MUZIEK VAN MOZART BIJ KOFFIE CONCERT PRAATHUIS KENNISMAKEN MET DE CELLO KRINGLOOPWINKEL DICHT, LATEN WE DAT GEBEUREN? ORGELCONCERT JAAP KROONENBURG FILMS IN KREATER LINTJESREGEN BIJ WADDINX- VEENSE BRANDWEER Ijy^lMyVFM^BÓSKÓÖP Ingezonden: SING IN KRUISKERK Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 15 november 2006 Boskoop - Muziek van Wolfgang Amadeus Mozart staat zondag op het programma van het koffie concert in het Praathuis. Een eer betoon de grote componist wiens 250ste geboortejaar dit jaar wordt herdacht. Voor de uitvoering van het programma zal het Pegasus Strijktrio aantreden, het bestaat uit violist Finn Moericke, altvio liste Prunella Pacey en cellist Crit Coenegracht. De uitzonderlijke muzikale be gaafdheid van Wolfgang Amadeus Mozart werd al vroeg door vader Leopold opgemerkt. Leopold was zelf een getalenteerd violist, die aan het prins-aartsbisschoppelijke hof in Salzburg de belangrijke po sitie van hofcomponist had ver worven. De kleine Wolfgang was op zijn zevende bekend om zijn wonderlijk grote muzikaliteit en brillance. Hij kon pianospelen zon der zijn handen en de toetsen te kunnen zien, hij kon een muziek stuk in een keer onthouden, had een fijnzinnig absoluut gehoor en kon op elke combinatie van noten muziek bedenken. Hij studeerde bij Joseph Haydn, net als Ludwig van Beethoven, en maakte samen met vader Leopold grote studiereizen door Italië, die voor zijn muzikale ontwikkeling van immens belang zijn geweest. Daarna lukte het hem niet om een behoorlijke baan te vinden, hij was te jong voor een seniorplaats in een hoforkest, maar veel te ver gevorderd voor een juniorplaats. Bovendien heeft hij altijd de on weerstaanbare neiging gehad om de gewone gang van zaken op een concert te verstoren. Uiteidelijk koos hij er voor om zich zelfstan dig in Wenen te vestigen, waar hij trouwde met Constance Weber. Ze hadden er een wisselend inkomen op basis van de opdrachten die hij verwierf, een nieuw fenomeen in die tijd. Maar door zijn uitzonder lijke gaven, zijn veelzijdigheid en zijn vernieuwende ideeen hebben zij zich financieel redelijk goed kunnen redden, al was Wenen wel een dure stad en moesten zij van wege zijn werk in de hogere krin gen verkeren. Het concert van zondagochtend is het derde van het Zokco-festival, dat het Praathuis ter viering van het 20-jarig bestaan van de koffie concerten dit najaar organiseert. Het begint om 11.30 uur. Deze week las ik in "Het Hart van Holland" een berichtje, dat me met een aantal vragen achterlaat. Het gaat om de aankondiging, dat de kringloopwinkel gaat sluiten en dat heeft me werkelijk verbaasd. Ik loop regelmatig even binnen bij de kringloopwinkel en er zijn altijd mensen aan het snuffelen of ze iets van hun gading kunnen vinden. In het berichtje in de krant stond, dat de bestaande winkel te groot is en daardoor te veel kos ten maakt. De eerste vraag die bij mij op komt is: Wie bekommert zich om de mensen die onvoldoende geld hebben om nieuwe spullen te ko pen? En de tweede vraag is met een: A/at gebeurt er met de men sen die zich zo hebben ingezet, speelt ook werkgelegenheid niet een rol? Waarom wordt er dan niet ge zocht naar een kleiner pand, zo dat alle regelmatige bezoekers van de kringloopwinkel toch nog steeds in de buurt terecht kunnen. Elke week naar Woerden, Alphen of Gouda is niet echt een haalbaar alternatief. En de ervaring leert, dat regelmatige bezoekjes de grootste kans op een succesvolle aankoop