INTERIMBELEID: ZUIDPIASPOLDER MINDER 'OP SLOT POUTIEK GEMEENTE WADDINXVEEN RONDT AANBESTEDINGSPROCES HULP BIJ HUISHOUDEN AF P O L I T I E K Waddinxveen pagina 28 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 25 oktober 2006 Zevenhuizen-Moerkapelle Zevenhuizen - Tijdens de commissievergade ring van maandag 16 oktober heeft de 'Nota Interimbeleid' ter discussie gestaan. Sinds de gemeenteraden van de vijf Zuidplasgemeen- ten het Intergemeentelijk Structuurplan (ISP) Zuidpias heeft aangenomen zit het gebied 'op slot', dat wil zeggen dat er geen enkele activiteit mogelijk is die niet past binnen het bestemmingsplan en waarvoor een vrijstel lingsprocedure nodig is. De nota 'Interimbe leid' deelt de Zuidplaspolder in stukken en na de in werking treding van de nota zijn er vrijstellingen op de Wet op de Ruimtelijke Ordening mogelijk, waar dit niet in strijd is met de voorgenomen bouwactiviteiten in de Zuidplaspolder. Aanvragen voor vrijstelling door zowel par ticulieren als bedrijven moeten aan een aan tal criteria voldoen: het bouwplan mag geen belemmering van de ISP-ontwikkelingen zijn en de Wet voorkeursrecht gemeenten mag niet (meer) op de bouwlocatie rusten. Daar naast moet het plan noodzakelijk zijn voor bijvoorbeeld de bedrijfsvoering of het alge meen belang, de realisatie van het bouwplan is gunstig voor het algemeen belang of het bouwplan is juist dermate ondergeschikt dat het niet in strijd is met het algemeen belang. Alle aanvragen die worden ingediend zullen door een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van alle belanghebbende partij en in de Zuidplaspolder worden getoetst aan de opgestelde criteria. De commissieleden hadden weinig techni sche vragen voor de wethouder. De heer Rooker (Christenunie) brak nog wel een lans voor het toch toestaan van beperkte glastuin bouw in de polder Wilde Veenen, een gebied dat binnen het ISP als open ruimte wordt gedefinieerd. Hij is van mening dat met het toestaan van glastuinbouw, deze nieuwe be drijven voor een belangrijk deel kunnen bij dragen aan de warmtevoorziening in Moer- kapelle-Oost. Wethouder Te Meij heeft deze opmerking van de heer Rooker genoteerd en zal deze meenemen. FUSIE: SNELHEID EN ZORGVULDIGHEID Zevenhuizen - Burgemeester Fijen heeft de commissie dinsdag 17 oktober een voorstel voorgelegd over het proces dat uiteindelijk leidt tot fusie. De beoogde fusiedatum is 1 januari 2010 en de beoogde partners zijn Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht. Inspreker de heer De Gruijter vroeg zich af wanneer de toegezegde volksraadpleging gehouden zal worden, hij betoogde dat deze is toegezegd tijdens een kernbezoek aan Moerkapelle. Burgemeester Fijen bena drukte dat er geen referendum komt of een andere manier van volksraadpleging, de be slissing tot fusie is al genomen. Volgens Fijen is er ook nooit een toezegging gedaan op dit gebied. Wel zal er een communicatietraject komen om inwoners te informeren. De commissieleden spraken zich in meerder heid in positieve bewoordingen uit over het voorstel. Door de commissie werd zelf de regie houden in de Zuidplaspolder als erg belangrijk benoemd. En er werd breed bena drukt dat zorgvuldigheid belangrijker is dan snelheid, met uitzondering van de VVD. De heer Aalderink noemde een fusiedatum later dan 2010 een gruwel, liever zou hij het hele proces in 2008 al afgerond zien. Mevrouw Hoogma (Gemeentebelangen) was minder positief over het voorstel: "Dit is het niet, het is niet specifiek genoeg, bijvoorbeeld over het behoud van het dorpse karakter en wat verstaan we dan onder bestuur dicht bij de burger?" De commissieleden waren ook van mening dat Waddinxveen