m I r r k -ï tfé r mi «in «itimtiAtti ti in muit» 9 Erïl NDTlURBINESI BISiliBIBARKf DQELWIJKt DRAEAIENl I EEN AU.T.O pagina 17 P PP' Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 20 december 2006 ISMEl £Ut4 mt Bil Een leefbare toekomst voor de generaties na ons. Een be langrijke drijfveer om na te denken over duurzame ont wikkeling en vooral ook dat gene wat wij er zelf aan kun nen doen. Groene stroom. wat meer met het openbaar vervoer of de fiets, spaarlam pen en energiebesparende maatregelen in en om het huis. Klimaatverandering, smel tende ijskappen, warme win ters, natte zomers en ver ontrustende berichten van niemand minder dan Al Gore en Bill Clinton, die hier in Ne derland komen vertellen dat er nu werkelijk iets gedaan moet worden aan de klimaat verandering. Alleen iets voor een enkeling met geitenwol len sokken? Kan iemand in zijn eentje het klimaat ver anderen? Het is 'ver van mijn bed' als iets ongrijpbaars en abstracts. Toch zijn individu ele acties belangrijk, want wie de wereld wil veranderen kan zoals het spreekwoord zegt het beste bij zichzelf beginnen. Hoe meer mensen meedoen hoe beter. Waddinxveen - Wethouder Wie- brand Dijksterhuis neemt graag even de tijd voor duurzaamheid. De 'groene' wethouder met mi lieu in de portefeuille neemt ener giebesparing en het nadenken over alternatieven erg serieus. Hij is ook regelmatig op de fiets te zien: voor een vergadering in Den Haag of Rotterdam gaat hij 'ge woon fietsen': "En meestal ben ik als enige op tijd." Met het project 'Energie en com fort' biedt de gemeente Wad dinxveen huiseigenaren daad- erkelijk hulp bij het verlagen van hun energieverbruik en energiekosten. Het project is het gevolg van de uitvoering van het klimaatplan 2003-2006 van de ge meente Waddinxveen. Een van de thema's van dit plan is het ener giezuiniger maken van bestaande bouw. Wethouder Dijksterhuis: Dat is een lastige opgave omdat je afhankelijk bent van de vrijwil lige medewerking van bewoners, bewustwording en daarmee het gedrag op dit gebied proberen te beïnvloeden is het enige wat de gemeente kan doen. Daarbij komt nog dat het rijk een aantal belangrijke subsidies heeft stop gezet die stimulerend waren om maatregelen te nemen voor ener giebesparing, dat werkt dus niet mee." Een eerste traject op dit gebied heeft zich gericht op energiebe sparende maatregelen bij huis houdens die van het minimum moeten rondkomen om ook hen in staat te stellen de energiere kening omlaag te krijgen. Dit project is goed gelukt en nu is het project 'Energie en comfort' in de maand november van start gegaan. Aan huiseigenaren is een onderzoek aangeboden dat energieverbruik in kaart brengt. Belangstellenden hebben hier voor veertig euro bijgedragen en de rest van de kosten zijn betaald door de gemeente Waddinxveen. Na het onderzoek hebben de huiseigenaren het resultaat van het onderzoek ontvangen met suggesties voor besparingen en het opwekken van energie door middel van zonneboilers. resultaat ook dat het huis com fortabeler wordt en dat door de investering er ook sprake is van een waardevermeerdering." Hij licht daarbij toe dat doordat het huis waardevoller wordt er ook financieringsmogelijkheden zijn door middel van een (extra) hypo theek. Instappen in het project Op dit moment zit het project in de fase van de aanbieding van de uitvoering van de maatregelen. Ook huiseigenaren die eerder niet hebben besloten tot het laten doen van een onderzoek kunnen nog meedoen. Door middel van rekenhulpen die te vinden zijn in een folder van 'Energie en com fort' kan zelf berekend worden hoeveel er bespaard kan worden in het eigen huis met het nemen van een aantal energiebesparen de maatregelen. Wethouder Dijk sterhuis: "En naast het feit dat er daadwerkelijk wordt bespaard op de energienota is het uiteindelijke Collectief: kortingen en subsidie Het is nu extra aantrekkelijk voor huiseigenaren om deel te nemen aan energiebesparende maat regelen. Door met elkaar te be sluiten om energiebesparende maatregelen te nemen kunnen er aantrekkelijke kortingen bedon gen worden bij de leveranciers van de producten. Een tweede aantrekkelijke reden is dat er een malig door de gemeente een sub sidie wordt verstrekt uit het fonds duurzaamheid. Voorwaarde is dat er tegelijk, dus collectief, een aan vraag moet worden ingediend. Voor aanmelding voor deelname of meer informatie: 078-65221116 ofwww.energieencomfort.nl Waddinxveen De totale voor- bs'eidingstijd heeft ongeveer zes jaar in beslag genomen, maar nu staan ze er. Drie van de uitein- Q6 ijk vier windmolens die een bijdrage zullen leveren aan de jOpwekking van groene stroom °P het Distripark Doelwijk. Eind juni van dit jaar sloeg wethouder Dijksterhuis de eerste paal voor het windmolenpark. In oktober is leverancier Groenraedt BV be gonnen met het plaatsen van de torendelen, gondels en rotorbla den. Het huidige windmolenpark levert groene stroom voor 5600 huishoudens. De turbines zijn vijf enzeventig meter hoog, hebben een bladlengte van vijfenveertig meter en leveren een vermogen van drie miljoen watt. Een belang rijke bijdrage aan het opwekken van groene energie. Waddinxveen - Auto is ver voersmiddel nummer 1 voor velen. Handig, droog, altijd klaar om te gaan, kortom een gevoel van enorme vrij heid. Maar bekruipt dan toch ook niet af en toe het gevoel dat het eigenlijk niet meer kan? Dat we een voudigweg niet allemaal een auto kunnen hebben, nog maar te zwijgen over meer dan een auto per huis houden. Eindeloze files, die steeds vroeger beginnen en later eindigen, met z'n allen op een rij, en vaak maar met één persoon in de auto. Alarmerende cijfers over fijnstof die astma veroorza ken en ook op andere ge bieden schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Toch is de keuze tussen auto en openbaar vervoer ook een lastige. Hoewel we wonen in de Randstad is de bereik baarheid van de kleinere gemeenten in er regio de laatste jaren alleen maar slechter geworden. Een bewuste keuze is gedeeld autogebruik; dat is een be wuste keuze voor de bespa ring van de eigen kosten: geen eigen auto meer, geen verzekering, wegenbelas ting en onderhoud. Betalen per gereden kilometer en een relatief klein bedrag aan abonnementsgeld. In middels zijn er verschillende organisaties in Nederland die de mogelijkheid bieden de (tweede) auto de deur uit te doen en toch de be schikking te hebben over een auto als het nodig is door middel van een simpel telefoontje of reservering via het Internet. Op korte termijn ontvangt (een deel van) Waddinxveen informa tie over het deelnemen aan het project Wheels4all. Voor meer informatie: www. wheels4all.nl of www.dag- auto.nl of 0345-533933.

Hart van Holland | 2006 | | pagina 17