m Gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle ACTIVITEITEN IN 2007. 1 BESTUUR 2 VEILIGHEID 3 VOLKSGEZONDHEID EN JEUGD 4 ECONOMIE 5 MILIEU 6 RUIMTELIJKE ORDENING 7 ONDERWIJS 8 VOLKSHUISVESTING 9 SPORT EN RECREATIE 10 SOCIALE VOORZIENINGEN EN MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING 11 VERVOER EN INFRASTRUCTUUR 12 KUNST EN CULTUUR Hart van Holland 25 oktober 2006 pagina 6 De programmabegroting voor 2007 is de eerste begro ting van het nieuw aangetreden college na de gemeen teraadsverkiezingen op 7 maart 2006. In de openbare raadsvergadering op dinsdag 31 oktober (aanvangstijd 19.00 uur) zal de gemeenteraad deze programmabegro ting al dan niet gewijzigd vaststellen. Op deze pagina krijgt u vast een blik in het huishoudboekje van de ge meente met onder meer informatie over de belastingta rieven en de (beleids)voomemens van het college voor het komende begrotingsjaar. De programmabegrotingen van de laatste jaren kenmerkten zich door een somber financieel perspectief. Door een stag nerende economie werden uitkeringen van het Rijk aan de gemeente gekort. Er zijn taken door het Rijk overgeheveld zonder dat daar voldoende financiële middelen tegenover stonden. Dat heeft ervoor gezorgd dat gemeentebesturen deze kortingen door efficiënt werken moesten opvangen. Ook in onze gemeente werd de 'broekriem' aangehaald met forse bezuinigingen. Wel is hierbij steeds de kwaliteit van de dienstverlening aan onze inwoners hoog in het vaandel ge bleven. Het strakke begrotingsbeleid van de afgelopen jaren heeft vruchten opgeleverd: de jaarrekening van 2005 is al met gekozen om geleidelijk toe te groeien naar een kostendek kend tarief. Naast het inflatiepercentage vindt daarom een extra verhoging plaats van 5 Ondanks de financiële conse quenties van de invoering van nieuwe wetten, zoals de Wet maatschappelijke ondersteuning en de Wet Basisregistraties Adressen en Gebouwen, is er ruimte voor nieuw beleid. In 2007 is de financiële ruimte weliswaar nog beperkt, maar de jaren daarna neemt deze ruimte toe. 1?^ De raad aan het werk... een mooi positief (batig) saldo afgesloten. De ingezette po sitieve trend zet zich de komende jaren door, mede ook door de aantrekkende economie. Dit heeft consequenties voor de lastenontwikkeling voor onze inwoners. Tarieven van belas tingen en heffingen zullen in principe alleen met het infla tiepercentage worden gecorrigeerd. Een uitzondering hierop vormt het tarief van de rioolrechten. De riolering vergt na melijk in de komende jaren enorme investeringen. Er is voor Van links naar rechts wethouders Bosman, De Jong, Te Meij-de Laat, burgemeester Fijen In de programmabegroting zijn de gemeentelijke activiteiten beschreven in twaalf beleidsprogramma's die door de ge meenteraad zijn bepaald. In elk programma is een bepaald onderwerp nader uitgewerkt op basis van een drietal vra gen: -wat willen we bereiken (doel): -wat gaan we daarvoor doen (activiteiten); -wat mag dat gaan kosten (middelen). Hieronder volgen enkele speerpunten uit deze twaalf pro gramma's die in 2007 bijzondere aandacht zullen krijgen. 1 instellen van een centraal bedrijvenloket in het gemeentehuis stimuleren van de bedrijvigheid en werkgelegenheid in onze gemeente voorwaarden scheppen ter verbetering van de winkelstruc tuur zorg voor voldoende bedrijfsterreinen in de kernen. Eén belangrijk onderwerp in dit programma is de uitwerking van de fusieplannen met de gemeenten Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht. De gemeenteraad heeft besloten dat deze gemeenten 1e gesprekspartners zijn voor een mogelijke fusie. Voor vrijwillige fusie is gekozen, om hiermee te voorko men dat een fusie van hogerhand wordt opgelegd, waarbij er dan van keuze van de partnergemeente geen sprake meer is. Het wettelijk bepaalde traject voor een fusie neemt meerdere jaren in beslag. Bij de uitwerking van de fusieplannen moet u ook denken aan communicatie richting inwoners. Een ander punt uit het programma Bestuur is het voornemen verder te investeren in de digitale dienstverlening. Dit moet er toe leiden dat bepaalde gemeentelijke producten via internet geregeld kunnen worden. De nota 'integraal veiligheidsbeleid' zal verder worden uit gewerkt. Door het landelijk instellen van zogenaamde veilig heidsregio's zal de brandweerzorg verder worden verbeterd. In een veiligheidsregio werken brandweer, geneeskundige diensten en politie samen aan de hulpverlening aan de burger. Ook het optreden van gemeentelijke en andere diensten in sa menwerking met de hulpverleningsdiensten in geval van een ramp of een crisis wordt geregeld. In 2007 start de uitvoering van een zogenaamde 'jeugdmoni- tor'. De monitor moet gegevens opleveren over leefwijze en leefomstandigheden van de jeugd, voor het aanpassen van het gemeentelijk jeugdbeleid. Verder zal ook