"OOK ONZE (KLEIN)KINDERENMOETEN VAN DE NATUUR KUNNEN BLIJVEN GENIETEN" NIEUWE BUSHOKJES VERANDEREN STRAATBEELD ZWARTE PIET GESTRAND... OP EEN EILAND SINT OP BEZOEK IN DE BIBLIOTHEEK r ZgVENHUIZENTMOERKAPELLE FRANK MOL VAN MILIEUNETWERK ZEVENHUIZEN: _Hart_van_Holland: dé krant voor de Zuidpias 22 november 2006pagina 25 Zoals vorige week in de krant te lezen was is er in Spanje een nieuwe wet van kracht. Zwarte Pieten mogen niet naar Neder land als ze hun zwemdiploma niet hebben gehaald. Basis school de Nessevliet kreeg daarover een brief en vanwege deze nieuwe wet komt er maar één zwarte Piet met de ver jaardag van Sinterklaas op De Nessevliet. Deze week kregen dé kinderen echter opnieuw post. Niet zo maar een brief, maar nu kregen zij flessenpost. In het slootje bij de school dreef een fles, die ze uit het water hebben gevist en wat bleek: Een brief van zwarte Piet.... dé zwarte Piet die dit jaar zijn diploma niet heeft ge haald, maar normaal gespro ken wel bij het Sinterklaasfeest op school aanwezig zou zijn. In de brief schreef hij dat hij het bijzonder spijtig vindt dat hij daardoor dit jaar niet mee mocht naar Nederland. Hij snapt ook wel dat het voor de Sint en de kinderen op school leuker is als er twee pieten bij het feest aanwezig zijn. Om er tóch als tweede zwarte Piet bij te kunnen zijn, heeft hij een plannetje bedacht. Hij heeft een rubberbootje gekocht en is stiekem achter de stoomboot van Sinterklaas aan gevaren. Dat ging niet zo gemakkelijk als hij had gedacht. Zijn bootje is lek geraakt. Nu zit Piet dus helemaal alleen, op een eiland midden in de zee. Zwarte Piet heeft daarom een brief in een fles naar de school gestuurd met de vraag of de kinderen hem kunnen helpen, zodat hij toch nog op 5 december bij hen op school kan komen, (zwarte Piet hoopt dat Sinterklaas, van wege zijn domme actie, niet al te boos zal zijn) De kinderen hebben inmiddels Sinterklaas ingelicht over de situatie van zwarte Piet, en hebben het ad vies aan Sint gegeven om de poii'ie in te schakelen. Hopelijk loopt het goed af ï;:;""^en - In de bibliotheek Sint aterda9 2 december een vl ;'aasactiviteit gehouden, blote 4,5 tot 11'30 uur sPelen ven mU' lingen van de Ze' 2 rie'n sinterklaasliedjes en te.12.00 uur zijn Sin- aanen twee zwarte Pieten |ieu::«'9; Als de kinderen hun Sint meenemen, zet )n handtekening daarin! ^emberactie leenfH ernder cd's of cd-roms tinn r')gt een feestelijke kor- betalen ^r'e ^a'en' twee door Bart Bakker Door de Zuidplaspolder vol te bouwen wordt de beperkte open ruimte in de drukke Rand stad met z'n miljoenen inwoners nog verder aangetast. Niet de ver schillende ruimteclaims, maar de kwaliteitsverbetering zou centraal moeten staan. De Zuidplaspolder verdient vooral een opknapbeurt, een kwaliteitsslag, zodat een kwa litatief, echt open ruimte ontstaat. De Zuidplaspolder is door zijn lage ligging erg geschikt voor water berging en natuurontwikkeling. Het huidige agrarische gebruik zou kunnen worden gedeeld met (natte) natuurontwikkeling en recreatie-dicht-bij-huis. Ook zijn er technische argumenten die te gen verstedelijking pleiten. Het is onbegrijpelijk dat uitgerekend op het allerlaagste plekje van Neder land, zeg maar het 'waterputje' van ons land, zoveel gebouwd zou moeten worden. Zomaar een bericht dat op de web site van milieudefensie is mede on dertekend door het milieunetwerk Zevenhuizen. De drijvende kracht achter dit plaatselijk netwerk is de 61-jarige Frank Mol, woonachtig in de Dorpsstraat. "Het 'netwerk' verkeert in de standby-functie en onderneemt actie als er een beroep op wordt gedaan", zegt de voormalige medewerker van Rijkswaterstaat. "Het is goed om het milieunetwerk door publi citeit nieuw leven in te blazen. Als er mensen zijn die zich willen melden, zijn ze van harte welkom. Zeventien jaar geleden hadden de plaatselijke kerken aandacht voor het landelijke thema 'heelheid van de schepping'. Dit gaf de impuls tot de oprichting van de algemene Milieuvereniging Zevenhuizen." Aandachtgebieden In de loop der jaren werd de mi lieuvereniging (later het 'milieu netwerk') vertegenwoordigd door