VRAAGBAAK VOOR OUDEREN EEUWFEEST KAPEL OUD VERLAAT BEWONERS ZEVENSTER NAAR DIERGAARDE BLIJDORP KOOR- EN SAMENZANGAVOND KRUISPUNT VOOR WONEN, ZORG EN WELZIJN ^ËVËNHÜTZEN 7 MO E R K A P F iif pagina 18 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 4 oktober 2006 Door Karin Heeren Zevenhuizen-Moerkapelie - Het 'Kruispunt voor wonen, zorg en welzijn' is per 1 oktober ge start, een loket voor ouderen die vragen hebben over alle onder werpen op deze gebieden. Het zorgloket is een samenwerkings verband tussen de zorgcentra 'De Zevenster' en 'Beth-San' en de gemeente Zevenhuizen-Moerka pelie. Invulling aan het zorgloket wordt gegeven door Marion van der Wilt en Marja Krans. Een ge sprek met beiden. Marion van der Wilt is werkzaam bij Zorgcentrum Beth-San als co ordinator extramurale zorg en verpleeghuiszorg. Marion is het aanspreekpunt voor ouderen in de kern Moerkapelle. Marja Krans is teamleider extramurale zorg bij Zorgcentrum De Zevenster. Zij is aanspreekpunt voor bewoners van de kernen Zevenhuizen en Oud Verlaat. "We doen hetzelf de, het heeft alleen net een an dere naam." Beiden hebben naast het feit dat ze dezelfde functie uitoefenen gemeen dat ze al heel jong begonnen zijn in de verple ging en daardoor een jarenlange ervaring hebben opgebouwd. "Het Kruispunt voor wonen, zorg en welzijn is er voor iedereen die vragen heeft. Dat kan zijn dat mensen hulp nodig hebben in de huishouding of bij de persoonlijke verzorging. Of niet meer in staat zijn om zelf te koken en 'Tafeltje Dekje' nodig hebben, aanpassin gen in huis die nodig zijn of als er onduidelijkheden zijn rondom re gelingen en dergelijke. Wij willen een vraagbaak zijn voor alle soor ten vragen. Natuurlijk kan men bij ons bijvoorbeeld ook aangeven dat er sprake is van eenzaamheid. Of wellicht zijn mantelzorgers op een gegeven moment overbelast en is er ondersteuning nodig. Het vertrouwen moet op een gegeven moment ook zo groot zijn dat het niet erg is om aan te geven dat het niet meer gaat." Marion en Marja gaan samen ook inventariseren binnen de gemeente wat er alle maal al is aan ondersteuning voor ouderen en contacten leggen met andere organisaties zoals de Zonnebloem, de kerk, de ANBO en de Nederlandse Patiëntenver eniging. "Op deze manier willen we een netwerk opbouwen zodat er ook een goede signaalfunctie ontstaat. Er wordt vaak een hele tijd getobd voordat er hulp wordt gevraagd. Wij willen graag het vertrouwen winnen dat we men sen echt op weg kunnen helpen. En als wij dat niet zelf kunnen dan kunnen we in ieder geval door verwijzen." Bereikbaarheid De beide steunpuntcoördinatoren zijn telefonisch bereikbaar tijdens de telefonische spreekuren: Ma rion van der Wilt (Moerkapelle) is te bereiken op 06-21397392 op maandag en donderdag van 9.00 tot 10.00 uur; Marja Krans (Zevenhuizen en Oud Verlaat) op nummer 06-21397391 op dinsdag, woensdag en vrijdag van 13.00 tot 14.00 uur. Zij zijn ook per e-mail te bereiken: mkrans@de7ster.nl of mvdwilt@beth-san.sgzzh.nl Belangrijke waarde Zowel Marion als Marja hebben in de afgelopen jaren ervaren dat het moment van indicatie voor wonen in een zorgcentrum veel later ligt dan een aantal jaren geleden. Het is nog niet zo lang geleden dat mensen die kwamen wonen in een zorgcentrum nog zelfstandig een aantal taken kon den doen, zoals stof afnemen, de vaat of aardappelen schillen. "Nou, dat is echt voorbij, mensen die nu opgenomen worden heb ben veel meer zorg nodig. Dat betekent ook dat het thuis veel langer behelpen is en dat de druk op mantelzorg vaak erg groot is." In de ogen van beide coördi natoren is het daarom van groot belang dat er thuiszorg in het gezin komt die bekend is met de situatie. Dan kan er goed gesig naleerd worden als het niet meer gaat met het thuis wonen of als er extra hulp nodig is. Marion: "Dat is in de hele maatschappij belangrijk, dat we goed omzien naar elkaar. Zeker bij het wonen in een kleine kern is dat een be langrijke waarde die we moeten zien te behouden." Pact van Savetsberg De instelling van het 'kruispunt voor wonen, zorg en welzijn' is een uitwerking van het Pact van Savelsberg, een overeenkomst tussen vele verschillende partijen, onder andere de gemeente en de zorgcentra, met als doelstelling om te komen tot een levensloop- bestendig Zevenhuizen-Moerka- "Alles kan aan