OPGEPLUSTE WONINGEN IN MOERKAPELLE ROMMELMARKT VOOR ZENDINGSPROJECT KANOTOCHT TIJDENS DE GOUDSE HAVENDAGEN r De kuhrf uah kei futereh LINTJE VOOR MOLENAAR GIEL DE GRAAF u Hart van Holland 14 juni 2006 pagina 17 ^ZEvËÏÏh U IZ E N - MOERKAPELLE Proefwoning Domotica ■liFüi II It Dorpsstraat, Ons Dorp Door Paulien de Graaf Moerkapeile - Woonpartners Midden-Holland heeft in de afgelo pen tijd bij een aantal woningen in Moerkapeile groot onderhoud gepleegd. Het project werd woensdag 7 juni feestelijk opgeleverd in aanwezigheid van de bewoners, burgemeester Fijen, een aantal gemeenteraadsleden en bouwbedrijf De Graaf BV. De woningen aan de Pieter Posthof, het Weideplant- soen, de Papaverlaan en de Van Hogendorpstraat zijn allemaal tweelaags. "We willen tegenwoor dig dat alle ingangen afgesloten zijn voor ongewenste bezoekers", vertelt de heer Mascini van Woon partners. "Aan de Pieter Posthof zijn de brievenbussen naar buiten verplaatst en de deur kan van bin nenuit geopend worden, zodat er alleen mensen binnen komen die er echt moeten zijn." De woningen aan het Weideplantsoen en de Papaverlaan hebben een glazen entree gekregen in plaats van een open trap naar boven. Verder zijn de woningen aangepast aan de Woonpartnersstandaard. Dat wil zeggen dat ze voorzien zijn van een goede keuken en badkamer. "Daarnaast hebben we de bewo ners de keuze gegeven om de woning volgens het politiekeur merk op te plussen, tegen een geringe huurverhoging." In de woningen aan de Van Hogendorpstraat wonen senioren: de jongste is 72. "Dat vraagt extra aanpassingen", aldus Mascini. "Ook hier is de entree voor de tweede etage afgesloten. De bewoners konden, als ze dat wil den, videofoon krijgen. Dan kun nen ze zien wie er aanbelt. Ook is er een lift voor rolstoelen gemon teerd." In een van de woningen, bij de heer Van der Mast, is een proef woning Domotica gemaakt. Er is een alarmsysteem ingebouwd, dat in geval van calamiteiten direct het gas afsluit, lichten aanzet en con tact legt met de alarmcentrale. De bewoner hoeft slechts een alarm in werking te stellen dat hij aan een koord om zijn hals draagt. "Het is voorlopig een proef. Mensen die belangstelling hebben, kunnen de woning bekijken, maar het is nog niet duidelijk of er meer woningen op het alarmsysteem worden aan gesloten." Alle woningen zijn al vanaf de bouw voorzien van een alarmsysteem. Door middel van een bel kunnen de bewoners een buurvrouw alarmeren. Aan de bui tenzijde van de woningen is een lampje geïnstalleerd dat gaat bran den, zodat zij kan zien wie er heeft gebeld. De burgemeester en raadsleden reageerden enthousiast op de aan passingen. Ook Woonpartners en het bouwbedrijf zijn erg tevreden over de gang van zaken tijdens de werkzaamheden: "Alles verliep in goede harmonie. Een compliment voor de bewoners. Dat maken we ook wel eens anders mee!" Moerkapeile - Rondom de Hervormde kerk wordt zaterdag 9 september een rommelmarkt gehouden. Hiervoor zijn nog spul len nodig. Bruikbare spullen zoals meubels, servies, computers en speelgoed (geen kleding) kunnen elke laatste zaterdag van de maand van 9.00 tot 12.00 uur ingeleverd worden op de Abraham Kroesweg 17. De eerstvolgende inleverdag is op zaterdag 24 juni. Indien men niet in de gelegenheid is om langs te komen, kunnen spullen eventu eel ook opgehaald worden. Voor meer informatie: 079-5933009 of 079-5932283. IE U, U heeft er ongetwijfeld van gehoord of over gelezen, maar ook hier in ons dorp heeft het fusievirus zijn kop op gestoken. De gemeente besluit tot fusie en direct de dag daarna ligt er een brief op de mat van de Rabobank dat ook zij gaan fuseren. Het is niet langer meer tegen te hou den, ook wij zullen eraan moeten geloven. We voelden het al aan komen, je kan niet jaren stilstaan, terwijl de wereld om je heen in een rap tempo groeit. Juist als de mogelijkheden weer gaan gloren, komt er een toets. Het is net als bij een mens. Je krijgt jarenlang geen loonsverhoging en je wordt ook nog gekort, omdat het niet goed gaat met het bedrijf. Je ver sukkelt en staat ver van de wel vaart. Toch wordt je geacht mee te gaan in de vaart der volkeren. 