60 JAAR BAC IN MOERKAPELLE EN ZEVENHUIZEN 2 "Onder het eten kwamen klanten aan de deur" W£'RE-IfD.V£'RMEiNN|E'Rs LEDENVERGADERING 0.S.S./BEFIT EINDE M0ERKAPEIS SCHAAKSEIZOEN NADERT 1 FABIEN in INDIA pagina 16 Hart van Holland 17 mei 2006 ZEVENHUIZEN - MOERKAPEU? Een echte winkel Nog een winkel Verhuizen Weer verhuizen Door Paulien de Graaf Moerkapelle/Zevenhuizen - Het is dit jaar 60 jaar geleden dat mevrouw Bac in Moerkapelle een han deltje in manufacturen begon. Dit handeltje is anno 2006 uitgegroeid tot een bloeiend bedrijf met twee winkels in mode, schoenen en woninginrichting. De derde generatie staat inmiddels aan het roer. Om het jubileum te vieren worden de klanten in de maand mei en in het najaar verrast met ver schillende acties. "Toen moeder weduwe werd, heeft ze in eerste instantie het bedrijf in veevoeders nog voortge zet." vertelt Arie Bac. "Een oom nam het bedrijf over en in 1946 startte ze een handeltje in manu facturen. Ze werkte vanuit de huis kamer van ons huis aan de toenma lige Ringdijk, nu Oranjestraat: de rollen stof lagen op een paar plan ken naast het bureau." "Het gebeurde wel dat er onder het eten mensen aan de deur kwa men om iets te kopen", herinnert zijn zus Lidy Hertog-Bac zich. "Ook ging ze de boer op: ze liet een rek maken op haar fiets en ging de klanten langs die ze via familie en kennissen had: ze moest soms ver fietsen." Later schafte ze als eerste vrouw in Moerkapelle een brom fiets en later een auto aan. "Moeders enorme doorzettingsver mogen in haar moeilijke persoonlij ke omstandigheden hebben de basis gelegd voor het bedrijf, zeker als je ook nog de naoorlogse eco nomische situatie in ogenschouw neemt." Later nam mevrouw Bac een betrekking aan als huishoudster bij van Tol aan de Raadhuisstraat, waar ze haar handeltje voortzette. "Als jong meisje stond ik 's middags na schooltijd al in het winkeltje" vertelt Lidy. "En toen ik 13 was werd ik van school gehaald omdat moeder ziek was. Ik draaide alleen de winkel. Het is nu nauwelijks meer voor te stellen, maar 's avonds bracht ik de opbrengst van de dag bij de buurman en ging bij een vriendinnetje logeren." "Moeder erfde het dubbele woon huis van de heer van Tol en toen kon er een echte winkel gemaakt worden, met een etalage." Dochter Lidy werkte tot haar 24e in de win kel, deed de administratie en ver zorgde de etalage. Ook ging ze een keer per week naar Amsterdam om nieuwe voorraad in te kopen. Zij introduceerde de verkoop van kle ding in de winkel en nam, samen met mevrouw Bac, de eerste win kelmeisjes, Tine Breedijk en Ina van der Knijff, aan: "Ik ging gewoon vragen of ze in de winkel wilden werken!" Ondertussen voltooide Arie de MULO en ging stage lopen bij een soortgelijke winkel, die ook een afdeling woninginrichting had. "Toen ik 18 was ging ik de boer op voor moeder. Naast de textiel, had ik een koffer met gordijnstalen en stukjes tapijt bij me." Al snel kwam de eerste stoffeerder Maarten Slingerland in het bedrijf. Arie trouwde en zijn vrouw Annie ging Fabien Schiereck werkt in India bij NGO (Niet Gouvermentele Orga nisatie) Earth Aid Asia, waar zij coördinator is van de medische afdeling. Ze gaat een centrum op zetten voor gehandicapte kinderen in Tamil Nadu, Zuid India. Ze heeft daar te maken met enorme armoe de, ziektes die in Nederland niet voorkomen en een cultuurverschil. In