zichzelf buiten spel heeft gezet door een brief aan de provincie te sturen met daarin het verzoek om na drukkelijk mee te kijken bij de gemeentelijk herindeling. Freeke (Christenunie): "Wad dinxveen heeft aan de noodrem getrokken door de provincie een stem te geven. Wad dinxveen heeft nooit duidelijk een voorkeur uitgesproken en kan daarmee nu buiten de boot vallen." Burgemeester Fijen was het met de commis sie eens als het gaat om de regie behouden. Ook vind hij het belangrijk dat de gemeen teraad zich duidelijk uitspreekt over wie de fusiepartners zijn. Ook burgemeester Fijen sprak zijn teleurstelling uit over de houding van Waddinxveen en noemde het jammer dat Waddinxveen de provincie om hun me ning heeft gevraagd. Fijen noemde 2010 een redelijke termijn, zeker als alle wettelijke termijnen om te ko men tot een fusie in acht worden genomen is sneller niet mogelijk. In het stuk heeft hij zich nog niet teveel willen vastleggen: "We gaan eerst kijken wat we kunnen delen, als we ons nu teveel vastleggen krijgen we daar straks meer last dan gemak van." Op dit punt vond hij toch een aantal commissieleden te genover zich. Ook zal volgens de commissie eerst gekeken moeten worden wat mensen in deze gemeente belangrijk vinden. Burge meester Fijen was van mening dat dit niet in strijd is met het voorstel wat voorligt. Dins dag 31 oktober zal het stuk in de raad behan delt worden. UITBREIDING OP MOER TER DISCUSSIE Moerkapelle - Jaarlijks oplopende tekorten bij de exploitatie van de dorpshuizen in de gemeente blijven een terugkerende discussie binnen de raad. Tijdens de commissieverga dering van 17 oktober werd gesproken over dorpshuis Op Moer, waar een aanvullende subsidie van 55.875,= nodig is voor het dich ten van het gat op de jaarrekening van 2005. "Er is geen enkele relatie tussen de begro ting en de uitkomst, wij constateren ondanks vastgestelde kaders oplopende tekorten." Aldus de heer Aalderink (VVD). Naast dit punt werd er ook gediscussieerd over de sub sidiering van de dorpshuizen en het voorstel tot uitbreiding van Dorpshuis Op Moer. Met name rolschaatsvereniging Rolling '90 heeft behoefte aan grotere ruimte. Er werd door veel fracties kritisch aangekeken tegen een uitbreiding: "Dat is al eerder geprobeerd en daarna zou de exploitatie kostendekkend zijn, niets bleek echter minder waar." De commissie voelde zich door wethouder De Jong voor het blok gezet. In het voorstel wordt gesproken over het opstappen van het bestuur en de dreiging met sluiting van een van de dorpshuizen viel verkeerd. De heer Bac (SGP) was hier het duidelijkst over: "Met onze fractie is sluiting van de dorpshuizen niet bespreek baar." Wel was de heer Bac van mening dat er gekeken kan worden naar een gedeeltelijke privatisering, bijvoorbeeld van het horecadeel. De heer Aalderink (VVD) miste de financiële onderbouwing van een eventuele uitbreiding: "De behoefte is onderkend en onderschreven, de financiële onderbouwing is echter drijfzand en op drijfzand bouw je geen sporthal." De heer Hagens (PvdA) was ook van mening dat de dorpshuizen open moeten blijven en dat het verenigingsleven hier niet gedupeerd door mag worden. Wethouder De Jong zei in zijn reactie dat het niet de bedoeling was van het college om de raad voor het blok te zetten, maar wel duide lijkheid heeft willen geven. Hij was het eens met de commissie dat er inderdaad al vele ja ren gesproken wordt over bezuinigingen en dat hij toch ook wordt geconfronteerd met oplopende tekorten. Hij stelde vast dat alles al een keer is geprobeerd en het dus geen zin heeft als de raad hem terugstuurt om nog eens wat anders te proberen. Hij stelde ook vast dat