0o dat moment gaat men je op dat punt beoordelen. Wat is jouw bijdrage aan de koopkracht en ben je nog wel in staat om op eigen benen te staan? Het is een beoordeling met een vooraf bekend antwoord. Net zoals het meten van het loopvermogen van jemand die al jaren niet gelopen 11 Wanneer deze persoon de meter niet in 15 seconden kan t b;9gen, dan is hij niet capabel. !'d v°or revalidatie is er niet. Hier zitten twee heel belangrijke over- ■sgingen in waar men voor het 9emak aan voorbij gaat. Ten eer- hoe is het onvermogen ont- s a=n en ten tweede, wie bepaalt meetcriterium? leder mens ,'r een beetje verstand weet, h orvtbreken van groei «astreus is en dat dit verlam mend werkt! T°ch functioneert men. Met val len en opstaan en met een hoop frustratie, maar men overleeft. De prestatie is feitelijk bovenmatig, maar dat wordt niet gewaar deerd. Je voldoet niet aan de eisen die er voor de toekomst worden gesteld en daarmee basta. Het is opvallend dat er op zo'n moment wel ineens alle ken nis is over de toekomst. Daarnaast wordt er puur vanuit normen gekeken en niet naar de kwalitei ten die wat er is, hebben laten ontstaan. Er wordt voorbij gegaan aan de kracht en de cohe sie die er is ontstaan tussen men sen (de lamme helpt de blinde). Niet interessant, want voor de toekomst zijn er topsporters nodig. Het is kijken naar de bui tenkant, terwijl een gemeenschap functioneert vanuit alle ervaring, wijsheid en relaties, elementen die van binnen zitten. De argumenten van de gemeente en de Rabobank zijn bijna iden tiek. 'U vraagt van ons meer en wij kunnen er niet meer aan vol doen wanneer wij niet groter worden'. De aanleiding en de opbrengst liggen dus bij u en bij mij. Wellicht dat u inmiddels denkt dat ik tegen ben. Nee, hele maal niet! Ik ben een idealist, maar zeker ook een realist. De wereld zit zo in elkaar, dat moet je accepteren anders plaats je jezelf buiten. Het gaat om de wijze waarop ermee wordt omge gaan. Een bekend en wetenschap pelijk feit is, dat 80% van de fusies mislukt. Bij de overige 20% wordt maar een beperkt aantal van de vooraf gestelde doelen gerealiseerd. Deze cijfers zijn geen reden om het fusiegeweld te stoppen. Big is beautiful, weg met de menselijke maat. De wereld is te complex om er anders over te durven denken. Hoe graag we dat ook zouden willen. Het gaat er vooral om, hoe je ermee omgaat. Het beeld wat vaak voor ogen staat, is datje een partner zoekt waarbij je op de rug mee kan liften naar die onze kere toekomst. Maar die partner is daar helemaal niet toe in staat, dat gaat even goed, maar al rap zakt die door de knieen en dan moet je weer opnieuw beginnen. Je moet samen oplopen en dat vraagt van twee(!) partijen om vooraf te revalideren en conditie op te bouwen. Voor ons is belang rijk wat achterblijft. Herkennen wij ons daar nog in? Behoudt dat voldoende kracht en cohesie voor onze toekomst? Denkt u bijvoor beeld eens na over het volgende. Met de realisatie van deze fusies, gaan er zo'n tachtig mensen elders werken. Dat zijn consu menten voor de middenstand met hun boodschappen, hun broodjes en ga zo maar door. Het zijn men sen die een nieuw dorp levendig maken. En wat dacht u van twee dominante gebouwen, die leeg