COLLEGE HONOREERT VERZOEK PLATFORM ARMOEDEBESTRIJDING ADVIESCOMMISSIE BESTUURLIJKE TOEKOMST ZUIDPLASGEMEENTEN ONDERZOEKT VARIANTEN PROCEDURES TER DISCUSSIE TIJDENS COMMISSIEVERGADERING GEMEENTE HOUDT POOT STIJF BIJ ILLEGALE CARAVANSTALLING POLITIEK Waddinxveen Zevenhuizen-Moerkapelle Provincie Zuid-Holland steltCommissie Van den Berg Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 13 december 2006 Waddinxveen - Het college heeft besloten om het verzoek van de commissie Samenle ving om de inkomensgrens voor deelname aan de collectieve ziektekostenverzekering vanaf 2007 te verhogen van 110% naar 120% van het minimuminkomen te hono reren. Tijdens de commissievergadering van donderdag 30 november heeft het Platform Armoedebestrijding een dringend beroep gedaan op de wethouder en de commis sieleden. De aanwezige commissieleden gingen unaniem mee met het verzoek van het Platform, hoewel er ook opmerkingen werden gemaakt over de haalbaarheid en betaalbaarheid van het voorstel. Wethou der Lont heeft na discussie in de commissie beloofd het onderwerp te bespreken binnen het college met als gevolg het optrekken van de inkomensgrens, zodat meer mensen gebruik kunnen maken van de collectieve ziektekostenverzekering. Ondanks dat het nieuw beleid betreft dat normaal gespro ken alleen kan worden uitgevoerd als het bij de begrotingsbehandeling bekend is, wordt in dit geval een uitzondering gemaakt. De Minima-effectrapportage 2006 van het Nl- BUD was pas beschikbaar na de begrotings behandeling terwijl dat eerder was gepland. Zou deze rapportage eerder beschikbaar zijn geweest bij de begrotingsbehandeling dan zou de beslissing tot verruiming van de inkomensgrens zeer waarschijnlijk toen al genomen zijn. De financiële consequenties zullen worden meegenomen in de eerste bestuursrapportage in 2007. Regio - Gedeputeerde Bestuurlijke Zaken Martin Huls heeft de Adviescommissie Bestuurlijke Toekomst Zuidplasgemeen- ten en omgeving geïnstalleerd. Deze commissie gaat de verschillende varian ten onderzoeken die zijn beschreven in de notitie "De bestuurlijke toekomst van de gemeenten in de Zuidpias en omge ving: grensoverschrijdende aanpak", die op 8 november is gepresenteerd. In deze notitie geven Gedeputeerde Staten een oordeel over de standpunten van de ge meenten over hun bestuurlijke toekomst. Het gaat om de Zuidplasgemeenten Gou da, Moordrecht, Waddinxveen, Zeven huizen-Moerkapelle en Nieuwerkerk aan den IJssel en de gemeenten Bodegraven, Reeuwijk, Boskoop, Rijnwoude en Zoe- terwoude. De adviescommissie bestaat uit drie personen, voorzitter is de heer Prof.Dr. J.Th.J. van den Berg, oud PvdA senator en thans honorair hoogleraar aan de Universiteit Maastricht, mevrouw N.H. van den Broek - Laman Trip, oud VVD- gedeputeerde van Gelderland en thans VVD senator en de heer J. Heijkoop, oud CDA-gedeputeerde van Zuid-Holland en thans voorzitter van LTO Noord zijn le den van de commissie. Opdracht aan de commissie Het college van GS wil dat er knopen worden doorgehakt over de bestuurlij ke toekomst van de tien betrokken ge meenten. Omdat verschillende vragen nog openstaan en niet alle aangedragen oplossingen en varianten elkaar aanvul len, hebben GS besloten tot het instellen van de externe commissie. GS hebben aan de commissie de opdracht meegege ven om een advies uit te brengen over de verschillende varianten die in de no titie staan beschreven. Daarbij moet de commissie rekening houden met onder andere de voorkeuren van de betrokken gemeentebesturen, de regionale opga ven in het gebied en de zorg voor een duurzaam, bestuurskrachtig en consi stent eindbeeld voor het gehele gebied. Tenslotte moet rekening worden gehou den met de uitspraken van de betrokken gemeentebesturen over nut en noodzaak van mogelijke grenscorrecties met buur gemeenten. Ondanks de verschillende concrete varianten die nu nader worden uitgewerkt, bestaat ook de mogelijkheid dat er nog andere varianten naar voren komen uit de verkenningen van de exter ne commissie. Deze zullen dan ook nader worden bekeken. De adviescommissie wordt gevraagd voor 1 april 2007 advies uitte brengen aan Gedeputeerde Staten Daarna neemt de provincie een definitie^ standpunt in. Zevenhuizen - Tijdens de commissieverga dering van woensdag 6 december kwamen bij diverse agendapunten de procedures die gevolgd moeten worden door commissie, raad en college aan de orde. Het dualisme dat enkele jaren geleden is ingevoerd zorgt nog steeds voor verwarring en daarbij was onduidelijkheid over gemaakte afspraken een bron van ergenis. De heer Zijderhand (Gemeentebelangen) had een aantal op merkingen voor het college, over wijze waarop de raad geinformeerd dient te wor den en over het wijzigen van voorstellen na commissiebehandelingen. Met betrekking tot het informeren van de raad als het gaat over bijvoorbeeld brieven naar de provincie vond de heer