KERST IN HART VAN HOLLAND st ':--V lm V" Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 20 december 2006 pagina 35 i Mijn eerste glas alcohol smaakte direct naar meer. Het was advo caat in een klein glaasje en ik kreeg het van mijn oma. Het gaf me een gevoel van thuiskomen. Ik was toen een jaar of 9. Een paar jaar later dronk ik bier bij een schoolvriend als we huis werk maakten, 's Avonds na het eten bij mijn ouders thuis wilde ik altijd gauw naar mijn schoolvriend. Die mocht van zijn ouders gewoon een biertje drin ken. De krat stond in de garage. Dat sprak mij enorm aan. Thuis was het 'alcohol' alleen voor verjaardagen. Hoewel mijn va der, na het werk, wel elke dag bier dronk. Mijn moeder vond dat echter maar niks. Toen ik wat ouder werd en het geoorloofd was om te drinken dronk ik op vrijdag- en zater dagavond heel wat biertjes. Ik had nooit een kater. Hoe laat ik ook naar bed ging. Maar studeren ging niet goed. Ik gebruikte medicijnen en in combinatie met de alcohol ging dat niet. Voortdurend had ik concentratieproblemen en ik was ook nog eens heel erg las tig (tegenwoordig zouden ze dat ADHD noemen). Op mijn zeventiende mislukte mijn middelbare schooloplei ding en ging ik werken. "Ik had niemand nodig en zou het zelf wel allemaal doen". En dat ben k mijn leven lang blijven doen. Al mijn vrienden studeerden n Amsterdam dus ik ging daar ook wonen. Op mijn twintigste -lit huis vandaan. Ik herinner me nog mijn eerste avond op kamers. In de avondwinkel had k een fles sherry gekocht en die maakte ik snel soldaat. Ik voel de mij bevrijd van de spiedende blik van mijn ouders. Dit was de ware vrijheid. «'let mijn vrienden en vriendin nen deed ik fors mee aan het Amsterdamse nachtleven. Het wam vaak voor dat ik wakker verd in een vreemd bed. Zon der dat ik wist hoe ik er was ge- omen. Als ik veel dronk was ik iet verlegen en kon makkelijk met vrouwen omgaan. Zonder rank was ik een verlegen type. In mijn werk ging het deson- anks goed. Ik werkte bij een fotostudio en de baas was erg tevreden met me. Ik verzuimde nooit en werkte keihard. Al snel werd ik filiaalhouder in Zoeter- meer. Ik verdiende meer, ver huisde naar Den Haag en draai de de zaak. Ik miste Amsterdam. Het ano nieme kroegleven. Ik begon steeds meer sterke drank te drinken. Ik kreeg last van angstaanvallen, inmiddels was ik 23 jaar. Ik werd lusteloos en meldde mij ziek. Ik was onder invloed van alcohol eigenlijk te gen mijn zin in naar Den Haag gegaan. Toen heb ik mijn eerste psychiater bezocht op aanra den van de huisarts. Die gaf me wat kalmerende middelen en adviseerde mij na een paar we ken maar weer aan het werk te gaan. Dat deed ik maar ik heb toch snel ontslag genomen om dat ik mij hopeloos voelde en ben weer bij mijn ouders gaan wonen. Via uitzendbureaus verdiende ik toen heel veel geld. Geduren de een jaar heb ik zoveel geld verdiend dat ik daar ik een tijd van kon leven. Inmiddels was ik weer op kamers gaan wonen in een klein havenstadje in Noord- Holland. Tegelijkertijd deed ik een schriftelijke studie om mijn middelbare schooldiploma te halen. Ik voelde me erg minder waardig ten opzichte van mijn vrienden. Overdag studeerde ik dan en 's avonds ging ik naar de kroeg. Elke dag nam ik mij voor om niet te gaan maar als het dan 22.00 uur was kreeg ik de kriebels en moest er gewoon heen. Dan bleef ik weer tot slui tingstijd hangen en vaak gingen we dan nog nazitten bij een an dere drinker. Bijna iedere dag dronk ik meer dan ik me van te voren had voor genomen. Vaak kreeg ik de volgende dag ruzie met de buren die ik die om een uur of vijf wakker had gemaakt met mijn dronken