SftgSÜUKS NIBMWBBKEBKeSa HliPt» i, s? S5* Door Natasha Qua! ERST IN HART VAN HOLLA Np 1Ï17 pagina 30 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 20 december 2006 Bezinning, saamhorigheid, gastvrijheid, kernwoorden die elk jaar tijdens de Kerstperiode actueel zijn. Het huis openstel len voor familie en vrienden waarbij er aandacht is voor die gene die mogelijk eenzaam zijn en extra aandacht nodig heb ben. Ontmoeting, zowel in de betekenis van elkaar ontmoe ten als even niets 'moeten'. Toch zijn er velen die niet in staat zijn dit kerstgevoel te beleven. Door armoede, ook stille armoede waarover in Ne derland steeds vaker gehoord wordt. Mensen die om vele re denen in ernstige problemen zijn gekomen, hoe vieren zij ei genlijk kerst? Mensen die dier baren hebben verloren en hun dagen in eenzaamheid door brengen. Mensen die dakloos zijn geworden, door financiële problemen of wellicht ernstige problematiek. Ook verder weg is de behoef te aan hulp groot. Duizenden mensen die op drift zijn ge raakt, vluchtelingenstromen als gevolg van (burger)oorlogen of natuurrampen. Kinderen die niet in staat zijn onderwijs te volgen omdat zij moeten bij dragen aan het gezinsinkomen, honger, aids, economische, on derdrukking van bevolkings groepen en zo kunnen we nog wel even doorgaan. Het aantal organisaties die zich bezighoudt met de bestrijding van dit grote mensenleed is niet meer te tellen. Vele lokale initiatieven die zich richten op kleine projecten of het leed dicht bij huis strijden om de aandacht met de grote beken de instellingen zoals bijvoor beeld het Rode Kruis, Memisa, Artsen zonder Grenzen, Amne sty International, Unicef, Fair Trade, Greenpeace, Plan en vele vele anderen. Er zijn ook vele gebieden waarop hulp wordt verleend: de eerste zorg na rampen en ongelukken, me dische zorg, begeleiding van vluchtelingen, zorg voor het milieu, mensenrechten, ecomo- mische hulp, speciale aandacht voor kinderen. Er wordt in het gehele jaar veelvuldig een beroep gedaan op de goedgeefsheid van men sen in het rijke en goedontwik- kelde deel van de wereld. Uiter aard is het onmogelijk overal bij betrokken te zijn of overal financieel aan bij te drag Wie met deze Kerst, wat vo velen toch ook dit jaar we een moment van bezinning z zijn, met de behoefte de eigt rijkdom te delen, wil uitzoek welk soort organisatie goed zichzelf past, kan een goe doelentest doen op www.n; tionalegoededoelentest.nl 01 zo te zien welke organisatie h beste past. In deze krant wor een aantal lokale initiatieve nader belicht, ook zij hebbe steun vanuit de lokale samenlt ving hard nodig. Nieuwerkerk aan den IJssel - Sinds 1998 is in Nieuwerkerk aan den IJssel een groep ge dreven vrijwilligers actief om mensen in nood te hel- 1 pen. Ze helpen mensen die in een situatie terecht zijn gekomen die zo schrijnend is, dat zij zonder financiële of andersoortige hulp, het hoofd niet boven water kun nen houden. Het gaat hier bij vaak om situaties die zo bijzonder zijn, dat ook over heidsvoorzieningen tekort schieten of zelfs volledig ontbreken. Het begon in 1997 met de komst van een ziek meisje uit Indonesië. Haar ouders waren met haar naar Nederland geko men omdat het meisje in Indo nesië niet de vereiste medische i hulp kon krijgen. Omdat het meisje na een operatie ook nog een vervolgbehandeling nodig had, moest het gezin voor lan gere tijd in Nederland blijven. De toenmalige wethouder van Sociale Zaken, Chris Nebelstein, hoorde van het gezin dat ook financiële problemen had. Ne belstein benaderde daarop Jos Kroon, Dick Moerman en Dick Vegten en vroeg hen of zij iets voor het gezin konden beteke nen. Er werd geld ingezameld waarmee het gezin werd ge holpen. Het gezin woont nog steeds in Nieuwerkerk aan den IJssel en het medische