CDA-VERKIEZINGSMANIFESTATIE MET MAXIME VERHAGEN: BELANGEN PLATTELAND EN STAD BELICHT GROTE INVLOED OP BEGROTING OPPOSITIE POUTIEK politie irm Zevenhui Boskoop Waddinxveen pagina 22 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 15 november 2006 BOSKOOP/RIJNWOUDE - De CDA-afde- lingen Rijnwoude en Boskoop hebben donderdag 9 november een regionale verkiezingsmanifestatie gehouden. Zowel landelijke als regionale speerpunten van het CDA speelden hierbij een rol. Fractie leider Maxime Verhagen, tweede op de kieslijst voor de Tweede-Kamer, hield als belangrijkste spreker een betoog in het Plantarium op het ICT-terrein. Ook de Tweede-Kamerleden Liesbeth Spies, Nicolien van Vroonhoven en Jan Mastwijk, lijstaanvoerder Asje van Dijk van CDA Zuid-Holland en Hans Démoed, vice-voorzitter van de statenfractie lever den een bijdrage. Tevoren vond een werk bezoek plaats aan diverse boom- en sier teeltbedrijven. Fractieleider in de Tweede Kamer Maxime Verhagen is van mening dat er op 22 no vember iets te kiezen valt. "Het CDA is een partij voor stad èn platteland. Ik heb volop vertrouwen in de verkiezingsuitslag, al moeten we niet achteroverleunen, het is nog elke dag knokken." Volgens Verhagen vaart de regio Boskoop/ Rijnwoude wel bij het CDA. "We hebben oog voor de ontwikkeling van het plat teland. We schatten de natuur op waarde in dit bloeiende tuinbouw- en sierteelt- gebied." Hij benadrukte dat bouw van nieuwe woningen voor de eigen inwoners in het Groene Hart nodig is om het platte land vitaal te houden. "De Oude Rijnzone is een gebied met een kansrijke ontwik keling. Het CDA ondersteunt de behoefte aan glas in Greenports, waarvan Boskoop/ Rijnwoude er één is. Economische groei moet hier samen gaan met milieuvriende lijke innovatie." Hij prees het kabinet Bal kenende met de nieuwe nota Ruimtelijke Ordening en keek tegelijkertijd sneerend terug naar het ruimtelijke ordeningsbe leid van toenmalig minister Pronk, waarbij het contouren beleid ervoor zorgde dat nieuwbouw buiten bestaande kernen niet mogelijk was. Verhagen herhaalde in Hazerswoude dat herindeling van gemeenten niet van bo venaf opgelegd moet worden. "Herinde ling is een zaak van de mensen zelf." Hij kreeg bijval van Tweede-Kamerlid Lies beth Spies en Hans Démoed, vice-voorzit- ter van de Statenfractie in Zuid-Holland. Zij kwalificeerden de 'herindelingsdrang' van VVD-minister Johan Remkes van Binnen landse Zaken als 'dom' en 'een denkfout' Ook Commissaris der Koning Jan Franssen (VVD) kreeg een veeg uit de pan omdat hij burgemeestersvacatures in Zuid-Hollandse gemeenten open houdt door waarnemers te benoemen. Campagne volgens Amerikaans model Wouter Bos was de volgende die er tijdens de CDA manifestatie van langs kreeg, het publiek kreeg uitgemeten wat er allemaal niet klopt aan het beleid van de PvdA, de partij werd verweten vaak van standpunt te wisselen. Verhagen: "Elke week een an der standpunt is ook consequent." Maxi me Verhagen brengt daarmee in praktijk wat de partij vaker wordt verweten: naar Amerikaans voorbeeld campagne voeren en daarbij vooral benadrukken wat de anderen niet goed doen en weinig inhou delijks over het eigen programma. Er kwa men voor het eigen publiek wel een aantal statements naar voren, maar wat vooral belicht werd is dat de partij geloof heeft in de eigen boodschap en goed op koers moet blijven. Door Paulien de Graaf Waddinxveen - In twee avonden werd de programmabegroting besproken in de ge meenteraad. De raad was niet gelukkig met