gestommel. Een soort olifant in een porseleinkast die thuis kwam. Een vaste relatie had ik in die tijd niet. Ik had een stel vaste kroegvriendinnen en was ook vaak verliefd maar dat werd nooit wat want ik was wel een knappe man maar had ook een slechte naam. Ik was een "bar rel" (streekbenaming voor een dronken lor). Ondanks al dat gezuip haalde ik mijn middelbare schooldiplo ma's en rondde ik mijn parttime HBO opleiding af als groepswer- ker in een tehuis. De meeste col lega's lusten ook wel graag een biertje dus werd er na het werk veel gestapt. Vaak wist ik niet eens meer hoe ik thuisgekomen was. Moest bij het wakker wor den eerst kijken of mijn auto wel op de parkeerplaats stond. Ik moet wel een echte bescherm engel hebben want ik heb nooit een ongeluk gekregen of er een veroorzaakt. Ik probeerde ook wel niet te veel te drinken als ik autoreed maar toch liep het vaak uit de hand. Ik heb wel met een vriend gevochten om mijn autosleuteltjes. Of de barkee per wilde perse dat ik een taxi naar huis nam. Ik was altijd ei genwijs. En nu dank ik God op mijn blote knietjes dat het altijd goed gegaan is. En niet alleen voor mezelf... Toch heb ik tijdens dat wilde kroegleven een relatie gekre gen; mijn toenmalige partner lustte ook graag een borreltje dus dat was wel gezellig. We gingen snel samenwonen en we kochten zelfs samen een huis. Toevallig in de buurt van wat kroegen. Vaak met vrien den en vriendinnen de kroeg in. Uit eten met zijn allen en het leven was heel leuk zoge naamd. Ik kreeg wel steeds va ker last van hyperventilatie en paniekaanvallen. Vooral als ik probeerde niet te drinken. Ik besefte steeds vaker dat ik te veel dronk. En met moeite kon ik de fles laten staan. Ik heb een keer tijdens een feest zoveel ge dronken dat ik de volgende dag niet meer wist waar ik was. Pas na uren begon het besef door te dringen waar ik sliep. Gewoon bij de vrienden van het feest. Die zaten alweer aan de 'antika- terborrel'. Ik deed graag mee en na een paar biertjes kon ik ein delijk weer een beetje normaal denken. Zo ging dat steeds vaker. Ik was angstig om naar een feest te gaan. Dronk dan al van te vo ren een paar biertjes zodat ik er heen durfde. Tijdens het feest was ik dan de getapte jongen en dronk veel en lang door en was de laatste die naar huis ging. Mijn angsten werden steeds groter. En heviger. Ik had inmid dels zeker meerdere keren per jaar een enorme zware griep. Dan lag ik dagenlang in bed met koorts en tegen de griep dronk ik dan altijd armagnac met aspi rines er doorheen gemengd. Pas na weken kreeg ik mezelf dan weer zover dat ik aan het werk ging. Na zo'n periode bewees ik dat ik kon stoppen met drinken. Dronk niet hoewel ik voortdu rend trek in drank had. En last had van trillende handen. Op nieuw ging ik naar een psycho loog. Die therapie duurde niet zo lang omdat ik "goed zicht had op mijn verleden" Ik had veel problemen in mijn jeugd meegemaakt en die waren me wel duidelijk. Dus hij kon mij verder niet helpen. Óver mijn drankgebruik loog ik. Ik nam ook als groepswerker zelf ontslag en ging zelfstandig wer ken als fotograaf. Ik wilde weer wat met mijn handen doen. Nu had ik alle vrijheid voor mij zelf. Mijn vrouw zorgde voor het inkomen, ik deed de huis houding en verdiende af en toe met een freelance klus een aar dige duit. Ook kluste ik bij met schilderen en timmeren. Ik werd ondanks mijn beroemde gezuip graag gevraagd. Want ik bleef ondanks alles altijd heel erg perfectionistisch. De hyperven tilatie was af en toe wat minder maar met de drank kon ik dat goed bestrijden. Aan de lopend band kwamen er vrienden en vriendinnen over de vloer. Ik