GEZELLIGE DRUKTE BIJ DE KERSTMARKT OP DE PASSAGE WADDINXVEENS VERKEER H0GMAALS ONDERZOCHT 9000 EURO VOOR SCHOOLTJES IN ETHIOPIË UITSLAG KERSTDRIVE BRIDGE BOSKOOP WEIGERT SCHADEVERGOEDING NA RECONSTRUCTIE CENTRUM pagina 19 Door Karin Jongkind (Tekstueel) Waddinxveen - De opkomst voor de kerstdrive van de maandagavond competitie van de Bridgeclub Waddinxveen was groot. Het winnende paar was Coby Kok en Janny ter Beek. Met een overweldigende score hebben zij de rest van het speelveld achter zich gelaten. Door Paulien de Graaf Waddinxveen - Door de ontwik keling van de wijk Triangel en het nieuwe centrum en daarnaast de voorspelde groei van het aan tal auto's zal in de toekomst het verkeer in en door Waddinxveen toenemen. Momenteel is er op het kruispunt Kerkweg-Oost en Ka- na- straat al een groot probleem in de spitsuren. Het college en de raad buigen zich al enige tijd over het probleem om te voorkomen dai het verkeer in de toekomst volisdig vastloopt, wat een grote inv -ed zal hebben op de leefbaar hei - van Waddinxveen. 'n februari van dit jaar werd een dee; van de verkeersvisie goedge keurd: het gedeelte voor de mid- del ange en lange termijn. Dit be helst onder meer de aanleg van de Verlegde Dreef achter het Coene- coopcollege langs en de Westelijke Randweg. Over de plannen voor de korte termijn, eenrichtingsver keer op de Kanaalstraat waardoor alle verkeer vanaf de brug wordt rondgeleid over de Beethovenlaan en thopinlaan, was de raad abso luut niet te spreken. Ook toen het Plan ter inzage lag werd door veel 'nwoners bezwaar aangetekend an andere plannen ingediend. Wethouder Dijksterhuis kreeg de °Pdracht om te onderzoeken of er andere, betere mogelijkheden zijn °ro de verkeersproblematiek op korte termijn op te lossen. Hfit college heeft een second opi nion laten uitvoeren en de resul- aten van dit onderzoek werden 9ePrnsenteerd tijdens een thema- ayorrj. Alle varianten, zowel die °0r het college waren onder- ^JCh' als die door inwoners wer en ngediend, zijn door bureau 1 (extent) onderzocht. Ook e varianten die de Passage weer open willen stellen voor verkeer, °e-.'.e| het college hier geen voor geler van is. Daarnaast wil het J3 ege voorkomen dat er een der- a ^oord-Zuid route zal ontstaan. n dat is precies het probleem et de voorgestelde variant van college," stelde de heer Grau- hn;|n van bureau XTNT vast. "Door -^afsluiten van de Kanaalstraat. zal het verkeer vanaf de hefbrug de kortste route zoeken en dat is via de Stationsstraat en de Spoor straat naar de Dreef." De Spoor straat is een nieuw aan te leggen straat langs het spoor, achter het nieuwe centrum, als aanvoerroute voor de bevoorrading van de win kels en toegang tot de parkeerga rage. "Het is ongewenst dat daar doorgaand verkeer komt." Bureau XTNT kwam tot de conclusie dat eigenlijk geen enkele variant echt een oplossing zal bieden aan het verkeersprobleem. Zij kwamen in hun conclusie zelf met twee oplos singen: of niets doen en de proble men nemen voor wat het is of het segmenteren van het centrumge bied: in het gebied binnen de ring Juliana van Stolberglaan, Beet hovenlaan, Chopinlaan, Esdoorn laan, Dreef en Verlegde Dreef alle doorgaand verkeer weren, door afsluitingen, eenrichtingsverkeer en verkeersremmende maatrege len. Daarnaast adviseerden zij om een reeks verkeersmaatregelen te nemen buiten het centrum om het doorgaand verkeer te ontmoedi gen door Waddinxveen te rijden, bijvoorbeeld door dynamische bewegwijzering en spitsafsluiting en de veiligheid en oversteekbaar- heid op de drukke routes in Wad dinxveen te optimaliseren. Ook de doorstroming op de Henegouwer- weg moet zoveel mogelijk worden bevorderd volgens bureau XTNT. Conclusie Nadat de aanwezigen de gelegen heid hadden gekregen om verhel derende vragen te stellen en hun mening te geven over het onder zoek, wilde