de voorgenomen bezuinigingen van het col lege en er werden verschillende moties inge diend om ze ongedaan te maken. Op woensdagavond werden veel vragen ge steld aan de verantwoordelijke wethouders. Vooral de VVD en Wewa legden wethouder Lont behoorlijk het vuur aan de schenen. Zij konden niet leven met het feit dat er geen apart collegeprogramma gemaakt was, maar dat het een onderdeel is gemaakt van de begroting. Ook werd er verantwoording gevraagd over de grote afname van de Vrije Algemene Reserve. "Dit zijn allemaal uitga ven, waarvoor de raad zelf toestemming ge geven heeft," zei wethouder Lont. "Er wordt echt niet zomaar gegraaid." De wethouder legde uit dat de uitgaven nodig zijn voor alle projecten die op stapel staan. "Bij een hoog ambitieniveau horen in vesteringen, die gedekt moeten worden en die in de toekomst weer terugverdiend wor den." Beide oppositiepartijen bleven ervoor pleiten om het ambitieniveau naar beneden te halen. "Liever een keer pas op de plaats, dan onverantwoorde uitgaven." CDA, PvdA en PCW dienden een motie in waarin zij het college opdroegen om in de kadernota 2008 strategische keuzes te doen om tot een slui tende meerjarenbegroting te komen, voor stellen te doen tot het schrappen van taken. Daarin wilden zij wel dat subsidies en andere geldstromen naar maatschappelijke organi satie ontzien worden. Daarnaast werd het college gevraagd opbrengstverhogende of kostenverlagende voorstellen te doen. Wethouder Lont wilde hierin mee gaan. "In die zin dat we zoveel mogelijk proberen de maatschappelijke organisaties te ontzien." De motie werd unaniem aangenomen. OZB De oppositie vond het niet toelaatbaar dat de burgers opdraaien voor de tekorten van de huidige begroting en diende een amen dement in om de voorgenomen verhoging voor de OZB van 2,75% aan te passen tot maximaal de inflatiecorrectie van 1,3%. Om het tekort te dekken wilden zij een volledige arbeidsplaats schrappen voor de persoon die aangetrokken dient te worden voor de ontwikkeling van de RZG-driehoek, de Gou- weknoop, om de bestuurlijke alliantie met Gouda uit te werken en vraagstukken te behandelen met betrekking tot verkeer en bereikbaarheid. Lont: "Onze ambtenaren worden al heel zwaar belast door alle grote projecten. Het is niet mogelijk om hen ook nog met deze onderwerpen te belasten. We hebben deze arbeidsplaats echt nodig voor nieuw beleid." Het amendement werd niet aangenomen. Zwembad Op de publieke tribune werd weer gepro testeerd tegen het mogelijk verdwijnen van het zwembad. Afgevaardigden van de Jeugd Advies Raad en de reddingsbrigade pleit ten voor behoud van deze voorziening. Bur gemeester Roijers benadrukte dat er deze avond geen beslissingen worden genomen over de toekomst van het zwembad. "Maar we zijn blij om te zien dat de burgers ons laten weten dat het zwembad belangrijk is voor hen." Wel werd door diverse partijen in hun beschouwingen aangegeven wat zij belangrijk vinden. PCW: "Wij vinden het be langrijk dat kinderen leren zwemmen. Het hebben van een doelgroepenbad naast een basisbad heeft de voorkeur en verdient een nader financieel onderzoek." WeWa zou het zwembad het liefst op het Centraal Sport park zien verrijzen: "Nieuwbouw is noodza kelijk omdat het huidige zwembad in 2010 technisch volstrekt achterhaald is." D'66 bood burgemeester Roijers een zwemband aan als houvast voor de toekomst. Dierendal De raad sprak zijn zorgen uit over het weg vallen van de subsidie voor de kinderboer derij. Mevrouw Van Went (D66) benadrukte dat Dierendal door Kiezen Kabelen al flink heeft moeten bezuinigen en dat hen daarna toegezegd is dat zij gevrijwaard zouden blij ven van het intrekken van de subsidie in de toekomst. Zij vroeg in een motie om de kin derboerderij de subsidie te laten behouden voor de periode van 2008 - 2010, zodat het bestuur de plannen om te verzelfstandigen kan uitvoeren zonder financiële druk. "We zijn met Dierendal in gesprek over de toe komst. Deze motie is overbodig" zei wethou der Lont. De motie werd op verzoek van me vrouw Stoffers (PvdA) aangepast: het woord subsidie werd gewijzigd in overbruggings subsidie en daarmee werd de motie unaniem aangenomen. Terrassen aan de Nesse De heer Van Berkensteijn deed een voorstel om de tarieven voor de terrassen aan de ver nieuwde Gouweboulevard te wijzigen. "Tot nu toe wordt uitgegaan van een maximaal bedrag voor een half of heel jaar. In Gouda is het heel gebruikelijk om terrassen per vierkante meter te belasten." Hij stelde voor de tarieven te verhogen per 1 januari 2008. "De horecaondernemers hebben zelf ook veel geïnvesteerd in de nieuwe horecabou- levard," zei wethouder Lont. "Vandaar dat we nog geen tariefsverhogingen hebben doorgevoerd. Maar ik vind het voorstel sym pathiek." Het voorstel werd door een meer derheid van de raad gesteund. Werden er tijdens de eerste avond vooral vragen gesteld aan de wethouders, donder dagavond werd er meer onderling tussen de raadsleden gediscussieerd na een oproep van de heer Bax (PCW). Hij vroeg de raadsleden, en met name de oppositie om vooral inhou delijk te discussiëren en niet te proberen om in de media te komen door met een zweepje naar de wethouder te slaan. De heer Boer (VVD) verweet de coalitiepartijen het duaal handelen en discussiëren te dwarsbomen. Er werden deze avond nog twee moties inge diend. Openbaar Vervoer Mevrouw Van Went (D'66) had woensdag avond het onderwerp al aangeroerd en toen werd haar door de burgemeester aangera den een motie in te dienen. Zij constateerde dat er geen visie bestaat over het openbaar vervoer en pleitte voor een beleidsvisie over dit onderwerp. Dijksterhuis: "We hebben wel een visie, maar er is geen nota over dit onderwerp in alle aspecten en gefundeerd met onderzoeken. In veel beleidsstukken zijn wel uitspraken gedaan over het Openbaar Vervoer, zoals de structuurvisie, de verkeers- visie, de ISP, de RGL en Triangel." De wet houder stelde voor om te kijken naar al deze fragmenten en te bezien of daar lacunes in zitten. Zo ja dan kan daar nog onderzoek naar gedaan worden. Hij benadrukte ook dat daar weer kosten aan verbonden zijn. Grafrechten De PCW bracht als laatste nog een motie en amendement in namens het hele college be halve de WeWa, over de verhoging van de grafrechten. Van Doorn (PCW): "Het college wil de grafrechten tot 2010 jaarlijks met 8,% procent laten stijgen als gevolg van de uit breiding van begraafplaats Thijmhof. We zijn daarmee een van de duurste gemeente wat betreft grafrechten, we zaten namelijk al vrij hoog met de lijkbezorgingsrechten. Aange zien de uitbreiding van de begraafplaats pas in 2007 gaat plaatsvinden, zullen de kosten voor komend jaar nog beperkt zijn." Hij pleit' te ervoor om de rechten voor 2007 slechts met het inflatiepercentage te laten stijgen en de financiële gevolgen te verekenen met de egalisatiereserve begraafrechten. Ook vroeg hij het college om effeciencymaatre- gelen te zoeken om de kostenverhoging te beperken.

Hart van Holland | 2006 | | pagina 22