D66 WIL AF VAN GROENE CONTAINER DISCUSSIE OVER STANDPUNT GS POLITIEK P O L I T I E n Waddinxveen Gemeentegrenzen tussen Al2, Nil, HSL en Gouwe pagina 16 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 6 december 2006 Door Paulien de Graaf Waddinxveen - Tijdens de algemene be schouwing haalde Yvonne van Went van D66 de klachten over de groene container aan die zij vanuit de samenleving had ont vangen. Zij pleitte voor afschaffing van de GFT-bak. "Ondanks dat D66 een groene partij is en het milieuvriendelijk verwerken van afval hoog in het vaandel heeft staan, wil D66 een lans breken om de groene bak af te schaffen. Diverse landelijke onderzoeken hebben uitgewezen dat het niet nadelig is voor het milieu. Met name in de zomer zijn er veel klachten over stank en ongedierte, omdat de bak maar eenmaal in de twee weken wordt geleegd. D66 zou van het college een voorstel willen om de GFT-bak om te ruilen voor een papierbak." Zo luid de haar betoog tijdens de raadsvergade ring. Het voorstel stuitte op onbegrip en er werd niet erg serieus op gereageerd "Ik hecht wel aan de zak gratis compost, die ik jaarlijks krijg!" zei Robbert Visscher van de VVD. CDA vond dat oud papier beter door verenigingen ingezameld kan wor den, zoals dat in veel andere gemeenten ook gedaan wordt. Voorstel "In Rotterdam en Krimpen aan de IJssel is de groene bak inmiddels verleden tijd," vertelt van Went. "De verschillende bak ken zijn tien jaar geleden ingesteld om dat het vuil toen nog gestort werd. Door het afval te scheiden werd de afvalberg minder groot. Inmiddels wordt al het vuil verbrand in Afval Verbrandings Installa ties (AVI's) en deze voldoen aan strenge milieu-eisen Het heeft het dus geen ge volgen meer voor het milieu. Sterker nog: er wordt energie opgewekt uit de verbran ding." "Ik zou ervoor willen pleiten om in eerste instantie in de zomermaanden het groen afval in de grijze container aan te bieden en deze wekelijks te laten legen. Het tuin afval kan apart aangeboden worden bij de WAGRO. Dan zijn we in ieder geval in de Waddinxveen - Tijdens de commissie vergadering 'bestuur en middelen' van woensdag 29 november hebben de com missieleden gedebateerd over het stand punt van Gedeputeerde Staten (GS) zoals verwoord in de notitie 'Bestuurlijke toe komst van de gemeenten in de Zuidpias en omgeving'. De opmerking in de analyse van GS dat 'Waddinxveen niet klip en klaar aangeeft met wie de schaalvergroting zal worden gerealiseerd' was stof voor dis cussie, samen met duidelijkheid over de alliantie met Gouda. De meningen over een fusie zijn verdeeld in Waddinxveen. En er zijn veel aspecten waarover nagedacht en gediscussieerd moet worden. Fracties die zich in eerdere discussie tegen een fusie hebben uitge sproken, D'66, VVD en WeWa, zien zich gedwongen om toch mee te denken in het proces. Der duidelijke stellingname ten zuiden van Waddinxveen, de fusie tussen Zevenhuizen-Moerkapelle, Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht dwingt Wad dinxveen in noordelijke richting. De drie fusiegemeenten in het zuiden hebben sa men het overgrote deel van het beschik bare grondgebied in de Zuidplaspolder. In de Waddinxveense raad is er daarom zorg over de verstedelijking aan die kant, ter wijl de gemeente zelf haar kleinschalige karakter wil behouden. Ook wordt gecon stateerd dat deze ontwikkeling niet in lijn is met de ISP, waarin alle Zuidplasgemeen- ten zich hebben uitgesproken voor het be houd van het kleinschalige karakter van de kernen. De door GS aangewezen gebieden die in aanmerking komen voor een onder zoek naar grenscorrectie leverden ook gespreksstof op. In hoeverre de Gouwe- knoop een nuttige