Rolling '90 belangrijk is voor het dorpshuis Op Moer, maar dat garanties van een vereniging eisen niet aan de orde is, ver enigingen hebben altijd een keuzevrijheid. Hij ziet echter in een grotere sporthal wel ruimere mogelijkheden voor meerdere ver enigingen zodat de exploitatie neutraal kan worden. Tijdens de raadsvergadering van 31 oktober zal er een politieke discussie plaatsvinden over dit onderwerp. SLUITING ZWEMBAD ROEPT EMOTIES OP Waddinxveen - De mogelijke sluiting van het Zwembad "Gouwebad De Sniep' nadat de subsidie na 2009 vervalt maakt nu al veel emoties los. In een druk bezette raadszaal vergaderde de commissie Samenleving don derdag 19 oktober onder andere over de toe komst van een zwembad in Waddinxveen. Een groot aantal insprekers waren eenduidig in hun boodschap: behoud een zwembad in Waddinxveen, dit is een belangrijke factor in de samenleving en van groot belang voor vele verenigingen die gebruik maken van het zwembad. De heer Bontenbal kwam namens de Red dingsbrigade pleiten voor het voortbestaan van het zwembad vanwege het belang van het aanleren van de zelfredzaamheid. Me vrouw Van der Hoeven kwam namens het ouderenzwemmen en vond als inwoner van Boskoop dat er eerst met deze gemeente als beoogde fusiepartner gesproken moet wor den alvorens een besluit te nemen. De heer Droge, namens de Stichting zwemrecreatie en -revalidatie, is van mening dat het sluiten van het zwembad een drama is voor sommige mensen die geen ander alternatief hebben. Hij was van mening dat de gemeente ver antwoording moet nemen voor de zwakkere groepen in de samenleving zoals mensen met een verstandelijke handicap die leren zelf- redzaam te zijn in een waterrijke gemeente als Waddinxveen. Tot slot kwam ook de heer Landheer aan het woord als bestuurslid van zwemvereniging Van Uden De Gouwe waar hij benadrukte dat het zwembad veel meer is dan alleen een bak met water. Hij heeft ge probeerd om jarenlang plezier, teamgeest, sociaal emotionele ontwikkeling door sport in vijf minuten spreektijd samen te vatten, hij kon echter geen keuze maken uit al die be langrijke aspecten voor de sportvereniging. Hij sprak wel de hoop uit dat de tijd voor de zwemvereniging niet net zo snel wegtikt als zijn spreektijd. De commissieleden spraken aansluitend over een onderzoeksopdracht die is geformuleerd om te bezien of en hoe een zwembad in Waddinxveen nog tot de reeele mogelijkhe den behoort. Een onderzoeksbureau zal zich buigen over een aantal opties: nieuwbouw van een basisbad, nieuwbouw van een basis- bad met aandacht voor speciale doelgroepen of renovatie van het huidige zwembad. Bo vendien worden naar mogelijkheden op het gebied van exploitatie door een externe par tij. Mevrouw Van Went (D'66) benadrukte daarbij dat uit een gehouden enquete is ge bleken dat inwoners van Waddinxveen het zwembad een belangrijke voorziening is. Wethouder Lont benadrukte dat het belang rijk is dat de raad duidelijk de opdracht for muleert zodat na het onderzoek er ook een heldere keuze gemaakt kan worden. Lont: "En daarna gaan we praten over het 'hoe' en in die discussie zullen we ook alle gebruikers betrekken." Begrotingbegroting 2007-2010 BIJDRAGEN SCHOOLBEGELEIDINGS DIENST EN LAMP TER DISCUSSIE Waddinxveen - Het terugdraaien van het gemeentelijk deel van de financiële bijdra gen voor de Schoolbegeleidingsdienst (SBD) en het werkgelegenheidsproject LAMP brachten ook een aantal insprekers naar de raadszaal tijdens de commissie Samenle ving. Directeur van de Dick Brunaschook, de heer Kuiper, sprak in namens alle scholen en schoolbesturen in Waddinxveen. Hij schetste het beeld van een veranderende complexe maatschappij