^nieten Monique Strijk doet in Kenia onderzoek naar eerlijke handel Waddinxvener Waddinxveen leeft! 0OLCÜ& (2) 1 é.C/ Gl in het nieuws... WADDINXVEEN HART VAN HOLLAND, dè krant voor de Zuidpias 19 juli 2006 pagina 9 KERKDIENSTEN - 23 juli Waddinxveen Prot. Gem. i.w.: Wijkgemeente Ontmoetingskerk dienst in IK. Wijkgemeente Immanuelkerk 9.30 uur ds. C. de Jong. Wijkgemeente De Rank 10.00 uur ds. T. Poot. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 uur ds. K. Folkersma; 16.30 uur lees- dienst Br. J.S.I. van den Dool. Boskoop Herv. kerk 9.30 uur ds. K.J. Jansen. Geref. kerk 18.30 uur Bertine van de Weg. De Stek 9.30 uur ds. E. Baljet. Chr. Geref. kerk 9.30 uur ds. A.P. van Langevelde; 17.00 uur stud. R.G. den Hertog. Geref. Gem. 9.30 en 16.30 uur ds. M. Golverdingen. Parousia 10.00 uur P. Rullman. MEDISCHE WEEKENDDIENST Benthuizen, Boskoop en Wad dinxveen: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kan tooruren (17.00-8.00 uur, weekenden/feestdagen): Huis- ArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Ronsseweg 138 (tegen over de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bleu- landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afde lingen etc.: www.ghz.nl In Waddinxveen is iedere week van alles te beleven. Niet alle onderwerpen halen de krant. In deze rubriek laten we u kennismaken met een bijzondere 'Waddinxvener in het nieuws'. En ziet u wat er allemaal gebeurt in ons dorp... Vijftien Nederlandse jongeren ver trokken afgelopen maandag voor twee weken naar Kenia. Eén van hen is de Waddinxveense Monique Strijk. De jongeren gaan naar Kenia op initiatief van de landelij ke Vereniging van Wereldwinkels (LVVW). In Kenia gaan ze, samen met Keniaanse jongeren, onder zoeken hoe de wereld van 'eerlijke handel' van Fair Trade en Wereld winkels er achter de schermen uit ziet. Als het goed is weten ze bij terugkomst welke weg de Fair Trade-producten en de grondstof fen die nodig zijn voor de produc tie, afleggen. En of Fair Trade wel echt nut heeft voor de lokale bevolking. Daarna krijgt het pro ject een vervolg in Nederland. In september bezoeken de 15 Keniaanse jongeren Nederland. Ze kunnen dan met eigen ogen zien wat er in Nederland met 'hun' pro ducten gebeurt. In Kenia en Nederland worden de deelnemers per twee voor enkele dagen aan elkaar 'gekoppeld'. Ze maken de woon-, werk- en leefsituatie mee van hun gastvrouw of gastheer en krijgen op die manier een goed beeld van de dagelijkse gang van zaken in het land. De Nederlandse deelnemers vertrokken op 15 juli naar Nairobi en vliegen zondag 30 juli weer terug naar Schiphol. 'Eerlijke handel' een sprookje? Het project waar de jongeren aan meewerken heet 'Xploring Fairy tales'. Het is een onderzoek naar de 'sprookjes' rondom eerlijke handel en wat daarvan waar of niet waar is. Het project wordt on dersteund door Xplore, een subsi dieprogramma voor ontwikke lingssamenwerking van het Minis terie van Buitenlandse Zaken. Xplore richt zich op jongeren tus sen de 12 en 30 jaar. De jongeren die aan het project meewerken verplichten zich om na afloop hun ervaringen met anderen te delen. Monique: "We moeten ieder aan minimaal 150 mensen ons verhaal vertellen. Face to face en goed onderbouwd. Ik ben van plan om er twee verhaallijnen van te ma ken. Een reisverslag en een verhaal over eerlijke handel. Ik denk dat ik best in staat ben om een realisti sche weergave te geven van de ervaringen die