stond bekend om mijn kook kunst en mijn Bourgondische inslag. Tot mijn vader na een langdu rige ziekte stierf en ik volledig van de kaart raakte. Het was alsof er een fundament onder mijn leven vandaan viel. Ik raak te helemaal verslingerd aan de sterke drank. Ik had altijd een schuldgevoel. En dat spoelde ik dan weer weg met drank. Ik wist ergens wel dat het niet goed was wat ik deed maar ik wist ook niet hoe ik er vanaf kon blijven. Omdat mijn angsten zo hevig werden dat ik er helemaal gek van werd ging ik weer naar de psychiater. Na een aantal ses sies vertelde hij mij niet meer te kunnen helpen. Misschien als ik zou stoppen met drinken dat het dan wel beter met me zou gaan. Omdat ik steeds met drank be zig was verwaarloosde ik mijn werk en liepen de schulden op. Het gevolg was dat ik persoon lijk failliet ging. Dientengevolge lag ik alleen nog maar in bed en dronk nog meer. Soms liep ik weg en ging in een hotel zitten drinken; tot mijn geld weer op was en dan ging ik schoorvoetend naar huis mijn vrouw overladend met mooie woorden om er toch maar weer thuis in te kunnen. Uiteindelijk wilde ik van haar af en ben gaan scheiden. Toen hoefde ik aan niemand meer verantwoording af te leggen en lag ik dagenlang dronken op bed in de kamer die ik bij een vriend gekregen had als onderdak. Tot een drinkvriend van me naar Anonieme Alcoholisten ging en na een paar maanden mij uitno digde om ook eens mee te gaan. Het was hem gelukt om hele maal te stoppen met drinken. Samen hadden we ons daarvoor al ettelijke malen bedronken. Eerst wilde ik niet maar ik was op een gegeven ogenblik zo wanhopig dat ik toch maar mee ging. In eerste instantie durfde ik niet maar hij zei als je een be kende tegenkomt is er niets aan de hand. Die zit er immers toch ook voor het zelfde probleem. Zo als mijn eerste glas alcohol een soort van thuiskomen was, zo was dat ook met die eerste AA-meeting waar ik kwam. De verhalen van de anderen waren mijn verhaal. Opeens voelde ik mij begrepen en niet langer al leen. Hier hoefde ik me niet be ter voor te doen dan ik was. Ik drink nu al een aantal jaren geen alcohol meer. Ik ga nog re gelmatig naar een AA-meeting. Dankzij mijn vrienden en vrien dinnen van AA heb ik geleerd dat ik kan stoppen met drinken en ook een nuchter en zinvol leven kan opbouwen. Door het Twaalf Stappen Programma van AA weet ik dat ik vandaag nuch ter kan blijven. Mijn angstaanvallen en paniek- gevoelens zijn in de loop der ja ren steeds minder geworden. Ik weet nu dat ik problemen had omdat ik dronk. Toen ik nog dronk dacht ik dat ik drank no dig had om mijn problemen op te lossen en aan te kunnen. Nu weet ik dat ik er alleen maar meer problemen bij kreeg als ik dronk. En als ik weer eens trek krijg in een borrel in moeilijke tijden dan heb ik geleerd van mijn sponsor bij AA om terug te den ken aan de laatste keer dat ik dronk. En als ik die film dan weer voor bij zie trekken dan ben ik gelijk genezen van mijn trek. Ik wil niet drinken. Dankzij AA is het mij gelukt weer een nieuw en zinvol leven op te bouwen. Ik ben nu gelukkig hertrouwd en ben de trotse vader van twee hele leuke gezonde kinde ren. Mijn huidige vrouw drinkt graag een wijntje maar ik doe niet meer mee. Ik weet dat ik niet kan drinken. Ik ben alcoho list en ik schaam me er ook niet voor. Ik heb leren inzien dat alcoho lisme een ziekte is. En zoals er voor veel ziekten een medicijn is, is dat ook met deze ziekte het geval; gewoon de eerste borrel laten staan. Willem H. 2006, AA-Nederland Voor meer informatie: www.aa-nederland.nl of de landelijke Hulplijn: 020-6817431.

Hart van Holland | 2006 | | pagina 35