22a QiPS De vakantietijd is aangebroken. Zittend onder een parasol, drankje/hapje binnen handbereik, en dan maar lezen...... Velen zullen deze wens de komende weken in vervulling laten gaan. Op weg naar verre oorden of lekker dichtbij huis, de vakantiekoffer is vaak gevuld met boeken: voor uren-, dagen-, wekenlang leesple zier! Reisverhalen zijn altijd inspirerend: om ideeën op te doen of om lekker bij weg te dromen. Hart van Holland ging op zoek naar boeken met verhalen over en ideeën voor bijzondere reizen. Reizen zonder trekhaak Yvo van Regteren Altena: Reizen zonder trekhaak Op reis met Yvonne Keuls, met foto's van Robert Colette Kidsgids Vakantie; de wegwijzer voor families met kinderen Gayle Forman: Verweggistan, reizen in een krimpende wereld 100 wereldplekken die je gezien moet hebben Over onverharde wegen, verhalen voor en door backpackers - HART VAN HOLLAND - dè krant voor de Zuidpias 12 juli 2006 3 oeken Met je boek op reis Gids voor verwende reizigers - «Bf- Als ondertitel heeft dit boek: Gids voor verwende reizigers. Dat maakt meteen de doelgroep duidelijk: mensen die niet op een euro (hoeven te) kijken. Dit gaat over luxe die slechts voor de rijken der aarde is wegge legd. Neemt niet weg dat het leuk is om in te kijken. Werkelijk verga pen aan de luxe en verbazen met hoeveel gemak de prijzen worden genoemd. In het voorwoord zegt de schrijver dat deze gids niet uit is op het duur ste van het duurste en noemt dan een voorbeeld: Het Langham Hotel in Londen: De Infinity Suite kost tussen de 9000 en 11000 euro (per nacht!), inclusief chauffeur, butler en een zeven gangenmenu geserveerd in de suite. Ook een Mercedes of Audi met prive-chauffeur is voor het gehe le verblijf beschikbaar. Met andere woorden: het kost wat. maar dan heb je ook wat. Het boek is verdeeld in zes hoofdstukken: Slapen (hotels), Eten (restau rants). Bakken (zonnige bestemmingen). Toeren (rondreizen). Glijden (wintersport) en Pakken (koffers). En aan het einde van het boek noemt hij voor mensen die toch het kam peren niet kunnen laten de meest luxe manier van kamperen: in een tentenkamp vlakbij Dubai in de Verenigde Emiraten. Uitgeverij: Prometheus. Amsterdam ISBN: 90 446 0630 1 V A K A Yvonne Keuls begint het boek met een verklaring waarom zij geen tweede huis wil: je betaalt er altijd meer voor dan je had gepland, de verbouwingen vallen altijd tegen en als het eenmaal klaar is moet je steeds weer aan het werk als je er bent: gras maaien, schilderen en andere onderhoudswerkzaamheden! Zij laat zich wel graag uitnodigen in de gastenverblijven van de tweede huizen van haar vrienden. In de volgende hoofdstukken beschrijft ze haar reizen naar Italia. Engeland. Frankrijk Spanje. Portugal. Turkije en Zuid-Afrika. Ze is een echte toe rist: met de tong op de schoenen haast je je met haar mee van de ene verplichte bezienswaardigheid naar de andere. Wandelingen duren altijd langer dan ze van tevoren dacht en vaak verdwaald ze. Aan de andere kant doet ze dit alleen met haar vrienden en niet in een grote groep: tijdens de tuinenreis in Engeland zoekt ze juist de andere din gen. Leuk boek om te lezen, door haar aanstekelijke manier van schrij ven krijg je zin om daar ook te gaan kijken. Uitgeverij: Ambo/ Amsterdam ISBN: 90-263-1900-2 In dit handige boekje zijn 300 vakantietips en ideean bij elkaar gebracht voor families met kinderen. Echt voor elk wat wils! Het is verdeeld in verschillende manieren van vakantie hou den: in tent of caravan, trektochten, te gast, standplaatsvakan ties. eenouderreizen. in de sneeuw, op kamp en dagjes uit. Ook zijn alle onderwerpen nog eens gerubriceerd op land, zodat heel snel na te zoeken