komen en waarvan de invulling een bijzaak wordt? Om dit te veri fiëren reed ik naar Berkel en Rodenrijs en stapte daar de Rabobank binnen. Ik schrok van de deplorabele toestand. Dit is geen aanklacht. Nee, het zijn zaken die erin sluipen wanneer je denkt dat je op de rug van een ander mee kan liften. Het gaat daarom niet om het fuseren, maar om de kunst van het fuse- Arno Lamot (arno@lamot.nl) Gouda - Kanovereniging "De Goudse Peddel" houdt tijdens de Goudse Havendagen op zaterdag 17 juni een tocht door de Goudse grachten en de wateren rondom Gouda. De lengte van de tocht bedraagt 20 kilometer. Er wordt gezamenlijk gestart om 10.00 uur aan de Burgvlietkade bij het sluisje. Iedere deelnemer krijgt een route beschrijving mee. Men kan zich vanaf 15 juni aanmelden via tele foon 0182-572641 (na 18.00 uur). Leidschendam/Ze venhuizen Burgemeester mr. M.A.P. van Haersma Buma van Leidschen- dam-Voorburg heeft vrijdag aan de heer G. de Graaf, mole naar van de Houtzaagmolen De Salamander, een Koninklijke onderscheiding uitgereikt. Hij is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. In 1974 heeft Giel de Graaf het examen van vrijwillig molenaar met goed gevolg afgelegd. Van 1975 tot 2005 was hij vrijwillig molenaar van de Nieuwe Veen- molen aan de IJsclubweg in Den Haag. Van 1975 tot heden is hij ook docent van molenaars in opleiding. Hij begeleidde nieuwkomers in de molens waar hij werkte en reisde regelmatig door het land om ter plaatse kennis en ervaring over te dragen. Hij is actief geweest om de maalploeg van de houtzaagmolen De Poelenburg in de Zaanse Schans wegwijs te maken in de ingewik kelde techniek van het houtzagen met een windmolen. Hij ontving daarvoor de maalploeg op de Salamander maar reisde ook meer malen naar De Zaan om ter plekke zijn kennis en ervaring over te dra gen. Ook wordt dankbaar gebruik gemaakt van zijn kennis bij het maken van de plannen tot her bouw van de houtzaagmolen Het Jonge Schaap aan de Zaanse Schans. Van 1990 tot heden is hij vrijwillig molenaar van de houtzaagmolen De Salamander in Leidschendam. Met grote vakbekwaamheid heeft hij zich sinds die tijd ingezet bij de restauratie en instandhouding van deze molen. Tijdens de restauratie heeft hij aan de hand van oude tekeningen en foto's veel recon structie-werkzaamheden verricht. Hij maakte het mogelijk dat de geheel ontmantelde houtzaagin stallatie, na veel studie, weer in elkaar werd gezet, zodat vanaf 1995 van boomstammen op histori sche wijze weer balken en planken konden worden gezaagd. Bij de molen behoorde ook een houten hijskraan om de bomen vanuit het water op de helling te brengen. Deze hijskraan was geheel verloren gegaan. Aan de hand van oude foto's heeft hij, bij gestaan door zijn vrijwilligers, deze kraan weer kunnen herbouwen. Vrijwilligers worden door hem opgeleid. Verschillende molenaars in spe komen dan ook bij hem stage lopen. Zijn vakbekwaamheid blijkt ook uit het feit dat het scheepvaart muse um uit Rotterdam enkele jaren geleden zijn advies heeft gevraagd voor de herbouw van een histori sche sloep. Ten behoeve van deze herbouw heeft men het hout laten zagen bij De Salamander. Voor het bestuur van de stichting en de Vereniging De Salamander is hij naast spreekbuis ook bij uitstek de technisch adviseur en raadsman bij investeringen en onderhouds werkzaamheden. Tevens is hij d£ animator en promotor voor de organisatie van evenementen om sponsors en donateurs te werven. Hij leidt nu enkele jongeren op tot deskundige molenaars van een houtzaagmolen, en zorgt daarmee voor de continuïteit van het in wer king houden van dit cultuurhisto risch erfgoed.

Hart van Holland | 2006 | | pagina 17