geven. De derde vraag die ik me stel is deze: Wat nu te doen met alle din gen, die ik niet meer gebruik maar die een tweede leven bij iemand anders verdienen? Moeten u en ik nu van alles gewoon maar bij het afvalstation afleveren? Hoe zit het met het milieu? Toevallig ben ik nog in het bezit van de aankondiging van de komst van de kringloopwinkel in Wad- dinxveen in 2001. Daarin schreef de Reconomy Group: "De gemeente wil minder afval. Nog teveel onbruikbaar huisraad wordt verbrand. Dat moet anders, zegt de ge meente." Dat klonk positief. En na alle inspanningen van de mensen van de kringloopwinkel verdwijnt nu toch weer een groot deel van het huisraad in het afval. Waarom wordt dat allemaal weer afgebro ken? Daar kan ik niks van begrij pen. Toen de kringloopwinkel zou ko men, werd beloofd dat de bruik bare spullen gratis zouden worden opgehaald (na een telefoontje) en iedere 4 weken kon ook de kle ding ingeleverd worden. Op deze manier werden wij burgers aange spoord om te zorgen voor minder afval. Mijn vierde vraag is dus: Komt er weer zo'n regeling om onze bruikbare spullen eenvoudig in te leveren? De optie om alles naar andere gemeenten te bren gen is natuurlijk niet haalbaar. Zouden we niet zorgvuldig met ons afval omgaan? En zouden we niet alles moeten doen om waardevolle werkgele genheid te behouden? Is er niet een gemeentelijke verantwoorde lijkheid voor de financieel zwak keren. Wat moet er gebeuren? Wie kan deze aangekondigde sluiting nog voorkomen? A.van der Kraats - Laponder, Waddinxveen d mxveen - Sinds enige jaren van^'Seert orgelcommissie e Hervormde Gemeente con- vanT t6n ^ate van v°lfooiing Het 6t or9e' in de Morgenster. Dl e' rstvo,9ende concert vindt in h Szaterdag 25 november becrC /.ugkerk. Het orgel wordt aan tl t'00r Maassluise or- Uaap Kroonenburg. '°QP kroonenburg behaalde aan het Rotterdams Conservatorium het Solistendiploma orgel (U.M.) onder leiding van docent André Verwoerd. Verder volgde hij inter pretatielessen bij Feike Asma. Vanaf 1972 is Jaap Kroonenburg als organist verbonden aan de Groote of Nieuwe Kerk te Maas sluis, eerst als tweede organist naast Feike Asma, na diens overlij den in 1984 als vaste bespeler van het beroemde Garrels-orgel. Hij geeft ieder jaar vele orgelconcer ten in het land en maakte diverse plaatopnames en cd's. De afgelopen jaren heeft Jaap Kroonenburg vaker geconcer teerd op het Schmidtorgel van de Brugkerk. Hierdoor is hij in staat een programma samen te stellen dat goed aansluit bij de mogelijk heden en kwaliteiten van dit in strument. Het programma is zeer gevarieerd en bevat naast enkele koraalgebonden werken diverse literatuurstukken uit verschillende stijlperiodes. Aanvang 20.00 uur, toegang 5,-, 2,- voor kinderen tot en met 12 jaar. Waddinxveen - In de Kruis kerk wordt zaterdagavond 18 november de halfjaarlijkse 'Sing In' georganiseerd. Het is de twaalfde keer dat er onder begeleiding van een aantal jongeren een zangavond word gehouden. De avond begin torn 19.30 uur. ledereen is welkom in de Kruiskerk aan de Passage. Waddinxveen - Kreaterdocente Harriët Overbeek start binnen kort met het geven van een korte cursus cello. Deze cursus duurt zes weken, voor een instrument wordt gezorgd. Harriët Overbeek studeerde bij Elias Arizcuren op het Utrechts Conservatorium en behaalde in 1990 het diploma Uit voerend Musicus. Daarna studeer de zij twee jaar kamermuziek bij Elias Arizcuren en Philip Hirschorn. Zij volgde bovendien