burgemeester Roijers niets liever dan meteen de mening van alle fracties horen. "Dan kan het college meteen aan het werk en worden de details verder in de volgende commissievergadering besproken." Niet alle fracties lie ten zich echter verleiden tot de uitspraak van hun voorkeur. "Wij hebben tijd nodig om dit in de fractie verder te overleggen." Roij ers concludeerde dat het college dan pas op de plaats moet maken en pas verder kan gaan met het uitwerken van concrete plannen na de vergadering. Waddinxveen - Bezoekers van de Passage kregen afgelopen week al een voorproefje op de komende kerstdagen. Op donderdag, vrij dag en zaterdag vond hier name lijk een gezellige kerstmarkt plaats met onder meer 'sneeuw', Glüh wein, de Kerstman, kerstmuziek en kramen met kerstspullen. De kerst markt in de Passage werd al een aantal jaar georganiseerd, maar vond dit jaar volgens een nieuwe formule plaats. Het grootste ver schil met de vroegere kerstmarkt is dat de activiteiten over meer dere dagen verspreid zijn. Deze meerdaagse kerstmarkt kreeg de nieuwe naam 'Passage Kerst Sfeer- dagen'. Het is de bedoeling dat het een jaarlijks terugkerend eve nement wordt, waarbij voor jong en oud op de Passage van alles te beleven is. Op de foto met de kerstman Voor de Passage Kerst Sfeerdagen was groots uitgepakt. Er stonden houten chalets, waarin glühwein, oliebollen en worst werd ver kocht. Bij de kramen waren kerst mutsen, kerstsloffen, sneeuw poppetjes, houten kerstfiguren of kerstboomversiering te ver krijgen. De chalets, de kramen en vrijwel alle winkels in de Passage waren sfeervol verlicht. Overal in de Passage stonden kerstbomen en sleeën. Tijdens alle dagen was ook de kerstman volop aanwezig. Hij liet zich geduldig fotografe ren met de kinderen, speelde een spelletje 'pintsjoelen' met bezoe kers of dronk gezellig een glaasje glühwein mee. Ook de muzikale omlijsting was goed verzorgd. Op donderdag- en vrijdagavond gaf De kerstman drinkt gezellig een glaasje mee. Concordia een mini kerstconcert en op zaterdagmiddag was het de beurt aan het Kerstmannenorkest. De SWW (Stichting Waddinxveens Welzijnswerk) had een buspen deldienst georganiseerd voor de ouderen van Waddinxveen. De or ganisatie kan terugkijken op een geslaagd evenement. Met name op vrijdagavond, na het ontsteken van de verlichting van de grote kerstboom op het parkeerterrein aan de Kerkweg Oost, was het ge zellig druk op de kerstmarkt. DEN HAAG - Kinderkledingwinkel Inimini is niet meer. Nekslag voor de winkel aan de Dorpsstraat is volgens de eigenaresse de langdu rige reconstructie van De Zijde, die de loop naar de winkel verstoorde. Maar de gemeente Boskoop wei gert tot nu toe een schadevergoe ding te betalen, omdat Inimini niet hard zou hebben aangetoond, dat de flink gekelderde omzet gevolg is van de afsluiting van De Zijde. Inimini claimt een schade van on geveer 80.000 euro. De gemeente baseerde de afwij zing op een onderzoek van SAOZ, een instantie die voor gemeenten schadegevallen beoordeelt. Maar de Haagse rechtbank maakte eer der dit jaar korte metten met dit onderzoek. Onzorgvuldig en on volledig, concludeerden de Haagse rechters. Boskoop werd vervolgens door de rechtbank gedwongen om het verzoek om schadevergoeding opnieuw te bekijken. De gemeente legde zich echter niet neer bij dit vonnis en ging on langs in hoger beroep bij de Raad van State. Ook vroeg de gemeente aan de Raad om het vonnis van de rechtbank onmiddellijk te schor sen. De advocaat van de gemeente begon de rechtszitting bij de Raad van State met een vrij ongege neerd verzoek om Inimini niet als bezwaarmaker te accepteren. Eer der in de bezwarenprocedure zou namelijk niet de eigenaresse van de winkel, maar haar echtgenoot de bezwaren hebben ingediend. En dat is volgens de gemeentelijke advocaat niet volgens de regels. Inimini had