TREEDT WADDINXVEEN IN HET HUWELIJK? LIESBETH SPIES VOOR CDA OP VERKIEZINGSMARKT PVDA-DELEGATIE IN DE ZEVENSTER HANS SPEKMAN IN ZEVENHUIZEN PROVINCIE MAAKT STANDPUNT GEMEENTELIJKE HERINDELING BEKEND Waddinxveen Zevenhuizen-Moerkapelle Boskoop VVD organiseert informatieavond over fusie Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 15 november 2006 pagina 23 Door Paulien de Graaf Waddinxveen - Na hun algemene leden vergadering op 7 november had de VVD afdeling Waddinxveen de heer E.H. Schu- ringa uitgenodigd. Hij is lid van de provin ciale staten en kwam de voor- en nadelen van een gemeentelijke fusie toelichten. Er was brede belangstelling voor de avond, ook van de andere politieke partijen, om te discussiëren over dit onderwerp. In de raad heerst verdeeldheid over de vraag of Waddinxveen moet fuseren en met wie. VVD en D'66 zijn van mening dat een fusie niet noodzakelijk is omdat Waddinxveen meer dan twintigduizend inwoners heeft. En als er niet aan een fusie te ontkomen valt dan willen zij een volksraadpleging, alvorens een besluit te nemen. PvdA heeft een voorkeur voor een fusie met Gouda. De andere partijen zien Boskoop, met eventu eel Rijnwoude, als een goede fusiepartner. "We hebben de heer Schuringa uitgeno digd, in de hoop dat hij wat meer duidelijk heid kan scheppen. Misschien komt hij met argumenten waardoor wij ons standpunt veranderen" zegt Robbert Visscher, fractie voorzitter van de VVD. Voordeel voor de burgers "Er zijn veel redenen waarom men besluit tot fusie met een andere gemeente," ver telde Schuringa. "Omdat het moet van de minister, omdat men groter wil zijn, om dat er al zoveel samengewerkt en gedeeld wordt met een andere gemeente dat fu sie een logische stap is, omdat men geld krijgt voor een fusie en zo zijn er nog veel meer redenen te bedenken. Maar een ding is belangrijk: de burgers moeten er altijd beter van worden." Voor verlies van de identiteit van de gemeente hoeft men niet bang te zijn, verzekerde hij: "In het proces naar een fusie toe moet men zich constant verantwoorden: waarom wil je dit of dat? Maar zodra de fusie een feit is mag je de eigen identiteit opnieuw vorm geven: Ik ben Waddinxvener en ik ben trots zijn op mijn eigen dorp." Belangrijk is dat het col lege visie heeft: Zij moeten een beslissing nemen over een fusie, maar daarbij oog hebben voor alles wat in de toekomst op hen af komt. "Een gemeente wordt er in de toekomst niet beter op als het ambitieni veau te laag is in vergelijking met de omlig gende plaatsen. Jongeren trekken weg uit zo'n gemeente." Ook benadrukte hij het belang van duide lijkheid naar de burgers: "Als je tegen de burgers zegt, we gaan fuseren want dat is beter voor u, en ook uitlegt waarom, dan zullen zij de raad steunen in het proces." Over een referendum was hij niet enthou siast: "Alleen een raadpleging met eerlijke vragen heeft zin, dus breder dan 'Wilt u fu seren, ja, nee, geen mening." Huwelijk "Als je dan besluit tot een fusie, wanneer moet dat dan gebeuren? Dat is een vraag die vervolgens gesteld wordt. Zie het als een huwelijk. Welk huwelijk heeft een gro tere kans van slagen: een huwelijk dat door liefde en passie snel wordt gesloten of een huwelijk dat wordt uitgesteld omdat men eerst alles op orde wil hebben. Dat is niet te voorspellen. Risico bij de tweede variant is wel dat er een andere partner met liefde en passie om de hoek kan komen en de rela tie verstoort." Schuringa concludeerde dat men moet nadenken over een fusie. Over het verlies van de eigen identiteit hoeft men zich in ieder geval geen zorgen te ma ken. Hoewel