ZORG EN LIEFDE CENTRAAL IN IJSSELTHUIS I DIER VERMIST OF GEVONDEN? GELUIDSOVERLAST GROOTSTE BOOSDOENER BIJ BURENOVERLAST DE CONTINENTAL KIDS KOMEN NAAR NIEUWERKERK KENNISMAKINGSCURSUS V0ETREFLEX0L0GIE ""nieuwerkerk^ Vijf joar buurtbemiddeling WORKSHOP KAARTEN MAKEN LAMPIONNEN- OPTOCHT Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 10 januari 2007 PODIUM Door Natasha Qualm Nieuwerkerk aan den IJssel - Tijdens de nieuwjaarsreceptie is aan de vrijwilligers van hospice IJsselThuis de vrijwilligersprijs van de gemeente Nieuwerkerk aan den IJs sel uitgereikt. De prijs bestaat uit een kunst werk: een glazen schaal die gedragen wordt door personen in brons uitgevoerd welke symboliseert 'samen de zaak van de grond tillen'. Volgens Tessa Roos, coördinator van het IJsselThuis, sluit dit mooi aan op het feit dat ze nog een jonge stichting zijn. "We zijn nog startende, maar we komen steeds ver der waar we willen zijn. Elke dag leren we bij, ook van de nieuwe bewoners." Tessa Roos is blij met de ontvangen vrijwil ligersprijs. "Het IJsselThuis bestaat nu ander half jaar. Al deze tijd weten we dat we fi nancieel gedragen worden. We hebben veel sponsors in Nieuwerkerk. Met de ontvangst van deze prijs weten we dat we ook geeste lijk gedragen worden." Ook de vrijwilligers zijn blij met de vrijwilligersprijs. Jeanette Reijm, één van de vele vrijwilligers van IJs selThuis zegt daarover: "Het is geweldig dat we deze waardering hebben gekregen, maar het voelt ook dubbel. Zelf vind ik dat je als vrijwilliger niet beloond hoeft te worden, maar het streelt wel je hart." Vrijwilligers In IJsselThuis zijn 86 vrijwilligers actief. Jeanette Reijm: "Er zijn ongeveer 50 zorg- vrijwilligers. Daarnaast zijn er bestuursle den, commissieleden, vrijwilligers die de was doen, die de tuin onderhouden en een klus jesman. Samen zijn we sterk." ledereen die interesse heeft kan zich aanmelden als vrij williger. Na aanmelding wordt de persoon uitgenodigd voor een gesprek waarin ge keken wordt naar de motivatie en de inzet baarheid. Tessa Roos: "We verwachten van onze zorgvrijwilligers dat zij twee keer in de week vier uur inzetbaar zijn. Dit is inclusief een weekenddienst." Nieuwe vrijwilligers volgen een tweedaagse training waarbij terminale zorg centraal staat. Daarna wor den de nieuwe vrijwilligers ingewerkt. Roos: "Momenteel hebben we een wachtlijst voor nieuwe vrijwilligers. Het verloop bij de vrij willigers is klein." Zorg In IJsselThuis is plaats voor vier bewoners. Het betreffen altijd mensen die naar de verwachting van de behandelend arts nog slechts korte tijd te leven hebben. Roos: "De medische verzorging ligt in handen van de huisarts en de wijkverpleging. Deze zorg bestaat voornamelijk uit pijnverlichting. We willen hier de bewoners zo behaaglijk mo gelijk laten voelen. Buiten naast de voor deur staat ons motto op een steen: Ik kan je niet beter maken, maar ik kan wel pro beren ervoor te zorgen dat je je wat beter voelt. En dat is wat we hier doen." Zo vindt ook Jeanette Reijm: "Proberen, dat is waar iedereen zich voor inzet. Als een bewoner midden in de winter aardbeien wil, doet ie dereen zijn best om ook aardbeien aan die persoon te kunnen geven. Kleine dingen zijn hier hele grote dingen." Roos: Juist in die kleine dingen kan je veel betekenen als vrij williger. Door een arm om iemand heen te slaan, door een goed gesprek of soms door er alleen maarte zijn". Verdriet Als vrijwilliger ben je betrokken bij het lief en leed van de bewoners. Roos: "Bewoners moeten hier veel loslaten. Ze moeten hun zelfstandigheid loslaten, hun partner, hun naasten en