Waddinxvener Waddinxveen leeft! WILLEM PRONK VAN 'DE BAANDERIJ' WEET HET IDEËLE MET DE COMMERCIE TE VERBINDEN SPANNEND OM GENOMINEERD TE ZIJN, TWEE KEER WINNEN IS OVERWELDIGEND KERKDIENSTEN WADDINXVEEN BOSKOOP in het nieuws... In Waddinxveen is iedere week van alles te beleven. Niet alle onderwerpen halen de krant. In deze rubriek laten we u kennismaken met een bijzondere 'Waddinxvener in het nieuws'. En ziet u wat er allemaal gebeurt in ons dorp... De Baandert] pagina 6 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 8 november 2006 Waddinxveen/Gouda - Aan de Industriestraat in Gouda is sinds 2000 het tankstation en wasstraat De Baanderij geves tigd. De Baanderij is in meer dere opzichten een bijzonder tank- en wasstation. Het is on bemand, waardoor de klanten kunnen profiteren van hoge kortingen. Maar het is bo venal een 'Goede Doelen'-sta- tion, dat de winst op benzine en wasbeurten ten goede laat komen aan diverse hulpverle ningsprojecten over de hele wereld. Die hulpverlening ge beurt via de Stichting Proplan. Waddinxvener Willem Pronk is eigenaar van De Baanderij en oprichter van Proplan. Aanleiding Willem Pronk is geboren en geto gen in Scheveningen en woonde later lange tijd in Alphen aan den Rijn. Hier was hij succesvol met een autobedrijf en een tanksta tion. Begin jaren negentig kwam hij via zijn bedrijf in contact met een Amerikaanse stichting, die met de actie 'Operatie Schoenen doos' spullen inzamelde voor kin deren uit oorlogsgebieden, zoals in voormalig Joegoslavië. Deze stichting wist de hand te leggen op een aantal vrachtwagens, maar deze moesten geschikt gemaakt worden om de spullen in Joego slavië rond te brengen. Pronk: "De vrachtwagens moesten opgeknapt worden, gespoten en klaarge maakt om in het berggebied rond te rijden. Er werd mij gevraagd of ik dit logistieke proces wilde opzetten. Met andere woorden of ik er voor kon zorgen, dat die vrachtwagens op een veilige ma nier de weg op konden. Natuurlijk hielp ik en dit was het begin van een sociale betrokkenheid die tot op de dag van vandaag én hope lijk nog veel langer duurt. Het was wel een drukke tijd. Ik voelde me wat heen en weer geslingerd tus sen de commerciële activiteiten van mijn bedrijf enerzijds en de non-profit werkzaamheden an derzijds. In die tijd leerde ik ook dat veel geld in de hulpverlening 'blijft hangen' bij toeleveranciers. Dit deed me ertoe besluiten een definitieve keuze te maken en de commercie te verlaten." Grond in Gouda In 1997 verkocht Willem Pronk zijn bedrijf en ging op zoek naar een stuk grond, dat groot genoeg was om tien tot vijftien vrachtauto's te stallen én dat als een service centrum voor hulporganisaties zou fungeren. "Mijn bedoeling was dat anderen op dat terrein de exploitatie van bijvoorbeeld een tankstation en wasstraat ter hand zouden nemen. Dat liep echter anders." In 1999 vond Pronk een groot complex op het industrieterrein Kromme Gouwe in Gouda. Het bleek echter niet zo gemakkelijk om iemand te vinden die com merciële activiteiten wilde ont wikkelen. Op dat moment besloot hij het ideële en de commercie te verbinden: een onbemand tank station en wasstraat met scherpe prijzen dat fondsen zou genere ren voor non-profit hulpverlening. Inmiddels was ook de Stichting Proplan opgericht, waarin alle hulpverlenende activiteiten wer den gecoördineerd. In 2000 werd De Baanderij geopend. Naast Wil lem Pronk en zijn vrouw Bep, die samen belangeloos heel veel tijd stoppen in Proplan en De Baan derij, heeft het bedrijf slechts één medewerker. Op die manier komt 911^1 de opbrengst van het tankstation en de wasstraat bijna volledig ten goede aan goede doelen. Projecten Proplan steunt een groot aantal goede doelen en initieert projec ten voor