daarom volgens hem al door de Haagse rechtbank naar huis gestuurd moeten worden. Rechter B. van Ettekoven van de Raad van State snoerde de ad vocaat echter snel de mond. De echtgenoot had namelijk duidelijk namens zijn vrouw bezwaren inge diend en daar was volgens Van Et tekoven niets mis mee. Desondanks bleef de advocaat hoog van de toren blazen. Zo stond het gemeenten volgens hem vrij om af te gaan op advie zen van deskundigen als het SAOZ. De Haagse rechters waren boven dien hun boekje te buiten gegaan door die adviezen nog eens diep gaand te bekijken. Dat is volgens de advocaat niet gebruikelijk in dit soort zaken. Hij kon echter niet voorkomen dat ook de rechters van de Raad van State uitvoerig op het SAOZ-onderzoek in gingen. En ook zij concludeerden al snel dat het SAOZ-onderzoek vol gebreken zit. De advocaat kon bijvoorbeeld niet vertellen gedurende welke perioden De Zijde nu precies was afgesloten. Voor vaststelling van schade is dat namelijk belangrijke informatie. Daartegenover stond een zeer gedetailleerd onderzoek dat in opdracht van Inimini was verricht. En volgens dit onderzoek is er wel degelijk verband aangetoond tus sen de dalende omzet van de vym- kel en de afsluiting van de straat. De gemeente blijft, desondanks volhouden dat hiermee nog geen bewijs is geleverd. De Raad van State beslist binnen twee weken over het verzoek om het vonnis van de rechtbank te schorsen. Een definitief oordeel van de Raad komt over ongeveer zes weken. Waddinxveen - Peter Kromhout heeft vorige week namens de Kerngroep Ontwikkelingssamen werking Waddinxveen een sym bolische cheque ter waarde van 9000,— overhandigd aan Ferry Rijnbout van Oxfam Novib. Dit be drag is bestemd voor een viertal Access- schooltjes in het noorden van Ethiopië. De Relief Society of Tigray (REST) is daar de partneror ganisatie waarmee de Kerngroep sinds 1997 samenwerkt. De schooltjes zijn gelegen in het zeer afgelegen meest westelijke deel van het district Kola Tembien. Omdat de afstand tot de dichtstbij zijnde overheidsscholen erg groot is, was het gebied tot de komst van de Access-schooltjes verstoken van onderwijs. Dat de behoefte daar aan enorm groot is bleek toen zich bij de start van de schooltjes veel meer kinderen meldden dan men in de vier klasjes kwijt kon. Per schooltje is men begonnen met één leerkracht die zowel 's och tends als 's middags aan een groep van zo'n 50 kinderen lesgeeft. Dit heeft bovendien het voordeel dat de kinderen naast school ook thuis nog kunnen blijven helpen met water halen, het hoeden van het vee of het passen op broertjes en zusjes. In september zijn de school tjes uitgebreid met een tweede leerjaar met vier extra onderwij zers. 502 Kinderen zijn toegelaten tot het tweede leerjaar. Dit was de derde keer dat de Kerngroep 9000 euro aan Oxfam Novib heeft gegeven voor deze schooltjes. Het geld wordt gebruikt voor de bouw van de schooltjes, voor lesmate rialen en voor de (bij)scholing en het salaris van de onderwijzers. Bij de bouw van de schooltjes wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van ter plaatse beschikbare mate rialen, terwijl de mensen uit het dorp gratis hun arbeid leveren. Een probleem is dat meisjes onder de schoolbevolking vooralsnog duidelijk ondervertegenwoordigd zijn. Dit heeft praktische en cul turele redenen. Door middel van voorlichtingsbijeenkomsten wordt nu geprobeerd de gemeenschap meer bewust te maken van het be lang van onderwijs voor meisjes. Een andere manier om het aantal meisjes te vergroten is om zoveel mogelijk vrouwelijke onderwijzers aan te stellen. Het onderwijspro gramma van REST wil ertoe bijdra gen de millenniumdoelstelling te realiseren dat in 2015 alle kinderen naar school gaan. Voor meer informatie: 0182-614167 of www.ontwikkelingssamenwer- kingwaddinxveen.nl

Hart van Holland | 2006 | | pagina 19