uiteindelijk hun leven. Loslaten is het moeilijkste wat je kan doen." Daar naast hebben de vrijwilligers ook te maken met het verdriet van de naasten. Reijm: Zij worden hier ook opgevangen. Natuurlijk ben je erg betrokken, maar het is belangrijk om te onthouden dat het niet jouw verdriet is. Uiteraard doet het je wat, juist omdat je betrokken bent. Anders kan je hier ook niet werken. Maar je moet afstand houden. Je moet ervoor waken dat het te dicht bij komt. Indien nodig kunnen vrijwilligers hun verhaal kwijt aan de coördinator of aan an dere vrijwilligers. Er valt hier overigens ook veel te lachen. Een lacht en een traan liggen dicht bij elkaar." Liefde Reijm: "Liefde is hier rijkelijk aanwezig. De liefde is hier ook wederzijds. De bewoners geven liefde aan ons en wij geven liefde te rug. Vlak voor het sterven hebben bewoners vaak behoefte aan intieme gesprekken." Roos: "Je komt in een stukje intimiteit en je stelt je open." Jeanette Reijm vervolgt: "Zeker op het laatst is iedereen zo puur en kom je op een punt dat we allemaal één zijn. Liefde is de rode draad door het huis heen. Zonder liefde kan je dit werk ook niet doen." Tessa Roos beaamt dit: De vrijwilligers ge ven hier iets van henzelf. Dat maakt het zo bijzonder. Dan krijg je ook iets terug van de bewoner of de familie." Stichting AMIVEDI, kosteloze re gistratie vermiste en gevonden huisdieren. Vermist: - Gecastreerde rood-cyperse kater, witte voeten, bef, neus, achterpo ten staan niet recht, 4 jaar oud. Crocusstraat, Moordrecht; - Bruine Labrador, reu, groene halsband, gechipt, 9jaaröud. Mid delweg, Moordrecht. Gevonden: - Ongecastreerde zwarte kater, witte voetjes, streep onder kin doorlopend naar buik en achter poten. Vinkendaal, Nieuwerkerk aan den IJssel. - Zwarte kat met een witte bef, groot en dominant. Prinses Ire- nestraat, Nieuwerkerk aan den IJssel. Nieuwerkerk aan den IJssel - Sinds 2001 bieden gemeente, politie en woningcorporaties de inwoners van Nieuwerkerk advies en bemid deling bij burenoverlast door hen te verwijzen naar buurtbemidde ling. Buurtbemiddeling is over komen waaien uit Amerika. Vrijwillige bemiddelaars nodigen ruziënde buren uit aan tafel en proberen de buren tot verzoening te brengen. Vaak schuilt er iets anders onder de klacht. De bemiddelaars pellen als laagjes van een ui naar de oor zaak van het probleem. Soms is dat een belediging. Of is de klacht zó boos of onbeleefd gebracht, dat de buren meteen op hun achter ste benen staan. Vaststaat dat - als buren bereid zijn om aan tafel te schuiven - er bijna altijd wat goeds uitrolt: een misverstand is uit de weg geruimd, de buren praten weer met elkaar, excuses zijn aan geboden of er worden oplossingen gevonden voor de overlast. De vrijwillige bemiddelaars vor men het hart van buurtbemidde ling. Ze zijn onpartijdig en getraind in conflictbemiddeling. Het team bestaat uit zestien mensen uit het hele werkgebied van buurt-be- middeling. Ze werken overdag als groenteboer, verpleegkundige of personeelswerker en in de avond uren proberen ze buren met elkaar te verzoenen. Hun motivatie is om ietste kunnen doen voor hun eigen buurt of stad. Ze hebben gemeen dat ze communicatie tussen men sen boeiend vinden. Dat dit werk niet gauw verveelt, blijkt uit het feit dat er nog steeds vrijwilligers van het eerste uur meedraaien. Belangrijkste conclusies Op de eerste plaats is geluidsover last de grootste boosdoener bij bu renoverlast. Dit kan gaan om harde muziek, blaffende honden, lopen op (vooral harde) vloeren van kin deren en volwassenen, schreeu wen en geluiden van wasmachines en klusgeluiden. Daarnaast