minderbedeelde men sen waar ook ter wereld. Pronk: "Regelmatig komen mensen naar ons toe met de vraag of we kun nen helpen bij een schrijnende situatie. Bijvoorbeeld in de Oe kraïne, Albanië of in voormalig Joegoslavië, waar geen sociaal vangnet is en mensen vaak vol ledig afhankelijk zijn van buren of familie die ook weinig of niets hebben. Proplan zorgde er voor dat mensen die rond Srebrenica wonen koeien en schapen kun nen houden en zo in hun levens onderhoud kunnen voorzien. Maar we regelden ook bedden voor een ziekenhuis in Suriname en sturen jaarlijks vele rugzakken vol spullen naar schoolkinderen in Afrikaanse landen. De contacten in een land lopen vaak via kerken. Of via hulporganisaties, waarvan wij weten dat ze betrouwbaar zijn en volledig op non-profit ba sis werken. Zoals de Engelse 'The Halo Trust', die jaarlijks vele land mijnen in voormalige oorlogsge bieden opruimt. Bij De Baanderij worden de voertuigen die nodig zijn om deze klussen te klaren, gereed gemaakt." Dit is slechts een kleine greep uit alle projecten, die met behulp van De Baanderij worden uitgevoerd. Pronk: "Ik ben blij dat ik me op tijd heb gerealiseerd dat geld verdienen niet gelukkig maakt. Natuurlijk is het handig om er genoeg van te hebben en kun je er mooie dingen mee doen. Maar met dit werk helpen we mensen, die het hard nodig hebben en dat is toch het mooiste dat er is." 12 november Waddinxveen Prot. Gem. i.w.: Wijkgemeente De Rank 10.00 uur ds. M. de Boer; 17.00 uur ds S. Dierx. Wijkgemeente Ontmoe- tingskerk 9.30 uur pastor G.J. Martini. Wijkgemeente Immanu- elkerk 10.00 uur ds. C. de Jong. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 uur ds. H. v.d. Berg; 16.30 uur ds. E. Brink. Boskoop Herv. kerk 9.30 uur dr. R. de Reu ver, H. Doop. Geref. kerk 18.30 uur ds. E. Baljet. De Stek 9.30 uur mw. N. Rijneveld-Schep. Chr. Geref. kerk 9.30, 15.00 in Zorg centrum en 17.00 uur ds. C.C. den Hertog. Geref. Gem. 9.30 en 16.30 uur ds. M. Golverdingen Ev. Gem. Parousia 10.00 uur P. Rullman. Chr.gem. Bethel 9.30 uur Frits Kolster. MEDISCHE WEEKENDDIENS Benthuizen, Boskoop en Wad dinxveen: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantoor uren (17.00-8.00 uur, weeken den/feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Hol land (DAM), Ronsseweg 138 (te genover de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. Diabeteslijn (033 46 3 0 5 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bieu- landlocatie: Bleuiandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informa tie over wachttijden, opname, afdelingen etc.: www.ghz.nl Door M.Lindhout Boskoop - Boomkwekerij Van der Starre was eerder dit jaar genomi neerd voor de Nationale Tuinbouw- ondernemersprijs en uit handen van minister Veerman mocht firma Van der Starre de prijs in ontvangst ne men. Nu, op 3 november 2006, is voor directeur Bart van der Starre de span ning best groot, want het bedrijf is genomineerd voor de World Grower of the Year, een nieuwe en wereldwij de prijs. Van der Starre is voor twee van de zes categorieën genomineerd: voor Marketing/Business Initiative of the year 2006 en voor World Oma- mental grower of the year 2006. Bart runt samen met zijn neef Bert het bedrijf. Binnenkort bestaat het bedrijf 25 jaar. Er zijn vier vestigin gen: in Boskoop, Waddinxveen en twee in Ridderkerk met negentig vaste personeelsleden en in piektij den zeker 300, een eigen technische dienst en een eigen uitzendbureau. Het bedrijf wil bij voorkeur alles in eigen hand houden. Alhoewel Bart geen kwekerszoon is, heeft hij zijn draai wel gevonden in de sierteelt- sector.Hij houdt zich alleen maar be zig met managen. Als bewijs liet hij zijn handen zien, bijna te gaaf voor een kweker. Intussen heeft Van der