GEMEENTEN TREKKEN ZICH TERUG UIT AANBESTEDING WMO PVDA FURIEUS OVER GANG VAN ZAKEN PLEIDOOI VOOR OPTREKKEN INKOMENSGRENS VOOR ZIEKTEKOSTENVERZEKERING POLITIEK P O L I T I F K Nieuwerkerk a/d IJssel Zevenhuizen-Moerkapelle Waddinxveen pagina 17 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 6 december 2006 Door Karin Heeren Nieuwerkerk aan den IJssel Zevenhui zen-Moerkapelle - Tijdens een geza menlijke persconferentie hebben de wethouders Sociale Zaken Venrooy van Nieuwerkerk aan den IJssel en Bosman van Zevenhuizen-Moerkapelle toelich ting gegeven op hun besluit zich terug te trekken uit de aanbesteding voor de WMO op het onderdeel 'huishoudelijke hulp in natura'. Aanleiding is een kort ge ding dat aangespannen is door de Vier- stroom, die via de rechter de beslissing van vijf gemeenten de Vierstroom uit te sluiten op dit onderdeel als zorgverlener wil aanvechten. Vierstroom bestuurder Charles Laurey ziet voor de uitsluiting geen grond en wilde de kwestie voorleg gen aan de rechter. Dit kort geding is de aanleiding geweest om de aanbesteding terug te trekken. Er zal door de gemeen ten een nieuw pakket van eisen moeten worden opgesteld en daarna zal er op nieuw volgens Europese normen wor den aanbesteed. Om de continuïteit van zorgverlening te waarborgen is de Vier stroom verzocht de huishoudelijke hulp in natura voorlopig te leveren volgens de huidige regeling van de AWBZ. De Vier stroom zal deze week laten weten of zij aan het verzoek van de gemeenten kun nen voldoen. Mevrouw Venrooy lichtte toe dat voor zien wordt dat er geen zorg geboden kan worden als de gemeenten zich niet terug trekken uit de aanbesteding om dat er dan een situatie gecreëerd wordt waarin er meerdere procedures gaan lo pen en ondertussen de zorgverlening in de knel komt. De uitsluiting van de Vierstroom als zorg verlener is gelegen in het feit dat vijf ge meenten binnen de ISMH in het bestek hebben opgenomen dat er geen sprake mag zijn van gebruik van onderaanne mers. De wethouders geven aan dat hier inderdaad een knelpunt is, met het op stellen van het nieuwe pakket van eisen zal hier rekening mee worden gehouden. De Vierstroom is overigens van mening dat er sprake is van een misverstand, een interpretatieverschil. Zij betreuren de gang van zaken waarbij er kennelijk zo gemakkelijk een einde komt aan een ja renlange samenwerking, waarbij vele cli ënten en werknemers betrokken zijn. De Vierstroom wil haar uiterste best doen om de zorgverlening aan ruim 500 cliën ten te garanderen en de werkgelegen heid van 160 van haar medewerkers. De Vierstroom heeft een kort geding aange spannen omdat zij van mening zijn dat uitsluiting op deze grond op basis van Europese richtlijnen niet is toegestaan. De zitting is bepaald op 14 december, later deze week zal duidelijk worden of de rechtsgang nog nodig is na het besluit van de gemeenten zich terug te trekken uit de aanbesteding en dan zal ook voor de cliënten en werknemers van de Vier stroom duidelijk worden hoe de zorg in januari zal verlopen. Zevenhuizen - Tijdens de commissiever gadering van maandag 4 december heeft mevrouw Spekman (PvdA) opheldering gevraagd over de aanbestedingen in het kader van de WMO. Boosheid bij de frac tie over het feit dat de raad niet is ge ïnformeerd terwijl collega raadsleden in Nieuwerkerk al bij herhaling vertrouwe lijk zijn geïnformeerd. Ook het feit dat na het terugtrekken van de aanbesteding de raadsleden worden geïnformeerd met slechts een korte notitie van de afdeling communicatie viel niet goed. De grootste boosheid bij de fractie is echter gelegen in het feit dat nu, begin december, nog niet duidelijk is op welke wijze zorg voor vele cliënten die gebruik maken van huis houdelijke hulp verleend zal worden. "Ik vind uw betoog volstrekt onvoldoende, ik kan hier niet mee leven, er is nog steeds helemaal niets geregeld." Aldus mevrouw Spekman. De boosheid van de fractie