ruziën buren over de erfafscheiding, het snoeien van bomen en struiken, en slingeren ze scheldwoorden naar eikaars hoofd. Soms komt het tot een dreigement of een klap of duw. Op de tweede plaats ko men de meeste overlastklachten van bewoners van huurwoningen. Huiseigenaren kloppen ook aan, maar hebben meer mot rondom schuttingen, erfafscheidingen en bomen en takken. Nieuwerkerk aan den IJssel - De Continental Kids, de kindertak van de Continental Singers, komen op 3 februari naar Nieuwerkerk aan den IJssel. Deze enthousi aste groep kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar verzorgen in het Ontmoetingscentrum een optre den met hun concertprogramma 'CHECK, CHECK, dubbel CHECK'. Hiermee richten zij zich vooral op kinderen van de basisschool, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. De Continental Kids reizen door heel Nederland om met eigentijd se muziek en dans het Evangelie te brengen. Zij brengen een verhaal met woord en muziek, onder steund door dans en een lichtshow 'CHECK, CHECK, dubbel CHECK' is de titel van de nieuwe CD en is het thema van het programma voor 2006/2007. Meer informatie is te lezen op de website van de Conti nentals: www.continentalart.org. Het optreden vindt zaterdag 3 fe bruari plaats in het Ontmoetings centrum aan de Bospolderstraat 10, aanvang 16.00 uur.Toegangs kaarten zijn bij de deur te koop en bij de volgende voorverkoopadres sen in Nieuwerkerk: Christelijke Boekhandel l'Ecrit, Kerklaan 80 en Fam. De Jong, Vrijheidslaan 32a. Nieuwerkerk aan den IJssel - Voe- treflexologie is een oude genees wijze, waarbij wordt uitgegaan van de stelling, dat reflexen elders in het lichaam gelegen organen of li chaamsdelen weerspiegelen. Door reflexen te behandelen worden energetische blokkades gedeblok keerd, waardoor de energiebalans wordt hersteld. Deze cursus is voor iedereen die kennis wil maken met de voetreflexologie en een aantal massagetechnieken wil leren. De cursus start op donderdag 1 februari en wordt gedurende vijf avonden gegeven van 20.00 tot 22.00 uur. Voor meer informatie en aanmelding kan men contact opnemen met Denkwijzer, tele foon 0180-324842 of kijken op www.denkwijzer.nl. Denkwijzer is gevestigd aan het Raadhuisplein 31. - Gecastreerde zwarte kater, witte sok rechtsvoor, linksvoor witte kous, linksachter meer wit dan rechtsachter, witte driehoek in ge zicht en bef doorlopend naar buik. Land voor Water, Moordrecht. Voor informatie en aanmeldin gen: Amivedi Nederland, telefoon 0184-661509 of kijk op www. amivedi.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - Het maken van kaarten voor diverse gelegenheden kan op verschillen de manieren. In de workshops van De Work-Shop maakt men kennis met diverse technieken zoals snij den, embossen, borduren en leert men aan de hand van voorbeelden meer over het gebruik van onder andere papier, kleuren mallen. De Work-Shop organiseert iedere vrij dagochtend van 9.30 tot 12.00 uur een bijeenkomst. Voor meer informatie en aanmel ding: telefoon 0180-324842. De Work-Shop is gevestigd aan het Raadhuisplein 31. Nieuwerkerk aan den IJssel - Stichting Evenement orga niseert de traditionele lampi- onnenoptocht ter ere van de 69e verjaardag van Koningin Beatrix op 31 januari. De ver koop van de lampionnen start om 18.30 uur, de tocht vangt aan om 19.00 uur voor het Raadhuis. De tocht gaat door de Oranjebuurt, Veldewater en de Kleinpolder en wordt muzikaal begeleid door D.K.V. Stichting Evenement behoudt zich het recht om bij Wind kracht 5 of meer de lampion- nenoptocht af te gelasten.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 24