ons gevraagd worden" pelle. Het doel hierbij is dat alle bewoners die dat wensen in Ze venhuizen-Moerkapelle kunnen blijven wonen met een voor ieder gelijkwaardig kwaliteitsniveau waarbij het uitgangspunt is dat de bewoners in een woning en woonomgeving leven die hen uit daagt zo zelfstandig mogelijk te functioneren Zevenhuizen - Na een kopje koffie met gebak vertrokken bewoners, familieleden, per soneel en vrijwilligers op don derdag 28 september om 10.30 uur in drie bussen naar Blijdorp in het kader van het 35 jarige bestaan van de Zevenster. Het was heerlijk weer en iedereen heeft genoten van deze dag. Bij terugkomst om 16.30 uur kreeg iedereen ouderwetse friet aan geboden in het restaurant van de Zevenster. Er zijn al meer activiteiten in het kader van het 35 jarige bestaan geweest. Een bioscoopdag ge houden op donderdag 28 sep tember waarbij drie filmvoor stellingen gegeven werden in de recreatiezaal omgebouwd als bioscoopzaal en een feestavond voor het personeel op vrijdag 29 september bij Discotheek La Baraque. Na een koud en warm buffet maakten velen van de 120 aanwezige personeelsleden met partners gebruik van de dans vloer op deze gezellige avond. Op het feestprogramma staan nog twee activiteiten gepland, een optreden van Witteke van Dort op donderdagmiddag 5 oktober in de Zevenster en een theateravond verzorgt door de personeelsleden voor de bewo ners van de Zevenster op don derdag 12 oktober. Moerkapelle - In de kerk van de Gereformeerde Gemeente van Moerkapelle wordt op vrijdag 6 oktober een koor-en samen- zangavond gehouden. De avond begint om 19.30 uur. Verschi! lende koren hopen hun mede werking te verlenen. Er wordt een collecte gehouden voor stichting "De vluchtheuvel". Door Paulien de Graaf aantal leden van de vereniging steeds verder af en in 2001 werd de Kapel in Oud Verlaat een vol waardige wijkgemeente van Ze venhuizen. Oud Verlaat kende ook zijn eigen predikanten: de heren Christ, Van der Knijff, Van den Berg en Verbeeke namen naast de predikanten in Zeven huizen, de zorg over Oud Verlaat op zich. Momenteel is dominee L.C. de Borst de eigen predikant van Oud Verlaat. Jubileum Donderdagmiddag 5 oktober vanaf 14.00 uur start het jubi leum met een reünie voor alle betrokkenen uit het verleden en heden van de Kapel, maar ook ie dereen die zich betrokken voelt bij de Kapel is van harte welkom. Het dameskoor "De Schakel" is voor deze gelegenheid weer bij elkaar om een gezellig tintje aan de middag te geven en er is een tentoonstelling van oude foto's. Op zondagmorgen 8 oktober om 10.00 uur zal er een jubile- umdienst worden gehouden, wederom met medewerking van het dameskoor "de Schakel" en zondagavond om 19.00 uur is er een open Kapeldienst, waarbij het combo "Glorified" uit Nieu- werkerk aan den IJssel zijn me dewerking zal verlenen. Oud Verlaat - Precies een eeuw geleden, op 5 oktober 1906 werd door de dominee uit Zevenhui zen, W.J. Pieper, een vergade ring bijeen geroepen om te ko men tot de oprichting van een "Vereniging voor Evangelisatie". Ongeveer een jaar later werd de huidige kapel in gebruik geno men. Het eeuwfeest van de kapel wordt gevierd met een reünie op .donderdag 5 oktober en een jubi- leumdienst op zondagmorgen 8 oktober. geschiedenis De geplande vergadering op 5 oktober 1906 ging uiteindelijk niet door vanwege het slechte weer en de te lage opkomst. Op 25 oktober werd alsnog de ver eniging opgericht met 51 leden. Als kerkgebouw werd een hou ten paardentramremise uit Rot terdam aangekocht en ruim een jaar later op 7 november 1907 kon dominee Pieper voor het eerst preken in wat nu de Neder lands Hervormde Kapel heet. oorlog zijn er plannen geweest voor de bouw van een nieuwe kerk, maar zover is het nooit ge komen: de houten kapel werd toch weer opnieuw geschilderd en opgeknapt. Tijdens het 50-ja- rig jubileum werd een pijporgel in gebruik genomen en een paar jaar later werden de houten banken vervangen voor stoelen, maar nog steeds verwarmt een oliekachel de kapel. Pas halver wege de jaren '60 wordt nieuwe verwarming aangelegd. De kapel werd steeds aangepast 'aan de voorzieningen van de tijd: In 1922 neemt een harmonium orgel de plaats in van de voor zanger en in 1928 wordt elek triciteit aangelegd. Net na de Vanaf de jaren '70 neemt het

Hart van Holland | 2006 | | pagina 18