelgemeente Prins Alexander en Zevenhuizen Moerkapelle. in Burgemeester Rijsdijk tijdens de herdenkingsbijeenkomst in Boskoop: "Vrijheid betekent ook dat niemand op basis van afkomst, ras, levensovertuiging, geloof, geslacht, politieke overtuiging of welke reden dan ook gediscrimineerd wordt. Maar misschien zouden we een stapje verder kunnen gaan door eraan toe te voe gen dat niemand buitengesloten mag worden. Want echte vrijheid betekent dat ieder van ons midden in de maatschappij mag staan. Laten wij samen werken aan echte vrijheid. Laten we zorgen dat we - niet alleen in Nederland maar ook in de rest van de wereld - allemaal anders maar toch hetzelfde kunnen zijn. Burgemeester Fijen van Zeverhuizen-Moerkapelle. "Pas als er verschillen mogelijk zijn kan ieder zich in vrijheid ontwikkelen. gebeurt als groepen mensen syste matisch worden buitengesloten, worden vervolgd, vermoord. Hierdoor is het besef gekomen dat onderdrukking en oorlog het gevolg zijn van het handelen van mensen. Tegelijkertijd heeft de oorlog laten zien dat er altijd mensen zijn die ingaan tegen geweld en onder drukking, die de strijd aanbinden op welke manier dan ook om op te komen voor de vrijheid van ande ren. Daaruit blijkt dat ook vrijheid het resultaat is van mensenwerk. Vrijheid is geen vanzelfsprekend heid, maar vergt een voortdurende inzet en alertheid. De vrijheid is niet alleen kostbaar, maar is ook heel kwetsbaar, niet alleen in de wereld, ook in ons land. Verscheidenheid is een voorwaarde voor vrijheid: pas als er verschillen mogelijk zijn kan ieder zich in vrij heid ontwikkelen. Verscheidenheid wordt echter ook vaak geassoci eerd met angst: angst voor wat anders is, angst voor wat niet begrepen wordt. Dat de ruimte voor verschil, die vrijheid is, voor een eenzame en individualistische wereld zal zorgen. De uitdaging van deze tijd is om met elkaar om te gaan: in vrijheid en met respect voor ieders verscheidenheid. Door Karin Heeren Met de kranslegging op de Dam en de herdenking op de Waalsdorpervlakte wordt er inhoud gegeven aan de landelijke herdenking. In de regio zijn ook op vele plaatsen kransen gelegd, gedichten voorgedragen en twee minuten stilte in acht genomen. Niet alleen stil staan bij de slachtoffers van de oorlog lang geleden, ook de slachtoffers die huidige oorlogen en vredesmissies vergen. De jaren van oorlog en bezetting hebben duidelijke spo ren achtergelaten, de gevolgen van een tijd waarin de rechtstaat en democratie terzijde is geschoven, rechten en vrijheden van burgers werden afgenomen, wat er

Hart van Holland | 2006 | | pagina 11