pro bleem van het meisje is inmid dels opgelost, al wordt ze met regelmaat 'gecheckt'. Na hulp aan dit gezin was er geld over. De vraag ontstond wat er met dit geld kon wor den gedaan. De wens was om door te gaan met het helpen De stichting SNH is er Nieuwerkerkers en sinds kort ook voor bewoners uit Zev n- huizen-Moerkapelle en wel licht dat in de toekomst ook Moordrecht onder het werkge bied van de stichting valt De inkomsten van de stichting ko men ook van Nieuwerkerkers. Zowel bedrijven als particulie ren ondersteunen de stichting middels donaties. Daarnaas organiseert SNH jaarlijks een sponsorfietstocht waar eerl groot deel van de inkomsten vandaan komt. De SNH hee met haar werk de kerstgedacn te het gehele jaar hoog in ',e vaandel staan. Voor meer 'n formatie: snh@box.nl of www- nieuwerkerksershelpen.nl. van mensen uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Dit leidde tot de oprichting van de Stichting Nieuwerkerkers Helpen (SNH) in 1998. Doel van de stichting is het financieel, in natura of op andere wijze ondersteunen op sociaal en maatschappelijk terrein van mensen die in Nieu werkerk aan den IJssel wonen en die hulp nodig hebben. De stichting is volledig onafhanke lijk en ontvangt geen subsidie. Die onafhankelijkheid stelt de stichting in staat om snel beslis singen te kunnen nemen. Stella Bos van SNH: "Als bijvoorbeeld iemand uit huis wordt gezet kunnen wij binnen twee da gen hulp geven. Dit kan dan door een renteloze lening aan te bieden waarmee de huur achterstand kan worden be taald." Het verzoek om hulp moet schriftelijk bij de stichting worden ingediend. Het bestuur van de stichting toetst middels een intakegesprek of de aan vraag aan de opgestelde crite ria voldoet. Behalve financiële hulp wordt er ook sociale hulp geboden. Daarbij kan worden gedacht aan hulp bij doorver wijzing naar hulpinstanties of hulp bij het zoeken naar een woning. In februari 2004 is de stichting benaderd door het Samenwer kingsverband Voor Ouderen uit Nieuwerkerk aan den IJssel met de vraag of de SNH voedselpak ketten zou willen uitdelen aan mensen die korte of langere tijd financieel niet kunnen rondko men. Het gaat dan om mensen met een besteedbaar inkomen (dat wat over blijft voor voedsel en kleding, na betaling van de maandelijkse vaste lasten) van maximaal 150, - per maand. Voor elke inwonende volwas sene mag dit bedrag verhoogd worden met 50 euro en voor elk inwonend kind met 25 euro. Mensen kunnen zich voor deze hulp aanmelden bij de stichting via huisarts, kerken of andere hulpverleners. Wekelijks wor den er 15 voedselpakketten afgeleverd bij de Rabobank dit daarvoor ruimte ter besch king heeft gesteld. De menst die recht hebben op een vot selpakket kunnen het daar o halen. Bij mensen die niet staat zijn om de voedselpa ketten zelf te halen, worden voedselpakketten afgeleve door vrijwilligers van SNH. Sinterklaasactie In december van dit jaar is stichting gestart met de Sin terklaasactie. Alle inwoner kinderen van de gezinnen voor de voedselpakketten aanmerking komen, mocht een verlanglijstje insturen. St la Bos: "Op 5 december kwar een zwarte piet bij de kine ren langs om de cadeautjes te geven. We hebben daar v positieve reacties op gek gen." Daarnaast is decembe. s maand van de kerstpakkette" actie. Het SNH doet een oprc o aan Nieuwerkerkers om ke pakketten of een deel daa: 1 beschikbaar te stellen voor t goede doel. De ingezam pakketten worden herverp -t en bezorgd bij mensen die t goed kunnen gebruiken. t jaar kunnen kerstpakketten tot en met vrijdag 22 december op werkdagen worden afgeg; 1 op het kantoor van Blad Mea:a aan het Raadhuisplein 30 er op het kantoor van De Deugd vocaten aan de Kerklaan 53 t sen 9.00 en 17.00 uur.

Hart van Holland | 2006 | | pagina 30