Zevenhuizenaren die verschillende aandachtgebieden voor hun re kening namen. "Dan moet je bij voorbeeld denken aan natuur. ruimtelijke ordening, huishouding en energie", vertelt Frank Mol. "We probeerden diverse milieu aspecten onder de aandacht te brengen, zowel van de plaatselijke bevolking als van de gemeente. Mede door onze inzet ontstond er in samenwerking met de gemeen te een schoonmaakdag. Samen met leerlingen uit de basisschool werden dan bepaalde plekken en straten schoongemaakt." Milieubewuster "Maar in de loop der jaren zijn de mensen milieubewuster gewor den', vervolgt Frank Mol. "Dit is spelenderwijs gebeurd doordat er steeds meer landelijke publici teit over dit onderwerp kwam en het een belangrijk gesprekson derwerp binnen de politiek werd. Maar toch is het goed om scherp te blijven. Een voorbeeld dichtbij is het zwerfvuil in onze gemeen te, vooral na het weekend. Veel bewoners storen zich hieraan. De praktijk leert dat het opruimen of het schoonmaken niet altijd met een door gemeentemedewerkers gebeurt. "Als dergelijke klachten bij ons worden gemeld, dan zien wij het als onze taak om aan de bel te trekken", reageert Frank Mol. "Hoewel er geen vast con tactpersoon voor ons op het ge meentehuis is, vragen we voor dit soort zaken nadrukkelijk aandacht bij de afdeling milieuzaken. Dit is inderdaad een aansprekend voor beeld hoe ons netwerk opereert. Een ander voorbeeld is dat we de gemeente herhaaldelijk hebben gewezen op het tijdig schoonma ken van de Bosgracht. In sommige kwesties kunnen we ook wat ver der gaan door bemiddelend bij te dragen aan oplossingen." Ook op het gebied van milieube wust consumeren wil het milieu netwerk dorpsgenoten en winke liers verder stimuleren. Samenspel "Tevens zijn we actief tijdens dagen en bijeenkomsten van de Zuid Hollandse milieufederatie", zegt Frank Mol. "We doen mee aan de discussies en denken mee over een milieuvriendelijke her inrichting van een gebied als de Zuidpias en over het behoud van mooie plekken in Het Groene Hart. En bij de verstedelijking van bepaalde gebieden vragen we aandacht voor de zogenaamde groene zones. Voorts zijn we ac tief in klankbordgroepen van de projecten Omleiding N219 en De Eendragtspolder. Ik vind het boei end om met deze vraagstukken bezig te zijn. Via de mail onder houd ik dan ook contacten met andere geïnteresseerden en laat me via de digitale snelweg van diverse zaken op de hoogte stel len." Energiebronnen Frank Mol: "Een ander belangrijk milieuvraagstuk vind ikdeenergie- bronnen. Met fossiele brandstof fen dienen we zuinig om te gaan, denk maar aan de heelheid van de schepping en ons rentmeester schap. We moeten alert blijven op windenergie en andere natuurlij ke duurzame energiebronnen. En er kan best nog meer energie wor den bespaard in onze woningen en in de tuinbouw. Voorts ben ik benieuwd of men voor de verdere toekomst meer energie gaat ste ken in kernfusie als energiebron zonder afvalprobleem." Roeibaan Hoe denkt Frank Mol als milieulief hebber eigenlijk over de komst van een roeibaan in de Eendragtspol der? "Er ligt een aantal problemen op de loer", zegt hij. "Dan denk ik onder andere aan het geluid. Wat voor geluidsapparatuur gaat men bij de roeiwedstrijden gebruiken? Schalmt dit dadelijk door het hele dorp? En wat ondergaat het na tuurgebied in de Eendragtspolder, wanneer dat met een toestroom van sportbeoefenaars en andere betrokkenen bij de roeibaan te maken krijgt? Voor het woonge not en behoud van het gebied zijn dit vragen die wel in de nabije toe komst beantwoord moeten gaan worden. Zoals zo vaak met andere vraagstukken hopen we dat onze (klein)kinderen straks nog van de natuur kunnen genieten". Aanwas Het milieunetwerk Zevenhuizen kan nog enige aanwas gebruiken. Mensen die zich betrokken voelen bij (lokale) milieuonderwerpen, kunnen daarom contact opne men met Frank Mol, bereikbaar via het telefoonnummer 0180- 632097. Zevenhuizen-MoerkapelIe - In samenwerking met de gemeente het PK nieuwe abri's van het type Abora. Media uit Bergschenhoek de verouderde bushokjes vervangen door

Hart van Holland | 2006 | | pagina 25