Zijderhand dat er eerst, mogelijk via e-mail, eerst met raadsleden of fractievoorzitters overlegd moet worden. Andere fracties waren hierbij van mening dat het college het aan hen ge mandateerde beleid uitvoert en dat zij ook de vrijheid moeten hebben om dit ten uit voer te brengen. De heer De Gooijer (SGP): "Het college voert het beleid gewoon uit en ik mij overigens ook niet herinneren dat de fractie van Gemeentebelangen dit eerder aan de orde heeft gesteld." De splitsing en inhoudelijke verandering van een eerder raadsvoorstel was aanleiding om op verzoek van de fractie van Gemeentebe langen de procedures te bespreken. Kern van discussie was of na bespreking in de commissie, waarbij een aantal inhoudelijke opmerkingen zijn gemaakt, mag leiden tot een wijziging in het collegevoorstel zoals dat behandeld wordt in de raadsvergade ring. Burgemeester Fijen was van mening vooral niet te krampachtig vast gehouden moet worden aan het voorstel zoals dat door de commissie wordt behandeld: "Het is toch idioot om een voorstel als er discus sie is geweest in de commissie en het college is het de discussie gehoord hebbend eens met de aanwijzingen van de commissie het voorstel ongewijzigd te laten en dan zo naar de raad te sturen? Het is toch logisch om het dan aan te passen? Dat is toch ook dualisme, naar elkaar luisteren?" Fijen ondersteunde zijn argumenten met artikel 25.3 van het reglement van orde, waaruit volgens hem de conclusie kan worden getrokken dat er aanpassingen mogen zijn. De heer Zijder hand was het hiermee niet eens, hij was van mening dat er mogelijk wel een aanvulling bij het voorstel kan komen waaruit de wijzi ging blijkt maar kan er inhoudelijk aan he: voorstel niets meer veranderd worden. De heer De Gooijer was het hiermee eens: "Als het college een stuk essentieel gaat wijzigen moeten zij het terugnemen en na wijziging opniew naar de commissie sturen voor tech nisch advies. Bovendien was hij van mening dat de fracties tijdens de commissievergade ring niet teveel politiek moeten bedrijven maar zich moeten beperken tot technische behandeling en pas in de raadsvergadering politiek te bedrijven waardoor dit soort dis cussies niet meer nodig zijn. Den Haag/Moerkapelle - De Raad van State beslist binnen twee weken of tuinder C. Ou- dijk uit Moerkapelle voorlopig met rust moet worden gelaten door de gemeente Zeven huizen-Moerkapelle. Oudijk eiste onlangs bij de Raad schorsing van een dwangsom van maximaal 100.000 euro. Die dwangsom is hem opgelegd om een einde te maken aan het illegaal stallen van caravans in zijn kassen aan de Middelweg. De gemeente wil niet toegeven. Is een actie tegen illegale activi teiten eenmaal gestart, dan maken wij die ook af, aldus een woordvoerder van de ge meente. De gemeente haalde eerder bakzeil bij de rechter, omdat toen een besluit om op te treden tegen Oudijk niet zorgvuldig was voorbereid. Maar de gemeente heeft nu opnieuw besloten dat er een einde moet komen aan de caravanstalling. Vol gens een woordvoerder kan Oudijk niet zijn gang gaan, omdat anders een precedent wordt geschapen. Andere tuinders zouden dan even gemakkelijk een illegale caravan stalling kunnen beginnen, betoogde hij. Van de dwangsom is inmiddels 70.000 euro opeisbaar, omdat de illegale caravanstalling gewoon is doorgegaan, ondanks het verbod van de gemeente. Oudijk zegt niet anders te kunnendan doorgaan, omdat decaravanstal- ling zijn enige broodwinning is. Hij wacht op verkoop van zijn bedrijf, dat moet plaats ma ken voor woningbouw. De gesprekken over de verkoopprijs van zijn gronden bevinden zich in een eindfase, zegt zijn advocaat. Die pleitte daarom voor gedogen van de illegale situatie, omdat daaraan binnen afzienbare tijd een einde zal komen. Ook rechter H. Claessens van de Raad van State probeerde de gemeente te bewegen om Oudijk niet al te hard aan te pakken. "De gemeente kan in dit geval creatief met de regels omgaan", aldus de staatsraad, "om dat het einde van de illegale situatie in zicht is." Volgens Claessens kan de gemeente besluiten om de dwangsom pas van kracht te laten worden over bijvoor beeld een jaar. De gemeente hoeft dan niet officieel te ge dogen en houdt Oudijk dan toch onder druk. En Oudijk zelf houdt dan zijn noodzakelijke inkomsten. Maar de woordvoerder van de gemeente wilde daar niets van weten. Het belang van Oudijk mag niet zwaarder wegen dan het belang van ie dereen bij het handhaven van de regels, zo stelde hij. "Zolang niet zeker is wanneer Ou dijk vertrekt, kan van gedogen geen sprake zijn." Oudijk staat op de nominatie om elders in het Zuidplasgebied een nieuw bedrijf te starten. Daar wordt 80 hectare beschikbaar gesteld aan tuinders binnen de gemeente, die moeten wijken voor woningbouw. Maar volgens de gemeente is nog lang niet zeker dat Oudijk daar ook een plaats kan vin den.

Hart van Holland | 2006 | | pagina 16