ÏVENHUIZEN EN MOERKAPELLE UIT DE BRAND MIJN VAK IS OOK EEN VORM VAN ONTSPANNING' KERKDIENSTEN BRANDWEERDESKUNDIGE RON BOS: |||^ï7mmn7FN7lv^ Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 4 oktober 2006 pagina 17 KERKDIENSTEN - 8 oktober Zevenhuizen Dorpskerk 10.00 en 19.00 uur ds. C. Haasnoot. Kapel Oud Verlaat 10.00 uur ds. L.C. de Borst. Ge- ref. kerk 9.30 uur ds. W. Davidse. Vrijz. Herv. 10.30 uur ds. J.H. B. de Waard. RK Gem. Eucharistievie ring A. v.d. Helm. Moerkapelle Geref. Gem. 9.30 uur ds. H. Paul; 15.30 uur ds. A.B. van der Heiden. Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Boele; 18.30 uur J.A. de Koeijer. Herst. Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. Ver heul; 15.30 uur ds. J.C. de Groot. MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantoor uren (17.00-8.00 uur, weeken den/feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Ronsseweg 138 (tegen over de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820 NPV Vrijwillige Thuiszorg: mw. J. Snoep-Bij de Vaate tel. 079 - 593 2702, mw. A. van der Spek-Van der Wilt tel. 079 - 593 2668 of mw. C. van der Spek-Ebbers tel. 079 - 593 2706. Verslavingszorg Midden-Hol land, Pamassia, psycho-medisch centrum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda, telefoon 0182-563500, fax 0182-563521. Bereikbaar: maan dag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Maatschappelijk Werk Zevenhui zen-Moerkapelle, Dorpsstraat 75 (gebouw Vierstroom), tel. 0180- 631280. Telefonisch- en inloop spreekuur ma. en wo. 9.00-10.00 uur. Inloop spreekuur in de huis artsenpraktijk Moerkapelle (Wei- deplantsoen 20) do. 9.00-10.00 uur. Wie buiten kantooruren drin gend hulp van het maatschappe lijk werk nodig heeft, kan terecht bij de Zorglijn: 0182-594500. Groene Hart Ziekenhuis: Bleu- landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afde lingen etc.: www.ghz.nl op de knop van zijn portofoon, waarna buiten de sirene van de brandweerauto luid en duidelijk in actie kwam. Er werd uitgebreid rondgelopen en rondgekeken door de aanwezi gen. Het bestuderen van de oude documenten leverde interessante informatie op. Een rekening uit 1853 voor de gemeente van 50 gulden voor "geleverd bier aan de spuitgasten" en een uitbeta ling uit 1933 aan de gemeentese cretaris van 2 gulden 50 voor het "wekken personeel brandweer". Verder klonken er veel kreten van herkenning, vooral bij de fo to's werden oude herinneringen opgehaald "weet je nog", "die ken ik" en "kijk daar heeft papa vroeger gewoond". door Bart Bakker Ron Bos, voormalig postcom- mandant van het brandweer korps Zevenhuizen, hield afgelopen zaterdag bij de opening van de tentoonstel ling over de historie van de plaatselijke brandweer, een openingsspeech. Zijn bood schap was duidelijk: ondanks de recente samenvoeging van de korpsen van Zevenhuizen, Moerkapelle en Nieuwerkerk moet de historie worden be waard. "Juist in een tijd waarin de grootschaligheid steeds sterker voren komt, dien je de geschie denis te koesteren", aldus Ron Bos. "Ik ben daarom bijzonder te spreken over deze tentoon stelling. Het is toch prachtig als we kinderen kunnen laten zien hoe de brandweer zich in onze gemeente heeft ontwikkeld?". Uitrukdienst Ron Bos staat bekend als een vskdeskundige als het gaat om de brandweer. In 1992 verruilde hij bij de brandweer in Rotter dam een bureaubaan voor de 'uitrukdienst', waar hij inmid- Is veertien jaar werkzaam is. Zijn nevenfuncties zijn hierbij indrukwekkend. Zo is de Zeven- huizenaar alweer achttien jaar actief bij de vrijwillige brand weer in de gemeente waar hij ai; ploegchef fungeert. Tevens is Ron Bos naast plaatsvervangend achtcommandant voorzitter v de personeelsvereniging, in- iacteur, jurylid en examinator. Piezier ortom,debrandweerbeheerst ■in leven", lacht Ron. "Maar ik n er vooral plezier in om naast r jn baan in Rotterdam deze nevenfuncties te vervullen. In al d:e jaren heeft bijvoorbeeld bij vrijwillige korps in Zevenhui- 2! Moerkapelle de saamhorig- vak in de loop der jaren zien veranderen. "Tien jaar geleden bestond onze landelijke leidraad bij de vrijwillige brandweer uit minimaal zeventig uur oefenen per jaar", vertelt Ron. "Op dit moment ligt er een wetsvoorstel in de