er druk wordt uitgeoefend van bovenaf, vindt de spreker dat er voldoende tijd is om het democratisch proces te laten plaatsvinden. "Angst is een slechte raad gever, laat je daar niet door leiden, maar vaar je eigen koers." Hij hoopte over 10 jaar nogmaals uitgenodigd te worden. "Ik heb twee toespraken klaarliggen: 'Hoe Wad dinxveen van de aardbodem verdween' en 'Waddinxveen, een plaats waar andere ge meenten jaloers op zijn'. Hopelijk kan ik de laatste gebruiken." Zevenhuizen - Een delegatie van raads- en bestuursleden van de PvdA uit Zevenhui zen-Moerkapelle, Moordrecht en Nieu- werkerk aan den IJssel bracht vrijdag middag een bezoek aan Zorgcentrum De Zevenster. Hier werd een gesprek met de Cliëntenraad van het zorgcentrum ge voerd over de WMO, die door de Cliën tenraad vooral als een bezuiniging wordt gezien. Tijdens het gesprek kwam onderwerpen als zelfstandigheid, nieuwe appartemen ten, groepswonen en het personeelsbe stand aan de orde. De cliëntenraad was ingenomen met de uitslag van het tevre- denheidsonderzoek, waaraan de Zeven ster deelnam. Het huis scoorde boven het landelijk gemiddelde. Na afloop van het gesprek bleek dat de delegatie van de PvdA een goede indruk van de gang van zaken in De Zevenster had gekregen. Zevenhuizen - Met een bezoek aan de voetbalvereniging Groeneweg van 10 tot 11 uur aanstaande zaterdag 18 no vember maakt Hans Spekman, kandidaat voor de Tweede Kamerverkiezingen voor de PvdA, sport en inzet van vrijwilligers onder de aandacht brengen. Aansluitend vindt er in het dorpshuis Swanla een ge sprek plaats met besturen van de sport verenigingen zodat Hans Spekman zich een oordeel kan vormen hoe dit geregeld is een wat kleinere gemeente en tegelijk ook zijn standpunt duidelijk maken. Hans Spekman komt van oorsprong uit Zeven huizen, hij is inmiddels een aantal jaren wethouder in Utrecht voor de Partij van de Arbeid en staat nu op een verkiesbare plaats voor de Tweede Kamer. Boskoop - Het Alphense CDA-Tweede- Kamerlid Liesbeth Spies is zaterdag 18 november aanwezig op de Boskoopse verkiezingsmarkt. Van 10.30 tot 12.30 uur is zij te vinden bij de kraam van het CDA. Zij wil niet alleen graag punten uit het CDA-verkiezingsprogramma toelichten, maar vooral ook in gesprek komen met de Boskoopse samenleving over onder werpen die mensen belangrijk vinden. Liesbeth Spies staat voor het CDA op plaats 13 van de kandidatenlijst. Zij maakt sinds 2002 deel uit van de Tweede Kamer. Zij houdt zich daar onder meer bezig met de onderwerpen bestuurlijke organisatie en milieubeleid. Voor dit laatste onderdeel is zij ook woordvoer der. Kaart van Zuid Holland met het gebied waar standpunt GS betrekking op heeft. ben Haag/Regio - Met het presen teren van de notitie 'Bestuurlijke toekomst van de gemeenten in de Zuidplaspolder en omgeving: grensoverschrijdende aanpak', heeft het college van Gedeputeer de S..aten bekend gemaakt hoe zij aankijkt tegen de plannen die er ln de regio zijn om te komen tot gemeentelijke herindeling. Gede puteerde Martin Huls licht toe dat er een aantal varianten nu niet meer mogelijk zijn en dat zoveel fogelijk is tegemoet is gekomen een de wensen van de gemeenten, ok oe wensen van Gouda: geen van de Zuidplasgemeenten heeft aangegeven een fusie met Gouda e Wiilen en Gouda kan binnen e huidige grenzen niet verder groeien. verzoek van Gouda wordt oderzocht waar er grenscor- ectjes mogelijk zijn, een van de e Jogde gebieden is het grondge- jec van Waddinxveen ten zuiden ar' oe A12: het bedrijventerrein oeiwijk en recreatieterrein 't ee9je. In een reactie zegt de meente Waddinxveen