in 2007 het project 'Kies voor Hart en Sport worden voortgezet. In samenwerking met de scholen en sport verenigingen worden lessen gegeven en sportieve activiteiten uitgevoerd om het 'gezond leven' te stimuleren. Het gemeentebestuur wil een samenhangende economische visie ontwikkelen. Wat zijn daarbij de voornemens: Voor het jaar 2007 staan er omvangrijke investeringen in de riolering het rioolstelsel op het programma. Er is hiervoor ruim 1,25 miljoen uitgetrokken. Het leefmilieu is voor iedere inwoner belangrijk. Voor het behoud van een gezond, schoon, milieuvriendelijk en veilig leefmilieu zullen doelgerichte cam pagnes worden gevoerd. Met onder meer informatie op de gemeentepagina en website, maar ook door concrete milieu voorlichting en milieueducatie op de scholen. De volgende speerpunten staan voorop ontwikkeling van de Dorpsstraten in Zevenhuizen en in Moerkapelle afronding van diverse bouwgrondprojecten ontwikkeling van de Eendragtspolder; Verder wordt onze gemeente in het kader van planologische procedures (ISP) gezien als ontwikkelgemeente, dat wil zeg gen groter groeien. Bij het Rijk en provincie wordt aangedron gen op het beschikbaar stellen van voldoende financiële mid delen om dit werkelijk te kunnen realiseren. Het nieuwe scholencomplex voor de twee basisscholen 't Rei- gerbos en De Eendragt in Zevenhuizen zal begin 2007 op feestelijke wijze in gebruik worden genomen. Verder wil het gemeentebestuur zodanige budgetsubsidies verstrekken dat de peuterspeelzalen open gehouden kunnen worden. Wel zul len voor de verschillende peuterspeelzalen dezelfde condities worden nagestreefd (bijvoorbeeld gelijke ouderbijdragen). Speerpunt voor de komende raadsperiode is 'Bouwen': alles wordt in het werk gesteld om zoveel mogelijk bouwplannen te realiseren. Bij het bouwen wordt extra aandacht gegeven aan bouwen voor starters (bouwen van een substantieel aan tal betaalbare woningen), maar ook aan seniorenwoningen en mogelijkheden voor de inrichting van vrije kavels. De plannen van het Rijk zijn namelijk gericht op de ontwik keling van het gebied 'De Zuidpias' voor woningbouw. Ver reweg het grootste deel van het gebied ligt in onze gemeente. Volgens de plannen zal de gemeente de komende 10 tot 20 jaar aanzienlijk groeien. Er komt een visie over de buitensportaccommodaties in de ge meente, waarbij met nadruk wordt ingezoomd op de woning bouw rondom de kernen. Onderzocht wordt daarbij of de hui dige locatie van de betreffende accommodaties gehandhaafd kan blijven of dat uitplaatsing noodzakelijk is. De dorpshuizen dienen in stand gehouden te worden met als uitgangspunt dat de huidige maatschappelijke functie ervan gewaarborgd blijft. Momenteel wordt de mogelijk heid onderzocht om met de besturen van de dorpshuizen tot 'vaste' subsidieafspraken te komen. In een dergelijk subsidiebedrag zijn alle componenten inbegrepen (lopende exploitatiekosten, maar ook kosten van toekomstig groot onderhoud). Per 1 januari 2007 treedt de wet Wmo (Wet Maatschappelijke Ondersteuning) in werking. Vanaf dat moment is de gemeente op grond van indicaties verantwoordelijk voor de toewijzing van (persoonsgebonden)budgetten voor huishoudelijke ver zorging, vervoer en enkele subsidieregelingen. Intussen zijn de 1e verordening en beleidsnota's vastgesteld. De cliënten organisaties en de maatschappelijke instellingen zijn hierbij nauw betrokken. Ander beleidsplannen en besluitvorming voor de Wmo volgen. De financiële consequenties zijn nog niet duidelijk te overzien Het rijk stelt een budget beschikbaar, maar wat voor de mees te gemeenten niet toereikend zal zijn. Inmiddels is per 1 oktober 2006 het 'kort' parkeren in de Dorps straat Zevenhuizen ingevoerd. Voor winkelende mensen is de parkeergelegenheid verbeterd. Hiermee is tegemoet gekomen aan de wens van de lokale winkeliers. Voor 2007 zijn de nodige financiële middelen uitgetrokken voor het uitvoeren van onderhoud aan wegen. Dit geldt ook voor de sloten en vaarten. Bij het uitvoeren van grootonde'- houd aan wegen zullen zo nodig ook maatregelen ter verbete ring van de verkeersveiligheid worden meegenomen. Wat betreft dit programma is de voornaamste doelstelling van het gemeentebestuur behoud van de eigen identiteit en het instandhouden van het culturele karakter van de lokale ge meenschap. Dit zal dan ook voorwaardenscheppend zijn en van vitaal be lang zijn bij de uitwerking van de fusieplannen met de gemeen te Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht. Het gemeente bestuur wil blijvend aandacht schenken aan het scheppen van randvoorwaarden voor het bibliotheekwerk en bevordering van deelname aan kunst en cultuur. Daarbij behoort ook het verstrekken van subsidies aan de plaatselijke organisaties en verenigingen, op basis van de subsidieverordening.

Hart van Holland | 2006 | | pagina 6