Tweede Kamer om deze lei draad in de wet op te nemen. Ik vind dit illustratief voor het vak van (vrijwillige) brandweerman. De eisen worden steeds hoger". Volendam en Enschede Maar ook de regels nemen toe. Zo klagen ondernemers wel eens dat men hun keuken of in terieur van de zaak moet blijven aanpassen. "Na de rampen in Volendam en Enschede heeft de regelgeving een enorme vogel vlucht genomen", erkent Ron. "Maar er is natuurlijk ook wel iets gebeurd, dat veel beleids makers en verantwoordelijken aan het denken heeft gezet. De belangrijkste conclusie van dit verhaal is dat de belangstelling voor preventie is toegenomen. Zoiets gaat nu eenmaal in com binatie met regels. Dit geldt bij voorbeeld ook voor comité's die evenementen organiseren. Ook zij hebben te maken met een strengere regelgeving. Gemeen ten willen alle risico's uitsluiten. Aan deze tendens is voor ieder een niet te ontkomen". Respect Een andere tendens die Ron Bos constateert, is dat het respect voor de brandweer bij burgers verandert. "Het komt regelma tig vaak dat automobilisten het vermijden van een bekeuring belangrijker vinden dan het doorlaten van de brandweerwa gen die met de sirene aan komt rijden", aldus Ron. "Sterker nog, mensen klagen steeds meer over de sirenes die de brandweer gebruikt. Ik vind zoiets onbe grijpelijk. We zijn er nota bene om te helpen in noodsituaties. Daar zou men toch begrip voor moeten hebben. Maar goed, van deze verharding zal niet alleen de brandweer last hebben. Ook andere overheidsinstanties, zo als de politie, hebben hier mee te maken". Boeiend Ron Bos: "Ondanks de veran derde samenleving blijft mijn vak uiterst boeiend. Je weet tenslotte nooit wat de dag gaat brengen. Dit merk ik ook in mijn werk in Rotterdam. Ik heb een aantal jaren bij de post aan het Mijnherenplein gewerkt. Dit is vlakbij het Zuidplein. Aangezien daar veel (oude) woningen ston den, kwam het voor dat we soms iedere dag er op uit moesten. Na drie jaar belandde ik bij een post die dichtbij de industrie is gevestigd, Dat is dus een andere tak van sport, want het uitruk ken is hier veel minder. En als dit gebeurt, dan heb je meteen met hele andere situaties te maken. Dan denk ik alleen al aan het mogelijk vrijkomen van schade lijke stoffen". Ontwikkelen "Ik kan iedereen aanraden om brandweerman of -vrouw te worden", besluit Ron. "Ondanks alle veranderingen in het vak, kun je jezelf hier uitstekend in ontwikkelen. Je moet uiteraard wel de ambitie en de wil hebben om, middels diverse oefeningen en opleidingen, bij te blijven. Maar dit kan juist ook een uit daging zijn". Zevenhuizen - Twee brand weerauto's uit Zevenhuizen en één uit Nieuwerkerk arri veerden afgelopen zaterdag om iets voor tweeën bij het Historisch Centrum "Ons Ver leden", dat vervolgens in be zit genomen werd door vele brandweermannen en -vrou wen. Het volgen van een spoor van brandblussers brengt ze bij de tentoonstelling "Zevenhuizen en Moerkapelle uit de brand". Een mix van oud en nieuw materiaal. Foto's van de brandweerposten Zevenhuizen, Moerkapelle, Oud- Verlaat, Groeneweg, maar ook kostuums, helmen, documenten en een tafel vol studiemateriaal. Pronkstuk van de tentoonstelling is een brandspuit uit 1875 van de (vroegere) brandweerpost Moer kapelle. Plaatsvervangend voorzitter Hans van Lowijde bedankte in zijn welkomstwoord de brandweer mensen die uitgerukt waren om de opening bij te wonen. En hij vroeg een applaus voor alle vrij willigers die hard gewerkt heb ben om de tentoonstelling op tijd klaar te krijgen. "De slaapzakken waren nog net niet nodig" zei hij. Vervolgens introduceerde hij Ron Bos, ploegchef van de brandweer Zevenhuizen. Deze sprak in een korte toespraak over de veran deringen in het brandweerwerk van vroeger en nu. Dertig jaar geleden nog een puur fysiek vak, tegenwoordig is een grote stapel studieboeken niet meer weg te denken. Toch is volgens hem de basis van het werk niet veranderd "we gooien water op het vuur en het gaat vanzelf uit". Wel is de manier van werken anders "het waterverbruik is effectiever en efficiënter geworden". Vervol gens opende Ron Bos de tentoon stelling officieel met een druk van Lowijde overhandigt een bedankje aan Ron Bos

Hart van Holland | 2006 | | pagina 17