waarin het nodig is dat scho len hulp krijgen van experts, het is in het bij zonder nodig dat leerkrachten steun en hulp krijgen om hun vak goed uit te oefenen, juist nu steeds meer zorgleerlingen de reguliere basisscholen bezoeken. De heer Hylkema, na mens MHR in Bodegraven hield de commissie voor dat nieuwe wetgeving rond de zorg een soort tikkende tijdbom is en dat scholen een belangrijke opdracht hebben bij het vervul len van hun zorgtaak. Het korten van de bij dragen in 2007 en geheel stopzetten in 2008 zal volgens de heer Hylkema resulteren in later erg veel geld investeren in iets wat nu voorkomen kan worden. De derde inspreker naar aanleiding van de programmabegroting was de heer Gielliet, coach van het werkgelegenheidsproject LAMP. Hij heeft uit de begroting geconclu deerd dat de externe projectleider na 31 de cember dit jaar geen aanstelling meer heeft. Hij deed een beroep op de commissie om de projectleider langer binnen de organisatie te houden. De commissieleden gingen voor een groot deel mee met de insprekers. Er werden kriti sche vragen gesteld aan de wethouder over de middelen voor de SBD en LAMP. Mevrouw Stoffers (PvdA) vond de stellingen in de begroting over het belang van vroegtijdige signalering van problemen bij jeugd en jon geren in tegenspraak met de voorgenomen bezuiniging op de SBD. Wethouder Gerts lichtte toe dat het bezuini gen op de SBD een puur financiële exercitie is geweest, het betreft een bovenwettelijke taak, met andere woorden: de gemeente is het niet verplicht. Bovendien wordt er geinvesteerd in andere vormen van school begeleiding, dat valt echter binnen sociaal cultureel werk en niet binnen onderwijs De commissieleden waren van mening dat de wethouder van tevoren met de scholen had moeten overleggen. Wethouder Gerts heeft dat ter harte genomen en heeft staande de vergadering afspraken gemaakt met de aan wezige insprekers om de consequenties van de bezuinigingsmaatregel te bekijken, nog voor de komende raadsvergadering. Wethouder Lont benadrukte dat het werkge legenheidsproject LAMP blijft, dat er echter per 31 december een eind komt aan de in novatiesubsidie van het Ministerie van Soci ale Zaken. Hij zal bezien of er een doorstart mogelijk is en dat tijdens de behandeling van de begroting in de raad de keuze gemaakt moet worden of er met of zonder een exter ne projectleider door gegaan zal worden. Waddinxveen - In samenwerking met an dere gemeenten in Midden-Holland zette de gemeente Waddinxveen een aanbe steding op voor de inkoop van de Hulp bij het Huishouden. De uitvoering van huis houdelijke hulp is vanaf 1 januari, met de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO), een verantwoor delijkheid van de gemeente. De rijksoverheid verplichtte de gemeente Waddinxveen de hulp bij het huishouden Europees aan te besteden. In deze aan besteding hebben de samenwerkende gemeenten gestuurd op een goede prijs- kwaliteitverhouding en veel keuzevrijheid voor de cliënt. Alle geïnteresseerde zorg aanbieders konden inschrijven op de aan besteding. Op basis van voor af objectief vastgestelde kwaliteitscriteria zijn de ingediende offerten beoordeeld. Op 17 oktober 2006 vond de voorlopige gunning plaats. Na een bezwaarperiode van vijftien dagen wordt de gunning op 2 november 2006 definitief. De ge meente Waddinxveen probeert, in overleg met zorgaanbieders, de wensen van cliënten zoveel mogelijk te respecteren. Na de de finitieve gunning ontvangen de mensen die nu gebruik maken van huishoudelijke hulp meer informatie. Ook organiseert de gemeente in november informatiebijeen komsten. Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2006 | | pagina 28