we opdoen. Ik wil ook kritische vragen stellen en ben er vooral benieuwd naar of de mensen in Kenia, naast de onder steuning die ze krijgen van buiten landse organisaties ook genoeg gestimuleerd worden om zélf ini tiatieven te nemen. Want dat is denk ik de sleutel voor succes. De vijftien deelnemers aan het pro ject kennen elkaar al redelijk. We zijn twee keer in een voorberei dingsweekend bij elkaar geko men. Na het project koppelen we onze bevindingen in een goed ver slag terug aan de wereldwinkelor ganisatie. Dat doen we in groep jes. leder groepje focust op een ander aspect van de eerlijke han del, maar natuurlijk trek je ieder voor zich ook een conclusie uit je ervaring. Mijn groepje is van plan om presentaties te geven, bijvoor beeld bij wereldwinkels." Studie en kantklossen Monique Strijk is 24 jaar en gebo ren en getogen in Waddinxveen. Ze rondde de opleiding Cultureel maatschappelijke vorming aan de Hogeschool de Horst in Drieber gen met succes af en studeert in deeltijd nog Sociologie. Daarnaast is ze werkzaam bij een welzijnsin- stelling in Rotterdam. In de Tarwe- wijk coördineert ze alle werk zaamheden en activiteiten rond om de Brede School. "Ik ben eigenlijk altijd wel bezig met alles wat er in de maatschappij gebeurt. Dat begon al vroeg. In mijn mid delbare schooltijd werd ik organi satorisch actief bij de speeltuinver eniging, waar ik altijd speelde. Tijdens mijn studie in Driebergen kwam daar niet zoveel meer van terecht. Ik reisde met de trein op en neer naar Driebergen en er bleef niet veel tijd over. Ondanks dat ik het nu flink druk heb met werk en studie, probeer ik, als het even kan, wel tijd vrij te maken voor anderen. In de Tarwewijk hoorde ik dat een paar oudere dames graag wilden kantklossen. Maar ze hadden behoefte aan iemand die een ruimte en materia len kon organiseren. Dat soort activiteiten ligt mij wel, daarom vind je me nu geregeld kantklos send in een zaaltje met oude dames." Monique is via een vriendin bij het Xplore-project gekomen. "Zij werkt in een Fair Trade winkel en vertelde me dat ze zich had aange meld voor een onderzoekproject in Kenia. Vorig jaar was ik samen met mijn vriend op vakantie in Kenia en daar had ik een zeer dub bel gevoel aan over gehouden. We hadden een prima vakantie, maar ik had wel het gevoel dat ik niet het echte Kenia had gezien. Dit project, waarin je heel nauw samenwerkt met Kenianen, leek een goede kans om het land op een andere manier te leren ken nen. Het is wel een beetje wrang dat ik wel ben uitgekozen en mijn vriendin niet. Maar ze gunt het me van harte hoor." Door Paulien de Graaf Waddinxveen - Sinds 1991 staat er een houten huisje aan de Nesse. 'De Brug' is daar speciaal gebouwd door het Waddinxveense bedrijfsleven voor de gepensioneerden van Waddinxveen en wordt ook door hen onderhouden en bevoorraad. Voor 'De Brug' zitten enkele mannen te genieten in de schaduw van de hoge bomen die om het huisje heen staan. Binnen zijn er nog ankele aan het kaarten. Piet, Rens, Jaap, Willem en Piet zijn regelmatig te vinden in 'De Brug' om met elkaar te praten en wat te drinken, een krantje te lezen of een kaartje te leggen en te genieten van het uitzicht over de Gouwe. "Dit is toch veel beter dan een bankje, zoals in andere plaat sen!" Ze vinden wel dat ze verwend zijn met een keuken en een toilet en 's winters verwarming. "Dit is goud waard voor gepensioneer den."

Hart van Holland | 2006 | | pagina 9