het Hart van Holland wordt u op de hoogte gehouden van haar ervaringen. Deze week deel 4. Het opzetten van een nieuw project in India gaat niet zomaar. India werkt niet het zelfde als Nederland en je komt voor vele verrassingen te staan. In India gaat het er meer om wie je kent, dan wat je weet. Met mijn Nederlandse manier van kennis-is- macht-denken, ben ik toch gaan uitzoeken hoe dingen werken in dit land. Wat zijn je rechten als gehan dicapte, welke weg moet je volgen en welke formulieren vul je in. Iedere week kom ik voor nieuwe verrassingen te staan en vertellen mensen mij nieuwe wegen. Als ik maar lang genoeg aan veel verschil lende mensen blijf vragen krijg ik vanzelf een hele berg verschillende, elkaar tegensprekende verhalen. Je zou denken dat er ergens een plan is of een folder waarin staat hoe het werkt. Als het er al is, kun je een maand later een andere folder vinden met tegenovergestelde informatie. En het duurt allemaal zo lang voor mensen meewerken en snappen wat je nodig hebt. Alles en ieder een is altijd onderweg, 'het komt eraan, er is nét gebeld', maar je kunt erop rekenen dat ze pas gaan beginnen als je je auto komt opha len, of je reservesleutels, nieuwe blouse, noem het maar op. Toen ik Kummar, mijn huisbaas, vroeg wan neer de berg zand en stenen zou worden omgezet in een heuse keu kenvloer antwoordde hij na enige aarzeling: Binnenkort. Hij schoot er zelf van in de lach omdat het hele gebeuren steeds gekker wordt. Die vloer laat nu al twee weken op zich wachten. Eerst hebben de bouw vakkers er een afvoer in gemaakt dus moest al het puin verplaatst om later weer teruggestort te worden. Pip, mijn bovenbuurvrouw die haar slippers altijd netjes onderaan de trap laat staan, kan nog net haar bruine slippers uit het puin vissen. Haar zwarte paar echter is nergens te bekennen, en natuurlijk zijn de bouwvakkers al naar huis als ze erachter komt. Kummar kijkt geschrokken als we hem 's avonds vragen of zijn employers in staat zijn slippers te begraven. Dan schiet ie schuldbewust in de lach en schudt zijn hoofd. 'Ik koop nieuwe voor je'. De volgende dag vinden we één zwarte slipper onder het puin. Voordat we het huis ingingen, heb ben we afgesproken dat de wc niet door klanten gebruikt zou worden. Nu we er wonen, realiseert Kum mar zich dat zijn klanten nu niet naar de wc kunnen. Dat is India, leef met de dag, vooruit denken is niet de gewoonte hier. Nu wil Kummar nadenken over een twee de wc voor zijn kroeg voor ons huis. Dat moet dan in onze 'voortuin', het zand- en stenengebied tussen ons huis en zijn kroeg dat naadloos doorloopt in de keuken. Binnen kortik stort mijn energie in het opzetten van een centrum waar ik gehandicapten kan gaan bieden wat zij nodig hebben en ik hoop dat iemand binnenkort een keu kenvloer komt storten. Dan kan ik koffie zetten in mijn eigen keuken in plaats van in de kroeg beneden waar het personeel om zeven uur 's ochtends nog op de houten banken ligt te slapen. Meer weten over het project van Fabien? Kijk op www.pro- jecthulpindia.nl en klik door op doorlopend project Ami Nadu.Donaties zijn van harte welkom op rekening 10.40.79.622 ten name van Stichting projecthulp India te Alkmaar, onder vermelding van 'project Ami Nadu, project nummer 2006-01-01' Drie generaties Bac: een bedrijf om trots op te zijfil de administratie doen en