Starre in Nederland 85% van de klim- plantenmarkt in handen als kweker en vermarkten Op de vrachtwagens van het bedrijf prijkt als tekst 'The art of climbing' Niet arrogant zijn Je moet vooral niet denken dat je het alleen kunt, zegt Van der Starre: "Wees niet arrogant en stel je vooral open op, want ieder heeft bepaalde kwaliteiten. Die moeten ontdenkt worden en benut worden voor het bedrijf." Het personeel krijgt alle ruimte om met ideeën te komen. Zo wordt via de ideeënbus nog al eens wat uitgekeerd aan scholieren die met goede opvattingen komen. Van der Starre noemt zichzelf nuch ter, maar vindt het echt een sport om vernieuwend te zijn: "Als je in de telersbranche wilt overblijven, dan zul je vooral geen moment moeten verslappen. De handel is hard, geen probleem zolang het maar fair is". Vernieuwend bezig zijn is een abso lute noodzaak, want de globalisering is een gegeven. "De concurrentie vanuit landen in Oost-Europa en van China zal alleen maar groter worden. Onze kleinschaligheid zal onherroe pelijk verdwijnen". Vandaar dat ook Van der Starre zich richt op speciali satie. Hij ziet dat beslist niet als een verarming. Zijn specialisatie richtte zich op de clematis. Intussen richt hij zich op zo'n 350 soorten klimplan ten. Binnen deze productgroep wil hij met zijn bedrijf goed zijn. Kennis uitwisselen Bart van der Starre zegt dat we onze kennis in Nederland op teeltgebied moeten koppelen aan het product om zo de concurrentie een stap voor te blijven. Die kennis is onmiskenbaar aanwezig en wij kwekers moeten die benutten. Tenslotte staat men elders in de wereld ook niet stil. Om de opbrengst te verhogen is vooral mechanisatie het sleutelwoord. De firma heeft bedrijfsspecifieke machi nes nodig om te komen tot betere arbeidsprestaties en arbeidsomstan digheden. Zo is er een voorraadlijn ontworpen waar op vernuftige wijze de machine een pot met plant voor ziet van 4 hoekstokken, een foto-eti ket en het binden van de 4 stokken. Alles automatisch. Bedrijfsfilosofie Als ondernemer probeert Van der Starre te voldoen aan de wens van de consument en daarnaast een vraag te creëren.Via marketing en reclame wil hij zijn bedrijf groot laten worden in de keten van de planten. Van der Starre: "Als be drijf moet je in elk aspect of on derdeel van het kweken, sorteren en afleveren goed zijn. Het bedrijf wil zich voortdurend onderschei dend opstellen, wil inspelen op het vluchtige van de consument". Van der Starre weet zeker dat vrouwen die op een tuincentrum rondlopen liever geen smerige handen krijgen en heeft binnenshuis een nieuw type pot ontworpen. Er zit octrooi op en het is een relatief hoge pot, zodat de plant er nog even in kan groeien en er zit een handel aan om de pot met schone handen te kun nen oppakken. De potten zijn er in verschillende maten stapelbaar. Nieuwe ontwikkelingen Heel binnenkort komt de firma Van der Starre met een nieuwe artikel- groep. Men gaat zo'n 250 tot 300 heesters in het assortiment opne men. Bij Intratuin zal dat binnen af zienbare tijd worden gepresenteerd. "Nederland", vindt Bart van der Starre, "moet nummer 1 blijven in de uitstraling binnen de plantenwereld. We moeten voorop lopen, anders zal de globalisering ons nekken". Meer informatie: www.starre.nl en www. worldgrower.com. Sport om vernieuwend bezig te z>ln Noot van de redactie: Na het interview is inmiddels bekend geworden dat de firma Van der Starre in de prijzen is gevallen en twee eerste prijzen heeft gewen nen: 'World Marketing Business Initiative of the Year' en 'World Ornamental Grower of the Ye De eerste prijs in de categorie 'World Ornamental Grower o the Year' wordt gedeeld met he Colombiaanse bedrijf C.l. C°'1 Flowers S.A.

Hart van Holland | 2006 | | pagina 6