dat gren- a ?rrectiesbesPreekbaar zijn, maar op grond van inhoudelijke 'gumenten en niet alleen omdat lope'rnen C'an moo'er over de kaart Q?eVnder mogelijk gebied voor bii M ,ectie is de Gouweknoop der M0rdrecht Burgemeester Van niet Ki6er Van Moordrecht is daar mee: "Wij zijn op de eerste plaats wel gelukkig met het feit dat wij verder kunnen met onze beoogde fusiepartners maar mind er gelukkig om dat ongedeeld te doen. Elke gemeente heeft 'krent en in de pap' nodig en het lijkt erop dat deze er nu juist worden uitgehaald. Ook in de toekomst willen wij als gemeente kunnen blijven functioneren en met het zicht op mogelijke middelen uit de opbrengsten van de OZB belast ing als het komt tot huizenbouw juist op dat stuk grondgebied wat eventueel naar Gouda zal gaan, dan zijn wij daar uiteraard niet blij mee." Bij de gemeente Moordrecht zit wat dat betreft ook nog een stuk oud zeer. Al eerder was er sprake van grondoverdracht van deze ge meente naar grote buur Gouda om de ontwikkeling Westergouwe mogelijk te maken en de gemeen te ziet zich nu in korte tijd voor hetzelfde probleem geplaatst. De gemeente is wel ingenomen met de goedkeuring door GS om in eerste instantie de fusie tussen Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moerkapelle te onderzoeken. Het blijft wat de provincie betreft niet bij het grondgebied van Wad dinxveen en Moordrecht. Ook de mogelijkheid om een deel van de gemeente Reeuweijk, een deel van Reeuwijk-Brug, toe te voegen aan Gouda wordt onderzocht, waarbij tegelijk onderzocht wordt of (de rest van) Reeuwijk kan sa menvoegen met de gemeente Bo degraven. Waddinxveen en Boskoop samen met Rijnwoude en Zoeterwoude GS constateren dat er geen een duidig beeld bestaat bij Waddinx veen, Boskoop en Rijnwoude over de keuze voor fusiepartners. Er zal een nadere verkenning moeten plaatsvinden voor een vrijwillige samenvoeging van Waddinxveen, Boskoop en Rijnwoude, mogeli jk met toevoeging van Zoeter woude. Met dit standpunt komt er een definitieve streep onder de mogelijkheid om een nieuwe gemeente te vormen met vier Zuidplasgemeenten. De gemeen te Waddinxveen reageert met de opmerking dat deze optie toch al niet meer voor de hand lag. Het verzoek om Zoeterwoude te be trekken bij de onderhandelingen komt wel als een verrassing voor de gemeente Waddinxveen. Het gemeentebestuur is wel blij dat er nu een standpunt is van de pro vincie en ook met de bereidheid om het onderzoek met de onder zoekscommissie te faciliteren. Toekomstbestendig Martin Huls reageert op de vraag of de nieuw te vormen gemeenten in de genoemde clusters toekom stbestendig zijn met het oog op de bestuurskracht die nodig zal zijn om alle regionale opgaven aan te kunnen, met de opmerk ing dat uit ervaring blijkt dat de meeste heringedeelde gemeenten na een aantal jaren toe zijn aan de volgende stap in schaalvergroting. Voorlopig lijkt het de provincie voldoende en gaan zij meer uit van de vrijwilligheid, en daarmee van het draagvlak, dan van de nieuwe bestuurskracht. Door provincie en gemeenten moet er samen aan het eindplaatje gewerkt worden. Het college van GS wil dat er knopen worden doorgehakt. Nadere verkenningen om de nog openstaande vragen te beantwoorden zullen door een externe commissie worden uit gevoerd en GS verwachten voor 1 april 2007 advies over de mo gelijke varianten, waarna GS een definitief standpunt zal innemen. Na de standpuntbepaling door GS is het uiteindelijke woord aan de Minister van Binnenlandse Zaken, hier wordt het definitieve besluit tot herindeling genomen.

Hart van Holland | 2006 | | pagina 23