later ook de inkoop van de kleding. Begin jaren '60 werd Bac benaderd door Verhoef uit Zevenhuizen of hij interesse had om zijn winkel over te nemen. "Het was voor ons een mooie kans. We hebben de winkel eerst een paar jaar gehuurd en ver volgens gekocht." Boven de winkel (nu pizzeria) kwam een afdeling woninginrichting. Tinus van der Spek werd bedrijfsleider. "Het was geen ideale indeling: beneden de textiel, boven de woninginrichting. De trap bleek een belemmering. Dus toen het naastgelegen pand vrij kwam, Rodenburg ging verhui zen, hebben we dat erbij gekocht en de afdeling woninginrichting daar gehuisvest." Bac had nu twee winkels aan weerszijden van de Pennesteeg. "Als er iemand de win kel inkwam, ging er in de andere winkel een belletje en stak er snel iemand het straatje over om de klant te helpen." De bestelde gor dijnen werden door moeder Bac genaaid, maar al snel kreeg zij hulp van Trijnie Hoogerdijk, die dit jaar 40 jaar werkzaam is bij het bedrijf. Inmiddels beschikt het bedrijf over een professioneel naaiatelier met vijf vaste naaisters. "24 Jaar geleden zijn we van de Raadhuisstraat naar het oude dorpshuis aan de Dorpsstraat ver huisd. We bleven aan dn Raadhuisstraat wonen en hetl magazijn achter het huis bleef 1 gebruik tot 4 jaar geleden." i Zevenhuizen kreeg Bac in 1985Ct| tip dat de fabriekshal van Verweijsl Adegeest te koop kwam. Op d;| manier konden ze alle afdelingen onder een dak brengen. Na deslu l ting van schoenenzaak Oosteroul ontstond het plan om een deelaail te bouwen en daar een schoenen! zaak onder te brengen. "Wi'l Doornhein wilde daat graag meegaan. Hij heeft er uiteindeli! maar een paar jaar gezeten P Omdat er toch vraag was naarj schoenen besloot Bac zelf door tel gaan met een afdeling schoenen, I Ook werd besloten in Moerkapelle| met de modeafdeling te stopper en door te gaan met woninginric'l ting/projectinrichting en woons l cessoires. Inmiddels hebben zooj Daco en zijn vrouw Boukeline het| roer overgenomen over de zaakej het 28 personen tellende Pers:| neel. In Zevenhuizen zal in Je loop wj dit jaar de winkel verhuizen i««l het oude C-1000 pand. De klante" zullen daar het vertrouwde aar® aan mode, schoenen en woning' richting vinden", aldus Datj Verder worden er in de maand''! en in het najaar verschillendeiact»| gehouden om het 60-jarig jub' eJ p te vieren. Zevenhuizen- In dorpshuis Swanla wordt vanavond, woensdag 1'^yi algemene ledenvergadering van gymnastiekvereniging O.S den. Aanvang 20.00 uur. Hoogduijn remiseerden *jj Kevin Bakker en Jan Blok. Pilgram haalde pas na een P ,1 spelen de vis op het dr0® a3(il Gerrit van Meeteren. San trapte al heel snel in ee van Matthias Freeke en J ven. Bij de jeugdwerden^^J examens gemaakt, voo is het examen nog te end<| slaagden er niet in o'1 week examen te kun J Anderen zullen volgen* proberen hun diploma Moerkapelle - Het schaakseizoen in Moerkapelle komt langzaam ten einde. Dit was zeker te merken op de clubavond. Slechts vijf partijen vonden plaats. In de finalepoule speelde Andre Nieuwlaat met wit een hele sterke partij tegen Hugo van Elteren. Hugo kwam na na ver loop van tijd een stuk minder te staan. Andre maakte hier heel erg goed gebruik van en pakte uitein delijk het volle punt. In groep 2 werden de andere 4 partijen gespeeld. Kees van Vuuren en Arie

Hart van Holland | 2006 | | pagina 16