verschillende masterclasses. Voor meer informa tie of aanmelden: Kreater, Kerk straat 13, telefoon 0182-614422 of e-mail info@kreater.nl. De meeste cellisten spelen klas sieke muziek, maar men kan ook zigeunermuziek spelen, of jazz, pop of zelfs heavy metal) Het paard van Sinterklaas - Winky is zes jaar als ze naar Nederland komt. Alles is hier anders en ze moet ontzettend wennen. Haar eerste schooldag is een ramp. Ge lukkig vindt ze troost bij Saartje, een oude pony. Als Winky's moe der onverwacht naar China gaat om voor haar zieke moeder te zor gen, wordt Saartje nog belangrij ker voor Winky. Tante Cor, de ei genaresse van Saartje, wil Winky wel leren paardrijden maar dat mag niet van Winky's vader. Als Saartje plotseling overlijdt, voelt Winky zich ontzettend alleen. Ze wil zo graag een paard, maar hoe komt ze eraan. Van haar ouders krijgt ze er zeker geen. Dan hoort Winky over Sinterklaas, een goed heiligman die iedereen cadeautjes geeft. Winky besluit om hem om een paard te vragen. Het paard van Sinterklaas draait op woens dag 22 november om 13.30 uur. Sophie Scholl - Het is 1943 en Hit- Ier is hevig oorlog aan het voeren. Enkele studenten, waaronder Sop hie Scholl en haar broer Hans, zet ten een passief verzet genaamd Die weisse Rose op. Op 18 februari delen ze protestpamfletten uit op de universiteit van München als ze gearresteerd worden door de Gestapo. Er komt een uitputtend verhoor, maar Sophie geeft niet toe. Haar ondervrager, Gestapo- officier Mohr, raakt steeds meer van haar onder de indruk en biedt haar een uitweg. Sophie weigert, want ze blijft haar idealen trouw Hiermee bezegelt ze haar eigen lot. Sophie Scholl draait op vrijdag 24 november om 20.00 uur. Reserveringen bij Kreater, Kerk straat 13 tel. 0182-614422. Door Mariska van der Gaaq Waddinxveen - Onder luid applaus van collega's en hun partners wer den vorige week maandag Peter de Vos en Michel Koetsier in de kan tine van de Waddinxveense brand weer benoemd tot Lid van de Orde van Oranje Nassau. Zij ontvangen de 'Kapitaal onvoldoende', zoals ze zelf de Koninklijke onderschei ding noemen, voor de langdurige bijdrage die zij hebben geleverd voor de openbare veiligheid in Waddinxveen en omgeving. De avond begon iets minder roos kleurig; door een brand in een woonwagen moest de uitreiking even uitgesteld worden. Voor beide heren was een speciaal ver voersmiddel bedacht om ze bij de brandweerkazerne in Waddinx veen te krijgen: een brandweer boot. Met hun collega's op de kade die hun begroetten, werden de twee mannen en hun vrouwen verwelkomd. Niet alleen werden er Koninklijke onderscheidingen uitgereikt door Burgemeester Roijers, beide he ren kregen ook een brandweer onderscheiding opgespeld. Roijers benadrukte nog het grote aantal vrijwilligers die de Waddinxveense brandweer kent. "Die moeten we koesteren." Michel Koetsier was 35 jaar als vrijwilliger actief bij de brandweer en Peter de Vos 25 jaar. Naast de heren Koetsier en De Vos kregen ook Henk van Vliet, Peter van der Klei en Maarten uit handen van de burgemeester een lintje. Maar het was niet alleen maar feest in de brandweerkan tine, Koetsier en De Vos namen diezelfde avond ook afscheid van hun collega's. Ook hun vrouwen werden door de burgemeester expliciet enkele keren genoemd. 'Want zij zijn het die hun mannen opvangen als ze thuiskomen van een brand. Of als ze weer een keer opgetrommeld worden om een brand te blussen."

Hart van Holland | 2006 | | pagina 15