is wat er voor mogelijkheden zijn op een bepaalde bestemming. Bij ieder onderwerp worden de reisorganisaties genoemd die dit soort reizen aanbieden. Voor de kinderen is het een groot feest om dit boekje door te bla deren: wie wil er niet zwemmen met dolfijnen of overnachten in de dierentuin, logeren op een boerderij of kamperen mid den in de natuur. Of wat denk je van een kamelentrektocht door de Sinai-woestijn of een Harry Pottertour door Amsterdam Uitgeverij Kidsgids. Amsterdam ISBN 90 76691 27 4 De schrijfster maakt samen met haar partner een wereldreis. Zij is journalist en is geïnteresseerd in bijzondere culturele verschijnselen en ze hebben daarom niet de meest gangbare bestemmingen uitgezocht om te bezoeken: de eilandengroep Tonga. China. Cambodja. Oezbekistan, India. Kenia. Tanzania en tenslotte Zuid Afrika. In al deze landen verdiept ze zich in een typische cultureel verschijnsel en moet iedere keer weer constateren dat de cul turele verscheidenheid in deze landen wordt beinvloed door de globalisering, of de krimpende wereld, zoals zij dat zelf noemt: De Fakeleiti op Tonga, die gezien worden als een gerespecteerd 'derde geslacht', geen man en geen vrouw, blijken in de ogen van toeristen slechts travestieten of homo's. Langzaam zien ze hun status verdwijnen. Kinderen in Cambodja, die geen woord kunnen lezen of schrijven, spreken vijftalen! Geleerd bij het bedelen van de toeristen. De specia le Afrorap in Tanzania is beinvloed door Vanilla Ice en de Lemsi, een Zuid Afrikaanse stam die beweert Joods te zijn. wordt door Israal niet geaccepteerd als uit DNA-onderzoek blijkt dat dit klopt, omdat ze neger zijn. Het boek is geschre ven als roman en daardoor goed leesbaar. Er is gedegen onderzoek gedaan naar de culturele bijzonderheden, wat het interessant maakt. De verhalen worden afgewisseld met per soonlijke gevoelens, die de reis ook met zich meebrengt. Uitgeverij Luitingh Sijthof BV. Amsterdam ISBN 90 245 4868 3 De schrijfster heeft dit boekje gemaakt aan de hand van haar tv-pro- gramma RTL-Travel (voorheen Yorin Travel). Op dezelfde manier beschrijft ze de bestemming en iets bijzonders: dit kan een leuke of speciale excursie zijn of iets sportiefs, maar ook cultuur is erg belang rijk voor haar. Ver weg en dichtbij: van Londen tot Tahiti, van een kas telentocht in Belgia tot een sledehondentocht op Groenland, het is door haar ogen gezien allemaal even bijzonder De prachtige foto's maken dat je zo op het vliegtuig wilt stappen. Bij iedere bestemming geeft ze in het kort aan waar het over gaat. wat er te doen is en wanneer je er het beste naartoe kunt. Ook prijzen, internetadressen en telefoonnummers voor meer informatie worden vermeld. Al met al een informatief boekje. Uitgeverij: Prometheus. Amsterdam ISBN: 90 446 0463 5 ONVERHARDE 4Ê9 OEIVIA Korte en lange verhalen, geschreven door een heel aantal verschillende schrijvers, maar allemaal met een verrassende of onverwachte gebeurtenis. Ze spelen zich aftegen het decor van veel verschillende landen: Afrika. Spanje. Peru. Amerika. Azie. Australië. Honduras. Zuid-Amerika. Portugal. Schotland. India. China. Bolivia en Nigeria. Juist doordat backpackers afhankelijk zijn voor hun vervoer van openbaar vervoer of de welwillendheid van de lokale bevolking, komen ze op plaatsen en in situaties waar 'normale' vakantiegangers niet zo snel zullen komen. Ook het kortstondig optrekken met andere backpackers kan tot allerlei verrassende situaties leiden. Als je van avontuur houdt, krijg je met dit boek meteen de smaak van het backpacken te pakken. Uitgeverij: Uitgeverij 521. Amsterdam ISBN: 90 76927 12 X

Hart van Holland | 2006 | | pagina 27