van de PvdA werd niet gedeeld. Zelfs toen het op de tribune wat lacherig werd met de opmer king dat de fractie zelf zorg nodig heeft, greep de voorzitter niet in om de orde te herstellen. De heer Van der Kooij (CDA) wilde wel kwijt dat hij zich kan vinden in het betoog van de wethouder. De andere fracties reageerden tijdens de vergade ring niet op de kwestie. Wethouder Bosman stelde zich op het standpunt dat na het vaststellen van de verordening voor 1 oktober het col lege gemandateerd was door de raad om de invoering van de WMO nader uit te werken. Gezamenlijk met andere ISMH gemeenten is afgesproken niet te com municeren over vertrouwelijke kwesties en hij is van mening dat hij zich hieraan moest houden, ondanks het feit dat an dere gemeenten zich kennelijk niet aan deze afspraken hebben gehouden. Niet eerder dan vorige week is dit besluit ge vallen en pas in de komende week (week 49 - red.) is duidelijk hoe de zorg per 1 januari verder ingevuld gaat worden. Wethouder Bosman zal de raad tijdens de raadsvergadering van 19 december nader informeren. Wethouder Bosman: "Wij garanderen zorg per 1 januari. Of dat dezelfde zorgaanbieders zijn weet ik niet, maar links om of rechts om kunnen we zorg garanderen." Noot van de redactie: Ook de gemeente Waddinxveen was een van de gemeenten die geen voorlopige gunning heeft ver leend aan de Vierstroom. Bij de gemeen te Waddinxveen is eveneens besloten tot de terugtrekking uit de aanbesteding. Waddinxveen - "Wacht niet op de raads vergadering maar beslis nu om ruimere 9fenzen te hanteren bij het toelaten van mensen in de collectieve ziektekosten verzekering." Dit pleidooi hield de heer Po°t, voorzitter van het Platform Ar moedebestrijding Waddinxveen. Uit de concept rapportage van de werkgroep "•'ïnima-Effect-Rapportage blijkt dat er sPrake is van een armoedeval in Waddinx veen. Een effectief middel in het bestrij- van de armoedeval is het optrekken Vö.i de inkomensgrens voor de bestaande ((Tectieve ziektekostenverzekering tot - van het minimuminkomen, waar nu e grens nog op 110% van het minimum ligt. De heer Poot sprak zijn teleurstelling uit dat het bespreken van het rapport zo veel vertraging heeft opgelopen dat het nu niet meer mogelijk is om de huidige ziektekostenverzekering op te zeggen voor mensen die binnen deze groep val len als er gewacht wordt tot de raadsver gadering. Het pleidooi van de heer Poot werd door de volledige commissie Samenleving over genomen. Alle fracties waren van mening dat de wethouder Sociale Zaken mensen die het moeilijk hebben tegemoet moet komen en dat het beter is daarmee niet te wachten tot januari omdat dan de ziek tekostenverzekeringen net weer voor een jaar zijn afgesloten. Wethouder Lont erkende dat er een groep mensen is in Waddinxveen die het moeilijk hebben op financieel gebied, met name is dat bekend van alleenstaande ouders met schoolgaande kinderen. Het ging de wet houder echter wel te ver om nu ad hoe te beslissen om de inkomensgrens op te trekken naar 120% van het minimum. Hij gaf aan dat er geen beeld bestaat over de grootte van de groep die hiervan gebruik kan maken omdat de inkomensgegevens van deze groep niet noodzakelijk bekend is bij de gemeente. Op een zo'n korte ter mijn goed communiceren met de betrok ken is al lastig en ook de financiële gevol gen zijn in het geheel niet in te schatten. De commissie bleef toch van mening dat de wethouder een pragmatisch en bete kenisvol besluit moet nemen, ongeacht het feit dat niet precies duidelijk is welke consequenties deze maatregel heeft. De heren Koorevaar (PCW) en De Boer (CDA) waren iets voorzichtiger, zij zijn in prin cipe wel voor verruiming van de maatre gelen maar vinden dat de wethouder een inschatting moet maken over de gevol gen. Wethouder Lont heeft toegezegd het onderwerp mee te nemen in het col- legeoverleg. Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2006 | | pagina 17