ruimte is voor Gouda werd door de commissie betwijfeld: 't Weegje is natuurgebied en het Distri- park is ook niet geschikt voor woning bouw. Mevrouw Van Went (D'66) vroeg zich af waarom de gemeente Gouda niet richting Haastrecht kijkt, grenzend aan Goverwelle, waar nog ruimte voor be bouwing is. Wethouder Dijksterhuis gaf de commissieleden mee dat ook Wad dinxveen snel duidelijk moet worden in haar bedoelingen. Hij stelde voor om de komende maanden intensief van ge dachte te wisselen met de commissie- en raadsleden over dit onderwerp. De heer Bos (WeWa) stelde voor dat de raad het eerst eens moet worden over de nieuwe gemeentegrenzen. Hem lijkt het logisch om de grenzen te trekken bij de A12, de N11, de HSL en de Gouwe. Dat zou con creet betekenen dat Waddinxveen, Bos koop en van Rijnwoude alleen het deel Hazerswoude-Dorp en de kern Moerka- pelle een gemeente gaan vormen. Hij stelde daarbij ook dat het wellicht ook arrogant is om te spreken over andere gemeenten, maar dat Waddinxveen wel een eigen standpunt in moet nemen. De heer Bax (PCW) was het in ieder geval met hem eens dat eerst met elkaar een antwoord geformuleerd moet worden. De heer Visscher (VVD) gaf nogmaals aan vooralsnog niet toe te zijn aan een fusie en pleitte wederom voor een openbare hoorzitting in januari en het houden van een referendum tegelijk met de verkie zingen voor Provinciale Staten in maart 2007. warmste tijd van de stank en het ongedier te af." Zij zal het onderwerp op de agenda zetten van de raad Reactie van Cyclus Cyclus is het bedrijf voor afvalbeheer en beheer van openbare ruimten voor ge meenten in de regio Midden-Holland en Rijnstreek, ook voor Waddinxveen. Zij re ageren afwijzend op het voorstel: "Wij zijn geen voorstander van het afschaffen van GFT-scheiding. De vraag welke ver werkingsmethode meer milieurendement heeft is complex. Het rendement van com- posteren is vergelijkbaar met dat van ver branding in de nieuwe AVI's. Er zijn ech ter nog veel oude AVI's in gebruik welke duidelijk minder milieuvoordeel hebben. Bovendien kan compost worden inge zet voor bodemverrijking" aldus Cyclus. "Daarnaast ontstaat een tekort aan ver brandingscapaciteit als massaal gestopt wordt met gescheiden inzameling van GFT. Men zou weer terugvallen op storten, een veel slechtere optie zowel financieel als uit milieuoogpunt." Vooral financieel heeft het gevolgen voor de gemeente: De verwerking van GFT afval is aanmerkelijk goedkoper dan die van restafval. Loslaten van de gescheiden afvalverwerking leidt dus tot kostenverhoging. "In Rotterdam is men gestopt met de gescheiden afvalin zameling voor hoogbouw. Daar wordt ge middeld genomen slecht afval gescheiden en het GFT-afval is vaak van slechte kwali teit" aldus een woordvoerder van Cyclus. "Maar op locaal niveau stoppen, of tijde lijk stoppen, met gescheiden afvalinzame ling draagt niet bij aan duidelijkheid naar de burgers" Wij zullen uitzoeken hoe het Waddinx- veens huisvuil verwerkt wordt en waar. Duidelijkheid aan de burgers is een kwes tie van communicatie en het ministerie van VROM heeft daar uitgebreid onderzoek naar gedaan. Wij zijn de mening toege daan dat er met afval goede winstgevende zaken worden gedaan en dat dit gegeven in de toekomst alleen maar meer wordt. Energie uit afval!" Energie uit afval Yvonne van Went:"Cydus gaat voorbij aan het bezwaar van stank en ongedierte van en in de groene bak met name in de zomer. Dit is voor het overgrote deel het gevolg van het slechts tweewekelijks ophalen van het groene vuil. Zij hebben het over oude AVI's. Wordt ons vuil daar dan verbrandt? Voor D66 is hiermee de kous niet af!

Hart van Holland | 2006 | | pagina 16